Društvo
KNEŽICA EKSPERIMENTALNO PODRUČJE! U Srpskoj će prvi put pšenicu sijati dronovima

Rukovodilac prijedorske kancelarije Resora za pružanje stručnih usluga u poljoprivredi pri Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Mirko Jokić rekao je da će na oglednim parcelama u Knežici u petak, 8. novembra, prvi put biti obavljena sjetva pšenice dronovima.
Jokić je rekao Srni da je riječ o projektu koji se realizuje u saradnji sa banjalučkim Poljoprivrednim fakultetom, podržanim od Razvojnog programa Ujedinjenih nacija (UNDP).
– U okviru programa nabavljena je potrebna oprema, tri drona za Poljoprivredni fakultet. Prvi put Poljoprivredni fakultet ima resurse da se počne baviti ovom vrstom aktivnosti – rekao je Jokić.
On je objasnio da će u saradnji sa Poljoprivrednom zadrugom “Smart vilidž” iz Knežice, na novim oglednim parcelama biti obavljena sjetva pšenice dronom.
– S obzirom na to da dron ima mogućnost da radi sjetvu, može da nosi 70 kilograma sjemena i ima opremu koja je najznačajnija za sjetvu, u petak ćemo prvi put pokušati da vidimo kako to možemo obaviti i da na neki način steknemo prva iskustva u pogledu korištenja dronova u ove svrhe – kaže Jokić.
On kaže da je nabavka dronova veoma važna te da pokušavaju da kroz saradnju sa Poljoprivrednim fakultetom uvode nove tehnologije na njive, istražuju i provjeravaju njihovu efikasnost.
Najavio je da će 15. novembra u Banjaluci biti održan forum posvećen primjeni tehnologija u preciznoj poljoprivredi.
Prema njegovim riječima, biće održana predavanja koja se tiču daljinskog osmatranja i primjene dronova u poljoprivredi.
Jokić kaže da smo na početku kad je ova tehnologija u pitanju ali da situacija nije ni tako loša.
– Na području prijedorske regije imamo 10 robotskih izmuzišta na farmama što je vjerovatno najveći broj ovakvih sistema u zemlji. U zadnjih godinu dana poljoprivrednici nabavljaju rasipače koji imaju mogućnost varijabilne aplikacije đubriva. I sami učimo na koji način se primjenjuje oprema, kako se mapiraju parcele i sve drugo – kazao je on.
Jokić navodi da je u zadnje vrijeme sve veći interes za nabavku dronova te da je poljoprivredni proizvođač iz Prijedora nabavio dron namijenjen za tretiranje usjeva jer je imao problem što mehanizacije ne može u parcele koje su često previše vlažne.
– Ove godine Poljoprivredni fakultet nabavio je tri drona, Poljoprivredni institut je nabavio dronove koji imaju mogućnost tretmana parcela. Uključujemo se u primjenu novih tehnologija i mi kao služba aktivno učestvujemo u ovom procesu – kaže Jokić.
Srna
Društvo
PRONAĐEN KRISTIJAN ĐUKELIĆ (15) iz Mrkonjić Grada koji je nestao u Budimpešti

U Budimpešti je pronađen Kristijan Đukelić (15) za kojim je porodica tragala nakon što je bio nestao u tom gradu, saznaju “Nezavisne novine”.
Kako nam je potvrđeno, dječak je pronađen nepovrijeđen i dobro je.
Inače, javnost je digla na noge informacija da je nestao dječak koji je sa bakom došao iz Bosne i Hercegovine u posjetu kod strica u Budimpešti.
On je u 13. kvartu naselja gdje su odsjeli nestao u utorak oko 11.30.
“Rekao je da ide do prodavnice i parka, ali se nije vratio. Od tada mu je telefon isključen. Na sebi je imao majicu crvene boje, bele Adidas patike, bijeli kačket i crni ruksak, crni sorc i tamne sunčane naočare”, navodilo se u objavi.
U potragu je odmah uključena policija, a na sreću on je danas pronađen živ i zdrav.
Društvo
VREMENSKA PROGNOZA! Sunce prži, ali stižu i pljuskovi

