Connect with us

BiH

Žestoke reakcije iz Srpske: “Helez planove za obračun može okačiti mačku o rep”

Foto: Anadolija/Arhiva

Pred nama su dva plana, a možda i scenarija. Plan A je procesuiranje svih aktera koji su svojim odobravanjem sudjelovali u udaru na ustavno-pravni poredak BiH. Želim vjerovati da se nastala situacija može i hoće riješiti u skladu sa Ustavom i zakonima ove zemlje, ukoliko ne, u tom slučaju imamo plan B. Samo svih 51.209 kilometara kvadratnih i nikako drugačije.

Te stavove je iznio Zukan Helez, ministar odbrane BiH, te izazvao bijes u Srpskoj, gdje je ocijenjeno da se ovom izjavom naslućuje svojevrsni oružani sukob na cijeloj teritoriji BiH, kao i da širi strah, paniku i mržnju, a njemu su poručili da to što umišlja, može okačiti mačku o rep.

Helez je, komentarišući zasjedanje Narodne skupštine Repubublike Srpske i donesene odluke koje se tiču Ustavnog suda BiH, naveo da je izvršen najgrublji udar na ustavno-pravni poredak BiH, a time i na Dejtonski mirovni sporazum.

“Kao odgovoran čovjek, kao neko ko voli i živi ovu zemlju, i na koncu kao ministar odbrane države BiH, uvjeravam vas da nećemo ostati nijemi na secesionistička divljanja manjeg bh. entiteta predvođena njegovim predsjednikom”, kaže Helez.

Pozvao je Tužilaštvo BiH da radi svoj posao, kao i Kristijana Šmita, kojeg Srpska ne priznaje za visokog predstavnika, da iskoristi sve funkcijom kojom su mu dodijeljena ovlaštena, “i tako BiH oslobodi secesionističkog terora sa kojim se decenijama suočavamo, a time i jednom za sva vremena ugasi i svaki naredni secesionistički plamen, ma sa koje strane dolazio i ma iz čije glave bio”.

Helezu je odgovorio njegov zamjenik Aleksandar Goganović, koji je ocijenio da Helez urušava sistem odbrane i ukazao na to da je krajnje vrijeme da se o tome oglasi međunarodna zajednica.

“Helezova izjava ima posebnu težinu kojom se naslućuje svojevrsni ‘oružani sukob’ na cijeloj teritoriji BiH, budući da on naglašava da se nalazi na poziciji ministra odbrane u BiH”, upozorio je Goganović.

Prema njegovim riječima, bilo koji pripadnik Oružanih snaga BiH koji je po svom političkom ubjeđenju blizak Helezovim stavovima ili pripada grupi koja razrađuje “plan B”, te eventualno uradi nešto u oružanom smislu, a rukovođen ovakvim njegovim izjavama, bez odobrenja Predsjedništva, rizikuje da na taj način počini teško krivično djelo.

Siniša Vidović, savjetnik predsjednika Narodne skupštine Republike Srpske, ocijenio je da Helez opet otvoreno prijeti ratom.

“Njemu očigledno predstavljaju problem neispunjeni ratni planovi Armije RBiH i neostvareni snovi da srpski narod nestane sa ovih teritorija”, naveo je Vidović.

Nenad Nešić, ministar bezbjednosti BiH, izjavio je da od nadležnog tužilaštva i policijske agencije očekuje da utvrde ko je i kakve to “A i B planove” krojio te da sankcionišu Heleza, koji, kako je naveo, širi strah, paniku i mržnju.

Nešić je u izjavi za Srnu nedopustivim ocijenio Helezove prijetnje i zastrašivanje “nekakvim planovima A i B”.

“Zvali su me brojni građani, uznemireni i uplašeni Helezovom izjavom o nekakvim planovima za obračun sa Republikom Srpskom”, kaže Nešić.

On je pozvao Heleza da pokaže principijelnost i podnese ostavku, ukoliko mu se ne dopadaju legitimni politički stavovi iz Republike Srpske.

