Društvo
Zabrinuti radnici o stanju u RTRS-u, traže pomoć

Poslanik u Narodnoj skupštini Republike Srpske Nebojša Vukanović na svom blogu je objavio posmo koje je, kako navodi, dobio od zabrinutih radnika Radio-televizije Republike Srpske, a u kome se govori o teškom stanju u javnom servisu i dugovanjima koja su premašila 30 miliona maraka.
Poštovani građani i političari Republike Srpske,
Mi radnici Radio Televizije Republike Srpske nažalost ovako vidimo jedinu mogućnost da Vam se obratimo i ukažemo na stanje u našoj i vašoj Radio-televiziji. Svi pamtimo kako je nastala Radio Televizija Republike Srpske, taj put je neizbrisivo vezan za naš narod. Zajedno smo prolazili kroz teške i lijepe trenutke, stvarajući tako uspomene i dužnost koju mi kao javni servis moramo da ispunjavamo.
Sada slobodno možemo da kažemo da je rad u ratnim i poslije ratnim godinama bio period zlatnog doba RTRS-a. Danas 30 godina od nastanka mi smo tehnološki, materijalno i kadrovski na samome dnu medijskog života Republike Srpske.
Naše plate su decenijama na minimumu i pored velike naplate pretplate od naših građana ( napominjemo da se je ona u prošlosti dijelila: RTRS 25%, FTV 25%, BHRT 50%. Od 2017 godine RTRS zadržava 100% prikupljenih sredstava ), u tehničkom i vizuelnom smislu dovoljno je da pogledate naš program i sami će te uočiti stvarno stanje.
Tužno je da javni servis kao što je RTRS nema kvalitet slike u HD formatu. Sadašnje rukovodstvo još nije predložilo plan kako riješiti ovu poražavajuću situaciji, čak i ako smo jedina medijska kuća u cijeloj BiH koja i dalje koristi SD kvalitet slike. Očito njih nije stid, ali nas jeste.
Mislimo da po samome značaju RTRS mora da prednjači u svakome segmentu i primjeru u odnosu na druge. Sami izvještaji o dugu televizije se pokušavaju vješto sakriti, dug od preko 30 miliona konvertibilnih maraka je itekako vidljiv za nas zaposlene.
Zbog ovoga smo svakodnevno izloženi sramoti od strane dobavljača, koji zbog svoje ne mogućnosti da stupe u kontakt sa rukovodstvom RTRS-a i naplate svoja potraživanja, to pokušavaju ostvariti preko običnog radnika uz neprijatan vid komunikacije.
Mobing je sastavni dio rada uz učestale uvrede, prijetnje i minimalna primanja, to nas sve podsjeća na neka davna vremena kada su ovdje vladali strani protektorati. Materijalni status većine radnika je veoma loš, na ovu temu smo pokušali razgovarati sa rukovodstvom ali na naše pitanje o povećanju plata odgovor direktorice je bio bez riječi uz protestno napuštanje sastanka, što je vrhunac bahatosti.
Postoje i pozitivne stvari u funkcionisanju RTRS-a, mi smo lideri u nabavci filmova i emisija za naš program. Čak i ako je njihova nabavna cijena izuzetno visoka, prioritet je da se to realizuje. Ali ovom temom treba da se bave određene institucije Republike Srpske.
Poslije svih pokušaja, kome još da se obratimo za zaštitu naših prava kada smo sve mehanizme iscrpili. Ostao je samo ovaj, nadajući se da će ovo pismo doprijeti do onih koji nam mogu pomoći.
Njih prvo želimo zamoliti da nas ne optužuju da po nalogu Sarajeva pokušavamo srušiti Radio Televiziju Republike Srpske, jer smo je mi i gradili. Da nam ne govore da nam plate nisu male, već da mi puno trošimo, da nismo gladni, već da slabo jedemo.
Samo ih molimo da prvo dođu, obiđu nas i popričaju sa svakim zaposlenim od podruma, prizemlja, I sprata i II sprata zgrade RTRS-a.