U petak, 4. jula 2025. godine, građane Bosne i Hercegovine očekuje pretežno sunčano i vrlo toplo vrijeme tokom većeg dijela dana. Ipak, u poslijepodnevnim i večernjim satima, naročito u Bosni, dolazi do pogoršanja vremenskih prilika.
S dolaskom oblaka u drugom dijelu dana, lokalni pljuskovi praćeni grmljavinom očekuju se u Krajini, kao i u centralnim i sjevernim dijelovima Bosne. Riječ je o kratkotrajnim, ali intenzivnim padavinama koje bi mogle donijeti kratkotrajne probleme u saobraćaju i svakodnevnim aktivnostima.
Vjetar će biti slab do umjerene jačine – u Bosni će preovladavati sjeverni smjer, dok će u Hercegovini duvati južni i jugozapadni vjetar.
Jutarnje temperature kretaće se uglavnom između 13 i 19 stepeni Celzijusa, dok će na jugu zemlje biti znatno toplije, i do 25 stepeni. Dnevne temperature biće izuzetno visoke – u većem dijelu zemlje između 33 i 38 stepeni, dok će Hercegovina i pojedini krajevi na jugu dostići čak i do 41 stepen.
Građanima se savjetuje oprez, posebno u najtoplijem dijelu dana, uz dovoljan unos tečnosti, zaštitu od sunca i izbjegavanje fizičkih napora. Takođe, preporučuje se praćenje lokalnih vremenskih prognoza zbog mogućnosti iznenadnih pljuskova.
Društvo
U ZNAK SJEĆANJA! Dan žalosti u Republici Srpskoj 5. jula

Vlada Republike Srpske donijela je Zaključak kojim se 5. jul 2025. godine proglašava Danom žalosti u Republici Srpskoj povodom obilježavanja godišnjice Muslimanskog zločina nad Srbima u Srednjem Podrinju i Birču 1992-1995, kao znak sjećanja i solidarnosti sa porodicama nastradalih.
Na dan 5. jula 2025. godine, na svim institucijama Republike Srpske zastave će biti spuštene na pola koplja, sve kulturne manifestacije će biti otkazane, a sportski događaji prilagođeni Danu žalosti, navedeno je u saopštenju Vlade Srpske
-
Hronika15 sati ago
MLADIĆ zaprosio djevojku podmetnuvši požar, a ONDA DOŠAO NJEN MUŽ, pa ih natjerao da bosi gase vatru!?
-
Politika2 dana ago
PANDUREVIĆ ŽESTOKO UDARILA NA DODIKA! “Monstrume, avionima voziš PJEVALJKE, a umiruću ženu si nazvao uslugom!”
-
Politika2 dana ago
VJEROVALI ILI NE! Ramo Isak ODLIKOVAO SVOG SINA povodom Dana policije
-
Društvo1 dan ago
KAKVA DIVNA VIJEST! Od Banjaluke do Zagreba ponovo će se moći vozom
-
Svijet2 dana ago
JEZIVA PRIJETNJA IZ TEHERANA “Sljedeći sukob biće posljednji za jevrejsku državu”
-
Politika3 dana ago
POLITIČKA SRAMOTA DECENIJE! Dodik u NSRS spustio raspravu na dno – pominjao CRNATKOVU POKOJNU SUPRUGU!
-
Politika1 dan ago
DODIK TVRDI! “Islamistički ekstremizam buja u BiH, A SVIJET ĆUTI”
-
Banjaluka3 dana ago
STANIVUKOVIĆ “Presudu vrijednu 100 miliona KM okrenuo sudija POZNAT PO SLUČAJU “ĐOKO BANDIT!”