Društvo
VLADA KRPI BURE BEZ DNA! Dugovi ostaju stara boljka zdravstva

Stari, nakalemljeni dugovi za većinu zdravstvenih ustanova i dalje su nerješiv problem jer u njihovim kasama nema novca za izmirenje tih obaveza, pa čak ni na rate, ali to ne treba da brine radnike kojima nisu redovno uplaćivani doprinosi jer će i narednih godinu dana imati zagarantovanu zdravstvenu zaštitu.
Potvrdili su to za “Glas Srpske” direktori nekoliko bolnica u Srpskoj navodeći da im je Vlada RS ponovo izašla u susret.
Naime, Ministarstvo finansija RS prošlog ljeta je izdalo rješenja o reprogramu poreskih dugovanja za ukupno 41 javnu zdravstvenu ustanovu čime je zaposlenima u domovima zdravlja i bolnicama omogućeno socijalno osiguranje. Tada je zaključkom Vlade RS odlučeno da Poreska uprava RS naplatu dugovanja bolnica i domova zdravlja odgodi na godinu, te da se za to vrijeme nađe rješenje i da zdravstvene ustanove konačno uđu u reprogram i isplatu dugova. Predviđeni rok istekao je 1. avgusta ove godine, a rješenje je izostalo pa su zdravstvene ustanove bile primorane da od Vlade RS zatraže odgađanje plaćanja na još godinu, što je i učinjeno.
Direktor Bolnice Zvornik Ivan Popović kaže za “Glas” da bi nekoliko zdravstvenih ustanova moglo da otplati dugove u narednih pet godina, kako je predviđeno, ali je za većinu to nemoguće jer su dugovanja prevelika.
– Riječ je o dugovanjima koja su nastala prije 2020. godine. Ima bolnica čiji su dugovi premašili 30, pa i 50 miliona KM i nemoguće je da one to izmire kroz 60 rata, kako je predviđeno reprogramima. Zbog toga je svaka zdravstvena ustanova poslala zahtjev Ministarstvu finansija RS sa molbom da nam produži rok na još godinu. Prema mojim informacijama, svima je odobreno. Cilj je da ponovo pokušamo iznaći rješenje i mi smo resornom ministarstvu predlagali nekoliko načina, pa vidjećemo šta je realno i prihvatljivo – rekao je Popović.
On je naglasio da dug Bolnice Zvornik iznosi oko 3,1 milion KM sa kamatama, dok je glavnica oko 1,8 miliona.
– Najveći problem je što kamate rastu. Ukoliko bi se kamate mogle otpisati, a vjerujem da ima način, lakše bismo otplatili glavnicu i time bismo svi zajedno napravili veliki posao. Ili da reprogram bude odobren na više mjeseci, ali u tom slučaju se mora mijenjati zakonska regulativa – pojasnio je Popović.
Zahtjev za produženje roka poslala je i Bolnica Gradiška, priča direktor te ustanove Rajko Dodik.
– Dobili smo odobrenje od Vlade i prema tom dogovoru, naši radnici imaju zagarantovanu zdravstvenu zaštitu. Moram naglasiti da posljednjih pet godina uplaćujemo redovno sve obaveze, a dug od oko 11 miliona KM nastao je prije 15 i više godina. To su ogromna sredstva koja ne možemo izmiriti iz naših tekućih primanja. I sada jedva sastavljamo kraj s krajem. Bilo kakav dodatni namet značio bi kolaps. Imamo obećanje da će se tražiti rješenje na nivou Republike – kazao je Dodik.
Zeleno svjetlo za odgađanje plaćanja dobila je i trebinjska bolnica.
– Sve je riješeno, naši radnici su pokriveni zdravstvenim osiguranjem i nemamo problema o tom pitanju. Od 2018. godine sve doprinose uredno plaćamo. Uspjeli smo iz tekućih primanja smanjiti dio duga jer smo radnicima koji su otišli u penziju sve uredno uplatili. Samo u posljednjih godinu imali smo 20 zahtjeva za penzionisanje i sve smo to izmirili – rekao je direktor Bolnice Trebinje Nedeljko Lambeta.
