Connect with us

Društvo

ŽENA VELIKOG SRCA: Holanđanka u Doboju othranila 64 napuštene djece (VIDEO)

Holanđanka Marliz van Hofen na ove prostore prvi put je došla kao humanitarka prije 30 godina. Ostala je u Doboju, gdje vodi “Prijeteljsku kuću” u kojoj odrastaju napuštena i djeca bez roditeljskog staranja.

Ukupno 64 mališana do sada je bilo povjereno na brigu Holanđanki sa dobojskom adresom. Svima zna rane, za sve njih kaže – “to su moja djeca”. Kada bi ponovo birala opet bi, kaže, izabrala isti put.

“Sve bih isto radila, nisam se ni jednu sekundu pokajala. Ta su djeca sada svugdje po Evropi – Holandija, Belgija, Njemačka, Hrvatska, Crna Gora, Slovenija, Austrija, Amerika”, priča Marliz.

Sada se brine o petoro mališana, a znalo ih je biti i do 12.

Trenutno za socijalno ugrožene porodice spremaju prehrambene pakete koje su obezbijedili donatori iz Holandije. Ove godine trebaće im 175 paketa.

Marliz kaže da joj djeca pomažu i u kući i tako uče obaveze.

Najmlađa beba koja je ovdje boravila imala je samo četiri dana. Većina njih kod Marliz dočekaju punoljetstvo, devetoro ih je usvojeno i našlo novi dom. Dva dječaka usvojili su Marliz i njen suprug.

Društvo

SPAS NA POMOLU! Srpski meteorolog najavio OSVJEŽENJE – evo kada stiže kiša!

Srpski meteorolog Đorđe Đurić navodi da će sve do sredine sljedeće sedimice u Srbiji biti vedro i vrelo.
Maksimalna temperatura biće uglavnom od 35 do 40 stepeni, što su vrijednosti za 10 stepeni više od prosjeka za ovaj dio godine.

Najvrelije će biti u nedjelju i početkom sljedeće sedmice.

Očekuju se i tropske noći, a minimalne temperature početkom sljedeće sedmice u Beogradu neće padati ni ispod 25 stepeni, prenosi Telegraf.

Narednih dana potreban je poseban oprez zbog veoma visokih vrijednosti UV indeksa, posebno u periodi od 10 do 16 časova. Tada se ne treba izlagati suncu duže od 10 minuta bez adekvatne zaštite.

Prema trenutnim prognozama, nakon 9. jula očekuje se sa sjeverozapada prodor hladnog fronta, uz osvježenje za 10 stepeni i pad temperature vazduha ispod 30, a očekuje se i naoblačenje sa kišom i pljuskovima i grmljavinom.

Za sada je rano precizirati o padavinama, ali ono što je sigurno, najmanje do 9. jula nastaviće se vrlo jaka suša, što će se nepovoljno odraziti po poljoprivredne i ratarske kulture, a uz kombinaciju vrlo visokih temperatura, drastično povećati i opasnost od požara.

Nastavi čitati

Društvo

EKOLOŠKA KATASTROFA NA POMOLU! Crveni mulj iz „Nove Alumine“ završio u Sapni!

Predstavnici Gradske uprave Zvornik obavijestili su nadležne institucije, uključujući ekološkog inspektora i Institut za javno zdravstvo Republike Srpske da je određena količina crvenog mulja iz fabrike “Nova Alumina” dospjela u rijeku Sapnu.

Očekuje se da će nadležni organi, postupajući u skladu sa važećim zakonskim propisima, utvrditi uzrok incidenta, kao i stepen pričinjene štete po životnu sredinu, saopšteno je iz zvorničke Gradske uprave.

U saopštenju se navodi da se određena količina crvenog mulja tokom noći prelila u rijeku Sapnu usljed pucanja dihtunga na jednom od ventila u cjevovodu fabrike “Nova Alumina”.

Iz ove fabrike saopštili su da su, po uočavanju izlivanja mulja, hitno zaustavili curenje i počeli sanaciju kvara na cjevovodu.

Na terenu su i pripadnici Ribočuvarske službe koji će izvršiti procjenu štete nanesene ribljem fondu u Sapni.

Nastavi čitati

Društvo

VREMENSKA PROGNOZA! Veoma toplo, temperature do 39

U srijedu, 2. jula 2025. godine, u Bosni i Hercegovini očekuje se pretežno sunčano i veoma toplo vrijeme.

Vjetar će biti slab, uglavnom istočnog i sjeveroistočnog smjera.

Jutarnje temperature zraka kretaće se većinom između 12 i 18°C, dok će na jugu zemlje biti i do 24°C.

Najviše dnevne temperature biće između 31 i 36°C, a u Hercegovini lokalno i do 39°C.

Građanima se preporučuje oprez zbog visokih temperatura, posebno u najtoplijem dijelu dana.

Nastavi čitati

Aktuelno