Connect with us

Politika

ZAHTJEVI POSLODAVACA I SINDIKALACA Traže ministarstvo ekonomije i stručnjake za ključne resore

Pri sastavljanju nove vlade Srpske, mandatar Radovan Višković i predsjednik SNSD i Republike Srpske, Milorad Dodik, osim sa zahtjevima koalicionih stranaka, susreli su se i s konkretnim zahtjevima sindikalaca i poslodavaca.

Sastav nove vlade još zvanično nije predložen, ali se u javnosti spekuliše brojnim imenima, među kojima se nalaze i ona koja nemaju nikakve veze s resorima koje bi, navodno, trebalo da vode.

Upravo zbog toga predsjednik Sindikata uprave Republike Srpske, Božo Marić, kaže da od partija na vlasti zahtijevaju da na čelo Ministarstva rada i boračko-invalidske zaštite i Ministarstva uprave i lokalne samouprave RS postave kompetentne, a ne ljude za potkusurivanje unutar koalicije.

Birati sposobne
– Ministarstvo rada pokriva gotovo kompletno društvo u RS. Radi sa radnicima, borcima, sa sindikatima, na njegovo čelo mora da dođe čovjek iz sistema koji poznaje materiju, a ne, kao do sada, neko čije će nam nesposobnosti sutra biti izgovor za sve. SNSD kao najveća stranka treba da preuzme odgovornost – kaže Marić za Srpskainfo.

Kada je riječ o Ministarstvu uprave i lokalne samouprave, Marić naglašava da će taj resor tek dobiti na značaju sa dobijanjem kandidatskog statusa BiH za članstvo u EU.

– Jedan od prioriteta odnosno uslova EU za BiH jeste reforma javne uprave. Očekuje nas mnogo posla i važno je da na čelu tog resora imamo nekog ko zna svoj posao i ko ima sluha za razgovore – upozorava Marić.

Za danas je zakazana sjednica Republičkog odbora Sindikata uprave RS, na kojoj će razmatrati Sporazum o povećanju plata za zaposlene u organima uprave, Inicijativa za povećanje plata u jedinicama lokalne samouprave, ali biće zauzeti i stavovi po pitanju kadrovskih rješenja za Ministarstvo rada i boračko-invalidske zaštite i Ministarstvo uprave i lokalne samouprave RS.

Podsjećamo, ministri zemalja EU, nadležni za evropska pitanja, usvojili su zaključke u kojima se navodi da se preporučuje da se BiH dodijeli status zemlje kandidata, uz potvrdu Evropskog vijeća. Ovu odluku ministara će, potom, potvrditi šefovi država vlada zemalja članica EU na samitu koji je zakazan za danas, 15. decembra.

Reorganizacija
Istovremeno, Unija udruženja poslodavaca Republike Srpske pred vlast u RS je izašla sa zahtjevom da u novoj vladi Ministarstvo privrede i preduzetništva bude preimenovano u ministarstvo ekonomije. Odnosno, da resor zadrži ime, ali da bude potpuno drugačije organizovan.

– Cilj je da iz drugih ministarstava resori koji imaju veze s privredom dođu u to ministarstvo – kaže za Srpskainfo predsjednik Unije, Saša Trivić.

Primjera radi, u Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede postoji oblast prehrambene industrije, u Ministarstvu energetike i rudarstva je hemijska industrija, u Ministarstvu zdravlja i socijalne zaštite je farmaceutska industrija i djelimično zdravstveni turizam. U Ministarstvu za naučnotehnološki razvoj, visoko obrazovanje i informaciono društvo RS je IT sektor…

– Zakonom o republičkoj upravi RS data je nadležnost za pojedine privredne grane različitim ministarstvima, pa se često dešava da se nekim granama privrede posvećuje manje pažnje (manje se nadležne institucije bave njima jer je fokus na drugim oblastima), što posljedično ima za rezultat da nemaju iste uslove za poslovanje (npr. mogućnost korištenja podsticaja, ali i drugih bitnih elemenata za razvoj) – navodi se u dokumentu koji je u posjedu Srpskainfo.

Prelazno rješenje
Kako kažu, moguće prelazno rješenje jeste da se doradi sistematizacija Ministarstva privrede i preduzetništva u cilju efikasnijeg rada te da se ojača ili uspostavi formalna veza Ministarstva sa institucijama od značaja za privredu na sljedeći način:

– Ojačati pojedine resore i formirati nove u Ministarstvu privrede i preduzetništva, i to kroz odjeljenja za pojedine grane privrede i novi resor koji bi se bavio koordinacijom aktivnosti sa ostalim granama privrede, privrednim registrima i strateškim planiranjem (npr. resor za planiranje i privredne registre);

– Odjeljenje za pravna pitanja koja se trenutno nalaze u Sekretarijatu ministarstva je potrebno izdvojiti u zasebnu jedinicu koja će služiti svim resorima ravnopravno;

– Drvoprerađivačku industriju je potrebno posmatrati cjelovito – formirati odjeljenje/odsjek pri Ministarstvu poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva obzirom na povezanost drvne sirovine (koja je u nadležnosti MPVŠ i drvoprerađivačke industrije) i drvoprerađivačke industrije – navodi se u prijedlogu.

