Connect with us

Društvo

RASPAD ZDRAVSTVENOG SISTEMA SRPSKE! Kasne plate i doprinosi LISTE ČEKANJA SVE DUŽE!

“U posljednjim mjesecima, sve očiglednije postaje da je stanje u zdravstvenom sektoru Republike Srpske kritično i alarmantno! Naši članovi u većini domova zdravlja, naročito na jugu Republike Srpske, suočavaju se sa kašnjenjem plata koje traje već nekoliko mjeseci, a posebno je problematična plata za mjesec jun, koja još uvijek nije isplaćena”, navodi se u saopštenju Aleksandar Dragušić, zamjenik predsjednika Samostalnog sindikata radnika u zdravstvu i socijalnoj zaštiti Republike Srpske.

Na UKC-u Srpske radnicima se ne uplaćuju godinama unazad.

“Stanje u zdravstvu alarmantno, kasne plate i doprinosi”
Samostalni sindikat radnika u zdravstvu i socijalnoj zaštiti Republike Srpske se sa, kako je navedeno, dubokom zabrinutošću i ogorčenjem, obraća javnosti i nadležnim institucijama povodom ozbiljnih problema sa kašnjenjem plata i uplatom poreza i doprinosa u njihovom zdravstvenom sektoru.

Ovaj problem je dodatno pogoršan u bolnicama u Doboju, Trebinju, Foči i Bijeljini, gdje su zaposleni pogođeni značajnim finansijskim poteškoćama zbog kašnjenja plata. Ova situacija ozbiljno utiče na ličnu finansijsku stabilnost radnika i kvalitet zdravstvenih usluga koje pružamo pacijentima”, kaže Dragušić.Pored kašnjenja plata, kako kaže, suočavaju se i sa dodatnim problemima u vezi sa uplatom poreza i doprinosa.

“Kašnjenje u ovom segmentu ne samo da pogoršava finansijski položaj radnika u zdravstvu, već i ugrožava njihova socijalna i zdravstvena prava. Dugotrajno kašnjenje u uplati doprinosa može imati ozbiljne posljedice na njihovu penziju i zdravstveno osiguranje, čime se dodatno otežava njihova svakodnevna egzistencija i sigurnost, a već sada smo u situaciji da se radnicima u zdravstvu naplaćuju participacije ili da im se odbijaju operacije i intervencije iz razloga što im nije regulisano osiguranje”, kaže dalje Dragušić.

Finansijski problemi i kolaps zdravstvenog sistema u Republici Srpskoj

U saopštenju se kaže da je jedan od ključnih problema u finansiranju zdravstvenog sistema Republike Srpske zaduživanje Fonda zdravstvenog osiguranja.

“Fond se suočava sa hroničnim nedostatkom sredstava, što ga prisiljava na dodatna zaduživanja kako bi mogao da isplati plate i obezbijedi osnovne zdravstvene usluge. Ova praksa nije održiva i može dovesti do još većih finansijskih problema. Nepostojanje adekvatnog i stabilnog finansiranja vodi ka povećanju dugovanja, što dodatno destabilizuje zdravstveni sektor. Mi kao sindikat trenutno ne vidimo izlaz iz ove situacije”, naglašava Dragušić.

Nedostatak komunikacije

Pored finansijskih problema, nedostatak adekvatne komunikacije između lokalnih vlasti i resornog ministarstva dodatno komplikuje situaciju, dodaje on.

“Ovaj nedostatak koordinacije otežava donošenje efikasnih mjera za rješavanje problema sa kašnjenjem plata i finansiranjem zdravstvenog sistema. Bez jasne i otvorene komunikacije, teško je identifikovati prave uzroke problema i implementirati rješenja koja će dugoročno poboljšati situaciju. Navedeno u praksi znači da lokalni i republički nivo neadekvatno funkcionišu, opet zbog nedostatka finansijskih sredstava i loše politike finansiranja.”

Samostalni sindikat radnika u zdravstvu i socijalnoj zaštiti Republike Srpske apeluje na hitnu reakciju nadležnih vlasti da odmah preduzmu konkretne mjere kako bi se obezbijedila redovna isplata plata svim zaposlenima u zdravstvenom sektoru, što je ključno za očuvanje motivacije zaposlenih i kvalitetu zdravstvenih usluga koje pružamo pacijentima.

“Pozivamo na osiguranje pravovremene uplate poreza i doprinosa kako bi se zaštitila socijalna i zdravstvena prava radnika u zdravstvu. Dugotrajno kašnjenje u uplati ovih obaveza može imati ozbiljne posljedice na penzioni status i zdravstveno osiguranje radnika.

Hitno je potrebno pronaći održiva rješenja za finansiranje zdravstvenog sistema koja neće zavisiti od dodatnog zaduživanja Fonda zdravstvenog osiguranja. Stabilno i transparentno finansiranje je ključno za dugoročno poboljšanje uslova rada i pružanje kvalitetnih zdravstvenih usluga.