“Podsjetiću Heleza da ga je za ministra izabrao Milorad Dodik, pa kada već toliko ne voli Dodika, evo mu prilike da pokaže otklon i kaže da neće da bude s njim u koaliciji. Sve drugo je isprazna demagogija neodgovornog političara koji prije svega laže svoje birače. Nije naš problem što njih laže, ali nećemo dozvoliti da unosi nesigurnost i strah među građane”, naveo je Nešić.

Prema njegovim riječima, BiH ima onoliko koliko se svi u njoj osjećaju komotno i ravnopravno, i ona može postojati samo na bazi dejtonske konstitutivnosti tri naroda i dva entiteta.

“To što Helez umišlja da je njegov i vjekovni grunt srpskih predaka, to može okačiti mačku o rep. Njegovo je samo ono što su mu ostavili njegovi preci”, zaključio je Nešić.

Staša Košarac, ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH, poručio je Helezu da zapaljive i ratnohuškačke izjave, kao i medijsko zveckanje oružjem i prijetnje ratom, kojima on i većina drugih bošnjačkih političara ovih dana zasipaju sarajevske medije, mogu i treba da budu predmet rada pravosudnih institucija.

“Ono što treba kažnjavati jesu lažne i ratnohuškačke izjave, koje Helez gotovo svakodnevno ispaljuje, a zbog kojih je već krivično gonjen i procesuiran”, upozorio je Košarac.

Petar Cvijetinović, predsjednik Udruženja veterana Garde “Panteri”, poručio je Helezu da “skloni ruke od Republike Srpske” i istakao da bi Helezom trebalo da se bave Sud i Tužilaštvo BiH zbog njegove ratne uloge.

NEZAVISNE

BiH

EBRD OBJAVIO NOVE PROGNOZE: BiH najgora od zemalja regiona

Bosna i Hercegovina ima najmanju stopu ekonomskog rasta za ovu godinu od zemalja regiona, prognoza je Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD).

Kako su objavili iz EBRD-a, očekuje se sporiji rast u zemljama u koje ulaže i smanjila je prognozu ekonomskog rasta regije u 2025. na tri odsto, što je 0,2 procentna poena manje u odnosu na prethodnu procjenu iz februara.

EBRD očekuje stopu privrednog rasta zapadnog Balkana od 3,2 odsto u 2025. i za 3,4 odsto u 2026. godini, što u oba pomenuta slučaja predstavlja smanjenje u odnosu na februarski izvještaj.

Kada su u pitanju zemlje zapadnog Balkana, BiH prema novom izvještaju EBRD-a ima najmanji rast od 2,5 odsto za ovu godinu i manji je za 0,3 odsto u odnosu na februar ove godine.

Prema ovom izvještaju, Albanija i Srbija bi ove godine mogle imati ekonomski rast od 3,5 odsto, Crna Gora i Sjeverna Makedonija 2,6 odsto, a samoproglašeno Kosovo 3,9 odsto.

Prognoza EBRD-a pod naslovom “Vremena neizvjesnosti” dolazi usljed eskalacije trgovinskih tenzija, uključujući najnovije uvođenje carina i širu neizvjesnost u globalnoj ekonomskoj politici.

EBRD je smanjio projekciju rasta BiH i za 2026. godinu za 0,3 odsto na 2,7 odsto.

“Prognoze rasta za 2025. i 2026. smanjene su zbog očekivanog učinka novih američkih uvoznih carina, kao i jačanja domaćih političkih napetosti koje negativno utiču na izglede za prijeko potrebne reforme i privatna ulaganja”, piše u saopštenju EBRD-a.

Kako se navodi, ove promjene pogađaju lance snabdijevanja i slabe spoljnu tražnju, što se odražava na sve slabije izglede za privredni rast širom regiona.

“Ekonomski izgledi za region su opterećeni trgovinskim tenzijama, inflatornim pritiscima i političkom neizvjesnošću, a održiv oporavak zahtijevaće pažljivo balansiranje fiskalne i trgovinske politike”, dodaje se u izvještaju EBRD-a.

