Connect with us

Banjaluka

Za dio domaćinstava cijena je ista, ostali prepušteni tržištu i “borbi” za struju

Za malo više od mjesec dana u Banjaluci će početi sezona grijanja koja će, po onome što sada vidimo i znamo, donijeti brojne neizvjesnosti.

“Eko-toplana” koja upravlja gradskim sistemom za daljinsko grijanje požalila se da nema dovoljno sirovine za kotlove. Istovremeno, poskupilo je grijanje u zgradama kojima energiju dostavljaju privatne kompanije.

Mnogi su odlučili da pređu na struju, a upravo zbog toga iz Elektrokrajine je stiglo upozorenje da infrastruktura to neće moći izdržati.

Domaćinstva koja žive u privatnim objektima u žurbi su tokom ljeta nabavljala pelet, koji se plaćao “suvim zlatom” – od 550 do 650 KM po toni.

Cijena grijanja će ostati ista samo za domaćinstva kojima toplotu dostavlja “Eko-toplana”. Skupština grada Banjaluka u julu je odlučila da odobri subvenciju od dva miliona KM kako ne bi došlo do poskupljenja grijanja, nakon žalbi iz “Eko-toplane” zbog poskupljenja energenata i struje.

“Grad Banjaluka određuje cijenu komunalne usluge grijanja, za daljinsko grijanje, koje je povjereno Eko toplani. Cijena je posljednji put utvrđena 2018. godine kada je ‘Eko-toplana’ počela sa pružanjem ove usluge. U skladu sa Zakonom o komunalnim djelatnostima davalac usluge ima pravo da koriguje cijenu kada troškovi porastu. Ukoliko Grad ne odobri povećanje cijena onda je dužan dati subvenciju”, pojasnio je gradski menadžer Bojan Kresojević odluku da Grad subvencioniše “Toplanu”.

Kresojević kaže da je ovo preduzeće u datim okolnostima (opšte poskupljenje energenata) ostvarilo pravo na povećanje cijene od 30 odsto, a da bi za pokrivanje ovog poskupljenja bilo potrebno izdvojiti šest miliona maraka subvencije.

“Međutim, uvažavajući izazove koje imamo u budžetu i druge stavke, mi smo postigli dogovor sa ovim preduzećem da one iznose dva miliona maraka. To nisu subvencije po domaćinstvu već samo za nadoknađivanje rasta troškova u minimalnoj mjeri da bi preduzeće i dalje moglo poslovati pozitivno. Inače je 19.000 domaćinstava obuhvaćeno ovim sistemom”, pojasnio je Kresojević za Mondo.

Mimo tih 19 hiljada stanova koji će zahvaljujući subvrncijama Grada plaćati istu cijenu kao prošle zime, oni koji se griju na kotlove u privatnom vlasništvu ili sopstvene, a troše drvo ili pelet, prepušteni su “zakonima tržišta”.

Oni bi se za pomoć trebali obratiti Vladi Republike Srpske, odnosno Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede odgovara Kresojević, na naše pitanje da li je Grad razmatrao da nađe način da eventualno pomogne i drugim građanim tokom sezone grijanja.

“Oni treba da interveniše na tržištu. ‘Šume RS’ su najveće preduzeće po broju zaposlenih, imaju 5.700 radnika. Mi imamo prirodne resurse koje izvozimo u Federaciju i čak u inostranstvo. Postoji ta neka regulativa, ali nedovoljno efikasna. ‘Šume RS’ trebaju za svako domaćinstvo u Srpskoj, ne samo za Banjaluku, da obezbijede garantovanu količinu (energenta) po starim cijenama i na taj način će biti riješen problem”, stav je Bojana Kresojevića.

Tvrdi da “Šume RS” selektivno dodjeljuju ugovore nakupcima i oni proizvoljno dodjeljuju cijene i izvoze drvo, dok ostali na domaćem tržištu nemaju ogrjev po normalnim cijenama.

“Definitivno, na to tržište može da utiče samo Vlada Republike Srpske”, zaključuje.

Banjaluka

Predstavnici Grada obišli azil na Manjači “NETAČNE INFORMACIJE DA PSI GLADUJU”

Predstavnici Kabineta gradonačelnika, Odjeljenja za komunalne poslove te veterinarski inspektori obišli su danas azil za napuštene pse na Manjači.

Prilikom posjete, uvjerili su se u trenutno stanje, naglasivši kako Grad ima u planu da radi na poboljšanje uslova za sve pse koji privremeno borave u azilu.

– Obišli smo danas azil kako bi se uvjerili u stanje. Ono što sa sigurnošću možemo da kažemo jeste da hrane u azilu ima dovoljno, te da su netačne informacije da psi gladuju. Svakako da postoji prostora za napredak i cilj nam je da radimo na poboljšanju uslova za boravak pasa – poručeno je nakon posjete.

Istakli su kako detaljno razmatraju sve korake za daljnji napredak.

Nastavi čitati

Banjaluka

ŠEVO ODGOVORIO NINKOVIĆU: “Ono što vi uništite za dan, teško se popravlja godinama”

Ovlašteni potpisnik u Odjeljenju za opštu upravu Grada Banjaluka, Miroslav Ševo, oštro je odgovorio na istupe odbornika Ljube Ninkovića, komentarišući njegove tvrdnje o stanju vodovodne mreže i pokušaje prebacivanja krivice na aktuelnu administraciju.

