Svijet
ZBOG LAŽNOG NALAZA! Doktor ide na robiju zbog ubistva fudbalera iz nehata

Nekadašnji kapiten Fiorentine i reprezentativac Italije, Davide Astori, preminuo je u snu 4. marta 2018. godine i to uoči gostovanja njegovog tima Udinezeu, a za ubistvo iz nehata osuđen je direktor sportske medicine u bolnici u Naregi, Đorđo Galanti.
Ova presuda je od juče, baš na godišnjicu tragedije, postala i pravosnažna. Kasacioni sud odbacio je žalbu odbrane i Galanti će morati godinu dana u zatvor.
Galanti je osuđen jer je izdao lažni kardiološki nalaz Astoriju i da to nije uradio italijanski fudbaler bi vjerovatno i dalje bio živ. Na osnovu istrage potvrđeno je da je Astori preminuo od aritmije uzrokovane kardiomiopatijom i u slučaju bivšeg fudbalera mogla da bude otkrivena. Prema navodima tužilaštva, Astori je mogao da bude spasen uz adekvatnu dijagnozu, a Galanti je riješio da “potcjeni” epizode entrikularne ekstrasistole koje su se pojavile na testu opterećenja, kada nije tražio dodatne pretrage, poput Holterovog monitoringa.
Tužilaštvo je zatražilo novu kaznu zatvora za Galantija u trajanju od tri i po godine, uz kazne za još dvojicu ljekara koji su propustili da primjete na vrijeme zdravstveni problem koji Davide Astori ima, odnosno optuženi su za izdavanje lažnog kardiološkog uvjerenja. Takođe, u prvostepenom postupku doktor je osuđen i na kaznu od milion evra odštete porodici Davidea Astorija, odnosno tu sumu mora da plati Frančeski Fiorenti, prenosi Kurir.
Davide Astori je preminuo u 32. godini, iza sebe je ostavio kćerku, a u trenutku tragedije bio je kapiten Fiorentine i jedan od najboljih italijanskih defanzivaca. Prije Fiorentine bio je član Milana, Picigetonea, Kremonezea i Rome, a tim iz Firence zauvijek je povukao iz upotrebe broj 13 u njegovu čast.
Svijet
ZELENSKI RAZGOVARAO SA ŠOLCOM, pa otkrio šta je krajnji cilj

Ukrajini nije potreban privremeni prekid vatre, već trajno okončanje rata, izjavio je ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski poslije razgovora sa njemačkim kancelarom Olafom Šolcom.
Zelenski je rekao da je sa Šolcom vodio ”otvoren dijalog” o bezbjednosti i da će oni zajedno raditi na jedinstvu Evrope oko Ukrajine, prenosi Ukrinform.
”Svi želimo sigurnu budućnost za naš narod. Ne privremeni prekid vatre, već kraj rata zauvijek. Zahvaljujući našoj koordinaciji i američkom rukovodstvu, ovo je apsolutno moguće postići”, rekao je Zelenski.
On je takođe zahvalio Njemačkoj na pružanju pomoći i “zaštiti hiljade ljudi”.
Potparol njemačke vlade je ranije rekao da su Šolc i Zelenski potvrdili da američki predsjednik Donald Tramp ima ključnu ulogu u pregovorima sa Rusijom, prenosi B92.
Oni su se složili “oko važnosti liderske uloge predsjednika SAD, u cilju postizanja brzog početka primirja i trajnog mira za Ukrajinu”, rekao je potparol, prenosi Rojters.
On je dodao da je Šolc pozdravio spremnost Zelenskog da što prije započne mirovne pregovore i izrazio “stalnu i nepokolebljivu solidarnost Njemačke sa Ukrajinom”.
Svijet
PAO VELIKI DOGOVOR Amerikanaca i Rusa oko Sjevernog toka

Bivši istočnonjemački obavještajac i dugogodišnji bliski saradnik Vladimira Putina, Matijas Varnig, posljednjih mjeseci tiho radi na planu koji bi se do nedavno činio nezamislivim – oživljavanju ruskog gasovoda Sjeverni tok 2, uz podršku američkih investitora, piše Financial Times.
