Connect with us

Politika

ZGRADA OD 100 MILIONA: Tegeltija se poziva na vještačenje sumnjive Zenit agencije?!

Procjenu vrijednosti zgrade koju Uprava za indirektno oporezivanje (UIO) BiH po cijeni od oko 100 miliona KM namjerava da kupi od “bisnismena” Mileta Radišića, široj javosti poznatog kao kuma Milorada Dodika, radio je Centar za vještačenje i procjenjivanje Zenit, godinama usko povezan sa (bivšim) korumpiranom vrhom državnih carina, saznaje Valter.

Procjenu vrijednosti zgrade koju Uprava za indirektno oporezivanje (UIO) BiH po cijeni od oko 100 miliona KM namjerava da kupi od “bisnismena” Mileta Radišića, široj javosti poznatog kao kuma Milorada Dodika, radio je Centar za vještačenje i procjenjivanje Zenit, godinama usko povezan sa (bivšim) korumpiranom vrhom državnih carina, saznaje Valter.

Da bismo dobili cjelovitu sliku cijelog procesa, nužno je da se najprije podsjetimo svih koraka i višegodišnjih pokušaja prodaje ovog objekta državnim carinama po višestruko napumpanoj cijeni.

ZAŠTO JE DŽAKULA DOBIO DRUGI MANDAT

Mediji su godinama izvještavali o pokušajima UIO da kupi novu zgradu od Dodikovog kuma zbog čega je, kako je u više navrata izvijestio i sam autor ovog teksta, bivši direktor UIO Miro Džakula, Čovićev čovjek od povjerenja, dobio drugi mandat ali i Dodikovu podršku kako bi proces kupovine zgrade doveo do kraja.

On i HDZ su time dobili još četiri godine na čelu UIO i nastavak raspolaganja „zlatnom kokom“, a Radišić i Dodik otvoren put da se proces prodaje zgrade dovede do kraja. Međutim, vremenom je Džakula u strahu od mogućeg procesuiranja, znajući da objekat ne vrijedi ni blizu toliko, izbjegavao da potpiše kupovinu pa je ovlasti da „završi stvari“ prebacio na pomoćnika Sektora za poslovne usluge Elvira Muminovića, koji je u to vrijeme saslušavan u SIPA-i kao svjedok u vezi s nekim istragama zbog čega je uzeo bolovanje i mjesecima nije dolazio na posao kako bi izbjegao da on potpiše kupovinu zgrade.

Potom je imenovao Suzanu Kerošević da ga mijenja do povratka s bolovanja (riječ je o 2021. i 2022. godini) i sve se odužilo unedogled.

Dodik je bio izrazito ljut na Džakulu zbog odugovlačenja i izvjegavanja „obaveze“ zbog koje je i dobio drugi mandat te je dugo bilo pitanje hoće li mu dati podršku za poziciju koja mu je nakon suverene vladavine u UIO, tokom koje se Džakula enormno obogatio, bila obećana.

Na kraju ovaj već bivši direktor UIO BiH, a što smo također najavili u više navrata, imenovan za novog direktora jedinog državnog javnog preduzeća – Elektroprenosa BiH (još jedne „zlatne koke“), pa je proces prodaje odnosno kupovine Radišićeve zgrade mogao da bude doveden do kraja.

Ono što je indikativno i pokazuje izuzetan značaj ovog procesa za samog Dodika jeste činjenica da nakon udara na ustavni poredak i donošenja neustavnih zakona o zabrani rada SIPA-e i pravosuđa na teritoriji entiteta Republika Srpska, niti jednom rječju nije pomenuta UIO. Potpuno shvatljivo zbog čega, kupovina zgrade je tek jedan od većih razloga.

Napokon je UIO, dakle nakon višegodišnje trakavice, nedavno raspisala tender za kupovinu „nove zgrade za potrebe UIOBiH“, a čemu je prethodila urgentna izmjena Plana javnih nabavki koju je 21. marta proveo Dodikov čovjek iz SNSD-a, direktor UIO Zoran Tegeltija.

ULOGA VJEŠTAKA IZ „ZENITA“

No, vratimo sa sada glavnoj poveznici ove priče – Centru Zenit. Sam Tegeltija, koji je zamijenio Džakulu na čelu državnih carina u ljeto 2023. godine, u svojim izjavama potencirao je kako je cijena zgrade Grand Tradea „tržišna i uskladu s procjenama vještačenja“.

