Connect with us

Društvo

RASPAD ZDRAVSTVENOG SISTEMA SRPSKE! Kasne plate i doprinosi LISTE ČEKANJA SVE DUŽE!

“U posljednjim mjesecima, sve očiglednije postaje da je stanje u zdravstvenom sektoru Republike Srpske kritično i alarmantno! Naši članovi u većini domova zdravlja, naročito na jugu Republike Srpske, suočavaju se sa kašnjenjem plata koje traje već nekoliko mjeseci, a posebno je problematična plata za mjesec jun, koja još uvijek nije isplaćena”, navodi se u saopštenju Aleksandar Dragušić, zamjenik predsjednika Samostalnog sindikata radnika u zdravstvu i socijalnoj zaštiti Republike Srpske.

Na UKC-u Srpske radnicima se ne uplaćuju godinama unazad.

“Stanje u zdravstvu alarmantno, kasne plate i doprinosi”
Samostalni sindikat radnika u zdravstvu i socijalnoj zaštiti Republike Srpske se sa, kako je navedeno, dubokom zabrinutošću i ogorčenjem, obraća javnosti i nadležnim institucijama povodom ozbiljnih problema sa kašnjenjem plata i uplatom poreza i doprinosa u njihovom zdravstvenom sektoru.

Ovaj problem je dodatno pogoršan u bolnicama u Doboju, Trebinju, Foči i Bijeljini, gdje su zaposleni pogođeni značajnim finansijskim poteškoćama zbog kašnjenja plata. Ova situacija ozbiljno utiče na ličnu finansijsku stabilnost radnika i kvalitet zdravstvenih usluga koje pružamo pacijentima”, kaže Dragušić.Pored kašnjenja plata, kako kaže, suočavaju se i sa dodatnim problemima u vezi sa uplatom poreza i doprinosa.

“Kašnjenje u ovom segmentu ne samo da pogoršava finansijski položaj radnika u zdravstvu, već i ugrožava njihova socijalna i zdravstvena prava. Dugotrajno kašnjenje u uplati doprinosa može imati ozbiljne posljedice na njihovu penziju i zdravstveno osiguranje, čime se dodatno otežava njihova svakodnevna egzistencija i sigurnost, a već sada smo u situaciji da se radnicima u zdravstvu naplaćuju participacije ili da im se odbijaju operacije i intervencije iz razloga što im nije regulisano osiguranje”, kaže dalje Dragušić.

Finansijski problemi i kolaps zdravstvenog sistema u Republici Srpskoj

U saopštenju se kaže da je jedan od ključnih problema u finansiranju zdravstvenog sistema Republike Srpske zaduživanje Fonda zdravstvenog osiguranja.

“Fond se suočava sa hroničnim nedostatkom sredstava, što ga prisiljava na dodatna zaduživanja kako bi mogao da isplati plate i obezbijedi osnovne zdravstvene usluge. Ova praksa nije održiva i može dovesti do još većih finansijskih problema. Nepostojanje adekvatnog i stabilnog finansiranja vodi ka povećanju dugovanja, što dodatno destabilizuje zdravstveni sektor. Mi kao sindikat trenutno ne vidimo izlaz iz ove situacije”, naglašava Dragušić.

Nedostatak komunikacije

Pored finansijskih problema, nedostatak adekvatne komunikacije između lokalnih vlasti i resornog ministarstva dodatno komplikuje situaciju, dodaje on.

“Ovaj nedostatak koordinacije otežava donošenje efikasnih mjera za rješavanje problema sa kašnjenjem plata i finansiranjem zdravstvenog sistema. Bez jasne i otvorene komunikacije, teško je identifikovati prave uzroke problema i implementirati rješenja koja će dugoročno poboljšati situaciju. Navedeno u praksi znači da lokalni i republički nivo neadekvatno funkcionišu, opet zbog nedostatka finansijskih sredstava i loše politike finansiranja.”

Samostalni sindikat radnika u zdravstvu i socijalnoj zaštiti Republike Srpske apeluje na hitnu reakciju nadležnih vlasti da odmah preduzmu konkretne mjere kako bi se obezbijedila redovna isplata plata svim zaposlenima u zdravstvenom sektoru, što je ključno za očuvanje motivacije zaposlenih i kvalitetu zdravstvenih usluga koje pružamo pacijentima.

“Pozivamo na osiguranje pravovremene uplate poreza i doprinosa kako bi se zaštitila socijalna i zdravstvena prava radnika u zdravstvu. Dugotrajno kašnjenje u uplati ovih obaveza može imati ozbiljne posljedice na penzioni status i zdravstveno osiguranje radnika.

Hitno je potrebno pronaći održiva rješenja za finansiranje zdravstvenog sistema koja neće zavisiti od dodatnog zaduživanja Fonda zdravstvenog osiguranja. Stabilno i transparentno finansiranje je ključno za dugoročno poboljšanje uslova rada i pružanje kvalitetnih zdravstvenih usluga.

Apelujemo na poboljšanje komunikacije između lokalnih vlasti i resornog ministarstva kako bi se omogućila bolja koordinacija i brže donošenje odluka. Efikasna komunikacija je ključna za rešavanje trenutnih problema i sprečavanje njihovog ponovnog pojavljivanja”, stoji u saopštenju.

Sindikat će nastaviti da prati situaciju i zalaže se za prava svih radnika u zdravstvu.

