Connect with us

Svijet

ŽIVOT U OVOM GRADU MNOGIMA JE NAZAMISLIV! “Ovako zamišljam pakao” (VIDEO)

TikToker Džekson, koji se na društvenoj mreži predstavlja pod korisničkim imenom @journeyofjackson, često objavljuje snimke iz grada Čunkinga u Kini.

Posljednji snimak, koji je u jednom danu prikupio preko 17. miliona pregleda, Džekson je pokazao kako se tamo živi i putuje na posao.

“Zašto je putovanje na posao u gradu Čungingu toliko teško? Prvo se moram spustiti sa 18. sprata zgrade bez lifta. Srećom, moram da se spustim nekoliko spratova jer je prizemlje na 12. spratu. Zatim ulazim u podzemnu željeznicu koja izgleda kao rolerkoster. Voz doslovno prolazi kroz stambenu zgradu, zašto ne?” opisao je Džekson.

Potom je rekao da mu je putovanje vozom dosta stresno pa pokazao kako funkcionišu autobusi. Ali nije se oduševio.

“I tako, bus me nekako odveo 20 spratova u nebo”, zaključio je na snimku koji je za samo jedan dan skupio preko dva miliona sviđanja.

Brojnim Džeksonovim pratiocima je ovakvo putovanje vozom i autobusom bilo jako čudno, ali s druge strane jako zanimljivo.

“Kul, kolika je stanarina tamo?” pitao ga je jedan pratilac, a Džekson je odgovorio 200-500 dolara mjesečno.

“Rade li tamo Google karte?”, “Ne mogu shvatiti da li mi je ovo kul ili me plaši”, “Ne razumem kako se tamo dostavlja namještaj”, “Imala bih noćne more od ovoga”, “Stresno mi je samo da gledam”, “Ovako zamišljam pakao”, nižu se komentari ispod videa.

Naime, u tom velikom kineskom gradu na reci Yang Tze postoje zgrade kroz koje svaki dan prolaze vozovi, a u nekima se čak nalazi i stanica.

U kineskom Mountain Cityju, kako ga često zovu zbog velikog broja nebodera, živi više od 32 miliona ljudi, pa je svaki centimetar prostora dragocjen.

Zato su arhitekte smislile način kako da uštede na prostoru, a ujedno izgrade i željezničku prugu bez koje grad ne bi mogao da funkcioniše.

U gradu Čunkingu gradska željeznica, odnosno metro, prolazi kroz “rupu” u neboderu od 19 spratova. Spomenuta zgrada i pripadajuća stanica zbog toga su ubrzo postali turistička atrakcija.

Ova stanica metroa u 19 spratova visokom neboderu zove se Liziba i zauzima prostor od šestog do osmog sprata.

Vjerovatno se mnogi pitaju ne smeta li stanovnicima buka vozova koji prolaze. Naime, stanica i sama pruga građene su na poseban način, s ciljem reduciranja buke. Voz navodno nije glasniji od mašine za veš, prenosi B92.

Loading...

Svijet

URSULA IMA PRIJEDLOG “Nulta carinska stopa između SAD i EU”

Predsjednik Evropske komisije Ursula fon der Lajen pozvala je na uvođenje nulte carinske stope na trgovinu između EU i SAD.

Fon der Lajenova je pozdravila najavu predsjednika SAD Donalda Trampa da recipročne carine budu pauzirane na 90 dana.

“To je važan korak ka stabilizaciji globalne ekonomije”, objavila je Fon der Lajenova na mreži “Iks”.

Ona je ukazala da carine predstavljaju poreze “koji štete samo preduzećima i potrošačima”.

“Zato sam se dosljedno zalagala za sporazum o uzajamnim nultim carinama između EU i SAD”, navela je Fon der Lajenova.

Američki predsjednik Donald Tramp rekao je da je odobrio pauziranje carina na 90 dana i smanjio recipročnu carinu na 10 odsto tokom tekućih trgovinskih pregovora sa više od 75 zemalja, prenosi Srna.

SRNA

Nastavi čitati

Svijet

TRAMP ŠOKIRAO SVIJET! “Izrael će predvoditi napad na Iran”

Američki predsjednik Donald Tramp izjavio je danas da će Izrael biti “vođa” potencijalnog vojnog napada na Iran ako Teheran ne odustane od svog programa nuklearnog oružja.