Dakle, vještačenja istog onog Centra koji, prema javno dostupnim infomacijama, zapošljava dva radnika te je unazad desetak godina usko povezan sa vrhom državnih carina.

Tako vrijedi podsjetiti na, za ovu priču ali i mnoge kasnije procese, detalj iz uvoda odnosno iznimno bitan slučaj vještačenja oduzetog zlata i srebra na području Bužima, Velike Kladuše i Bihaća, kojeg je tokom 2017. i 2018. godine nezakonito oduzimala Grupa za sprječavanje krijumčarenja i prekršaja RC Banja Luka na čelu sa Jelenom Majstorović, suspendovanom i višestruko kompromitovanom bivšom najbližom Džakulinom saradnicom, protiv koje je državni Sud nedavno potvrdio optužnicu Tužilaštva BiH u predmetu Brend 4.

Mediji su tada izvijestili da je roba oduzeta bez uobičajenih specifikacija, da je plombirana PVC crvenim plombama čiji serijski brojevi nisu nigdje zaduženi u UIO, kao i bez foto–dokumentacije. Sve te procjene zlata i srebra vršio je isti Centar Zenit, u prisustvu direktora agencije Dragana Salića, čiji su vještaci kod procjene oduzete robe umanjili duplo vrijednost zlata i srebra na način da su na dan procjene sa svjetske berze o kretanju cijena zlata umjesto u evrima ili dolarima uzeli valutu u KM.

Dakle, isti taj Centar kasnije je „vještačio“ i vrijednost Radišićeve Grand Trade zgrade.

Podsjećamo i na nedavno saopštenje iz UIO BiH:

“Angažovan je Centar za vještačenje i procjenjivanje “ZENIT” Banja Luka. Ekspertski tim vještaka ovog centra je sačinio Elaborat u kojem je dao stručno mišljenje da ponuđeni poslovni objekat ispunjava uslove propisane Tenderskom dokumentacijom. Ocijenjeno je da je ponuđena cijena ponuđača u iznosu od 84.249.000 KM bez PDV-a, odnosno za iznos od 98.571,33 KM sa PDV-om manja od tržišne vrijednosti navedenog objekta koja je utvrđena od strane Ekspertskog tima vještaka na dan vještačenja”, naveli su, između ostalog, iz UIO.

SVJEDOCI OPTUŽBE U PROCESU PROTIV JELENE MAJSTOROVIĆ

Koliko je cijena „eksperata“ na koje se poziva UIO realna odnosno „manja od tržišne vrijednosti“, potvrđuje i podatak da je cijena parking mjesta u garažama za dva kvadratna metra gotovo identična cijeni poslovnog prostora po istim gabaritima u ovoj zgradi, a što je bio i zaključak Komisije državnog Parlamenta.

Izuetno bitna informacija i poveznica jeste da se dobar dio, ili veći dio potvrđene optužnice Tužilaštva BiH protiv Jelene Majstorović, tiče upravo oduzetog zlata i nakita koji je vještačio Zenit. U to vrijeme, inspektori SIPA-e koji su istraživali ovaj kriminal i samo vještačenja od strane Zenita nailazili su na otpor dijela struktura MUP-a Republike Srpske.

Saznajemo da će Tužilaštvo BiH u toku procesa protiv Jelene Majstorović saslušati upravo i dva vještaka Zenita koji su radili na vještačenju oduzetog nakita u Krajini.

Podsjećamo da gotovo 13 godina traje proces kupovine zgrade za smještaj UIO BiH. Najprije je cijena bila oko 38 miliona KM, no odlukama Savjeta ministara, odnosno ministara finansija i trezora, na čijem čelu su bili ljudi SNSD-a i HDZ-a, posljednjih godina do danas napumpana je do enormnih 100 miliona maraka.

(Valter portal)

Politika

KAD ŠPRIČ BRANI “Direktor OBA pokazao DRŽAVNIČKO ponašanje i Dodika u Tužilaštvo BiH”

Predsjedavajući Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH Nikola Špirić izjavio je Srni da bez zalaganja Obavještajno-bezbjednosne agencije /OBA/ BiH ne bi se završilo političko-pravno nasilje prema rukovodstvu Republike Srpske.