Apelujemo na poboljšanje komunikacije između lokalnih vlasti i resornog ministarstva kako bi se omogućila bolja koordinacija i brže donošenje odluka. Efikasna komunikacija je ključna za rešavanje trenutnih problema i sprečavanje njihovog ponovnog pojavljivanja”, stoji u saopštenju.

Sindikat će nastaviti da prati situaciju i zalaže se za prava svih radnika u zdravstvu.

“Pozivamo sve relevantne strane da se uključe u rešavanje ovih problema i da se obezbjede uslovi u kojima će radnici u zdravstvu moći da rade u adekvatnim i motivišućim uslovima, pružajući najbolje moguće usluge našim pacijentima. Na kraju, jasno poručujemo da će Samostalni sindikat radnika u zdravstvu i socijalnoj zaštiti Republike Srpske učiniti sve što je u njegovoj moći kako bi se obezbijedila pravda u isplati teško zarađenih plata i zaštitili svi radnici u zdravstvu.

Nećemo tolerisati nikakva daljnje odlaganja i ignorisanje naših zahtjeva – ukoliko se trenutna situacija ne riješi odmah, bićemo prisiljeni da preduzmemo radikalnije mjere. Prestanite s neodgovornim upravljanjem i počnite da ispunjavate svoje obaveze prema onima koji svakodnevno daju sve od sebe za zdravlje građana Republike Srpske”, zaključuje se u saopštenju Samostalnog sindikata radnika u zdravstvu i socijalnoj zaštiti.

(BN)

Društvo

RAJANER DIŽE CIJENE! Otkrili koliko su zarađivali po putniku

Rajaner je najavio da će cijene avio karata ponovo da porastu ovog ljeta za oko pet do šest procenata, nakon što su prošlogodišnje niže cijene dovele do pada profita za 16 odsto.

Ovo je objavio Majkl O’Liri, glavni izvršni direktor Rajanera, podsjećajući da su im prošle godine, u godini koja je bila veoma izazovna za kompaniju, cijene pale u prosjeku za sedam odsto zbog kašnjenja u isporuci aviona, ali je ostvario rekordan saobraćaj kada je u pitanju broj putnika. Njihov profit po putniku bio je osam evra.

Ova niskobudžetna kompanija je već podigla cijene ovog Uskrsa, za čak 15 odsto, ali se akcije na koje su potrošači navikli očekuju i u budućnosti.
Rajaner je ostvario neto profit od 1,61 milijarde evra u fiskalnoj godini koja se završila 31. marta, što je pad od 16 odsto u odnosu na prethodnu godinu. Njegovi prihodi su porasli na 13,95 milijardi evra, što je povećanje od četiri procenta na godišnjem nivou.

Prosječna cijena karte pala je za sedam odsto, djelimično zbog niza sporova sa onlajn turističkim agencijama posljednjih godina, pošto ih je Rajaner optuživao da preprodaju njegove karte bez ovlašćenja, naplaćujući dodatne naknade za usluge kao što su prioritetno ukrcavanje, rezervacije sjedišta ili predati prtljag, često po cijenama i do 125 odsto višim od onih na zvaničnom veb-sajtu Rajanera.

Rekordan broj putnika

Nakon niza presuda u korist kompanije, Rajaner je prošle godine počeo da sklapa partnerstva sa odabranim onlajn agencijama koje pristaju na uslove transparentnosti i direktne komunikacije sa putnicima. Sve je to doprinijelo padu profita, iako je prošle godine prevezeno rekordnih 200,2 miliona putnika, što je povećanje od 9 procenata i što ih čini prvom avio-kompanijom u EU koja je prevezla više od 200 miliona putnika u jednoj godini.

Još jedan veliki problem sa kojim se suočava irski prevoznik jesu kašnjenja u isporuci aviona. Boing nije isporučio planiranih 29 aviona, što je dovelo do smanjenja kapaciteta. Očekuje se da će preostali avioni biti isporučeni do ljeta 2026. godine, a dugoročni cilj kompanije je da do 2034. godine preveze 300 miliona putnika godišnje.

Priča sa američkim carinama

Čitava priča sa američkom carinom takođe bi mogla da utiče na situaciju, pa je Oliri rekao da bi i oni mogli da preusmjere predstojeće isporuke Boinga u Veliku Britaniju ako bude potrebno. Rajaner je najveći kupac kompanije Boing u Evropi i imaju ugovore sa fiksnom cijenom za ovu kupovinu, tako da bi nove tarife predstavljale veći problem za proizvođača.
Da bi povećala saobraćaj, kompanija je u martu uvela program članstva u Rajanair prajm u 12 evropskih zemalja, čiji su programi putnog osiguranja kompatibilni sa uslovima pokrića putnog osiguranja, a Hrvatska još uvijek nije uključena. Članstvo košta 79 funti godišnje i obećava pogodnosti poput besplatnih rezervisanih mjesta i jeftinih letova, ali ispostavlja se da morate pažljivo pročitati sitna slova, piše Blic.

