Connect with us

Politika

PALAČKOVIĆ “Usta su vam puna PDP-a i Draška Stanivukovića, ŠTO VAM JE BLIŽE SVE STE GLASNIJI”

Kažete da je Draško Stanivuković “rijaliti predsjednik”, isti taj predsjednik se zalaže za ukidanje rijaliti programa i bolje stanje u društvu koje je vaša stranka dovela do ruba.

Izjavila je ovo odbornik PDP Tanja Palačković reagujući na izjavu potpredsjednice NS RS Anje Ljubojević (SNSD) koja je kazala da “pisanje partije na čijem je čelu rijaliti predsjednik ne zaslužuje bilo kakav komentar osim podsjećanja na ružnu prošlost PDP-a”.

-Kada već priča o prenosu nadležnosti da li je Anja Ljubojević zaboravila na ružnu prošlost SNSD-a? Zna li da su za vrijeme SNSD-a i Milorada Dodika na njegovom čelu, 83 nadležnosti izgubljene. Taj proces prenosa nadležnosti na državni nivo odvijao se kroz međunarodna posredovanja i upravo zahvaljujući tim međunarodnim faktorima Dodik je i došao na vlast i to na tenkovima. Milorad Dodik je zaslužan što su formirane Oružane snage BiH kada je zahvaljujući SNSD-u ukinuta Vojska Republike Srpske, dozvolio je i prenos nadležnosti u oblasti pravosuđa uspostavom Ustavnog suda BiH i Tužilaštva BiH, kao i stvaranje zajedničke obavještajne službe (OSA) – kaže Palačković i dodaje:

-Usta su vam puna PDP-a i Draška Stanivukovića, što vam je bliže sve ste glasniji. Svjesni ste i vi da vam je odzvonilo, sankcije vas stišću, a vi se uporno bavite Stanivukovićem. Boli vas Banjaluka i svetite se ne samo Stanivukoviću već svim građanima Banjaluke koji su ga legitimno izabrali na lokalnim izborima. Nakon otimanja doprinosa od PDV-a Banjaluci niste poštedili ni ostale, već od januara poskupljuje struja u Republici Srpskoj za 7,9 odsto, u TE Ugljevik nedostaje uglja, plate i penzije i dalje su najniže u regionu…Brinite malo o građanima umjesto što po cijeli dan komentarišete Draška Stanivukovića- poručila je Palačković.

Politika

“NEPRISTOJNOST, NEKULTURA, BAHATOST”: Žestoka svađa Marinka Božovića i Gorice Dodik na društvenim mrežama

Izgleda da je Dodik ovu partiju dobio, a Republika Srpska izgubila.

Ovo je na društvenim mrežama objavio načelnik Istočne Ilidže i visoki funkcioner SDS, Marinko Božović, komentarišući skidanje američkih sankcija Miloradu Dodiku, članovima njegove porodice i brojnim visokim funkcionerima vladajuće koalicije.

Na njegovu objavu reagovala je ćerka Milorada Dodika, Gorica, koja je Božoviću poručila da bi bilo bolje da vježba “Auf Wiedersehn Schmidt”, kada budu “ispraćali šefa”.

FOTO: USTUPLJENA FOTOGRAFIJA

Na njenu objavu odgovorio je Božović, istakavši da njih dvoje “nisu na ti”, na šta je ćerka lidera SNSD odgovorila da persira “samo onima koje poštuje”.

FOTO: USTUPLJENA FOTOGRAFIJA

Na njenu objavu ponovo je replicirao Božović, koji je naveo da se “to zove nepristojnost, nekultura, bahatost”.

– Počinjanje rečenice sa “JA” mnogo govori o Vama. Svako dobro – zaključio je Božović.

Nastavi čitati

Politika

BRITANCI JASNO PORUČILI: Dodik i Cvijanović će ostati pod našim sankcijama!

Iz Ambasade su odgovorili da nije primjereno komentarisati odluke drugih država, te podsjetili da režim sankcija Ujedinjenog Kraljevstva u BiH ostaje na snazi za Dodika i Željku Cvijanović.

Nakon što su Sjedinjene Američke Države ukinule sankcije Miloradu Dodiku i drugim imenima iz Republike Srpske, portal Radiosarajevo.ba kontaktirao je Ambasadu Velike Britanije u BiH za komentar ove odluke i moguće usklađivanje evropske politike sankcija s američkom.