Kako otkriva ovaj list, plan uključuje lobiranje kod Trampove administracije preko uticajnih američkih biznismena. Cilj nije samo pokretanje gasovoda koji je ostao neoperativan zbog sankcija i rata u Ukrajini, već i njegovo korišćenje kao pregovaračkog sredstva u rješavanju sukoba.
Ko stoji iza pokušaja oživljavanja gasovoda?
Matijas Varnig, bivši oficir zloglasne istočnonemačke tajne službe Štazi, do 2023. bio je direktor kompanije Nord Stream 2 AG, koja upravlja gasovodom pod kontrolom Gasproma. Prema izvorima upoznatim sa pregovorima, upravo je Varnig pokrenuo inicijativu, vjerujući da bi Vašington mogao koristiti gasovod kao polugu za kontrolu evropskog energetskog snabdjevanja.
“SAD bi mogao reći: ‘Sada će Rusija biti pouzdana jer su u centru stvari Amerikanci od povjerenja”, rekao je bivši visoki američki zvaničnik upoznat s razgovorima, dodajući da bi američki investitori zarađivali novac bez ikakvog rizika.
Iako su pojedini američki investitori pokazali interesovanje, još nije jasno ko bi tačno učestvovao u dogovoru. Prema navodima Financial Timesa, jedna američka konzorcijumska grupa već je sastavila okvirni plan o post – sankcijskom dogovoru s Gaspromom.
Evropska zabrinutost i političke prepreke
Evropske vlade s velikim oprezom prate ove događaje. Najviši zvaničnici Evropske unije postali su svjesni razgovora o gasovodu posljednjih nedjelja, a nekoliko evropskih država već je izrazilo zabrinutost zbog mogućih posljedica.
Jedan od ključnih problema jeste činjenica da je Njemačka 2022. godine formalno zaustavila postupak licenciranja Sjevernog toka 2, nikada mu ne izdavši potrebne dozvole za rad. Osim toga, većina evropskih energetskih kompanija koje su uložile milijarde u projekat već je otpisala svoja ulaganja, smatrajući gasovod izgubljenom investicijom.
“Evropa i dalje ima sankcije na snazi, a njemačko pristajanje na rehabilitaciju Sjevernog toka izazvalo bi ogromne političke podjele”, rekao je bivši američki zvaničnik, prenosi Blic.
Gasovod Sjeverni tok 2 sastoji se od dvije paralelne cijevi, ali je jedna oštećena u eksploziji u septembru 2022, kada su sabotažama uništene i obje cijevi njegovog prethodnika, Sjevernog toka 1. Druga cijev Sjevernog toka 2 tehnički je neoštećena, ali nikada nije puštena u rad.
Trampova promjena stava prema Sjevernom toku 2
Tokom svog prvog predsjedničkog mandata, Donald Tramp bio je jedan od najžešćih kritičara Sjevernog toka 2, tvrdeći da Njemačka i Evropa previše zavise od ruskog gasa i na taj način finansiraju Putinov režim.
Međutim, sada njegova administracija razmatra mogućnost da gasovod postane alat u pregovorima o Ukrajini.
Prema izvorima iz Vašingtona, pojedinci bliski Trampu vide Sjeverni tok 2 kao stratešku priliku za obnovu američko-ruskih odnosa. Ukoliko bi američki investitori preuzeli kontrolu nad gasovodom, mogli bi posredno upravljati isporukama ruskog gasa Evropi, što bi im omogućilo značajan uticaj na energetsko tržište kontinenta.