“Pozivamo sve relevantne strane da se uključe u rešavanje ovih problema i da se obezbjede uslovi u kojima će radnici u zdravstvu moći da rade u adekvatnim i motivišućim uslovima, pružajući najbolje moguće usluge našim pacijentima. Na kraju, jasno poručujemo da će Samostalni sindikat radnika u zdravstvu i socijalnoj zaštiti Republike Srpske učiniti sve što je u njegovoj moći kako bi se obezbijedila pravda u isplati teško zarađenih plata i zaštitili svi radnici u zdravstvu.

Nećemo tolerisati nikakva daljnje odlaganja i ignorisanje naših zahtjeva – ukoliko se trenutna situacija ne riješi odmah, bićemo prisiljeni da preduzmemo radikalnije mjere. Prestanite s neodgovornim upravljanjem i počnite da ispunjavate svoje obaveze prema onima koji svakodnevno daju sve od sebe za zdravlje građana Republike Srpske”, zaključuje se u saopštenju Samostalnog sindikata radnika u zdravstvu i socijalnoj zaštiti.

(BN)

Društvo

NAGLA PROMJENA VREMENA! Sutra pljuskovi i olujni vjetar na cijeloj teritoriji Srpske

U Republici Srpskoj sutra se očekuje nagla promjena vremena uz pljuskove sa grmljavinom, jak do olujni južni vjetar i obilnije padavine ponegdje, upozorili su iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.

Moguće su i lokalne nepogode uz jače pljuskove sa grmljavinom i pojava grada.

Prva kišna zona će rano ujutru donijeti jače padavine u Hercegovinu i na krajnji sjeverozapad, a tokom popodneva će se premještati od zapada ka istoku.

Obilnije padavine očekuju se u Hercegovini i to 40 do 80 litara kiše po metru kvadratnom, kao i na sjeverozapadu od 20 do 40 litara po metru kvadratnom.

U ostalim predjelima padavina će biti znatno manje, a najmanje kiše će pasti u Semberiji.

Duvaće jak do olujni jugo. Udari vjetra biće od 50 do 70 kilometara na čas, na planinama na zapadu ponegdje jači od 80 kilometara na čas, a na krajnjem sjeveru duž rijeke Save slabiji oko 40-50 kilometara na čas.

Nastavi čitati

Društvo

POLOVINOM SEPTEMBRA NAM STIŽE POLARNI VRTLOG! Evo o čemu se radi i zašto neće zaobići ni Srpsku

Srbijanski meteorolog Ivan Ristić je kazao kako će u regiju stići nova ciklona, ali i polarni vrtlog.

Ranije je najavio je da će u Italiji i Hrvatskoj, odnosno od Slovenije do Crne Gore, padavine i olujni vjetar biti jaki, ali da će Srbiju zaobići.

– U ponedjeljak dolazi ciklona i donosi nam solidnu kišu. Temperature će biti primjerene za ovo doba godine, od 23 do 27 stepeni. Zatim dolazi polarni vrtlog. Arktički zrak kroz bečka vrata polako dolazi k nama. U subotu nas očekuju povremeni pljuskovi, a od ponedjeljka poslijepodne ciklona će donijeti oblake, kišu i postepeni pad temperature, uvodeći nas lagano u jesensko vrijeme – rekao je Ristić, prenosi Blic.

Dodao je da ćemo sredinu septembra dočekati s nevjerovatnim maksimalnim temperaturama od oko 20 stepeni.

– Polarni vrtlog otpuhat će vreli afrički zrak koji je zaglavio na Balkanu i koji nas već 90 dana pritišće sparinom i vrućinom. Treba pripremiti jesensku garderobu i nositi kišobran – kaže Ristić.

Poslije 15. septembra očekuje se češći utjecaj ciklone, koja će donijeti obilne padavine na obali Jadranskog mora, u Sloveniji, Hrvatskoj te Bosni i Hercegovini, dodao je.

Tokom septembra biće ukupno oko 20 ljetnih dana u nižim predjelima s temperaturom iznad 25 stepeni. Prosječne vrijednosti maksimalne temperature biće od 25 do 27 stepeni, što je odstupanje od +2 stepena.

– Konačno završavaju ekstremne vrućine. Kraj sušnog perioda označit će nova ciklona. Očekujemo povratak vode na izvore i bunare, što će olakšati situaciju u mjestima koja su pogođena sušom – kaže za Blic Ivan Ristić.

Nastavi čitati

Društvo

ODLIČNE VIJESTI! Wizz Air povećava broj letova iz Tuzle

Aviokompanija Wizz Air planira novo povećanje broja letova s Međunarodnog aerodroma Tuzla (MAT), što će se posebno odnositi na period kraja novembra i početka decembra.

Wizz Air iz Tuzle trenutno leti za njemačke gradove Memingen i Dortmund, kao i na aerodrom Basel – Mulhouse – Freiburg na tromeđi Švicarske, Francuske i Njemačke.

Broj letova za Dortmund u septembru je povećan na četiri sedmično, u oktobru i prvoj polovini novembra će ih biti pet, a tokom posljednje dvije sedmice novembra i prve dvije sedmice decembra iz Tuzle će Wizz Air za Dortmund letjeti čak šest puta sedmično, navodi Avaz.

Broj letova za Memingen u septembru je povećan na pet sedmično i tako će biti sve do druge polovine novembra, kada će frekvencija letova biti četiri puta sedmično.

Kada je u pitanju aerodrom Basel – Mulhouse – Freiburg od septembra do kraja godine iz Tuzle će se na ovu destinaciju moći putovati tri puta sedmično.

Nezavisne

Nastavi čitati

Aktuelno