Connect with us

Svijet

ZELENA AGENDA BILA JE JEDNA OD GLAVIH TEMA EU PROŠLE GODINE! Da li je Evropi dosta zelenih?

“Zelena agenda” bila je jedna od glavnih tema u EU prošle godine, mnogi protestuju zbog ukidanja klasičnih automobila ili smanjenja udijela nafte i gasa, a to bi moglo da košta zelene partije na izborima za Evropski parlament, ocjenjuje Dojče vele.

Kako se navodi, ankete pokazuju da situacija za evropske Zelene nije baš sjajna i da bi na izborima u junu mogli da izgube oko trećinu mesta u Evropskom parlamentu.

Trenutno oni imaju četvrti najveću poslanički klub sa 72 poslanika, a u Evropskoj komisiji ih predstavlja Virginijus Sinkevičijus.

U očima javnosti, Zeleni su, kao ni jedna druga stranka, simbol borbe za zaštitu životne sredine, a na izborima 2019. godine postigli su bolji rezultat nego ikada.

Ipak, uticaj zelenih partija neravnomjerno je raspoređen širom EU, ističe DW.

Zeleni su tradicionalno jaki u zemljama zapadne Evrope kao što su Francuska, Njemačka i Austrija, kaže Tobijas Gerhard Šminke, osnivač platforme “Europe Elects”, koja je vodeća u Evropi u analizi anketa i izbornih podataka.

U tim zemljama su obično osvajali desetak, ponekad i do 20 odsto glasova.

“Ali u mnogim dijelovima južne Evrope, posebno u istočnoj Evropi, mnogo su slabije ukorijenjeni. U Slovačkoj, na primjer, čak i ne postoje”, objašnjava politikolog za DW.

Zelene stranke su dio vlasti u nekoliko država EU.

U Njemačkoj Zeleni imaju petoro ministara, uključujući i ministarku spoljnih poslova Analenu Berbok i vicekancelara i ministra privrede Roberta Habeka.

Zelene stranke su takođe dio vlade u Irskoj, Austriji, Belgiji, Letoniji i Španiji.

U aktuelnom mandatu Evropskog parlamenta zaštita klime je važna tema.

Evropska unija želi da postane klimatski neutralna do 2050. godine takozvanim “Evropskim zelenim dogovorom”, ali politički vjetrovi su se ponovo promijenili i zakoni o zaštiti klime su manje prihvatljivi, ukazuje DW i dodaje da su poljoprivrednici protestovali u mnogim zemljama EU i da je njihov bijes usmjeren i protiv evropskog zakonodavstva.

Otpor dolazi i iz drugih političkih tabora.

Manfred Veber, lider poslaničke grupe Evropske narodne partije (EPP), najveće političke grupacije u Evropskom parlamentu, već je u novembru najavio da želi da preispita teško donijetu odluku o zabrani motora sa unutrašnjim sagorijevanjem.

Prema istraživanjima evropskih portala Politiko i Euraktiv, taj zahtjev je čak ušao u još neobjavljeni manifest stranke.

Žestoka rasprava vodila se i o zakonu za obnovu prirode.

Uoči evropskih izbora, Karin Talberg, koja na Institutu “Žak Delor” istražuje evropsku energetsku politiku primijećuje “zabrinjavajući trend”, ne samo iz ekstremno desničarskog tabora, već i iz mejnstrima.

Na primjer, liberalni francuski predsjednik Emanuel Makron je govorio o “zakonodavnoj pauzi”, a Evropska narodna partija izjasnila se za nešto poput “moratorijuma na zakone o životnoj sredini”.

Međutim, evropski Zeleni pokazali su se borbeno na kongresu početkom februara u Lionu u Francuskoj.

Holanđanin Bas Ajkhut najavio je “tešku predizbornu kampanju”, koju će voditi zajedno s njemačkom koleginicom Teri Rajntke, odlučili su delegati.

Evropska zelena partija se sastoji od 49 zelenih partija unutar i van EU.

Ekspertkinja Talberg smatra da je Zelenima trenutno veoma teško, jer moraju da balansiraju između trenutnog raspoloženja i onoga što je neophodno za zaštitu klime.

“Pozitivno u vezi s njihovim izbornim programom, a u poređenju s drugim programima, jeste to što imaju vrlo konkretne prijedloge”, kaže ona.

Svijet

VIŠE MEDICINSKIH SESTARA sa istog bolničkog odjela u Bostonu DOBILO TUMOR MOZGA!