Takođe, traži se da Direkcija za investicije bude vezana za Ministarstvo, a da se APIF stavi pod nadležnost ministarstva kako bi se mogao trasirati brži razvoj ove institucije, kvalitetnije upravljanje registrima i samim budžetom koje APIF može da prikupi.

Prema našim informacijama, vlast predvođena najjačom partijom za sada ne pokazuje znake da bi mogla da uvaži ove zahtjeve poslovne zajednice. Da li će tako i ostati, vidjećemo kada u NSRS stigne prijedlog za formiranje nove izvršne vlasti. Ukoliko dođe do izmjena u nazivu ministarstva i u organizaciji Vlade RS, neophodno je mijenjati Zakon o republičkoj upravi Republike Srpske.

IZBOR VLADE 21. DECEMBRA?
Sjednica Narodne skupštine na kojoj će biti birana nova vlada još nije zakazana. Prema informacijama iz Vlade, do kojih je došla Srpskainfo, ta sjednica bi trebalo da bude održana u srijedu, 21. decembra.

Lider SNSD Milorad Dodik ranije je rekao da će njegovoj partiji pripasti 10 od 16 ministarstava. Ipak, mnogi su sumnjičavi da će Dodik i održati riječ, jer je potrebno zadovoljiti brojne koalicione apetite, plus nacionalnu pripadnost ministara.

Radovan Višković je od 23. novembra zvanično mandatar za sastav vlade. On je bio premijer i u proteklom mandatu.

Politika

ĐAJIĆ PROGLASIO ČETVRTI DAN VASKRSA! Dijeli pare za NAJJAČA JAJA čak i za Dan pobjede na FAŠIZMOM! (FOTO, VIDEO)

Gradski odbor SNSD Banjaluka na čelu sa doktorom Vladom Đajićem koji ruku na srce i ne razlikuje baš Vaskrs i Božić ovog puta otišao je korak dalje te odlučio da Vaskrs ima četiri dana, a 9. maja organizuju i Tucijadu gdje učesnicima obećavaju bogate novčane nagrade.
Naravno cijela ova lakrdija biće organizovana u multimedijalnoj sali GrO SNSD koja služi za sve, od pregleda do koncerata, uz nezaobilazne estradne zvijezde za zborove i šatore.

Iako je 9. maj neradni dan u Republici Srpskoj, te se tada obilježava Dan pobjede nad fašizmom Đajiću je u glavi još uvijek Vaskrs, a o tome čiji novac dijeli i zna li uopšte šta znači riječ tradicija, suvišno je polemisati. Svaki put kada pomislimo da ne postoji više ništa što od  njega može da nas iznanadi, on ponovo uspije da šokira.

Pored svega navedenog svakako je javnosti zaboravio reći da je juče na UKC-u i novinare častio nagradom od 500 KM za pobjednika u valjda tradicionalnoj UKC Tucijadi. Šta reći nego sramota!

Nastavi čitati

Politika

ZABRINUTI S RAZLOGOM! Evropski tužioci pratiće trošenje evropskog novca u BiH

Evropski tužioci će biti uključeni u kontrolu praćenja trošenja novca koji će BiH dobiti, ako Evropska komisija prihvati listu reformi u okviru novog Plana za rast za zapadni Balkan, koju je podnio tim iz BiH koji čine svi predstavnici vlasti.
To znači da će, ako zvaničnici BiH na bilo kojem nivou budu zloupotrebljavali sredstva koja će zemlja dobiti iz tog evropskog programa, biti predmet procesuiranja, pišu Nezavisne.

Podsjećamo, BiH je prvo zakasnila sa podnošenjem liste reformi za Plan rasta za zapadni Balkan, novi ambiciozni program EU pomoći zemljama regiona, a onda je, nakon što je Brisel produžio rok, uspjela da naknadno podnese listu. To ne znači da će sve projekte koje je BiH predložila Evropska komisija i prihvatiti, a još nije sigurno da li će BiH uspjeti da uđe u program za prvu tranšu sredstava, s obzirom na to da je jedina zemlja u regionu koja svoj posao nije obavila na vrijeme.