Tramp je ovo izjavio uoči razgovora američkih i iranskih zvaničnike zakazanih za ovaj vikend u Omanu, prenosi Asošiejted pres.

Tramp je ranije ove nedjelje rekao da će razgovori biti “direktni”, dok je Iran opisao angažman kao “indirektne” razgovore sa SAD.

Sjedinjene Američke Države su sve zabrinutije jer je Teheran bliži nego ikad funkcionalnom nuklearnom oružju, piše AP.
SAD i druge svjetske sile su 2015. godine postigle dugoročni, sveobuhvatni nuklearni sporazum koji je ograničio Teheransko obogaćivanje uranijuma u ​​zamjenu za ukidanje ekonomskih sankcija.

Ali Tramp je jednostrano povukao SAD iz nuklearnog sporazuma 2018. godine, nazvavši to “najgorim sporazumom ikada”.

Glas Srpske

Nastavi čitati

Svijet

Kineski odgovor na dodatne američke carine: Na snazi drastične mjere i zabrane za kompanije

Kineske carine na američku robu stupile su na snagu.

Kineske carine na sav američki uvoz u iznosu od 84 odsto stupile su jutros na snagu, znatno veće od ranije najavljenih 34 odsto. Peking je juče najavio mjere, ali su one stupile na snagu u ponoć po lokalnom vremenu.

To je odgovor na američke carine od 125 odsto koje je Trampova administracija ranije nametnula na kinesku robu. Trgovinski rat između dvije najveće svetske ekonomije ne pokazuje znake jenjavanja. Peking kaže da će se “boriti do kraja”, dok Vašington takođe najavljuje da neće popustiti.

Osim carina, Kina je uvela i niz ograničenja za više od deset američkih kompanija. Između ostalog, njihovim direktorima je zabranjen ulazak u zemlju, a same kompanije više ne mogu da ulažu na kinesko tržište.

Kina i Evropska unija razmijenile su mišljenja o jačanju ekonomske i trgovinske saradnje kao odgovor na američke carine, saopštilo je kinesko ministarstvo trgovine.

Ministar trgovine Vang Ventao razgovarao je u utorak u video razgovoru sa komesarom EU za trgovinu i ekonomsku bezbjednost Marošem Šefčovičem o ponovnom pokretanju pregovora o podršci trgovini, navodi se u saopštenju kineskog ministarstva.

Tema razgovora bilo je trenutno otvaranje pregovora o minimalnim cenama kineskih električnih vozila, dodaje se u saopštenju.

Kina se pažljivo i dugoročno pripremila za navalu carina iz Vašingtona i ima niz kratkoročnih i dugoročnih kontramera, kaže Dejvid Reni, urednik geopolitike u časopisu Ekonomist.

Govoreći za “BBC”, Reni kaže da su kineski zvaničnici i akademici sa kojima je nedavno razgovarao u Pekingu svjesno očekivali trgovinski sukob tokom Trampove predsedničke kampanje.

“Kina voli da planira. Dugo se i pažljivo pripremala”
“Kina voli da planira. Oni vole petogodišnje planove. Izuzetno im je teško da se nose sa tako hirovitim, transakcijskim američkim predsjednikom”, rekao je Reni.

“Pripremali su se veoma pažljivo i veoma dugo. Imali su kratkoročne pripreme specifične za SAD, ali i dugoročne mere da pokušaju da preorijentišu i rebalansiraju svoju cjelokupnu ekonomiju, da smanje zavisnost od izvoza”, dodao je on.

Jedan od najjasnijih primjera kineske strategije je uvođenje carina na američku soju. Reni ističe da ta mjera direktno utiče na Trampovu glasačku bazu na Srednjem zapadu SAD, dodajući da Peking može istovremeno da dobije soju iz Brazila i Argentine.

“Logika u Pekingu ide ovako: šta možemo da uradimo da povrijedimo Trampove glasače, da privučemo njegovu pažnju, da možemo da kupimo negdje drugdje?”, objasnio je Reni.

Nastavi čitati

Aktuelno