Connect with us

Region

Zašto Njemačka ruši “Otvoreni Balkan”?

Zvanični Berlin obavlja posljednje pripreme pred predstojeći novembarski samit Berlinskog procesa, koji je novi njemački kancelar Olaf Šolc preuzeo od svoje prethodnice Angele Merkel, a cilj je da se definitivno pokopa inicijativa Srbije, Sjeverne Makedonije i Albanije “Otvoreni Balkan”.

Kako je rečeno, vjeruje se da će otkočivanje evropskog puta Sjeverne Makedonije i Albanije i njihovo postepeno uključivanje u inicijative i procese EU otkloniti potrebu da se stvara paralelni regionalni program.

Napomene radi, “Otvoreni Balkan” je do sada ipak pokazao najbolje rezultate u regionalnom povezivanju, ali izazov je ostao u tome što odlaskom Dritana Abazovića s premijerskog mjesta u Crnoj Gori vjerovatno nestaje nada da će se ta zemlja priključiti inicijativi, bez čega je teško očekivati pridruživanje BiH.

Kosovo odbija da se priključi ovoj inicijativi na nagovor Njemačke, koja bi željela da Berlinski proces bude inicijativa koja će povezati region i postepeno pristupiti zajedničkom tržištu EU, koje predstavlja temelj ekonomskog povezivanja bloka.

Podsjećamo, “Nezavisne novine” su još prije gotovo godinu dana najavile da će nova njemačka Vlada oživjeti Berlinski proces, što se kasnije i desilo, a takođe smo pisali da bi EU željela dvije inicijative stopiti u jednu. Ipak, s obzirom na to da Njemačka insistira na Berlinskom procesu, koji je ona inicirala 2014. godine, može se očekivati da će ta inicijativa dobiti zeleno svjetlo od strane EU.

Njemačka, Francuska i Poljska su prije nekoliko dana izdale saopštenje povodom zahtjeva za viznu liberalizaciju za samoproglašeno Kosovo, u kojem su podržale Berlinski proces, a ne “Otvoreni Balkan”. One su, naime, u saopštenju istakle da su posvećene Berlinskom procesu kao dodatnom sredstvu za saradnju i pristupni proces ka EU.

“Podvlačimo važnost implementacije istorijske odluke šest zapadnobalkanskih zemalja da stvore zajedničko regionalno tržište.

S obzirom na važnost koju pridajemo regionu, i kao znak naše podrške, saglasili smo se da obavimo trilateralnu posjetu regionu i na taj način doprinesemo daljem jačanju veza između EU i zapadnog Balkana”, istaknuto je u zajedničkom saopštenju tri zemlje.

Na ovo saopštenje odgovorio je Albin Kurti, premijer samoproglašenog Kosova, rekavši da pozdravlja jasnu posvećenost EU proširenju, Berlinskom procesu i zajedničkom regionalnom tržištu.

Ako se ovo prevede s diplomatskog jezika, jasno je da Njemačka, uz podršku Francuske i Poljske, preferira Berlinski proces, a s obzirom na to da samoproglašeno Kosovo ne ulazi u “Otvoreni Balkan” na ohrabrenje Njemačke, Kurtijevo pozdravljanje Berlinskog procesa i njegovog dovođenja u vezu s proširenjem i zajedničkim tržištem govori o dinamici u narednom periodu.

Ako iza Berlinskog procesa stane još evropskih zemalja, “Otvoreni Balkan” će imati neizvjesnu budućnost, posebno imajući u vidu da je podrška SAD “Otvorenom Balkanu” uslovljena time da mu se priključe i ostale zemlje u regionu.

Faris Kočan, spoljni saradnik na Fakultetu političkih nauka u Ljubljani, za “Nezavisne novine”, takođe, ocjenjuje da će Njemačka uspjeti u svojoj namjeri da aktivira Berlinski proces.

“O tome su prije nekoliko dana razgovore vodili i slovenački predsjednik i njemački kancelar, tako da je očigledno da zanimanje nekih evropskih lidera postoji”, rekao je Kočan.

On, međutim, ocjenjuje da će teško biti “srušiti” “Otvoreni Balkan” s obzirom na to da su inicijative u okviru ovog projekta već poodmakle i pokazale značajne rezultate.

“Čak i SAD do neke mjere daju podršku svim inicijativama koje ne kontriraju evropskim integracijama regiona, tako da i ‘Otvoreni Balkan’ ima neformalnu podršku SAD”, ističe on.

Adnan Ćerimagić, analitičar Evropske inicijative za stabilnost, za “Nezavisne novine” kaže da ni Berlinski proces ni “Otvoreni Balkan” nemaju šansu ako ne postanu dio inicijativa EU.

