Connect with us

Politika

STEVANDIĆ: Ne treba dozvoliti uvlačenje BiH u kontekst rata velikih

Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić izjavio je da svijet danas nije isti kao prije 20 godina i da narodi u BiH sebi ne smiju dozvoliti da budu uvučeni u kontekst rata velikih.

Stevandić ističe da bi u BiH trebalo da se vidi da se svijet ljulja i da ne treba žuriti u tome na koju stranu krenuti.

“Mislim da reset odnosa Srba i Bošnjaka, a posljedično i Bošnjaka i Hrvata u Federaciji BiH. Treba nam međusobno uvažavanje i ako bude neko veliko pucanje ne smije se zaboraviti da Ukrajina nije tako daleko kao što to izgleda. Zbog toga se moramo zabrinuti”, kaže on.

Stevandić je za BHT1 rekao da narodi u BiH sebi ne smiju dozvoliti da budu uvučeni u kontekst rata velikih.

“Onda mi mali nastradamo. Zašto u FBiH ljudi pristaju da se uvuku u taj kontekst kada nisu nikakav faktor kao ni mi. Mi treba da budemo faktor jedni drugima”, poručio je Stevandić.

On je rekao da u BiH priželjkuje mirniji period u kojem će se političari posvetiti investicijama, zapošljavanju, sprečavanju odlaska stanovništva te smanjiti nivo političkih diskusija.

“Pred nama je odgovornost na relaksaciji situacije unutar BiH i mislim da će to u Republici Srpskoj ići malo lakše”, rekao je Stevandić ukazujući da se trenutno u FBiH vodi politički rat između predsjednika SDA Bakira Izetbegovića i “osmorke”.

On je naveo da o tome sjvedoče nastupi lidera SDA koji govore o tome da se neće lako pomiriti sa gubitkom vlasti.

“Mir je svima u interesu da ne napravimo neki dodatni kuršlus u odnosima Republike Srpske i FBiH”, ocjenjuje Stevandić.

Stevandić smatra da je Izetbegović u proteklom periodu bio uzrok svih kriza jer je stalno “igrao” na jedina dva faktora koja koja nemaju mogućnost da se politički usaglase a to su UStavni sud i OHR.

On podsjeća da sve u BiH mora imati saglasnost entiteta i naroda.

“Sve su krize u BiH počele jer su trojica stranih sudija /Ustavnog suda BiH/ zajedno sa Bošnjacima preglasali Srbe i Hrvate. To je poslije toga uzrokovalo sjednice Narodne skupštine Republike Srpske i zakone koji se njima ne sviđaju i koji su rezultat našeg demokratskog kapaciteta. Isto je radio i visoki predstavnik. Sve njegove odluke su poslije dovodile do velikih kriza”, smatra Stevandić.

Prema njegovim riječima Srbi su u proteklih 10 godina pokazali nivo razumijevanja teške situacije u učinili mnogo da relaksiraju situaciju navodeći kao primjer inicijativu “Otvoreni Balkan”.

“`Otovreni Balkan` je relaksirao mnoge napetosti u regionu i doveo do privrednog razvoja. BiH nije pristupila ovoj inicijativi što bi za sve velike kompanije bilo sjajno”, rekao je Stevandić.

Govoreći o nedavnoj posjeti člana Predsjedništva BiH Denisa Bećirovića sjedištu NATO-a, Stevandić je rekao da je to isto kao kada bi on kao predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske otišao u Moskvu i rekao da će BiH biti član ODKB-a.

Navodeći da to njemu nikada ne bi palo napamet, Stevandić ističe da je ta posjeta bila samo iskorištena Bećirovićevu ličnu promociju.

Stevandić se osvrnuo i na obilježavanja 9. januara, Dan Republike Srpske, istićući da je riječ o mirnodopskom prazniku, podsjetivši da su prije apelacije Ustavnog suda na obilježavanje ovog dana dolazili i bošnjački političari.

“Zlatko Lagumdžija, biskupi i muftije su dolazili na obilježavanje Dana Republike Srpske, kucali se šampanjcem sa Šarovićem, Čavićem i Dodikom i nije bilo nikakvih problema”, naveo je Stevandić.

Govoreći o isključivanju Mirsada Duratovića iz Demokratskog fronta, Stevandić je istakao da Duratovićev legitimitet ne počiva na tome ko ga voli iz Banjaluke ili Sarajeva, već na tome kako će on građanima vratiti ukazano povjerenje.

“On je zato bio predsjednik Skupštine grada Prijedora i zato je potpredsjednik Narodne skupštine Republike Srpske”, zaključio je Stevandić.