Špirić smatra da je direktor OBA Almir DŽuvo pokazao državničko ponašanje kada je nedavno odvezao predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika u Tužilaštvo BiH.

– Mislim da je OBA radila samo svoj zadatak i da je DŽuvo pokazao državničko ponašanje. Daj Bože da su i drugi bili na nivou takvog ponašanja kao što to ispoljava direktor OBA mi ne bismo ni prošli ovu fazu političko–pravnog nasilja prema predsjedniku Republike Srpske i rukovodstvu Srpske – rekao je Špirić.

On je napomenuo da će parlamentarna Komisija za nadzor nad radom OBA danas raspravljati o tome.

Nastavi čitati

Politika

TRAŽI SE PRAVNO UPORIŠTE: Priprema se teren za povratak Nešića u ministarsku fotelju

Razgovori o Nešićevom povratku na poziciju ministra bezbjednosti BiH vode se prvenstveno na relaciji SNSD-HDZ BiH.

U političkim kuloarima Savjeta ministara Bosne i Hercegovine sve se glasnije govori o mogućnostima povratka Nenada Nešića na poziciju ministra bezbjednosti BiH, potvrđeno je Raportu iz veoma pouzdanih izvora bliskim Ministarstvu bezbjednosti BiH.

‘Razgovori o Nešićevom povratku na poziciju ministra bezbjednosti BiH vode se prvenstveno na relaciji SNSD-HDZ BiH.

O tome se govori i u Ministarstvu bezbjednosti BiH, naročito među Nešićevim nekada bliskim saradnicima. Sigurno je da je i Nešić upoznat s time kao i da su s njim ostvareni kontakti o toj temi.

Za sada je sve na nivou opcije za koju se traži prije svega pravno uporište”, kaže Raportov izvor.

Traže pravno uporište

Iako je poznato da je Nešić u januaru podnio ostavku na poziciju ministra bezbjednosti BiH, te da ga je Predstavnički dom Parlamentarne skupštine BiH smijenio s te funkcije, naši izvori kažu da se u činjenici da Nešićevu smjenu nikada nije potvrdio Dom naroda PS BiH, što znači da ga faktički Parlament BiH nije smijenio, traži mogućnost prevazilaženja pravnih prepreka za njegov povratak.

‘Ide se dotle da se razmatraju opcije da se Nešić vrati u ministarsku fotelju bez da o tome glasa Predstavnički dom PS BiH, jer ta odluka formalno-pravno nikada nije stupila na snagu, niti je objavljena u Službenom listu BiH zato što njegovu smjenu nije potvrdio Dom naroda PS BiH”, kažu Raportovi sagovornici upućeni u tok razgovora koji je vođen o mogućnostima za sada “teoretskog” Nešićevog povratka.

Podsjećamo, Nenad Nešić je zbog sumnji u korupciju dok je bio direktor Javnog preduzeća Putevi Republike Srpskr uhapšen u decembru prošle godine.

Ostavku na poziciju ministra bezbjednosti BiH podnio je 23. januara ove godine i to isti dan kada ga je nakon toga smijenio Predstavnički dom PS BiH.

Borjana Krišto, predsjedavajući Savjeta ministara BiH, prihvatila je Nešićevu ostavku 28. januara i razriješila ga dužnosti, kako je navela, “na njegov zahtjev”.

Upravo ovako formulisanim razrješenjem Nešića od dužnosti, kako tvrde naši izvori, u stvari je otklonjena prva prepreka sa stanovišta pravne procedure za to da Krišto ponovo predloži Nešića za ministra bezbjednosti.

Podrška dijela međunarodne zajednice

Jer, njegova ostavka, bez obzira što je on u to vrijeme bio u pritvoru kao osumnjičenik, nije bila rezultat sudske presude, zabrane obavljanja javnih funkcija niti formalno utvrđenih kršenja zakona, što bi da je tako bilo, sada u startu bila prepreka za takve i ideje.

