Connect with us

Društvo

Živimo na kredit oduzimajući prirodu budućim generacijama

Dan ekološkog duga obilježava se ove godine 2. avgusta i označava datum kada naša godišnja potražnja i potrošnja prirodnih resursa prekorači sve ono što Zemlja može proizvesti ili obnoviti u cijeloj godini, saopštila je Svjetska organizacija za zaštitu prirode Adria (WWF Adria).

Kako navode, to se događa zato što u atmosferu emitujemo više ugljen-dioksida nego što ga okeani i šume mogu apsorbovati, iscrpljujemo zalihe ribe brže nego što se one mogu obnoviti i siječemo šume prije nego što mogu ponovo izrasti.

“Posljedice su ekstremno visoki toplinski valovi, nezaustavljivi šumski požari, razorne poplave i dramatične suše koji se sve češće događaju širom svijeta. Global Footprint Network svake godine izračunava Dan ekološkog duga, koristeći podatke o nacionalnom otisku i biokapacitetu. Dok se 2. avgusta obilježava globalni Dan ekološkog duga, u našu je regiju zakoračio dosta ranije: najprije u Sloveniju 18. aprila, u Crnu Goru 13. maja, Hrvatsku i BiH 29. maja, Sjevernu Makedoniju 7. juna, te u Srbiju 8. jula, a u Albaniju će stići 3. novembra. To znači da živimo na kredit oduzimajući prirodu budućim generacijama”, navode iz WWF Adria.

Petra Boić Petrač iz WWF Adrija ističe da je u manje od osam mjeseci čovječanstvo potrošilo resurse koje nam je Zemlja osigurala za cijelu godinu.

Tihomir Dakić iz Centra za životnu sredinu kaže da ga podaci koje je objavio WWF Adria ne čude, ali su razlog za brigu.

“U slučaju prirode, ukoliko ne živimo sa njom i za nju, već za našu sebičnost potrošnje i konzumacije, onda globalno gledajući gubimo prirodna bogatstva, u ekonomskom svijetu poznate kao resurse. Kad izgubimo prirodne vrijednosti, gubimo biodiverzitet, kad njega izgubimo izgubićemo i neke prirodne procese bez kojih će se ljudska populacija patiti da preživi”, smatra Dakić.

Dodaje da Bosna i Hercegovina odavno živi na kreditima, i to finansijskim, ali ima mogućnost da zaustavi uništavanje prirodnog bogatstva.

“Ipak, nisam optimističan. Na prirodna dobra BiH su oko odavno bacile strane korporacije, kao i domaće koje opet rade za strane potrebe i interese. Da li ćemo i na koji način moći da zaštitimo prirodna bogatstva ostaje da pokažu lokalne zajednice, ali i naši političari… Mada na političare, iako direktno odgovorni, najmanje računamo. U lokalnim zajednicama je sva moć i snaga. Mislim da prosječni stanovnik koji živi na selu i radi i privređuje još odgovorno postupa prema prirodi, tako da bi manji pritisak trebalo da bude na građanima, što se ovdje implicira, a veći pritisak bi trebao da bude ka ekonomijama”, kazao je Dakić.

Kako kaže, odavno ispred Centra pozivaju na udruženi poduhvat svih institucija da bi probudili ekološku svijest kod mladih.

“Međutim, naše obrazovne institucije više polažu pažnje na to da se dobro izuče tri istorije, vjere i ostale teme koje dijele mlade, pa će onda i interesovanje za ekološku svijest biti ovakvo kakvo je. Trenutno BiH ima problem s tim da ko je iole svjesniji o raznim pitanjima napušta ovu zemlju, tako da uticaj na prirodu od strane njih je sve manji, ali ostaju korporacije i strane zemlje koje će od BiH uzeti ono najvrednije – ljude i prirodne resurse”, zaključio je Dakić.

Nezavisne

Društvo

Njihova ljubav bila je JAČA I OD SMRTI! Na današnji dan prije 32 godine poginuli Admira i Boško

Na današnji dan 1993. godine, poginuli su Admira Ismić i Boško Bato Brkić, sarajevski Romeo i Julija.
Beskrajno su se voljeli, spremali vjenčanje, a nakon godinu dana od početka rata odlučili su napustiti Sarajevo i Bosnu i Hercegovinu.

Jedini izlaz iz Sarajeva bio je preko Vrbanja mosta. Tog kobnog 18. maja 1993. dvoje zaljubljenih krenuli su u slobodu, došavši oko 17 časova do mosta Vrbanja.
Snajperski metak je pogodio Boška i on je pao. Metak je bio smrtonosan. Drugi metak pogodio je Admiru. Smrtno ranjena, uspjela je dopuzati do Boška i zagrliti ga. Koji minut kasnije je izdahnula.

Njihova tijela su sedam dana ležala nasred mosta.

Nekoliko dana kasnije Admira Ismić i Boško Brkić su prvo sahranjeni na groblju u Lukavici. Poslije su njihova tijela prebačena u Sarajevo i sahranjena na groblju Lav. Istraga o ubistvu Admire i Boška nikada nije sprovedena, prenosi Avaz.

