Connect with us

Banjaluka

Za dio domaćinstava cijena je ista, ostali prepušteni tržištu i “borbi” za struju

Za malo više od mjesec dana u Banjaluci će početi sezona grijanja koja će, po onome što sada vidimo i znamo, donijeti brojne neizvjesnosti.

“Eko-toplana” koja upravlja gradskim sistemom za daljinsko grijanje požalila se da nema dovoljno sirovine za kotlove. Istovremeno, poskupilo je grijanje u zgradama kojima energiju dostavljaju privatne kompanije.

Mnogi su odlučili da pređu na struju, a upravo zbog toga iz Elektrokrajine je stiglo upozorenje da infrastruktura to neće moći izdržati.

Domaćinstva koja žive u privatnim objektima u žurbi su tokom ljeta nabavljala pelet, koji se plaćao “suvim zlatom” – od 550 do 650 KM po toni.

Cijena grijanja će ostati ista samo za domaćinstva kojima toplotu dostavlja “Eko-toplana”. Skupština grada Banjaluka u julu je odlučila da odobri subvenciju od dva miliona KM kako ne bi došlo do poskupljenja grijanja, nakon žalbi iz “Eko-toplane” zbog poskupljenja energenata i struje.

“Grad Banjaluka određuje cijenu komunalne usluge grijanja, za daljinsko grijanje, koje je povjereno Eko toplani. Cijena je posljednji put utvrđena 2018. godine kada je ‘Eko-toplana’ počela sa pružanjem ove usluge. U skladu sa Zakonom o komunalnim djelatnostima davalac usluge ima pravo da koriguje cijenu kada troškovi porastu. Ukoliko Grad ne odobri povećanje cijena onda je dužan dati subvenciju”, pojasnio je gradski menadžer Bojan Kresojević odluku da Grad subvencioniše “Toplanu”.

Kresojević kaže da je ovo preduzeće u datim okolnostima (opšte poskupljenje energenata) ostvarilo pravo na povećanje cijene od 30 odsto, a da bi za pokrivanje ovog poskupljenja bilo potrebno izdvojiti šest miliona maraka subvencije.

“Međutim, uvažavajući izazove koje imamo u budžetu i druge stavke, mi smo postigli dogovor sa ovim preduzećem da one iznose dva miliona maraka. To nisu subvencije po domaćinstvu već samo za nadoknađivanje rasta troškova u minimalnoj mjeri da bi preduzeće i dalje moglo poslovati pozitivno. Inače je 19.000 domaćinstava obuhvaćeno ovim sistemom”, pojasnio je Kresojević za Mondo.

Mimo tih 19 hiljada stanova koji će zahvaljujući subvrncijama Grada plaćati istu cijenu kao prošle zime, oni koji se griju na kotlove u privatnom vlasništvu ili sopstvene, a troše drvo ili pelet, prepušteni su “zakonima tržišta”.

Oni bi se za pomoć trebali obratiti Vladi Republike Srpske, odnosno Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede odgovara Kresojević, na naše pitanje da li je Grad razmatrao da nađe način da eventualno pomogne i drugim građanim tokom sezone grijanja.

“Oni treba da interveniše na tržištu. ‘Šume RS’ su najveće preduzeće po broju zaposlenih, imaju 5.700 radnika. Mi imamo prirodne resurse koje izvozimo u Federaciju i čak u inostranstvo. Postoji ta neka regulativa, ali nedovoljno efikasna. ‘Šume RS’ trebaju za svako domaćinstvo u Srpskoj, ne samo za Banjaluku, da obezbijede garantovanu količinu (energenta) po starim cijenama i na taj način će biti riješen problem”, stav je Bojana Kresojevića.

Tvrdi da “Šume RS” selektivno dodjeljuju ugovore nakupcima i oni proizvoljno dodjeljuju cijene i izvoze drvo, dok ostali na domaćem tržištu nemaju ogrjev po normalnim cijenama.

“Definitivno, na to tržište može da utiče samo Vlada Republike Srpske”, zaključuje.

Banjaluka

ZAVRŠNICA MALIH OLIMPIJSKIH IGARA SRPSKE u Banjaluci od 10. do 17. maja

Završnica Malih olimpijskih igara Republike Srpske biće održana u Banjaluci od 10. do 17. maja i okupiće više od 2000 učenika osnovnih i srednjih škola.

Preliminarna takmičenja u četiri ekipna i četiri individualna sporta krenula su jesenas i sada su ušla u samu završicu te će se u najvećem gradu Srpske okupiti najbolji od najboljih iz šest regija, banjalučke, prijedorske, dobojske, semberske, sarajevsko-romanijske i hercegovačke. Školarci će se takmičiti u malom fudbalu, košarci, odbojci, rukometu, atletici, gimnastici, šahu i džudu.

– Predstojeća republička finala trebalo bi da budu prava promocija sporta, školskog sporta, patriotizma i olimpizma. Prošle godine proslavili smo 20 godina Malih olimpijskih igara i krećemo sa novom formom republičkih finala koju smo napravili po modelu Olimpijskih igara, naravno, u skromnijem formatu. Tokom osam dana oko 2100 dječaka i djevojčica te momaka i djevojaka nastupiće na finalnim takmičenjima dok je u Banjaluci obezbijeđeno 3000 noćenja za učesnike van banjalučke regije – izjavio je za “Glas Srpske” koordinator MOI za banjalučku regiju Velibor Vidović.

Ceremonija svečanog otvaranja zakazana je za 10. maj od 19 časova u parku “Petar Kočić”.

