Connect with us

Politika

Zašto se REZOLUCIJI O SREBRENICI oštro protive Srbija i Srpska, a kritikuje je i EKSPERT IZ IZRAELA

Pred članicama Generalne skupštine Ujedinjenih nacija u Njujorku će se, kako stvari stoje, naći dokument koji je posljednjih nedjelja izazivao veliku buru, a u Srbiji i Republici Srpskoj mu se oštro protive.

Upitanju je Nacrt rezolucije “Međunarodni dan sjećanja i obilježavanja genocida u Srebrenici“, a predložile su ga Njemačka i Ruanda dvije države čiji su zvaničnici u 20. vijeku bili odgovorni za nezapamćene genocide, piše Blic.

Za rezoluciju se prvi put čulo početkom aprila i od tada traju diplomatski napori Beograda da je skloni sa dnevnog reda, s jedne strane, i Zapada da skupi što veću podršku za izglasavanje, s druge strane. Argument Srbije je, kako je upozorio je predsjednik Srbije Aleksandar Vučić, da rezolucija krši postojeće sporazume i otvara Pandorinu kutiju samovoljnog i selektivnog određivanja prava i istine.

Vučić je jasno istakao da će se Srbija svom snagom boriti protiv usvajanja rezolucije.

– To je njemačka ideja, podržana od strane NATO i svih ostalih. Pronašli su i Ruandu, pronašli su i Novi Zeland i Čile. Našli su i nekoliko zemalja koje su uvijek bile sponzori takvih projekata, poput Malezije i Jordana. Pridodaje im se i Sjeverna Makedonija, tako da nema tu velike filozofije – ocijenio je Vučić.

Glasanje prostom većinom

Uvod u donošenje rezolucije je već napravljen, u UN je 19. aprila bila održana rasprava sa predstavnicima dijela BiH, a u sjedištu UN se održavaju i neformalne konsultacije.

Sljedeći korak je glasanje. Kako u Generalnoj skupštini ne postoji pravo veta, rezolucija može da bude izglasana prostom većinom. Da bi kasnije prošla i u Savjetu bezbednosti mora da dobije dvotrećinsku podršku.

Lagumdžija: Glasanje će biti odloženo

Lagumdžija: Glasanje će biti odloženo

Glasanje je prvobitno bilo zakazano za 27. april, potom je odloženo za 2. maj, a kako je sinoć naveo ambasador BiH pri UN Zlatko Lagumdžija glasanje će iznova biti odloženo. Novi datum, pak nije još poznat.

Zlatko Lagumdžija
FOTO: N1/YOUTUBE/SCREENSHOT

– U ovom trenutku znamo da sjednica neće biti 2. maja, zbog toga što danas šaljemo tekst rezolucije na reviziju, ukoliko zemlje članice UN imaju još neke prijedloge na tekst. Generalna skupština će biti sigurno nakon 6. maja, zavisno od rasporeda sjednica, što ćemo znati u utorak. I misija BiH u UN je učestvovala u ovoj odluci, kako bi se onima kojima treba vremena ili onima koji su spremni na veće razumijevanje teksta rezolucije, da su kao grupa prijatelja i sponzora rezolucije otvoreni za dalje konsultacije – rekao je Lagumdžija.

Vučić: Podnosioci se poslužili trikom

Vučić je nedavno rekao da su podnosioci nacrta rezolucije o Srebrenici osmislili trik da to glasanje bude prostom većinom, što, kako je rekao, smanjuje šanse Srbije.

– Znali su da bi Rusi i Kinezi stavili veto i zato sada idu u GS UN, jer očekuju sigurnu većinu i hoće da zadaju udarac Srbima i Srbiji. Hoće da unize Srbiju u Savjetu Evrope – rekao je Vučić.

Aleksandar Vučić
FOTO: RTS/SCREENSHOT

Srbija je oformila pravni tim, a bivši šef diplomatije Vuk Jeremić je kao specijalni izaslanik predao pismo u UN u kojem Srbija upozorava na kršenje svih procedura, jer je obaveza Savjeta bezbjednosti – a ne GS – da se bavi ovim pitanjem u skladu sa Poveljom UN.

Srbija je održala niz susreta na kojim je tražila povlačenje rezolucije, a na posljednjem je državama članicama Ujedinjenih nacija iz Azijsko-pacifičke grupe predstavila pozicije Srbije u vezi ovog dokumenta.

Zurof: Posljedice moguće zloupotrebe

Efraim Zurof, direktor Centra “Simon Vizental”, upozorio je na moguće negativne posljedice izglasavanja rezolucije.