Da radnici bolnica i domova zdravlja nemaju problema sa zdravstvenim osiguranjem, potvrdio je i vršilac dužnosti predsjednika Sindikata zdravstva i socijalne zaštite RS Miloš Purković.
– Nedavno sam razgovarao sa resornim ministrom koji mi je prenio da je Vlada RS donijela odluku o produženju roka otplate dugova za još godinu i da svi radnici imaju zdravstveno osiguranje – rekao je Purković.
Pozitivni primjeri
Domovi zdravlja u Doboju i Bijeljini pozitivan su primjer zdravstvenih ustanova koje nemaju ni marku dugovanja.
– Borimo se na sve moguće načine da ne dođemo u dugove. Mora se izuzetno voditi računa o svim troškovima, gledati kako povećati prihode na razne načine, bilo komercijalnim uslugama, pružanjem usluga koje postoje u privatnim ambulantama, voditi računa o broju zaposlenih, jer prekomjerno zapošljavanje guta novac – rekao je direktor Doma zdravlja Doboj Vlado Marković.
S njegovim mišljenjem saglasna je i direktorica bijeljinskog Doma zdravlja Danijela Đukin navodeći da je recept dobar i odgovoran menadžment.
Društvo
VREMENSKA PROGNOZA! Čeka nas tmurna nedjelja

U Republici Srpskoj i Federaciji BiH se prije podne na sjeveru i zapadu očekuje oblačno vrijeme, povremeno sa kišom, pljuskovima i grmljavinom, a u drugom dijelu dana će se razvedriti.
Pljuskovi će ponegdje biti jači uz jak vetar, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.
Na jugu i istoku biće sunčano u prvom dijelu dana, ali se poslije podne očekuje premještanje padavina na istok.
Jutarnja temperatura vazduha od tri do 10, u višim predjelima od nula, a maksimalna dnevna od 18 do 24, u višim predjelima od 14 stepeni Celzijusovih.
Duvaće umjeren zapadni i jugozapadni vjetar, pri pljuskovima povremeno jak.
Društvo
POTREBNA POMOĆ ZA LIJEČENJE: Dječak ima 4 tumora na mozgu, jedan na obrvi

Dječak Seudin Husić ima četiri tumora na mozgu i jedan na obrvi, sakuplja se pomoć za liječenje
Udruženje građana “Humanitas” provodi humanitarnu akciju za liječenje Seudina Husića (11) iz Kalesije, dječaka koji se suočava s teškom dijagnozom četiri tumora na mozgu i jednim na obrvi.
Seudinova majka Amira Mujdanović je zatražila pomoć jer je jedina nada za ozdravljenje liječenje u Turskoj.
Zahvaljujući saradnji UG Humanitas i turskih ljekara, utvrđeno je da je za prvu fazu liječenja potrebno prikupiti 126.457,75 KM. Taj iznos pokriva troškove liječenja, bolničkog smještaja, avionskih karata, putnih isprava i osnovnih potreba za dječaka i njegovu majku.
Svi koji žele pomoći, mogu to učiniti na sljedeće načine:
Pozivom na humanitarni broj 17150 donirate dvije KM (dostupno za korisnike Mtel, BH Telecom i HT Eronet), prenosi Klix.
Uplatom na račun UG Humanitas: 5551000062303262 “Nova Banka” a.d. Banja Luka
Putem PayPal aplikacije: paypal@humanitas.ba
Društvo
Naftaši se “OPEKLI”, pa sad rade kako treba: Benzinske pumpe u Srpskoj POBOLJŠALE KVALITET GORIVA

Paprene kazne, koje su vlasnici benzinskih pumpi u Srpskoj proteklih godina plaćali zbog napravljenih propusta, osvijestile su naftaše, kod kojih ove godine, za razliku od lani, kada su platili ceh od 675.000 KM, nisu utvrđena odstupanja u kvalitetu goriva.
URepubličkoj upravi za inspekcijske poslove, koja je lani uradila 2.299 laboratorijskih analiza i u 27 slučajeva utvrdila nepravilnosti, rekli su da su za četiri mjeseca ove godine, kada je prvi put u Srpskoj na provjeri bio i tečni naftni gas, uzeta 564 uzorka, od kojih su svi bili uredni.
