Connect with us

Zdravlje

PRIPAZITE SA LEDOM: Zašto nije dobro piti hladnu vodu po vrućini

Svi znamo da po vrućini nije pametno piti jako hladne napitke. Znate li zašto je hladna voda po vrućini štetna?

Kada su napolju vrućine i temperatura je veća od 30 stepeni Celzijusa, zbog sparine ne može normalno ni da se diše, najradije posegnemo za čašom vode ili soka s puno leda kako bismo se rashladili.

Možda bi trebalo da pripazite koliko leda stavljate jer naučnici upozoravaju da hladna voda zapravo usporava hidrataciju organizma te da je po vrućinama najbolje piti vodu odnosno napitke sobne temperature jer njih organizam brže apsorbuje, piše Zadovoljna.

A ako pijete ledeno hladna pića odmah nakon obroka, postoji velika mogućnost da se prehladite, čak i dok je napolju vruće. Kad steknete naviku ispijanja vode sobne temperature, primijetićete ogromno poboljšanje probave i bolje ćete se osjećati tokom i nakon obroka.

Ispijanje toplog čaja po vrućini takođe ima svoje prednosti jer će topli napitak podstaći znojenje i tako vas rashladiti, ali postoji caka: topli napitak rashladiće vas jedino kada napolju nema vlage, odnosno kada je vazduh suv.

Efekat će biti još bolji ako nosite odjeću koja ne zadržava vlagu, odnosno koja omogućava isparavanje znoja.

Zdravlje

FZO SRPSKE uvrstio na listu ŠEST NOVIH LIJEKOVA

Fond zdravstvenog osiguranja (FZO) Republike Srpske uvrstio je na listu šest novih lijekova koji se izdaju na recept i od sutra će biti dostupni osiguranicima.

“Riječ je o lijekovima za liječenje hronične bubrežne bolesti povezane sa dijabetesom tipa dva kod odraslih, za oboljele od ulceroznog kolitisa, od bronhijalne astme, za liječenje neplodnosti, te terapiji za djecu zbog poremećaja uzrokovanog nedovoljnim izlučivanjem hormona rasta, saopštio je FZO RS.

Na Listu A uvodi se novi lijek “somatrogon” za djecu uzrasta od tri do 18 godina koji imaju poremećaj uzrokovan nedovoljnim izlučivanjem hormona rasta, koji se aplikuje jednom sedmično što predstavlja značajnu olakšicu pacijentima.

Na listi lijekova se nalazi još jedan lijek koji reguliše hormon rasta, ali je trenutno njegova globalna nestašica, zbog čega je stručna komisija predložila da se uvede još jedan lijek kako bi se poboljšala dostupnost terapije i omogućilo efikasnije liječenje.

“Napominjemo da će i ovaj lijek Fond u potpunosti finansirati, jer su djeca do 18 godina oslobođena plaćanja participacije”, saopšteno je iz Fonda.

Na Listi B, gdje svi osiguranici bez izuzetka izdvajaju doplatu od 50 odsto, uvode se tri nova lijeka i to za liječenje bronhijalne astme, hronične bubrežne bolesti povezane sa dijabetesom tipa dva kod odraslih, te za liječenje akutnih epizoda i održavanje remisije ulceroznog kolitisa.

“Riječ je o lijekovima koji će značajno doprinijeti efikasnijem liječenju, pa se tako finansiranjem novog lijeka za osiguranike koji imaju astmu /”montekulast film” – tablete/ očekuje da će smanjiti potrebu korištenja simptomatskih lijekova.

“Budući da je ovaj novi lijek jedini u liječenju astme koji je u fiksnoj dozi bez potrebe podešavanja, značajno će olakašati pacijentima primjenu ove terapije”, navedeno je u saopštenju.

Pored Liste A i B, od 1. jula se i na Listu A1, gdje se nalaze neregistrovani lijekovi na tržištu BiH, uvode dva nova lijeka – za liječenje neplodnosti “klomifen” i “cinarizin” za kontrolu vrtoglavice, zujanja u ušima, te osjećaja mučnine i povraćanja izazvanih poremećajima ravnoteže.

“Oba ova lijeka nisu registrovana u BiH, a uvrštavanjem na Listu A 1 omogućiće se njihova dostupnost i značajno unaprijediti kvalitet liječenja”, navode iz Fonda.

Takođe, na prijedlog Saveza za rijetke bolesti Republike Srpske, sva hrana za posebne medicinske namjene koju Fond finansira i koja je do sada na recept propisivana za određene dijagnoze rijetkih bolesti, od sutra će biti dostupna za sve oboljele registrovane u Centru za rijetke bolesti Univerzitetskog kliničkog centra (UKC) Republike Srpske.