Nastavi čitati

Društvo

VREMENSKA PROGNOZA! Novi ciklon ide ka Jadranu, region na udaru:

Nakon nekoliko dana promjenljivog vremena, Hrvatsku i region u petak zahvata novi ciklon koja donosi obilne padavine, izražene pljuskove s grmljavinom i zahlađenje. Posebno izraženo nevrijeme očekuje se na Jadranu, dok se u unutrašnjosti već od vikenda predviđa smirivanje vremena i postepeno razvedravanje. Meteorološke službe izdale su upozorenja za veći dio zemlje, a građanima se savjetuje oprez zbog moguće pojave bujičnih poplava.

U petak će biti oblačno s kišom, ponegdje obilnom, uglavnom na Jadranu u vidu izraženih pljuskova s grmljavinom.

Kiša će češće padati na zapadu zemlje, uveče i tokom noći biće obilnija, dok će je najmanje biti u Dalmaciji. Vjetar slab do umjeren jugozapadni, u planinskim krajevima i jak, uveče na sjeveru u okretanju na sjeverni i sjeverozapadni. Na Jadranu će duvati jak vjetar. Izdata su upozorenja za jače nevrijeme za gotovo cijelu Hrvatsku. Za riječku regiju izdato je upozorenje da su lokalno mogući pljuskovi s grmljavinom i obilnija kiša. Uveče su lokalno moguće urbane i bujične poplave. U petak će biti oblačno s kišom, ponegdje obilnom, uglavnom na Jadranu u vidu izraženih pljuskova s grmljavinom.
U drugom dijelu dana postepeni prestanak padavina, najprije na Jadranu i smanjenje oblačnosti. Temperatura vazduha uglavnom između 11 i 16 , uveče na kopnu još svježije, u Dalmaciji najniža od 15 do 19, a najviša od 17 do 22 stepeni Celzijusa. Meteoalarm je izdat za cijelu zemlju.

Od subote do ponedjeljka očekuje nas pretežno sunčano vrijeme, u unutrašnjosti uz umjeren do jak dnevni razvoj oblaka, a moguća je tek lokalna kratkotrajna kiša ili pljusak, najvjerovatnije u ponedjeljak. U subotu će još i u Dalmaciji biti oblačnije, uz mogućnost ponekog pljuska, posebno na jugu. Duvaće slab i umjeren sjeveroistočni i sjeverni vjetar, na istoku sjeverozapadni, na Jadranu umjerena do jaka bura u okretanju na sjeverac i sjeverozapadni vjetar. Jutra svježija, a dnevna temperatura u porastu.

I u Sloveniji hladno i sa kišom

Slovenačka meteorološka služba ARSO objavila je da se hladni front danas zadržava sjeverno od Alpa, ali će u petak uveče proći kroz Sloveniju, donoseći kišu i zahlađenje cijeloj zemlji. Popodne može doći i do lokalnih oluja.

“U naredna 24 časa očekuje se uglavnom između 20 i 40 mm padavina u Sloveniji, dok će u brdovitim predjelima zapadne i južne Slovenije lokalno pasti i oko 80 mm kiše”, ističu iz ARSO-a.

Nastavi čitati

Društvo

RATNI VETERANI IDU U PROTESTE! “Ovako više ne ide”

Iz Udruženja “Veterani odbrambeno-otadžbinskog rata RS”, koje je najglasnije sa zahtjevima da vlasti nešto konačno učine na poboljšanju statusa bivših boraca VRS, poručuju da je sada “samo pitanje dana” kada će ratni veterani, kako najavljuju, izaći na ulice i krenuti s masovnim protestima.
Nedavno je održana sjednica predsjedništva našeg udruženja, gdje su donijeti i pojedini zaključci o toj temi. Bivši borci su nezadovoljni i traže konkretne akcije – kaže za Srpskainfo potpredsjednik Udruženja “Veterani odbrambeno-otadžbinskog rata Republike Srpske Nedeljko Klincov.

Osvrćući se na to što su, umjesto bivšim borcima, političari već početkom ove godine odlučili da sebi podignu plate, Klincov kaže da je to najbolji dokaz o kakvoj se “neviđenoj pohlepi radi”.

– Strašno je da ti ljudi, od kojih su velika većina milioneri, nemaju minimum saosjećenja prema onima koji jedva sastavljaju kraj s krajem, a kakvih je ogroman broj u Republici Srpskoj. Borci koji su stvarali Srpsku potpuno su gurnuti na margine. Mi ćemo 3. juna održati skupštinu našeg udruženja i jedna od glavnih tačaka o kojoj ćemo raspravljati biće poziv na masovne proteste. Jasno je svima da ovako više ne ide – poručuje Klincov.

(BN)

Nastavi čitati

Aktuelno