– Gospodine Ninkoviću, napokon ste rekli, doduše djelimičnu, istinu. Samo, iz Vaših istupa nikada ne znamo, a očigledno i Vas to muči – koji ste Vi to Ninković? “Velika nada” SDS-a, DNS-ova “alternativa”, ili SNSD-ov, kako to Vaša potpredsjednica partije kaže, “papak”? – izjavio je Ševo.

On je podsjetio da Vodovod a.d. Banjaluka nije imao ozbiljno investiciono održavanje skoro četiri decenije, ali da je većinu tog vremena – kako kaže – upravo SNSD imao ključne poluge vlasti.

– Tačno je da Vodovod 40 godina nije imao investiciono održavanje i da je mreža dotrajala. Ali, podsjetiću Vas da je 25 godina SNSD imao većinu u Skupštini grada, a 20 godina i gradonačelnike. Možda Vi imate amneziju o tome ko je donosio odluke i ko je kriv za stanje u prethodnih 25 godina, ali znajte – onaj ko donosi odluke, taj je i kriv i zaslužan – poručio je Ševo.

Posebno je reagovao na pokušaje Ninkovića da problematizuje rad Gradske uprave na području vodovodnog sistema “Banjica”, uz podsjećanje da su slične sabotaže već viđene.

– Na slici koju Vam šaljem – da biste lakše prepoznali, sve je zaokruženo – vidi se sistem ventila u šahtu koji pripada vodovodnom sistemu “Banjica” u selu Dobrnja, koji je zatvoren i u potpunosti odsječen. Nekoliko puta je zatvaran ventil i dio Donjih Kola je ostajao bez vode. Isti princip viđen je u proljeće u Bronzanom Majdanu, pa 2022. u Melini i prošle godine u potkozarskim selima. To je matrica – ističe Ševo.

On dodaje da su upravo Ninković i njegovi partijski partneri odgovorni i za probleme sa sistemom “Tunjice”.

– Gospodine Ninkoviću, prošle godine niste digli ruku, tačnije niste čak ni zakazali sjednicu Skupštine grada da se sanira šteta koju ste napravili Vi i Vaši partijski drugovi na sistemu “Tunjice”, ugradnjom cjevovoda manjeg promjera. Isto to ste odbili i na prošloj sjednici Skupštine, ili ste i to zaboravili? – pita Ševo.

Na kraju, poručio je da građani Banjaluke više ne nasjedaju na manipulacije.

– Ono što Vi i Vaši partijski drugovi uništite za dan, teško da se može popraviti za godinu. Ali, mi nećemo odustati od toga da popravljamo ono što ste Vi svjesno urušavali decenijama – zaključio je Miroslav Ševo.

Nastavi čitati

Banjaluka

MIROSLAV ŠEVO “Građani su prepoznali važnost naših apela”

Bez obzira na rekordnu sušu u junu, Banjaluka je uspjela obezbijediti stabilno vodosnabdijevanje na svim područjima, uključujući i zone poput platoa Manjače i potkozarskih sela.

Kazao je ovo Miroslav Ševo u ime Stručno-operativnog tima, te Štaba za vanredne situacije Grada, naglasivši kako su sugrađani poštovali mjere koje su donesene.

– Građani su maksimalno ispoštovali mjere i zahvaljujem im se na saradnji. Ekipe komunalne policije su stalno bile na terenu, izdavali su preporuke, govorili o neracionalnoj potrošnji vode, što se pokazalo kao dobra stvar i nešto što smo uradili na najbolji mogući način. Na kraju jednog sušnog perioda, mi vidimo rezultate – rekao je Ševo. Poručio je kako je stanje na izvorištu „Banjica“ izuzetno dobro.
– Urađena je sanacija, uložili smo 1,5 miliona KM. Urađen je novi vodozahvat i nove pumpe. Kao što smo rekli, do 15. jula je testni period. Jutros smo dobili izvještaj da svi sistemi koji se snabdijevaju sa rezervoara „Banjica“ su preko 80 odsto puni, tako da kompletan plato „Manjače“ ima uredno vodosnabdijevanje. Svakako, imamo te visinske zone koje u toku dana znaju imati prekide u vodosnabdijevanju. Moram da kažem to da imamo veliku količinu kamenca koji se nagomilao u cijevima i zbog toga dolazi do zapušavanja cijevi – rekao je on.

Podsjetio je i na to da se ponovo dešavaju određene sabotaže na terenu, te zamolio građane da ukoliko nešto primjete, to i prijave.
– To se dešavalo prije tri godine u Bronzanom Majdanu, prošle godine na Manjači a to je zavrtanje ventila od strane NN lica. Suočili smo se i ove godine sa tom nepopularnom pojavom, a to je da je neko zavrnuo ventil na vodovodnom sistemu i u potpunosti ga odsjekao. Ti su neke sabotaže koje se dešavaju iz nama nepoznatih razloga. Molim sve građane da koji primjete nešto prijave „Vodovodu“ kako bi mogli da otklonimo kvarove – rekao je on.

Naglasio je kako se i dalje nalazimo u sušnom periodu, ali da izvorišta imaju dovoljno vode.

– Ono što je problem jeste sistem i vodovodna mreža, koja je stara više od 50 godina. Takođe, znamo da smo još prošle godine mogli da riješimo problem potkozarskih sela da je bilo sluha od strane skupštinske većine. Ove godine su odbili da riješimo taj problem, koji su njihovi prethodnici i sami prouzrokovali. Vode ima, dakle, ali je problem sistem. Još jedom apelujem na građane da štede vodu, kako bi sačuvali system – rekao je Ševo.

Nastavi čitati

Aktuelno