“Budući da su osiguranici koji boluju od rijetkih bolesti oslobođeni plaćanja participacije i ovu hranu će, takođe, na recept u potpunosti dobijati o trošku Fonda”, navedeno je u saopštenju.

Iz Fonda su naveli da je finansiranje i uvođenje novih lijekova na liste kontinuirana praksa s ciljem poboljšanja dostupnosti terapija i efikasnijeg liječenja.

Podsjećaju da su početkom godine na Listu lijekova, koji se izdaju na recept, uvrštene nove terapije, što samo potvrđuje opredjeljenje da Fond kada god se stvore finansijske mogućnosti uvrštava nove terapije kako bi osiguranici što manje novca izdvajali za lijekove.

Nastavi čitati

Zdravlje

MALI TRIK kako da vam kosa OSTANE ŠTO DUŽE ČISTA

Ovo su četiri pravila koja vam mogu pomoći da vam se kosa sporije masti.

To ne znači da proizvodi nisu važni, ali izuzetno je važno da se povede računa i o drugim stvarima.

1. Odreknite se pržene i brze hrane
Dokazano je da prerađena, masna hrana, izaziva višak sebuma i na nivou kože i na skalpu. Najbolje što možete učiniti za svoju ljepotu, ali i za svoje zdravlje, jeste da eliminišete ili smanjite, koliko god je to moguće, konzumaciju rafinisanog šećera, hamburgera, pice i druge prerađene hrane.

Takođe ćete početi da primjećujete jasno poboljšanje ako u ishranu unesete dovoljno kvalitetnih proteina, zdravih masti, antioksidanata iz voća i povrća. Mogu vam pomoći suplementi u vidu kolagena.

2. Uvodim neutralni PH šampon u svoju rutinu
Većina šampona koje volimo jer čine našu kosu tako mekom i svilenkastom zapravo imaju kiseli PH koji neuravnotežuje vlasi i može dovesti do problema kao što su višak sebuma ili seboroični dermatitis. Šampon sa optimalnim PH vrednosti za zdravlje kose pomoći će da se izbalansira proizvodnja sebuma, a vremenom kosa neće biti toliko masna.

3. Tretman kože glave salicilnom kiselinom
Definitivno nanosite serum na kožu, zašto ne biste uradili isto i za kožu glave? Upotreba takvog proizvoda može vidljivo poboljšati zdravlje kose, balansirajući proizvodnju sebuma i na taj način podstičući njen rast. Stručnjaci preporučuju da nakon nanošenja seruma nježno masirate kožu glave prstima ili četkom za masažu, kako biste bili sigurni da se efikasno upija u kožu i da stimulišete cirkulaciju.

4. Smanjite pranje kose vrućom vodom
Vruća voda ozbiljno debalansira kožu glave, što dovodi do dehidratacije i viška sebuma. Pre svega, uverite se da je voda kojom perete kosu topla, a ne vruća. Nije vam potrebna visoka temperatura da biste efikasno očistili kosu. Pored toga, kada je voda previše vruća, to takođe utiče na kosu, što dovodi do suvog i grubog izgleda, piše sajt “Andeea Raicy”.

Nastavi čitati

Zdravlje

DOBRO JE ZNATI! Piće koje prouzrokuje najgori mamurluk

Postoji nekoliko pića, prema mišljenju somelijea, koja je najbolje izbjegavati ako želite da izbjegnete težak mamurluk.

Na prvom mjestu je šampanjac.

“Ako primijetite da imate strašnu glavobolju nakon čaše ili dvije prošeka, za to možete okriviti mjehuriće”, rekao je somelije Marko Kastelaneli.

On objašnjava da šampanjac inače sadrži ugljen-dioksid (CO2), koji mijenja način na koji alkohol teče kroz krvotok i pomaže tijelu da brže apsorbuje alkohol.

“Kada uđe u krvotok, CO2 se takmiči sa kiseonikom, zbog čega osjećate vrtoglavicu i brzo se napijete, što dovodi do teško podnošljivog mamurluka koji izaziva pulsirajuću glavobolju”, dodao je Kastelaneli.

Ako želite da izbjegnete ili barem smanjite intenzitet glavobolje, popijte čašu vode između dva pića.

Takođe, pijte polako i ne pijte alkohol na prazan želudac, prenosi Indeks.

Nastavi čitati

Aktuelno