“Jednom se već desilo da se ‘Otvoreni Balkan’, tada poznat kao ‘Mini-Šengen’, spojio s Berlinskim procesom, odnosno u tom trenutku dogovorenim zajedničkim regionalnim tržištem. Međutim, čim je napredak u okviru Berlinskog procesa i zajedničkog regionalnog tržišta (ZRT) usporio i bio zaustavljen, tri zemlje su rebrendirale ‘Mini-Šengen’ u ‘Otvoreni Balkan’. Vrlo je važno naglasiti da ni ‘Otvoreni Balkan’ ni ZRT neće spasiti zemlje regije ili ih učiniti bogatijim, to se može samo desiti udruživanjem s već uređenim, institucionaliziranim i bogatim tržištem EU”, zaključuje Ćerimagić.

Region

MILANOVIĆ TRAŽI DA sva tri naroda u BiH IMAJU PRAVO na izbor nacionalnih predstavnika

Predsjednik Hrvatske Zoran Milanović rekao je da sva tri naroda u BiH moraju biti ravnopravna i imati pravo na izbor svojih nacionalnih predstavnika.

Milanović je naveo da Hrvati u BiH ne mogu birati svog člana Predsjedništva, naglasivši da to treba mijenjati i vratiti na fabričke postavke.

On je naveo da su odnosi BiH i status Hrvata pitanje nacionalne bezbjednosti Hrvatske, naglasivši kako tu ne misli na oružje i rat.

S obzirom na to prijedlog izbornog zakona HDZ-a BiH nije prihvaćen, Milanovića je rekao da vjeruje da se to na kraju neće ni desiti.

– To nisu stavovi HDZ-a, to su stavovi svih Hrvata u BiH, to su i stavovi velike većine ljudi u Hrvatskoj. Ali, za to se netko treba zauzeti i to treba nametnuti kao temu razgovora – odgovorio je Milanović.

On je dodao kako Hrvatska to može jer je članica NATO-a i EU, prenose hrvatski mediji.

Na pitanje šta očekuje od HDZ-a i Domovinskog pokreta u kontekstu položaja Hrvata u BiH, Milanović je rekao da od HDZ-a ne očekuje ništa, a da Domovinski pokret mora da se usaglasi da li će se baviti politikom ili ne.

Srn

Nastavi čitati

Region

BRNABIĆ “Vučić POMRSIO KONCE predlagačima rezolucije o Srebrenici”

Predsjednica Skupštine Srbije, Ana Brnabić, rekla je danas da su predlagači i sponzori rezolucije o Srebrenici u UN bili iznenađeni sposobnšću i odlučnošću predsjednika Srbije, Aleksandra Vučića, da se bori kako bi objasnio koliko je rezolucija pogubna i u suprotnosti sa Dejtonskim mirovnim sporazumom.
Predsjednik Aleksandar Vučić im je poremetio mnoge planove i ‘pomrsio konce’ i dodatno je odlažu jer nisu očekivali nikakav otpor Srbije. Oni su navikli na Srbiju do 2012. godine. Ne mogu da se naviknu da Srbija ima kapacitet i hrabrost da se bori i da ima jednog Aleksandra Vučića koji će smjeti da se bori – ocijenila je Brnabićeva.
Brnabićeva je rekla da će Vučić stići do svakog kraja svijeta – “od Pacifika do Kariba”, da će kontaktirati svaku afričku državu, da će svakog zamoliti za pomoć i da će izdvojiti vrijeme da objasni svima koliko je pogubna rezolucija o Srebrenici i da direktno krši Dejtonski mirovni sporazum, prenose Nezavisne novine.

– Samim tim rezolucija je izuzetno problematična za region i ona nema čak ni odobrenje Predsjedništva BiH. Borićemo se i dalje. Ja mislim da je to, što se predsjednik vraća i nastavlja borbu iz Njujorka za sponzore i kosponzore rezolucije potpuna noćna mora. Mi nastavljamo ovdje da se borimo rame uz rame s njim za našu Srbiju, naše interese i naš narod – zaključila je Brnabićeva.

Nastavi čitati

Region

U KOM PRAVCU IDE HRVATSKA nakon dogovora HDZ-a i EKSTREMNIH DESNIČARA o formiranju vlade

Dogovor o formiranju saborske većine i nove vlade od strane HDZ-a i Domovinskog pokreta (DP) ugroziće već ionako težak položaj preostalih Srba u Hrvatskoj, čiji broj je već pao ispod tri odsto, dodatno će zaoštriti odnose u regionu, ali i sigurno otvoriti vrata ekstremizmu i nastavku istorijskog revizionizma.

Opšti je ovo stav političkih analitičara i predstavnika Srba u Hrvatskoj i Srbiji nakon što je saopšteno da je HDZ postigao dogovor sa Domovinskim pokretom, ekstremno desničarskom strankom, o formiranju nove vlasti u kojoj zbog protivljenja “Penavinih desničara” više neće biti predstavnika Samostalne demokratske srpske stranke (SDSS).

Prema riječima lidera ove stranke Milorada Pupovca, ulaskom DP-a u novu vlast teško će narušiti ono što je godinama stvarano, da Hrvatska postane koliko-toliko civilizovana zemlja. Ukazao je da je DP dobio izbore na antisrpskoj kampanji, a oformio se na antićiriličnoj.