Politika

Stupile NA SNAGU izmjene Izbornog zakona koje je NAMETNUO ŠMIT

Svi amandmani na Izborni zakon BiH koje je nametnuo Kristijan Šmit, kojeg Republika Srpska ne priznaje za viskog predstavnika u BiH, 26. marta ove godine, a koji su se odnosili na uvođenje novih tehnologija u izborni proces i davanja većih ovlaštenja Centralnoj izbornoj komisiji, stupili su na snagu.

Naime, kako je navedeno u odluci, Zakon stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja na službenoj internetskoj stranici Kancelarije visokog predstavnika, ili prvog dana od dana objavljivanja u “Službenom glasniku Bosne i Hercegovine”, koji god od tih dana nastupi ranije.

“Zakon o izmjenama i dopunama Izbornog zakona Bosne i Hercegovine, koji čini sastavni dio ove Odluke, stupa na snagu na način predviđen članom 114. navedenog zakona, na privremenoj osnovi, sve dok ga Parlamentarna skupština Bosne i Hercegovine ne usvoji u istom obliku, ili dok ga Parlamentarna skupština Bosne i Hercegovine ne usvoji uz izmjene i dopune”, navedeno je u odluci.

Izuzetno od ovih odredbi Šmit je odredio da članovi 76. do 81., članovi 84. do 105. i članovi 111. i 112. zakona će stupiti na snagu 19. aprila 2024. godine, pod uvjetom da Parlamentarna skupština Bosne i Hercegovine ne usvoji izmjene i dopune Izbornog zakona BiH koje se odnose na pitanja iz ovog stavka prije tog datuma.

To znači da su sve donesene odredbe Šmita stupile na snagu.

Šmit je odlukom odredio uvođenje “izbornih tehnologija” u proces glasanja, a to se odnosi na skenere, video nadzor na biralištima i elektronsku identifikaciju birača. Prije implementacije provešće se pilot projekat u deset opština za lokalne izbore koji će se provesti ove godine.

Odlukom je Šmit dao ovlasti CIK-u da imenuje predsjednike i zamjenike svih biračkih odbora u cijeloj državi, koji ne smiju biti članovi političkih stranaka biti obavljati dužnosti u tijelima političke stranke. Ostale članove biračkih odbora i njihove zamjenike imenuje opšinska izborna komisija, na prijedlog političkih subjekata.

Osim toga, izvršena je i korekcija dijela u vezi s djelovanjem medija tokom izborne kampanje. Šmit je tako nametnuo i nekoliko izmjena koje se tiču djelovanja online medija odnosno “fantomskih portala” koji nemaju jasno definisanu vlasničku i uredničku strukturu. Ovime bi trebala biti spriječena pojava “nicanja” portala uoči izbora koji su jasno opredijeljeni za jednu političku opciju.

Svojim izmjenama, Šmit je zabranio glasanje za više od tri osobe sa stranačke liste, dok je do sada taj broj bio neograničen.

Nastavi čitati

Politika

DRINIĆ ČESTITAO DAN SLOBODE MEDIJA: Pritisak na novinare nedopustiv

Narodni poslanik Nebojša Drinić čestitao je Svjetski dan slobode medija novinarima, urednicima, udruženjima novinara i svim zaposlenima u medijima.

“Novinarstvo je plemenit poziv ako je ogledalo istine, profesionalnosti i objektivnosti i ima potencijala da bude bedem protiv zloupotrebe vlasti pomažući da se donesu i neprijatne istine”, rekao je Drinić

ističući da je cenzura grubo kršenje ljudskih prava, a pritisak na novinare nedopustiv.

Prema njegovim riječima profesionalni medijski radnici zaslužuju bolje uslove rada i veće plate.

“Kao poslanik u Narodnoj skupštini borio sam se protiv kriminalizacije klevete jer je sloboda izražavanja od suštinskog značaja za razvoj demokratskog društva”, zaključio je Drinić.

Nastavi čitati

Politika

Dodik osudio napad u kojem je oštećena kuća POVRATNIČKE PORODICE

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik osudio je napad u kojem je oštećena kuća povratničke porodice u Gacku i zatražio hitnu akciju u pronalasku počinioca.

Dodik je naveo da je tim povodom razgovarao sa ministrom unutrašnjih poslova Republike Srpske Sinišom Karanom.

“Zatražio sam hitnu akciju u pronalaženju napadača”, napisao je Dodik na mreži “X”.

Policija u Gacku izvršila je uviđaj na kući u mjestu Gračanica nakon što je vlasnik prijavio oštećenje prozorskog stakla i radi na utvrđivanju okolnosti koje su dovele to toga, saopštila je Policijska uprava Trebinje.

“Policijski službenici su utvrdili da je u kući u kojoj, prema riječima lica koje je prijavilo niko ne živi, oštećeno jedno prozorsko staklo upotrebom vatrenog oružja”, navodi se u policijskom saopštenju

Nastavi čitati

Aktuelno