Nekoliko medicinskih sestara koje rade na istom spratu jedne bolnice u Bostonu, u američkoj državi Masačusets, oboljelo je od tumora na mozgu, ali je istraga bolnice utvrdila da u tom objektu nema nikakvog rizika po okolinu, što je naišlo na sumnje sindikata medicinskog osoblja, prenose danas američki mediji.

Zvaničnici bolnice Njuton-Velsli u Bostonu saopštili su da je do sada identifikovano pet slučajeva tumora, ali su svi benigni, prenosi Njujork post.

Svi slučajevi registrovani su na petom spratu bolnice, na odjeljenju za porođaje.

Jedna od obolelih sestara izjavila je, međutim, da je čak kod deset zaposlenih na ovom odjeljenju proteklih godina dijagnostifikovan tumor mozga, koji je u nekim slučajevima bio maligne prirode.

Ona je za CBS izjavila da su već tri, četiri njene koleginice operisane i optužila bolnicu da ne pruža dovoljnu podršku.

Prema njenim riječima, svi ti slučajevi tumora ne mogu biti slučajnost.

Bolnica je u decembru prošle godine pokrenula istragu u kojoj su učestvovali njeni stručnjaci, ali i predstavnici ministarstva za medicinu rada, kao i konsultant za kvalitet vazduha, vode i nivoa radijacije.

“Na osnovu rezultata iscrpne istrage, želimo da pružimo uvjeravanja našem osoblju i svim pacijentima da ne postoji nikakav rizik po životnu sredinu u bolnici Njuton-Velesli”, navedeno je u saopštenju bolnice.

Udruženje medicinskih sestara Masačusetsa (MNA) nije se, međutim, zadovoljilo ovim navodima, saopštivši da testiranja izvršena u bolnici nisu bila sveobuhvatna, tako da je pokrenulo sopstvenu istragu koja je u toku, prenosi Tanjug.

Nastavi čitati

Svijet

SITUACIJA SVE LOŠIJA! JPMorgan povećao rizik od recesije na 60 posto

Vjerovatnije je da će se ove godine desiti globalna recesija nego da neće, zahvaljujući carinama koje su uvedene u srijedu iz SAD-a.

To je mišljenje analitičara JPMorgana koji su u četvrtak povećali prognozu vjerovatnoće recesije na 60%. To je rast u odnosu na prethodnih 40%, prije nego što su popodnevne izjave predsjednika Trumpa u srijedu izazvale pad na tržištima.

Prema navodima kompanije, planovi administracije najvjerovatnije podrazumijevaju povećanje američkih carinskih stopa za 20 procentnih poena. Posljednje tako veliko povećanje, iz 1968. godine, bilo je praćeno recesijom, navode ekonomisti predvođeni Bruceom Kasmanom.
Analitičari navode da će uzvratne carine drugih zemalja, slabljenje poslovnog povjerenja u SAD-u i poremećaji u lancima snabdijevanja dodatno pogoršati situaciju. Proizvođač džipova Stellantis već je obustavio proizvodnju u svojim fabrikama za sklapanje automobila u Meksiku i Kanadi.

Scenario u kojem SAD ulazi u recesiju, ali ostatak svijeta ostane pošteđen, takođe je moguć, navodi kompanija, ali je manje vjerovatan, prenosi Investitor.

Nastavi čitati

Svijet

NEGATIVNI EFEKTI VIDLJIVI! Totalni haos na berzi nakon Trampovih carina

Njujorška berza otvorena je u 15.30 po našem vremenu, a već u prvim minutama trgovanja zabeleženi su značajni minusi u bankarskom sektoru.

Berzanski indeks S&P beleži pad od 2,5 odsto, dok je tehnološki indeks Nasdak u minusu 2,7 odsto.

JP Morgan Čejs pao je za 5 odsto, Bank of Amerika za 4,3 odsto, a Vels Fargo je izgubio 3,5 odsto vrednosti.

Berzanski indeksi u poslovnom svetu smatraju se vodećim pokazateljem – signalom koji investitori koriste kako bi procenili buduće izglede kompanija čijim se akcijama trguje.

A trenutna poruka s tržišta je jasna: nije dobro. Razlog su carine koje donose novi trošak – a neko taj trošak mora da plati. Ako ga kompanija sama apsorbuje, trpi profit. Ako ga prebaci na potrošače, preti joj pad prodaje. A pad prodaje usporava poslovanje – i na kraju pogađa širu ekonomiju.

Budući da su Trampove carine istovremeno visoke i odnose se na ogroman broj zemalja, investitori procenjuju da će se negativni efekti osetiti u raznim sektorima ekonomije, i to veoma brzo, prenosi Kurir.

Nastavi čitati

Aktuelno