Connect with us

Svijet

ZABRINJAVAJUĆA SITUACIJA U ŠVAJCARSKOJ: Ledene sante bi mogle potpuno nestati

Istraživači kažu da je gubitak leda posljedica uzastopnih, izrazito toplih ljeta i prilično malo snježnih padavina prošle zime

Švajcarski glečeri su ove godine izgubili dodatnih četiri odsto zapremine, što je drugi najveći gubitak poslije prošlogodišnjeg od šest odsto. Ovo su podaci iz godišnjeg izvještaja Švajcarske mreže za praćenje glečera (Glamos), čiji tim godinama nadzire 176 od 1.400 švajcarskih glečera.

Oni upozoravaju da je sada možda prekasno da se spasu mnoga alpska ledena polja, čak i kad bi se ispunile sve propisane mjere za ublažavanje klimatskih promjena.

Prethodno se toliko leda otopilo za ukupno tri decenije, odnosno između 1960. i 1990. godine. Glaciologe koji mjere led ne teši činjenica da se ove godine istopilo nešto manje leda nego što je tokom prošlogodišnjeg rekorda.

“Ovo je druga najgora godina od početka mjerenja. Užasno je vidjeti da se ovaj ekstrem od prošle godine ponavlja”, rekao je Matijas Hus, direktor Glamosa, za BBC.

Istraživači kažu da je gubitak leda posljedica uzastopnih, izrazito toplih ljeta i prilično malo snježnih padavina prošle zime. Ako se ovakvi vremenski obrasci nastave, dodaju, otopljavanje će se samo ubrzati. Neki od manjih švajcarskih glečera su već nestali.

Ove godine su istraživači prestali da prate glečer Sveti Anafirn jer nema dovoljno leda da bi bilo vrijedno daljeg mjerenja.

Drugi glečeri se smanjuju toliko brzo da je malo vjerovatno da se mogu spasiti, čak i kad bi se rast globalne temperature zadržao ispod 1,5 stepeni Celzijusa, što je dogovoreno Pariskim sporazumom o klimi.

Bez ogromnog smanjenja gasova staklene bašte povezanih sa globalnim zagrijavanjem, stručnjaci za glečere upozoravaju da bi čak i veći glečeri poput Aleča, čiji je led sada u nekim dijelovima debeo 800 metara, mogli nestati u roku od jedne generacije.

“Svaki put kada se vratim na ova mjesta koje pratim dugi niz godina, sve je drugačije. Led je manji, tanji i sivlji. Veoma je tužno”, rekao je Hus.

Ali gubitak glečera ne znači samo da će nestati predivne panorame. Led, koji se tradicionalno nakuplja zimi i polako topi leti, obezbjeđuje svežu vodu od ključnog značaja za evropske rijeke. Njom se navodnjavaju usevi i hlade nuklearne elektrane širom Evrope.

Tako je prošle i ove godine putovanje Rajnom, glavnim tokom za rečni teretni saobraćaj u Evropi, moralo biti ograničeno jer je vodostaj bio previše nizak.

Tokom nezabilježenih vrućina 2022. godine, ribe iz švajcarskih rijeka su premještene u rezervoare jer je voda postala previše topla i oskudna da bi one mogle da prežive u njoj.

“Glečeri veoma očigledno ukazuju na klimatske promjene. Ako ne dođe do ublažavanja klimatskih promjena, izgubićemo sve glečere u Alpima do 2100. godine”, istakao je Hus.

(EURACTIV)

Svijet

PORTPAROLKA STEJT DEPARTMENTA Hala Rarit podnijela ostavku

Hala Rarit, portparolka Stejt departmenta na arapskom jeziku je prva pripadnica američke diplomatije, da je to poznato, koja je podnijela ostavku zbog stava američke administracije o ratu u Gazi.

Dva druga zvaničnika Stejt departmenta – Džoš Pol i Anel Šelin, takođe, su podnijeli ostavke u znak protesta protiv politike SAD, koja je oštro podijelila stanovništvo u Americi, navodi CNN, prenosi Tanjug.
Rarit je rekla da su ona i njene kolege “užasnute” Hamasovim terorističkim napadima 7. oktobra, koji su pokrenuli rat u Gazi.

Ona je navela da su svi očekivali snažne reakcije, ali da niko nije predvidio da će ishod biti 34.000 ubijenih ljudi u Gazi i da će zavladati glad.
– U osnovi, zabrinuta sam da smo na pogrešnoj strani istorije i tako štetimo našim interesima – navela je ona, misleći na podršku Bajdenove administracije Izraelu u ratu sa Hamasom.

Rarit je ukazala na “dvostruke standarde” u američkoj politici koji se tiču humanitarne krize i smrti palestinskih novinara u Gazi.

– Kao Sjedinjene Američke Države moramo se pridržavati naših principa. Ne možemo praviti izuzetke. Naši saveznici i naši protivnici gledaju i to povređuje nas kao naciju – istakala je ona.

Rarit je navela i da joj je dosta kolega prišlo i reklo da se osjeća isto kao i ona, samo što nisu u mogućnosti da to kažu.

Nezavisne

Nastavi čitati

Svijet

JOŠ JEDNA POTJERNICA IZ RUSIJE! Na listi i Porošenko

Ministarstvo unutrašnjih poslova Rusije stavilo je na potjernicu bivšeg predsjednika Ukrajine Petra Porošenka, a odgovarajuća potjernica se pojavila u bazi podataka resora.

– Petar Aleksejevič Porošenko, 26. septembar 1965. Traže se po članu Krivičnog zakonika – piše na dokumentu.
Krivično djelo zbog kojeg se za njim traga nije objelodanjeno, navodi RIA Novosti, prenosi Tanjug

Porošenko je bio predsjednik Ukrajine od 2014. do 2019. godine.
Ruski mediji prenijeli su danas da se na potjernici Ministarstva unutrašnjih poslova Rusije pojavilo i ime aktuelnog ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog.

Nezavisne

Nastavi čitati

Svijet

SKANDAL U AMERICI! Poslanik optužen za PRIMANJE MITA od 600.000 dolara

Američki poslanik u Predstavničkom domu Kongresa Henri Kuejar i njegova supruga Imelda Kuejar optuženi su da su prihvatili mito u vrijednosti od oko 600.000 dolara, saopštilo je Ministarstvo pravde SAD.

Ovaj par terete da je primio novac od azerbejdžanske državne naftne kompanije i meksičke banke, ali i za više tačaka zavjere, podmićivanja i pranja novca, prenosi BBC.

Prema optužnici, oni su u zamjenu za novac pristali da utiču na spoljnu politiku SAD u korist Azerbejdžana i da zagovaraju mjere koje su išle u korist banci iz Meksika, što oni poriču.

Par je navodno koristio novac dobijen kao mito da otplati više kredita, a Kuejar se obećao da će nastaviti svoju kampanju za reizbor u novembru jer je nevin.

-Prije nego što sam bilo šta radio, proaktivno sam tražio pravne savjete od Komiteta za etiku Predstavničkog doma, koji mi je dao više od jednog stava napismeno, zajedno sa dodatnim mišljenjem iz nacionalne pravne firme – rekao je Kuejar u saopštenju i dodao da je radio kao i mnoge njegove kolege i u interesu američkog naroda.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

Nastavi čitati

Aktuelno