Sigurno bi taj čin bio pozitivan za sve nas i lakše bi se razumjela ozbiljnost situacije u kojoj se nalazimo. Zaposleni sa III sprata nisu u stanju da vam daju jasan uvid u stvarno i istinito stanje. Nažalost morate da shvatite da su oni, u odnosu na nas, visoko i njima je uvijek dobro.
Izvor: Bn
Društvo
VREMENSKA PROGNOZA! Oblačno uz povremenu kišu

U Republici Srpskoj i Federaciji BiH /FBiH/ se očekuje umjereno do pretežno oblačno vrijeme sa slabom kišom ili lokalnim pljuskom, te temperaturom vazduha do 17 Celzijusovih stepeni.
Ujutro će biti oblačno uz povremenu kišu. Zatim slijedi djelimično razvedravanje uz sunčane periode u većini predjela, osim na istoku gdje ostaje oblačno i hladnije sa slabom kišom, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.
Prije podne biće promjenljivo vrijeme uz prolaznu kišu koja će se premještati od istoka ka ostalim predjelima.
Duvaće slab vjetar sjevernih smjerova, a u Hercegovini umjerena bura.
Jutarnja temperatura vazduha iznosiće od četiri do 10, u višim predjelima od jedan, a dnevna od 10 na istoku do 17 na sjeverozapadu i jugu, u višim predjelima od šest Celzijusovih stepeni.
Društvo
NOVI PROBLEMI ZA BiH! Zatvara se naš vazdušni prostor?

Vazdušni prostor iznad Bosne i Hercegovine suočen je s potencijalnim zatvaranjem ili ponovnim preuzimanjem od strane Hrvatske i Srbije.
Ova mogućnost pojavila se nakon što je Evropska organizacija za bezbjednost vazdušne plovidbe (EUROCONTROL) zamrznula sva plaćanja prema Agenciji za pružanje usluga u vazdušnoj plovidbi BiH (BHANSA), potvrđeno je za Radio Slobodna Evropa (RSE).
Sve se dešava nakon sudskog zahtjeva slovenačke kompanije Viaduct koja je pokrenula arbitražni postupak protiv BiH zbog duga.
– Kao rezultat naloga za zapljenu od strane treće strane koji je izdao belgijski sud za provođenje arbitražne odluke protiv države BiH, EUROCONTROL je trenutno dužan zamrznuti rutne naknade koje naplaćuje u ime BiH – kazali su iz EUROCONTROL-a za RSE.
BHANSA je preuzela kontrolu nad nebom iznad BiH u decembru 2019. godine nakon sertifikovanja kadra i nabavke radarskih i komunikacijskih sistema.
Do tad su nebo kontrolisale Hrvatska agencija za civilno zrakoplovstvo i Direktorat civilnog vazduhoplovstva Srbije, zavisno o dijlu teritorija i visini leta.
– BHANSA je dobila na koncesiju nebo iznad BiH. Avioni plaćaju EUROCONTROL-u u Briselu prelet preko BiH, BHANSA dobija pare direktno od EUROCONTROL-a, polaže račune EUROCONTROL-u i nema nikakve finansijske veze sa BiH – kazao je za Radio Slobodna Evropa Omer Kulić, bivši predsjednik Savjeta BHANSA-e.
Kulić kaže da bi zamrzavanje sredstava koje EUROCONTROL uplaćuje BHANSA značilo zatvaranje ove agencije i da tad postoje samo dvije mogućnosti.
– Prva je da avioni više ne bi letjeli iznad BiH, što aviokompanijama ne bi odgovaralo, jer bi onda letjeli dužim rutama. Druga je da bismo se vratili na prethodno stanje da Srbija i Hrvatska kontrolišu nebo iznad BiH i da oni to naplaćuju – pojasnio je Kulić.
Iz BHANSA nisu odgovorili na upit o zamrzavanju sredstava i mogućim rješenjima. Ranije su iz ove agencije saopštili da su o svom problemu upoznali institucije BiH, Evropsku komisiju i zemlje članice EUROCONTROL-a.
Upozorili su da je ova agencija, kao i sve druge takve agencije u Evropi, neprofitna organizacija i da se prikupljeni prihodi koriste isključivo za pokrivanje troškova.