– Takav presedan rizikuje da pojam “genocid” postane političko oruđe, što bi potencijalno dovelo do njegove zloupotrebe u međunarodnim arenama protiv Izraela i drugih. Termin mora da ostane striktno definisan i da se koristi sa najvećim oprezom – naveo je Zurof.

I Vučić je u Njujorku upozorio na posljedice.

– Ne samo da ova rezolucija neće dovesti do mira i neće izliječiti rane iz prošlosti; ona će produbiti jaz između nacija i dovesti do novih tenzija na Zapadnom Balkanu. Zbog toga mi tražimo da se ova rezolucija povuče, a ako ne bude tako pozivamo da članice glasaju protiv – rekao je Vučić.

Ako rezolucija ipak prođe, Vučić je najavio da će Srbija preduzeti konkretne diplomatske akcije.

– Ako izglasaju onda ćemo istog dana, pošto su se dvije zemlje kandidovale za nestalnu članicu Savjeta bezbednosti UN, istog sekunda kandidovati i ubjedljivo ćemo pobediti obje NATO zemlje koje su se kandidovale – rekao je Vučić.

Politika

DODIK SLAVI ĐURĐEVDAN! Na slavi i PATRIJARH Porfirije

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik istakao je da mu je velika čast što je danas mogao da ugosti Njegovu svetost patrijarha srpskog Porfirija, koji je očitao molitvu i blagoslovio trpezu na njegovoj krsnoj slavi.

“Đurđevdan je veliki dan za moju porodicu i mene jer se okupljamo oko krsnog imena, naše vjere i tradicije. Svim domaćinima koji slave i njihovim gostima želim da proslave u dobrom raspoloženju”, napisao je Dodik na “Instagramu”.

Osim članova Dodikove porodice, na slavi u Aleksandrovcu, su i brojni gosti, uključujući i visoke zvaničnike iz političkog života, među kojima je i srpski član Predsjedništva BiH Željka Cvijanović.

Srpska pravoslavna crkva proslavlja danas Svetog Velikomučenika Georgija – Đurđevdan, u spomen na dan kada je ovaj svetitelj postradao 290. godine nove ere.

Nastavi čitati

Politika

ĐAJIĆ PROGLASIO ČETVRTI DAN VASKRSA! Dijeli pare za NAJJAČA JAJA čak i za Dan pobjede na FAŠIZMOM! (FOTO, VIDEO)

Gradski odbor SNSD Banjaluka na čelu sa doktorom Vladom Đajićem koji ruku na srce i ne razlikuje baš Vaskrs i Božić ovog puta otišao je korak dalje te odlučio da Vaskrs ima četiri dana, a 9. maja organizuju i Tucijadu gdje učesnicima obećavaju bogate novčane nagrade.
Naravno cijela ova lakrdija biće organizovana u multimedijalnoj sali GrO SNSD koja služi za sve, od pregleda do koncerata, uz nezaobilazne estradne zvijezde za zborove i šatore.

Iako je 9. maj neradni dan u Republici Srpskoj, te se tada obilježava Dan pobjede nad fašizmom Đajiću je u glavi još uvijek Vaskrs, a o tome čiji novac dijeli i zna li uopšte šta znači riječ tradicija, suvišno je polemisati. Svaki put kada pomislimo da ne postoji više ništa što od  njega može da nas iznanadi, on ponovo uspije da šokira.

Pored svega navedenog svakako je javnosti zaboravio reći da je juče na UKC-u i novinare častio nagradom od 500 KM za pobjednika u valjda tradicionalnoj UKC Tucijadi. Šta reći nego sramota!

Nastavi čitati

Politika

ZABRINUTI S RAZLOGOM! Evropski tužioci pratiće trošenje evropskog novca u BiH

Evropski tužioci će biti uključeni u kontrolu praćenja trošenja novca koji će BiH dobiti, ako Evropska komisija prihvati listu reformi u okviru novog Plana za rast za zapadni Balkan, koju je podnio tim iz BiH koji čine svi predstavnici vlasti.
To znači da će, ako zvaničnici BiH na bilo kojem nivou budu zloupotrebljavali sredstva koja će zemlja dobiti iz tog evropskog programa, biti predmet procesuiranja, pišu Nezavisne.

