Zdravlje
Zašto nismo imali gripu prošle sezone i šta nas očekuje ove zime?
Bliži se sezona gripe, pa je opravdana zabrinutost stručnjaka od toga da će ove godine, kada skoro da i nema epidemioloških mjera, broj zaraženih biti veći nego prethodnih godina.
Od pojave korona virusa 2020., broj zaraženih virusom gripe je jako mali, a epidemiolozi takve brojke iz prethodne dvije godine pripisuju strogim epidemiološkim mjerama koje su bile na snazi.
Ove godine, epidemiološke mjere u većini zemalja, pa tako i kod nas, skoro da i ne postoje (ili ih se malo ko pridržava), pa epidemiolozi s pravom brinu o nadolazećoj zimi.
U Institutu za javno zdravstvo RS (IZJ RS) kažu da je teško predvidjeti kako će se odvijati predstojeća sezona gripe.
“Kada govorimo o novoj sezoni gripe, godinama unazad podaci iz Australije u vezi kretanja gripe pomažu u predviđanju onoga što čeka sjevernu hemisferu na jesen. Sezona gripe u južnoj hemisferi, tačnije u Australiji koja obično traje od maja do septembra, već je premašila svoj petogodišnji prosjek. Od 19. juna 2022. oko 85 odsto slučajeva gripe u Australiji bilo je uzrokovano gripom A (H3N2), za koju se zna da uzrokuje teže epidemije”, rekli su za Mondo u IZJ RS i naglasili da je prema podacima iz ove zemlje posebno povećano obolijevanje kod djece mlađe od pet godina.
Navode da pri tumačenju podataka iz Australije treba uzeti u obzir i njihovo strogo zaključavanje koje je bilo gotovo jedinstveno u svijetu, što je populaciju svakako snažno izolovalo od kontakta i sa drugim virusima, pa je memorijski imunitet kod te populacije jako oslabio.
Kako navode u Institutu za javno zdravstvo, i SAD je tokom vrhunca pandemije COVID-19 doživjela nagli pad stope gripe zbog mjera nošenja maski i fizičke distance.
“Manjak izloženosti virusima gripe tokom posljednje dvije sezone gripe mogao bi biti problematičan. Budući da su posljednjih nekoliko sezona gripe bile tako blage, moglo bi doći do smanjenja kolektivnog imuniteta na gripu, što bi pogodovalo pogoršanju sezone gripe, ali teško je reći kako će se to tačno odvijati”, naglasili su u Institutu.
Kao prednost vide današnje ponašanje nakon dvije i po godine pandemije, kada ljudi rjeđe bolesni odlaze na posao, u školu ili na razna druženja, što će, kako tvrde, ići u korist manjeg širenja respiratornih virusa, pa samim tim i gripe.
Sezona gripe počinje u oktobru, a vrhunac dostiže u periodu od decembra do februara.
Zdravlje
JAKO DOBRE VIJESTI! Naučnici rade na razvoju prve vakcine protiv kuge
Tim naučnika koji je uveo vakcinu Oksford AstraZeneka tokom pandemije kovida sada radi na prvoj vakcini protiv bubonske kuge u Velikoj Britaniji, dok rastu strahovanja da bi se ta bolest mogla ponovo pojaviti, prenose danas britanski mediji.
Procjenjuje se da je od kuge u 14. vijeku umrla polovina populacije u Evropi, a ova bolest je, ako se ne liječi, smrtonosna u 30 odsto slučajeva, prenosi Miror.
Kuga je izazvala tri globalne pandemije od ukupno sedam koliko ih je zabilježeno u svijetu do sada.
Od pronalaska antibiotika, strah od kuge je smanjen, ali zbog porasta njihove nedjelotvornosti uslijed masovne upotrebe, naučnici smatraju da je trenutak da se Velika Britanija pripremi za eventualnu epidemiju kuge.
Tim naučnika sa Oksforda saopštio je da je testiranje vakcine koje je počelo 2021. dalo rezultate koji pokazuju da je ona bezbjedna i da proizvodi željenu reakciju.
Zdravlje
HOLANDSKI LJEKARI TVRDE! Vrijeme provedeno pred ekranom LOŠE UTIČE NA SAN DJECE
Dječji ljekari u Holandiji ukazuju na sve češći problem nedovoljnog sna kod djece školskog uzrasta navodeći da je razlog koji značajno doprinosi tome to što djeca previše vremena provode pred ekranom kompjutera ili televizora prije odlaska na spavanje.
Naučno udruženje pedijatara Holandije skrenulo je pažnju na taj problem a zvaničnica udruženja Margret Harskamp rekla je da gledanje u ekran kompjutera televizora mobilnog telefona ili tableta otežava djeci da zaspu prenio je list “NL Tajms”.
Nedovoljno sna kod djece može da smanji sposobnost koncentracije i adekvatnog ponašanja u školi ili da dovede do hiperaktivnosti i naglih promjena raspoloženja ukazali su ljekari.