Predrag Mlinarević, profesor na Ekonomskom fakultetu Univerziteta u Istočnom Sarajevu, kazao je da je u odnosu na februarsko predviđanje stopa rasta za sve regione korigovana naniže za 0,2 procentna poena. “Ključni razlog za ovu korekciju predviđene stope rasta naniže je eskalacija trgovinskog rata sa nejasnom dinamikom njegovog rješavanja i usljed toga još upitnijim efektima na dominantne ekonomske blokove. Posljednja dešavanja ukazuju na to da će tenzije u trgovinskim odnosima između SAD i EU još potrajati jer nema direktnog dijaloga koji bi vodio prestanku carinskog rata. U tom kontekstu treba posmatrati i očekivani rast za zemlje zapadnog Balkana koji je projektovan na nivou od 3,2%, što je niže od svjetskog prosjeka od 3,5%. Efekat američkih carina na određene industrije EU, kao što je automobilska, imaće neposredne negativne efekte na naš izvoz, kome je EU tržište ključno odredište”, istakao je Mlinarević.

Dodao je da su pri tome najviše smanjene prognoze rasta onim zemljama koje imaju najveći broj kompanija komponentaša iz EU kao što je Srbija.

“BiH ima najniži projektovani rast od 2,5%, ali ništa bolje nisu prognoze za Crnu Goru i Sjevernu Makedoniju, kojima se za ovu godinu predviđa rast od 2,6%. Suštinski, bez ozbiljnijih strukturnih promjena u ekonomiji koje bi dovele do većeg učešća djelatnosti višeg nivoa dodane vrijednosti ne mogu se očekivati bolji rezultati na planu naše konvergencije višem nivou životnog standarda. Naša postojeća proizvodna baza je naslonjena na resurse i sirovinski izvoz. Proizvodnja električne energije počinje da pada pa i taj sektor smanjuje svoj doprinos rastu. Za ubrzaniju konvergenciju potreban je priliv investicija koje bi obezbijedile veći tehnološki nivo i dodanu vrijednost”, zaključio je Mlinarević.

Nastavi čitati

BiH

POSLANICI I DELEGATI na “PUT OKO SVIJETA” potrošili 602.905 KM

Poslanici i delegati Parlamentarne skupštine BiH na službena putovanja od 1. decembra 2022. godine do kraja marta ove godine potrošili su 602.905 KM.

Pojedinačno na jedno putovanje najviše je potrošila Rejhana Dervišević, poslanica SDP-a, čiji je put u Njujork poreske obveznike koštao 12.880 KM, od kojih je putem biznis kartice potrošeno 9.929 KM.

Iz odgovora na jedno od postavljenih poslaničkih pitanja vidljivo je da su putovanja poslanika u decembru 2022. godine koštala 7.178 KM, u 2023. godini 284.372 KM, a u 2024. godini 269.302 KM, dok je u prva tri mjeseca ove godine na putovanja potrošeno 42.051 KM.

Osim Derviševićeve, na putovanja koja su koštala preko 10.000 KM odlazili su i Denis Zvizdić (NIP), čije je putovanje u Njujork u februaru 2023. godine koštalo 12.637 KM, zatim Radovan Kovačević (SNSD), koji je putovao u Vankuver u Kanadi, a što je koštalo 11.244 KM, a na istom putovanju bio je i Albin Muslić (SDP), koji je tom prilikom potrošio 11.237 KM, objavile su Nezavisne novine.

Ako je suditi po potrošenom novcu, najaktivniji poslanik je Zvizdić. Njegova putovanja u 2023. godini koštala su 43.177 KM, a u 2024. “svega” 16.560 KM. Zvizdić je u te dvije godine putovao u Njujork, Pariz, Ženevu, Rigu, Marakeš, Brisel, Berlin, Madrid itd. Samo po osnovu dnevnica za službena putovanja Zvizdić je na putovanjima “inkasirao” više od 6.000 KM. Među aktivnijim poslanicima po potrošnji bio je i Saša Magazinović (SDP), koji je u 2023. i 2024. godini potrošio 52.818 KM, a njegove omiljene destinacije bile su Strazbur i Brisel, mada je odlazio i put Rabata u Maroku, zatim u Pariz, Jerevan, Varšavu, Kijev itd.