Nastavi čitati

Društvo

NEUM U MAJU! Espreso 4 KM, hotelski smještaj skup kao nikada, OVO SU CIJENE

Turistička sezona u jedinom bh. gradu na moru ove godine započela je prilično tiho. Neum sredinom maja djeluje uspavano – tek poneki prolaznik u šetnji, mirno more i povremeni mirisi iz otvorenih kuhinja restorana koji se lagano bude.

Iako još nema gužvi, buke i ljetne vreve, cijene su – kao da je sezona već u punom jeku, piše Mondo.

Tokom posjete polovinom maja, zatekli smo grad koji se tek sprema za ono što bi trebalo biti turistički udar. Mnogi ugostiteljski objekti su još bili zatvoreni ili u fazi priprema, dok je broj posjetilaca bio zaista skroman. More je još svježe za kupanje, a na plažama – samo poneki radoznali gost.

Cijene kao u jeku ljeta

Ono što posebno upada u oči jeste da su cijene već formirane prema visokoj ljetnoj potražnji. U kafićima i restoranima, ljetni cenovnici su već na snazi, bez obzira na to što prava sezona još nije počela. Inflacija i rast troškova osjete se i ovdje, pa Neum više nije jeftina alternativa Jadranu – iako i dalje ostaje nešto povoljniji u odnosu na Hrvatsku i Crnu Goru.

Cijene smještaja uveliko variraju – u zavisnosti od lokacije, vrste objekta i termina. Noćenje za dvije osobe u privatnom smještaju kreće se od 22 evra, dok luksuzniji apartmani dostižu i 85 evra i više. Hotelski smještaj počinje od oko 90 evra po noći.

Turističke agencije nude paket-aranžmane po cijenama koje se kreću od 200 KM naviše. U prosjeku, smještaj za novu sezonu skuplji je za 5 do 10 posto u odnosu na prošlu godinu.

Hrana i piće: Ljetne cijene i bez ljetne gužve
Pregledom menija u lokalnim kafićima i restoranima jasno je da su cijene već “ljetne” – uprkos malom broju gostiju. Iako i dalje povoljnije nego u nekim susjednim destinacijama, cijene su za mnoge domaće turiste i dalje visoke.

Kafa i piće:
Espreso: 4 KM
Kapučino: 4,50–5 KM
Bijela kafa / late: 5–5,50 KM
Točeno pivo: 5–9 KM
Malo pivo (flaša): od 7 KM

Brza hrana:
Hot dog (kuhani): 5 KM
Hamburger: 7,50 KM
Čizburger: 8 KM
Ćevapi (10 kom): 12 KM
Pomfrit: 4–6 KM

Pice:
Margarita: 15 KM
Kapričioza: 17 KM
Slavonska: do 20 KM

Kokteli:
Mohito, Kuba Libre: 17 KM
Aperol Špric: do 19 KM

Neum u maju djeluje kao grad na pauzi – bez gužve, bez buke i bez pravog osjećaja da je ljeto na pragu. Iako sve miriše na sezonu, fali onaj šum turista, galama s plaže i redovi za sladoled.

Za one koji planiraju odmor u julu i avgustu, preporučuje se pravovremena rezervacija i pažljivo planiranje budžeta. Ako su cijene ovakve već u maju, jasno je da će ljeto biti skupo – možda i više nego prethodnih godina.

Nastavi čitati

Društvo

GDJE JE NESTALO PROLJEĆE? Polarni vrtlog stiže u region

DHMZ je  za veliki dio Hrvatske izdao upozorenje za potencijalno opasno vrijeme zbog grmljavinskog nevremena.

Prema njihovim prognozama, vjerovatnoća grmljavine je u pojedinim dijelovima veća od 65 odsto. Slično vrijeme će se nastaviti početkom sljedeće sedmice.

Na loše vrijeme u maju ukazuje i meteorolog hobista Dino Dundić na svojoj Fejsbuk stranici.

“Prošli smo polovinu maja i vrijeme bi trebalo biti sve toplije, kako i priliči drugoj polovini kasnog proljeća. No polarni vrtlog, koji je očigledno pun ledene snage i energije, ima – čini se – sasvim druge planove. Umjesto očekivanog otopljenja, suočavamo se s hladnim strujanjima sa sjeveroistoka i snijegom u planinama”, napisao je i dodao:

“Novi izlazi prognostičkih modela predviđaju hladnije vrijeme od svih klimatoloških prosjeka za maj, a prema svemu sudeći, tako će ostati sve do kraja mjeseca. Pred nama su dani u kojima ćemo se još nagledati hladnih i neugodnih strujanja iz samog Sibira prema našem dijelu Evrope. Takvi uslovi mogu donijeti štetu vegetaciji, kao i pčelama koje neće imati očekivane unose nektara – one, ali i kolege pčelari, planirali su nešto sasvim drugo…”

Za mjesec jun nije htio još uvijek ništa prognozirati.

Nastavi čitati

Aktuelno