Harskamp je navela da ako se kod djece poboljša spavanje njihovi problemi sa koncentracijom i ponašanjem često se sami riješe ali je napomenula da roditelji ponekad ne shvataju da nedostatak sna može biti glavni uzrok takvih problema.
Tako je istraživanje holandskog medija RTL Nieuvs pokazalo da samo 12 odsto roditelja misli da im djeca loše spavaju zbog toga što provode vrijeme pred ekranom prije odlaska u krevet dok 59 procenata misli da to ne utiče na san njihove djece a 12 posto vjeruje da im to pomaže da utanu u san.
Harskamp je ukazala da djeci koja teško zaspu ili su pretjerano umorna tokom dana mogu pomoći boravak i igra na otvorenom.
“Dva sata igre na otvorenom je veoma blagotvorno. Vlada i škole treba da obezbijede da djeca imaju pristup velikom broju bezbjednih igrališta” poručila je ona.
Zdravlje
DRAMATIČNO U NJEMAČKOJ! Zbog majmunskih boginja zatvorena škola
Škola u blizini Kelna, u zapadnoj Njemačkoj, zatvorena je iz predostrožnosti nakon što je nova varijanta mpoks virusa otkrivena kod dvoje đaka.
Učenici škole za djecu sa posebnim potrebama u Rosrathu prelaze na onlajn nastavu do petka, saopštila je okružna administracija Rajniš-Bergiš distrikta, prenijela je agencija “DPA”.
Četiri člana jedne porodice koja živi u distriktu, uključujući dvoje djece, zaraženi su takozvanom “kladom 1b virusa majmunskih boginja”. Prema informacijama iz distrikta, porodica se nalazi u karantinu, a simptomi su za sada blagi.
Zdravstveni odsjek i školska uprava donijeli su ovu preventivnu mjeru nakon intenzivnih konsultacija sa njemačkim institutom za kontrolu bolesti, Robert Koh, i drugim specijalizovanim institucijama, zbog djece kojoj je potrebna posebna zaštita.
Školske prostorije ostaće zatvorene kako bi se sprečio blizak kontakt među učenicima i time dalja moguća transmisija mpoks virusa. Petak je posljednji nastavni dan prije božićnih praznika. Pretpostavlja se da je zaraza potekla od putovanja člana porodice u Afriku.
Za sada nisu otkrivene dodatne infekcije, izjavila je portparolka distrikta. Simptomi mpox virusa uključuju karakteristični osip na koži, a često su prisutni i opšti simptomi bolesti poput groznice, glavobolje i bolova u mišićima. Smrtni ishodi su rijetki.
Virus, ranije poznat kao majmunske boginje, nije mnogo zarazan.
“Za prenos mpoks virusa neophodan je blizak fizički kontakt”, navodi institut Robert Koh.
Virus se uglavnom prenosi kontaktom kože na kožu, poput seksualnog odnosa, zagrljaja, masaže ili ljubljenja. U avgustu, Svjetska zdravstvena organizacija (SZO) proglasila je “vanrednu situaciju od međunarodnog značaja” zbog nove varijante virusa i povećanja broja slučajeva mpoksa u Africi.
Prirodni domaćini mpoks virusa su glodari iz Zapadne i Centralne Afrike. Patogeni su manje prilagođeni majmunima i ljudima.
Od ljeta 2023. godine, broj slučajeva se prijavljuje kontinuirano, ali na niskom nivou u jednocifrenim ili niskim dvocifrenim brojevima na mjesečnom nivou. Do sada u Njemačkoj nisu zabilježeni smrtni slučajevi, prenosi “Telegraf”.
-
Hronika1 dan ago
BANJALUKA POTPUNO BLOKIRANA! Privedeno 20 lica zbog ubistva Dele
-
Banjaluka2 dana ago
UBIJEN DEJAN KOSTIĆ DELA! Tijelo ispred restorana Stara Ada
-
Hronika2 dana ago
IDENTIFIKOVAN NAPADAČ Kostića Dele, policija traga za njim! EVO O KOME JE RIJEČ
-
Hronika16 sati ago
DA LI JE DELA UBIJEN ZBOG VRANJEŠA? Kako je bivši fudbaler upetljan u mafijaški obračun
-
Politika3 dana ago
VIŠKOVIĆ “Tužilaštvo BiH otvorilo predmet zbog proslave Dana Republike! TRAŽIĆEMO DA 1. MART PROGLASIMO DANOM ŽALOSTI”
-
Svijet2 dana ago
DETALJI HAOSA nakon sudara tramvaja u Strazburu! NA TERENU 130 VATROGASACA (VIDEO)
-
Politika3 dana ago
DODIK PONOVO IZJEDNAČAVA SEBE SA SRPSKOM “Ako mi zabrane političko djelovanje, ISTOG TRENUTKA ĆEMO IMATI REFERENDUM”
-
Politika3 dana ago
POTVRĐENO IZ VLADE SRPSKE! Tužilaštvo BiH zatražilo informacije o proslavi 9. januara