– Sigurno i neprekidno odvijanje vazdušnog saobraćaja u BiH je pod neposrednom prijetnjom. Postoji mogućnost potpunog zatvaranja vazdušnog prostora BiH, što bi izazvalo domino efekt na regionalni vazušni promet i rad aerodroma – naveli su iz BHANSA.
RSE
Društvo
ZNATE LI TAJNI KAFANSKI JEZIK? Kako konobari prenose poruke o gostima

U mnogim restoranima zaposleni komuniciraju pomoću tajnih znakova i kodova.
Na taj način mogu nenametljivo razgovarati o gostima. Evo na šta bi kao gost trebalo da obratite pažnju.
Tajni pogledi, klimanje glavom ili brzo mahanje rukom – kad je restoran pun, zaposleni obično nemaju drugog izbora nego da međusobno komuniciraju neverbalno. To je takođe veoma važno kako bi posao tekao glatko.
Ako dobro obratite pažnju na znakove rukom ili mig, možete razumjeti tajni jezik konobara – i prepoznati da li govore o vama.
Konobarica podiže ruku i pravi znak “V”? To znači da je gost “Vrlo važna osoba” (VIP). U malo drugačijoj varijanti, pobednički znak u kombinaciji s ispruženim palcem i mahanjem prema kuhinji takođe može označavati VIP gosta, prenosi Fenix magazin.
Slavite rođendan? Cijeli servisni tim u dobrim restoranima će u trenutku znati šta se dešava. Kako konobar to pokazuje kolegama? Pokazuje na svoj pupak – i osoblje odmah zna da je za vašim stolom rođendanska proslava.
Slično je i s vjenčanjima ili godišnjicama. Pogled na domali prst konobara signal je ostatku tima da se radi o nekoj romantičnoj prilici.
Ako je u restoranu gužva, ponekad možete vidjeti konobara kako stavlja ruku na rever. To znači da mu je potrebna pomoć ili da stvari postaju naporne, piše internet magazin wmn.
Posebno zanimljivo: Ako čujete osoblje kako pominje “sto 17”, to znači da neko od konobara hitno mora do toaleta.
Konobari širom svijeta koriste skrivene gestove i kodove za komunikaciju s gostima.
U Velikoj Britaniji, ako ste bili posebno ljubazni pri telefonskoj rezervaciji, pored vašeg imena može biti napisana oznaka “VNP” – što znači “Vrlo fina osoba” i predstavlja kompliment osoblja.
Ipak, u britanskim restoranima treba obratiti pažnju na šifru “Change the Tetley’s” – to ne znači da se mijenja burence piva, već da je osoblje pozvalo policiju.
U američkim restoranima, konobari koriste poseban izraz za goste koji dugo sjede za stolom – nazivaju ih “kamperima” i tada ih kolege podstiču da krenu kući, jer su već predugo zauzeli mjesto, prenosi Krstarica.
Nezavisne novine
-
Hronika3 dana ago
ORUŽANA PLJAČKA U BANJALUCI: U toku potraga za razbojnikom
-
Svijet2 dana ago
IZRAEL BOMBARDOVAO BEJRUT,UBIJENO TROJE LJUDI! Testiraju krhko četvoromjesečno primirje
-
Društvo2 dana ago
EKSTREMNO HLADNO VRIJEME JURI PREMA NAMA! Pogledajte kakav “monstrum” stiže iz Rusije! (VIDEO)
-
Politika3 dana ago
DODIK DAO 840.000 dolara za skidanje sankcija navodi HAARETZ
-
Banjaluka3 dana ago
“NINKOVIĆ NA APARATIMA”: I rukovodstvo Skupštine grada Banjaluka priznalo, POSLOVNIK NEUSTAVAN
-
Politika2 dana ago
KOVAČEVIĆ UDARIO NA VUKANOVIĆA “On je sredstvo Sarajeva za ostvarenje njihovog cilja – POLITIČKU ELIMINACIJU DODIKA”
-
Politika2 dana ago
„VIADUCT“ DNEVNO „ZARAĐUJE“ 19.000 KM: Staša Košarac do sada Srpsku koštao više od 4 miliona KM
-
Politika3 dana ago
KREĆU PRVE UPLATE: Hoće li bh. političari pustiti niz vodu milijardu evra?