– Nakon sklapanja ovog koalicionog dogovora pozicija manjina, a pogotovo srpske, a koja je i do sada bila delikatna, sigurno će postati još gora i nepovoljnija, jer aždaja ekstremizma, oličena u Domovinskom pokretu, dolazi na velika vrata u Hrvatsku – istakao je Pupovac.

Slično mišljenje dijeli i predsjednik Saveza Srba iz regiona Miodrag Linta navodeći kako je i do sada, dok su u vlasti participirali i pojedini predstavnici SDSS-a, položaj srpskog naroda bio više nego nezahvalan i težak, a ulazak u vlast, kako ga je nazvao – proustaškog DP-a, može samo dodatno iskomplikovati postojeći položaj preostalih Srba u Hrvatskoj.

– Srbi danas nisu ni građani drugog reda. Širi se tolika mržnja, koja je prisutna u svim segmentima života. Objavljuju se čak i knjige koje na najmonstruozniji način pokušavaju izvršiti reviziju istorije. Nakon najavljenog ulaska u vlast Penavinih ekstremista, koji baštine ustaštvo, treba očekivati još veće pritiske na ono malo preostalih Srba u Hrvatskoj, a što će onda uticati i na još zaoštrenije odnose u samom regionu, posebno u odnosima Srbije i Hrvatske – kaže za “Glas Srpske” Linta.

Politički analitičar Cvijetin Milivojević smatra kako su u prethodnom periodu propuštene mnoge prilike, odnosno vozovi da se reaguje na buđenje ekstremizma i ustaštva u Hrvatskoj, a na čemu je Domovinski pokret izgradio svoju poziciju na političkom nebu Hrvatske.

– Propušteno je mnogo prilika da se sva sporna pitanja aktuelizuju, a pogotovo kada je Hrvatska primana u Savet Evrope. Ulaskom DP-a u vlast samo će se dodatno zakomplikovati već ionako težak život Srba u ovoj državi, u to ne treba sumnjati. Ne treba zaboraviti da je Hrvatska prvo Srbe proglasila nacionalnom manjinom, iako oni to nikada nisu bili. Oni danas nemaju čak ni ta Ustavom zagarantovana prava. Da bi se shvatilo šta se dešava, treba videti tu širu sliku, jer ništa nije od juče. Verujem da će biti još gore, te treba očekivati još žešće pokušaje istorijskog revizionizma, ali i revanšizma – navodi za “Glas Srpske” Milivojević.

Da Srbima može biti samo gore u Hrvatskoj nakon što je otvoren put za učešće u vlasti proustaškog Domovinskog pokreta Ivana Penave, poznatog po razbijanju dvojezičnih tabli u Vukovaru, ubijeđen je i direktor Dokumentaciono-informacionog centra “Veritas” Savo Štrbac.

Kako kaže, u najmlađoj članici evropske “rajske bašte” predsjednici hrvatske države i Vlade učestvuju na komemorativnim marševima koje organizuje Ivan Penava iz Domovinskog pokreta u Vukovaru, a na čijem čelu su istaknuti proustaški amblemi i zastave. Podsjetio je da je prethodnih godina registrovano više od 500 napada na Srbe i njihovu imovinu, a što je samo trećina koja je medijski registrovana i prijavljena policiji.

A šta znači biti poželjan Srbin u Hrvatskoj, Štrbac kaže kako se to može vidjeti iz prijedloga Domovinskog pokreta da oni i na mjesto ministra za pitanja boraca postave “svog Srbina Predraga Mišića”. Radi se o osobi srpskog porijekla, a poznat je po tome što je osnovao “Zajednicu hrvatske pravoslavne crkve” koju hoće da registruje kao hrvatsku pravoslavnu crkvu, po uzoru na onu koja je bila u vrijeme NDH.

Štrbac se na kraju zapitao i šta će biti sa finansiranjem novina koje izdaje SDSS i Srpsko nacionalno vijeće – zagrebačkim “Srpskim novostima”, a koje je do sada dobijalo novčane doznake od Vlade. Te novine su, kako navodi, okupile mnogo poznatih novinara, posebno jednu grupu iz “Feral tribjuna”, koji su pisali sve najgore o Penavi i “njegovim ustašama”.

Penava, ćirilica i ustaše
HDZ i Domovinski pokret postigli su dogovor o formiranju nove većine i vlade. Ovo će Plenkoviću biti treći mandat u kontinuitetu na čelu vlade, a DP-u bi trebalo da pripadnu tri ministarstva, novoosnovano za demografiju te Ministarstvo poljoprivrede i Ministarstvo privrede. Domovinski pokret, koji je postao novi koalicioni partner HDZ-a, osnovao je estradni pjevač Miroslav Škoro, koji se kasnije zbog nekih nesporazuma povukao iz visoke politike, a naslijedio ga je Ivan Penava, koji je uskraćivao srpskoj manjini službeni status srpskog jezika u Vukovaru uprkos tome što su Srbi činili više od 30 odsto ukupnog stanovništva ovog grada do 2021. Bio je i protiv upotrebe ustaškog slogana “Za dom spremni”.

Nastavi čitati

Aktuelno