“Dobar dio poslanika je zaboravio građane koje predstavlja istog časa kada su zatvorena birališta. Zapravo, dio njih je vješto fingirao da će zastupati interese onih koji su ih birali, što nije svakako obilazak egzotičnih destinacija i ‘učenje iz dobrih primjera i primjena najbolje prakse’. Malo ko ima iluziju da se putuje po svijetu zarad koristi državi BiH”, rekla je Tanja Topić, politička analitičarka.

Ona navodi da većina poslanika radi protiv države i u korist sopstvenih etničkih skupina, te da u suštini rade u interesu partijskih šefova i po njihovom nalogu, jer, kako kaže, da nisu bili dobri partijski vojnici – ne bi ni zasjeli u te fotelje.

Ako se detaljnije pogleda “lista putnika” može se zaključiti da su najviše putovali poslanici stranaka “trojke”, odnosno SDP-a, NiP-a i Naše stranke, a očekivano, najskuplja su bila prekookeanska putovanja. Najčešće destinacije poslanika i delegata bile su evropske prijestonice, mada se putovalo i u zemlje Azije, sjeverne Afrike i Amerike.

VIP saloni bh parlament koštali 84.196 KM

Usluge VIP salona po aerodromima širom svijeta koji su uglavnom koristili članovi Kolegijuma Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH u periodu od kraja 2022. godine zaključno sa martom ove godine koštali su ukupno 84.196 KM.

Tačnije, za usluge VIP salona plaćeno je 17.784 KM, i to se uglavnom odnosi na usluge u zemlji, dok je u evropskim prijestonicama i gradovima ta usluga plaćena 22.240 KM, a značajan iznos novca otišao je i na VIP salone aerodroma u SAD, koji su koštali 13.397 dolara.

Pojedinačno, najviše novca na jednom putovanju, a koja se odnosi na korištenje VIP salona, potrošio je Denis Zvizdić, u to vrijeme predsjedavajući Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH prilikom putovanja u Ameriku. Za smještaj delegacije BiH na aerodromu potrošeno je 2.436 dolara, dok je najam vozila koštao 2.069 dolara, a na gorivo i parking potrošeno je 1.126 dolara. Ukupno, usluge VIP salona na ovom putovanju početkom marta 2023. godine koštale su 5.631,25 dolara, a fakturu je ispostavio Generalni konzulat u Čikagu. Samo mjesec dana ranije Zvizdić je putovao i u Njujork, a usluge VIP salona koštale su 3.131 dolar.

Odmah iza Zvizdića, pojedinačno, na usluge VIP salona najviše je potrošeno prilikom posjete Nebojše Radmanovića, u to vrijeme predsjedavajućeg Predstavničkog doma, Abu Dabiju. Za dva dana korištenja VIP salona 14. i 17. aprila 2024. godine BiH je platila 4.634,44 dolara.

Nastavi čitati

BiH

STIGLA POTVRDA IZ VAŠINGTONA: Maskov “Starlink” stiže i u BiH

“Starlink” je spreman za ulazak na tržište BiH kao provajder satelitskog interneta

Ovo je potvrđeno u Vašingtonu na sastanku ministra komunikacija i transporta u Savjetu ministara Edina Forte s Rebekom Hanter, direktorom “Starlinka” za ulazak na nova tržišta i menadžerom Prakulom Kaporom.

Na sastanku je istaknut obostrani interes za što skorije pružanje “Starlink” usluga, odnosno njihovog satelitskog interneta u BiH, saopšteno je iz Ministarstva komunikacija i transporta u Savjetu ministara.

Takođe, nakon ispunjavanja zakonskih uslova za pružanje usluga u BiH, izražena je spremnost za saradnju u oblastima e-uprave, unapređenja zdravstvenih usluga, kao i razvoja sistema brzog odgovora u slučaju elementarnih nepogoda.

Sastanak je održan u Vašingtonu, u okviru Proljećnog zasjedanja Svjetske banke i Međunarodnog monetarnog fonda, na kojem Forto učestvuje u ulozi zamjenika guvernera BiH u Svjetskoj banci, navedeno je u saopštenju.

Nastavi čitati

Aktuelno