Podsjećamo, BiH je prvo zakasnila sa podnošenjem liste reformi za Plan rasta za zapadni Balkan, novi ambiciozni program EU pomoći zemljama regiona, a onda je, nakon što je Brisel produžio rok, uspjela da naknadno podnese listu. To ne znači da će sve projekte koje je BiH predložila Evropska komisija i prihvatiti, a još nije sigurno da li će BiH uspjeti da uđe u program za prvu tranšu sredstava, s obzirom na to da je jedina zemlja u regionu koja svoj posao nije obavila na vrijeme.

Međutim, rečeno je da će EU posebno pažljivo pratiti kako se reforme sprovode i kako se njihov novac troši. Radi stavljanja stvari u kontekst, važno je napomenuti da je rat u Ukrajini preusmjerio ogromna sredstva EU namijenjena za druge programe unutar EU i u sklopu proširenja, a proces pristupanja Ukrajine EU dodatno je uzburkao duhove poljoprivrednika u EU, koji se plaše da bi mogli ostati bez subvencija, a istovremeno biti preplavljeni jeftinim proizvodima iz ove velike poljoprivredne zemlje. Osim toga, siromašnije zemlje EU, koje su do sada uglavnom primale sredstva iz evropskih kohezionih fondova, mogle bi ostati bez dijela tih sredstava, koja bi bila preusmjerena na Ukrajinu, Moldaviju i zemlje zapadnog Balkana. Istovremeno, bogate zemlje EU davaoci sredstava ljute su na neke zemlje, poput Mađarske, za koje tvrde da urušavaju vladavinu prava, a istovremeno primaju velika evropska sredstva.
Ovo su neke od dilema koje će sasvim sigurno uticati na sve buduće programe EU za zapadni Balkan. Ova tema je bila jedna od glavnih tačaka spoticanja prilikom debata unutar EU o usvajanju novog evropskog programa za naš region. Prilikom nedavnog razgovora s briselskim zvaničnicima, rečeno je da nijedna zemlja regiona neće biti zakinuta, ali da će kontrola biti mnogo rigoroznija i striktnija nego što je to bilo ikada ranije jer je potreba za novcem mnogo, pa neće biti uobičajenog tolerisanja koje je bilo karakteristika ranijih programa.
Iz Kancelarije javnog evropskog tužioca (EPPO) i iz Kancelarije za suzbijanje korupcije (OLAF) potvrđeno je da će oni biti uključeni u kontrolu trošenja sredstava iz Plana za zapadni Balkan. Napomene radi, Kancelarija evropskog javnog tužioca je pokrenula procesuiranja više ministara u Vladi susjedne Hrvatske zbog sumnji na zloupotrebu evropskog novca. Ukoliko bi zvaničnici BiH činili slične nezakonitosti, i sami bi se našli na udaru evropskih tužilaca.

Iako ovi evropski tužioci i istražitelji neće imati ista ovlaštenja kao u svojoj članici Hrvatskoj, biće uključeni u kontrolu praćenja trošenja i spremni da djeluju u slučaju zloupotreba, s obzirom na to da će to biti postavljeno kao uslov prije povlačenja novca.

U toj kancelariji su za Nezavisne rekli da je njihov osnovni posao da zaštite evropski novac i da je kontrola utroška sredstava iz Plana za zapadni Balkan jedan od primjera kako to rade u praksi.
– Mi smo nezavisno tijelo koje funkcioniše od 1. juna 2021. godine i odgovorni smo za istrage, progon i procesuiranje svih krivičnih djela koja ugrožavaju finansijske interese EU. U to uključujemo nekoliko vrsta prevara, prevara s porezom na dodatu vrijednost u kojima je šteta veća od deset miliona evra, pranje novca, korupciju i slična djela. U principu, radi se o korporativno-institucionalnim djelima – rekli su oni.

Dodali su da je njihova nadležnost u sumnjama na krivična djela koja se odnose na finansijska sredstva EU pitanje službene dužnosti, što znači da su zakonski obavezni da ove slučajeve procesuiraju.

– Možemo vas uvjeriti da ćemo ovaj posao uraditi temeljno – naglasili su.

U OLAF su takođe sličnim tonom istakli da se bave kriminalom koji dovodi do štete za budžet EU, bez obzira na to da li se djelo desilo u EU ili izvan nje.

– To uključuje strukturalne fondove EU, poljoprivredne fondove i fondove za ruralni razvoj, sve direktne troškove i spoljnu pomoć, kao i oblasti poreza i carina. Drugim riječima, gdje god je evropski novac, mi smo tu i nastavićemo da sprovodimo naš mandat koji proističe iz Direktive 883/2013 – rekli su.

Dodali su da je ključ njihovog uspjeha saradnja s domaćim, evropskim i međunarodnim vlastima.

Nastavi čitati

Aktuelno