Varnig: Od Putinovog saradnika do kritičara invazije
Matijas Varnig postao je blizak Putinov saradnik vodeći devedesetih godina filijalu Dresdner Bank u Sankt Peterburgu, gdje je ruski predsjednik tada bio zadužen za spoljne odnose grada. Njihovo prijateljstvo bilo je toliko blisko da je Putin zamolio Varniga da primi njegove kćerke u svoj dom u Njemačkoj nakon smrti njihove majke u saobraćajnoj nesreći.
Putin, koji tečno govori njemački, čak je učio Varnigovu djecu da skijaju u Davosu, a bivši Štazijev oficir bio je među rijetkima pozvanima na sahranu Putinovog oca.
Međutim, nakon početka invazije na Ukrajinu, Varnig se distancirao od Kremlja, nazvavši Putinovu odluku o ratu “neopisivom greškom”. Podnio je ostavke u dvije energetske kompanije pod kontrolom Kremlja, a u intervjuu za Die Zeit 2023. godine otkrio je da je lično apelovao na Putina da prekine invaziju – ali bez uspjeha.
“Putin je toliko izolovan da mu još jedino ja mogu nešto reći”, rekao je tada Varnig.
Šta dalje?
Za sada je teško zamisliti da bi američki investitori mogli preuzeti Sjeverni tok 2 bez velikih političkih posljedica. Sankcije EU i SAD, nesigurna budućnost njemačke energetske politike i strah evropskih država od nove zavisnosti o ruskom gasu čine ovaj projekat izuzetno složenim, piše Financial Times.
Ipak, američki biznismeni i lobisti koji stoje iza inicijative vjeruju da bi Trampova administracija mogla pronaći način da je realizuje.
“Ne mogu da zamislim da bi upravni odbor bilo koje velike američke kompanije danas odlučio da uđe na rusko tržište, a i Rusi su toga svjesni – već su vidjeli oscilacije u američkoj politici”, rekao je bivši visoki američki zvaničnik.
Svijet
MEDVEDEV TVRDI “U Evropi se sprema prava globalistička zavjera protiv Trampa”

Globalistička zavjera protiv predsjednika SAD Donalda Trampa sprema se u Evropi, upozorio je zamjenik predsjedavajućeg Savjeta bezbjednosti Rusije Dmitrij Medvedev.
On je na društvenoj mreži “Vkontakte” napisao da bi to moglo da ima posljedice, uključujući krizu unutar NATO-a.
– U Evropi se sprema prava globalistička zavjera protiv Trampa, koja bi mogla da ima nepredvidive posljedice, uključujući krizu unutar Alijanse – naveo je Medvedev.
On je dodao da nisu ostvarivi planovi predsjednika Francuske Emanuela Makrona i premijera Velike Britanije Kira Starmera za rješenje u Ukrajini, te da je primirje koje oni predlažu samo pauza za Kijev.
SRNA
-
Politika3 dana ago
DNS izlazi iz koalicije sa SNSD-om?
-
Politika3 dana ago
SLIJEDI LI EKOLOŠKA KATASTROFA? Dodik pravi SPORAZUM O RUDARENJU sa Mađarskom!
-
Politika3 dana ago
DODIK ĆE POTPISATI ZAKONE KOJE JE USVOJILA NSRS! “Ako neko misli da može, neka proba”
-
Hronika2 dana ago
Pronađena dvogodišnja Dunja Marković, CIJELU NOĆ BILA NAPOLJU!
-
Politika3 dana ago
UCJENE, PRIJETNJE PSOVKE! Šta stoji iza pritiska na Srbe u institucijama BiH?
-
Društvo3 dana ago
UKLJUČITE SE I POMOZITE! Aktivan broj 1433 za liječenje Filipa Trivana iz Banjaluke
-
Politika2 dana ago
CRNADAK UZVRATIO VIŠKOVIĆU! “Tjeraš policiju u sukob, kriješ ugovore, dijeliš milione drugovima – KO JE IZDAJNIK?”
-
Hronika3 dana ago
BANJALUČANIN ŠETAO KOLOVOZNOM TRAKOM! Policija privela pješaka s nevjerovatnih 4,36 promila!