Međutim, rečeno je da će EU posebno pažljivo pratiti kako se reforme sprovode i kako se njihov novac troši. Radi stavljanja stvari u kontekst, važno je napomenuti da je rat u Ukrajini preusmjerio ogromna sredstva EU namijenjena za druge programe unutar EU i u sklopu proširenja, a proces pristupanja Ukrajine EU dodatno je uzburkao duhove poljoprivrednika u EU, koji se plaše da bi mogli ostati bez subvencija, a istovremeno biti preplavljeni jeftinim proizvodima iz ove velike poljoprivredne zemlje. Osim toga, siromašnije zemlje EU, koje su do sada uglavnom primale sredstva iz evropskih kohezionih fondova, mogle bi ostati bez dijela tih sredstava, koja bi bila preusmjerena na Ukrajinu, Moldaviju i zemlje zapadnog Balkana. Istovremeno, bogate zemlje EU davaoci sredstava ljute su na neke zemlje, poput Mađarske, za koje tvrde da urušavaju vladavinu prava, a istovremeno primaju velika evropska sredstva.
Ovo su neke od dilema koje će sasvim sigurno uticati na sve buduće programe EU za zapadni Balkan. Ova tema je bila jedna od glavnih tačaka spoticanja prilikom debata unutar EU o usvajanju novog evropskog programa za naš region. Prilikom nedavnog razgovora s briselskim zvaničnicima, rečeno je da nijedna zemlja regiona neće biti zakinuta, ali da će kontrola biti mnogo rigoroznija i striktnija nego što je to bilo ikada ranije jer je potreba za novcem mnogo, pa neće biti uobičajenog tolerisanja koje je bilo karakteristika ranijih programa.
Iz Kancelarije javnog evropskog tužioca (EPPO) i iz Kancelarije za suzbijanje korupcije (OLAF) potvrđeno je da će oni biti uključeni u kontrolu trošenja sredstava iz Plana za zapadni Balkan. Napomene radi, Kancelarija evropskog javnog tužioca je pokrenula procesuiranja više ministara u Vladi susjedne Hrvatske zbog sumnji na zloupotrebu evropskog novca. Ukoliko bi zvaničnici BiH činili slične nezakonitosti, i sami bi se našli na udaru evropskih tužilaca.

Iako ovi evropski tužioci i istražitelji neće imati ista ovlaštenja kao u svojoj članici Hrvatskoj, biće uključeni u kontrolu praćenja trošenja i spremni da djeluju u slučaju zloupotreba, s obzirom na to da će to biti postavljeno kao uslov prije povlačenja novca.

U toj kancelariji su za Nezavisne rekli da je njihov osnovni posao da zaštite evropski novac i da je kontrola utroška sredstava iz Plana za zapadni Balkan jedan od primjera kako to rade u praksi.
– Mi smo nezavisno tijelo koje funkcioniše od 1. juna 2021. godine i odgovorni smo za istrage, progon i procesuiranje svih krivičnih djela koja ugrožavaju finansijske interese EU. U to uključujemo nekoliko vrsta prevara, prevara s porezom na dodatu vrijednost u kojima je šteta veća od deset miliona evra, pranje novca, korupciju i slična djela. U principu, radi se o korporativno-institucionalnim djelima – rekli su oni.

Dodali su da je njihova nadležnost u sumnjama na krivična djela koja se odnose na finansijska sredstva EU pitanje službene dužnosti, što znači da su zakonski obavezni da ove slučajeve procesuiraju.

– Možemo vas uvjeriti da ćemo ovaj posao uraditi temeljno – naglasili su.

U OLAF su takođe sličnim tonom istakli da se bave kriminalom koji dovodi do štete za budžet EU, bez obzira na to da li se djelo desilo u EU ili izvan nje.

– To uključuje strukturalne fondove EU, poljoprivredne fondove i fondove za ruralni razvoj, sve direktne troškove i spoljnu pomoć, kao i oblasti poreza i carina. Drugim riječima, gdje god je evropski novac, mi smo tu i nastavićemo da sprovodimo naš mandat koji proističe iz Direktive 883/2013 – rekli su.

Dodali su da je ključ njihovog uspjeha saradnja s domaćim, evropskim i međunarodnim vlastima.

Nastavi čitati

Politika

STIŽE KINESKI PREDSJEDNIK! Si Điping u posjeti Srbiji 7. i 8. maja

Predsjednik Kine Si Đinping posjetiće Srbiju 7. i 8. maja.
Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić ugostiće kineskog predsjednika, koji će boraviti u zvaničnoj posjeti Srbiji, saopšteno je iz Službe za saradnju sa medijima predsjednika Srbije.

Nastavi čitati

Aktuelno