– Imaćemo i defile učesnika od Narodnog pozorišta Republike Srpske kroz Gospodsku ulicu do parka “Petar Kočić” gdje je pripremljen spektakl. Otvaranje će biti u posebnoj formi sa himnom Republike Srpske i himnom Malih olimpijskih igara dok očekujemo i obraćanje zvanica iz političkog vrha Srpske – naveo je Vidović.

Planirano je da učesnici dolaze u smjenama. Kada jedni završe svoja finala onda će dolaziti drugi. Kraj MOI predviđen je za 17. maj.

– Učesnicima će pored sportskog dijela takmičenja biće priređen i kulturno-zabavni dio. Sport je u osnovi svega, ali ne želimo da to bude svedeno samo na takmičenje već je cilj malo širi i podrazumijeva socijalizaciju, ostvarivanje kontakata kao i to da se djeca doživotno nastave baviti sportom. Bitno je formirati široku bazu iz koje će proisteći kvalitet. Važno je da imamo bunar iz kojeg ćemo crpiti svoje resurse – dodao je Vidović.

Asovi na MOI

Nekoliko vrhunskih sportista Srpske takmičilo se na Malim olimpijskim igrama.

– Fudbalski reprezentativac Srbije Mijat Gaćinović učestvovao je na MOI kao i nekadašnji rukometaši Borca Srđan Trivundža i Aleksandar Međedović. Promotori su bili legendarni rukometaš Mladen Bojinović dok nas je prošle godine posjetila najbolja odbojkašica svijeta Tijana Bošković. Ujedno, pozivam i svu djecu iz Banjaluke i okoline da dođu i navijaju za svoje vršnjake koji su stigli iz drugih mjesta. Isto tako, veliko hvala Gorici Bilak Moconja, Marku Pantoviću i Draganu Vukoviću koji su odradili veliki dio posla da sve ovo bude na izuzetnom nivou – rekao je Vidović.

Nastavi čitati

Banjaluka

HUMANITARNA PREDSTAVA učenika OŠ “Branko Ćopić” za djecu na Kosmetu

Sadašnji i bivši učenici Osnovne škole “Branko Ćopić” iz Banjaluke izveli su večeras vaskršnju humanitarnu predstavu “Mi put svoj znamo”, a sva prikupljena sredstva namijenjena su srpskoj djeci iz višečlanih porodica, te djeci i mladima sa poteškoćama u razvoju na Kosovu i Metohiji.

Direktor OŠ “Branko Ćopić” Branka Špirić izrazila je zadovoljstvo što je kolektiv ove škole imao priliku da svoje aktivnosti i rad iskoristi u humanitarne svrhe.

– Naša škola ima veoma bogat kulturno-umjetnički život, te nam je želja bila da to prikažemo i neke druge načine, osim na školskoj pozornici – rekla je Špirićeva novinarima u Banjaluci.

Ona je navela da je predstava svojim prvim izvođenjem povodom obilježavanja školske slave Svetog Save izazvala pozitivne utiske, jer kroz svoj sadržaj spaja sav srpski narod, gdje god da se nalazi.

– Posebno želimo poručiti jednu od biblijskim misli, a to je da je život moguć samo uz veliku ljubav i uz mnogo djece – rekla je Špirićeva.

Predsjednik Odbora za pomoć Kosovu i Metohiji Milorad Arlov istakao da je predstava dokaz humanosti Republike Srpske, koja je sa posebnom pažnjom pomaže Srbima na Kosovu i Metohiji.

– Ova predstava posvećena je njima, njihovoj slobodi i opstanku na Kosovu i Metohiji – rekao je Arlov.

On je naveo da je Odbor već 16 godina posvećen srpskom narodu na Kosovu i Metohiji, te izrazio zadovoljstvo što događaju prisustvuje i porodica Vuković iz Kosovske Mitrovice koja ima 11 djece.

Vuković je zahvalio na podršci i brizi koju građani Banjaluke i Republike Srpske pokazuju za srpski narod na Kosovu i Metohiji.

– Život Srba na Kosovu i Metohiji jeste težak, ali mostovi koje grade ljudi poput Arlova daju nam snagu da izdržimo i da budemo jači. Možda smo malo ostavljeni, ali nismo zaboravljeni – rekao je Vuković.

Predstavi je prisustvovao i savjetnik predsjednika Republike Srpske Marko Romić i ministar energetike i rudarstva Republike Srpske Petar Đokić.

Sva prikupljena sredstva biće usmjerena za Dnevni centar “Podrži me-9. januar” i rehabilitaciju njegovih korisnika, djece i mladih sa poteškoćama u razvoju i djecu iz višečlanih porodica na Kosovu i Metohiji.

Srna

Nastavi čitati

Banjaluka

BANJ BUS VOZI 9. MAJA do popularnog banjalučkog izletišta

Na Dan pobjede nad fašizmom, 9. maja saobraćaće Banj bus na relaciji od Tvornice obuće „Bema“ do stanice u blizini spomenika na Banj brdu.

Kako navode iz Odjeljenje za saobraćaj i puteve, polasci od TO „Bema“ su svakih sat vremena s tim da je prvi polazak u 9.00 časova, a poslednji u 19.00 časova. U povratku prvi polazak je u 9.30 časova, a posljednji u 19.30 časova.

Prevoz vrši „Aldemo turs“ d.o.o. Banja Luka panoramskim autobusom, koji je prilagođen i licima sa invaliditetom.

Iz Odjeljenja za saobraćaj i puteve napominju da je cijena jedne vožnje jedna KM, penzioneri koji imaju kartice za javni prevoz, kao i djeca do pet godina ne plaćaju vožnje.

Nastavi čitati

Aktuelno