Priča o Nešićevom povratku, kažu naši izvori, naišla je i na “plodno tlo” u dijelu međunarodne zajednice u BiH koja uprkos optužbama s kojima je Nešić suočen, njegov povratak kažu gleda kroz prizmu njegove ranije kooperativnosti, prvenstveno s Evropskom unijom na trasiranju evropskog puta BiH i u svjetlu sporazuma s Europolom, Frontexom i zakonima o graničnoj kontroli, strancima, sprečavanju pranja novca, a koji su potpisani ili doneseni u vrijeme dok je Nešić bio ministar.

Za sada nema nikakve zvanične potvrde da će u skorije vrijeme biti načinjen konkretan korak, odnosno prijedlog Borjane Krišto da Nešić ponovo bude imenovan za ministra bezbjednosti BiH.

Probni balon

No, Raportovi sagovornici tvrde, da koliko god to zvučalo apsurdno, SNSD u ovom trenutku želi Nešića , kao svog koalicionog partnera izvaditi kao “keca iz rukava” u aktuelnoj krizi i njihovo viđenje “rješenja” te krize kroz djelovanje ministra koji bi bio dio vladajuće koalicije, ali koji nosi imidž iz prošlosti “umjerenog nacionaliste” i “konstruktivnog i proevropskog lica” .

Inače, Nešić je iz pritvora izašao 17. maja ove godine, a ubrzo nakon toga imenovan je na poziciju zamjenika direktora Civilne zaštite Republike Srpske.

Nije isključeno da je to njegovo imenovanje u Republici Srpskoj bio “probni balon” za ono što bi tek trebalo uslijediti, a o čemu se, kako smo već naveli, sve glasnije priča – opciji da se Nešić vrati u fotelju ministra bezbjednosti.

Na koncu, u zemlji u kojoj se Darko Ćulum, direktor SIPA-e, nesmetano vratio u direktorsku fotelju, nakon što se četiri mjeseca odmetnuo i izbivao s posla, nije nemoguće da priča o Nešićevom povratku postane i realnost.

Nastavi čitati

Politika

STRANCI NAM IZA LEĐA TRGUJU ZEMLJOM i prave trule dogovore

“Važan je trenutak da odavde pošaljemo poruka da, umjesto da nam ljudi iz EU donose svoje standarde u funkcionisanju pravne drzave, oni se, počevši od Soreke, uklapaju u nas nakaradni sistem, poručio je šef Kluba poslanila liste Za pravdu i red Nebojša Vukanović sa konferencije za novinare ispred sjedišta Delegacije Evropske Unije u BiH u Sarajevu.

Strane ambasade iza leđa javnosti trguju ovom zemljom i prave trule dilove, tvrdi Vukanović.

“Došli smo da pitamo Soreku koliko košta ova zemlja. Dodik, Višković i Stevandić ne bi otišli u Sud BiH onako ponizno, da to sigirno nije bio dogovor sa međunarodnom zajednicom. Šta su se oni dogovorili iza kulisa, oko litijum, prodaje “Elektroprivrede Republike Srpske”… . Međunarodna zajednica se prema nama ponaša kao da smo neka kolonija. Volio bih da Soreka (šef Delegacije EU u BiH, prim.aut.) izađe pred medije i kaže o čemu su razgovarali sa Dodikom, kako su se dogovorili i sa kojom mafijom su razgovarali”, kaže Vukanović.

Svi mi, dodaje Vukanović, možemo biti nepristojni, bahati i vulgarni kao Dodik.

“Mi iz opozicije i liste Za pravdu i red smo u vise navrata pretrpili ogromnu štetu zbog međunarodne zajednice. Legazlizovali su krađu izbore 2022. godine i to nikad nije dobilo epilog. Poslije je Šmit donio besmislenu naredbu za finansiranje SNSD-a i sad smo i mi ostali bez primanja. Nama bi to bilo dovoljno da se dobro organizujemo za izbore. Dodiku ta sredstva ništa ne znače jer može da ih izvuče odakle hoće”, ističe Vukanović.

Vukanović je poručio da će krenuti proteste ne, kako je rekao, protiv korumpiranoh političara, vec da ogole međunarpdnu zajednicu.

“U pravnoj drzavi nema pregovora. Mi možda možemo biti posljednji Mohikanci, ali ne zavisimo od međunarndoe zajednice i uradićemo sve da pomrsimo račune”, naglasio je Vukanović.

Nastavi čitati

Aktuelno