– Svih 27 neusaglašenih uzoraka goriva po BAS standardima lani se odnosilo na dizel goriva – istakli su u Inspektoratu Republike Srpske.
Podsjetili su da se u slučajevima kada je analizom dokazano odstupanje u kvalitetu goriva izriču novčane kazne koje iznose 20.000 KM za pravno lice i 5.000 KM za odgovorno lice u pravnom licu.
– Lani su po tom osnovu izrečene kazne u iznosu od 675.000 KM. Broj neusaglašenih uzoraka u prošloj godini u skladu je sa višegodišnjim prosjekom – kazali su u Inspektoratu RS.
U praksi se pokazalo da se, kako su naveli, odstupanja najčešće odnose na sniženu tačku paljenja, do čega dolazi usljed miješanja malih količina benzina sa dizelom pri istakanju goriva na benzinskim pumpnim stanicama. Usljed nepažnje zaostali benzin u ispusnom cjevovodu cisterne i u seperatoru može da snizi tačku paljenja dizel goriva, piše Glas Srpske.
Kontrolu kvaliteta goriva koja se prometuju na benzinskim pumpnim stanicama vrši tehnička inspekcija u skladu sa Programom utvrđivanja usklađenosti kvaliteta tečnih naftnih goriva. Kontrola usklađenosti kvaliteta tečnih naftnih goriva vrši se za dva perioda, ljetni i zimski – objasnili su u Inspektoratu.
Kontinuiran rad tehničke inspekcije rezultirao je time da su broj neurednih uzoraka i utvrđena odstupanja od propisanih graničnih vrijednosti simbolični i da je gorivo na pumpama u Srpskoj, tvrde u Inspektoratu, u skladu sa važećim propisima.
Predsjedavajući Grupacije za promet naftom i naftnim derivatima pri Privrednoj komori RS Đorđe Savić kazao je da kvalitet na pumpama nikad nije ni bio sporan, te da su zbog sitnih odstupanja, koja ne mogu da nanesu štetu nijednom motoru, plaćali veliki ceh.
– Problem je u tome što su se ranije uglavnom u istoj cisterni prevozile velike količine kako benzina, tako i dizela. Ukoliko se desi da je prilikom prevoza veće količine dizela ostalo nekoliko litara benzina na stijenkama cisterne, koja je prethodno prevozila taj naftni derivat, doći će do narušavanja tačke paljenja – rekao je Savić.
Dodao je da je visina kazni, koje su trgovci naftom plaćali prethodnih godina, dovela do toga da budu oprezniji i od prevoznika traže da svaka cisterna vozi posebno gorivo.
Edukacija
S ciljem daljeg eliminisanja odstupanja na koja analize ukazuju, najveću ulogu, kako su istakli u Inspektoratu, imaju sami dobavljači.
– Edukacijom svojih radnika koji vrše prevoz i istakanje tečnih naftnih goriva, oni će i sebe zaštititi od potencijalnih kazni koje u ovim slučajevima nisu male – rekli su u Inspektoratu.
-
Svijet20 sati ago
DORUČAK ŠIROM SVIJETA! Upoznajte raznolikost okusa
-
Region2 dana ago
VLADIKA GRIGORIJE HITNO primljen u Urgentni centar u Beogradu
-
Politika2 dana ago
IZ MINUSA U NOVI MINUS! „Elektroprivreda RS“ se zadužila još 25 miliona KM
-
Svijet3 dana ago
ŠIRI SE SNIMAK: “Еstonci pokušali da napadnu RUSKI TANKER, a onda se pojavio Su-35”
-
Politika3 dana ago
FIZIČKI OBRAČUN POSLANIKA U BANJALUČKOM HOTELU: Tamindžija (SNSD) nasrnuo na Vučinića (VIDEO)
-
Hronika2 dana ago
NA SNAZI ZABRANA LOVA! Pohapšeni dok su čekali divljač na nišanu
-
Politika2 dana ago
BORENOVIĆ “SNSD ŠIRI NASILJE I PRIMITIVIZAM – vrijeme je da im se stane u kraj!”
-
Politika3 dana ago
HELEZ: EUFOR ima naredbu da se ne miješa u HAPŠENJE DODIKA