Iz Ambasade su odgovorili da nije primjereno komentarisati odluke drugih država, te podsjetili da režim sankcija Ujedinjenog Kraljevstva u BiH ostaje na snazi za Dodika i Željku Cvijanović.

“Režim sankcija Ujedinjenog Kraljevstva omogućava uvođenje sankcija onima koji podrivaju ili ugrožavaju suverenitet, teritorijalni integritet, međunarodni subjektivitet ili ustavni poredak Bosne i Hercegovine.

Milorad Dodik i Željka Cvijanović ostaju pod sankcijama zbog takvih postupaka. Odluka o sankcionisanju pojedinaca u BiH donesena je nakon pažljivog razmatranja.

Kada se otklone razlozi za nametanje sankcija, Ujedinjeno Kraljevstvo ih može ukinuti. Još važnije, time bi preduzeli neophodne mjere za stabilniju i prosperitetniju budućnost svojih građana”, poručili su iz Ambasade Velike Britanije.

Podsjećamo, britanske sankcije uvedene su 2022. godine, zabranjuju Dodiku i Cvijanović putovanje u Ujedinjeno Kraljevstvo i pristup eventualnoj imovini u toj zemlji.

Ambasada je naglasila da sankcije nisu usmjerene protiv Republike Srpske niti njenih građana, već isključivo protiv pojedinaca zbog neodgovornog ponašanja na funkcijama.

Nastavi čitati

Politika

OVAKO TO SNSD RADI: Detalji korupcije i sumnjive prodaje hotela “Monument”

Vlada Republike Srpske srlja iz jedne u drugu aferu, a sprema se pljačka najmanje 17 miliona maraka na preprodaji hotela Monument na Kozari. Neophodno je da se ispitaju okolnosti prodaje hotela “Monument” na Kozari, koji je prodat u stečajnom postupku pod sumnjivim okolnostima i uz moguće ozbiljne nepravilnosti.

Po članu 157. stav 6. i 7. Zakona o stečaju Republike Srpske, razlučni povjerilac može preuzeti nepokretnost, o čemu odluku donosi stečajni sudija rješenjem. U ovom slučaju to nije urađeno, već je nekretnina prodata i zatvorena kompenzacijom, što nije dozvoljeno u stečaju.

Ako se utvrdi da postupak nije bio regularan, treba zahtijevati ponovno otvaranje stečaja, poništenje prodaje i raspisivanje nove licitacije, na kojoj bi se i Vlada mogla pojaviti kao kupac i uplatiti cijenu od 3,1 milion KM.

Takođe, nisu ispoštovani uslovi ugovora — da se nastavi djelatnost najmanje 5 godina, uloži 1,5 milion KM i zaposli 15 radnika. Zbog toga postoji rizik da sadašnja prodaja bude poništena od strane nekog drugog…

Prema dostupnim informacijama i dokumentaciji važno je istaći sledeće važne činjenice:

– na licitaciji je postignuta cijena od 1,3 miliona KM, a kupcem je proglašena firma C&M iz Bijeljine

– nakon licitacije, donesen je zaključak o prodaji na navedeni iznos, ali je kupac uplatio samo 10% od ukupne cijene

– u predmetu se vodi da je razlučni povjerilac imao pravo odvojenog namirenja, ali po zakonu samo ako je jedini razlučni povjerilac i ako sud donese posebno rješenje o tome – tada se ne sprovodi licitacija

– u ovom slučaju kupac nije bio jedini razlučni povjerilac, te je zbog toga oštećeno više drugih razlučnih povjerilaca, među kojima i Poreska uprava Republike Srpske

– uvidom u knjigovodstvenu karticu vidi se da je uplaćeno znatno manje od 1,3 miliona KM, dok se iz izvještaja o diobi u sudskom predmetu vidi da taj iznos nikada nije uplaćen u potpunosti

Umjesto stvarne prodaje, izgleda da je postupak izmanipulisan kako bi se hotel preuzeo za simboličan iznos, jer je firma C&M u toku stečaja kupila potraživanje od EOS Matrix-a Sarajevo po daleko nižoj cijeni. Posebno je sporno što su napravljeni Ugovor o prodaji i izdata faktura, iako u slučaju odvojenog namirenja ne bi smjelo biti ni ugovora ni fakture, jer se imovina ne prodaje putem licitacije.

Na razliku između ugovorene i stvarno uplaćene cijene nije plaćen PDV, što dodatno otvara pitanje poreskih i krivičnih implikacija.

Neophodno je da policija i istražili izvrše uvid u stečajni predmet kod nadležnog suda, zatražiti izvode iz banke da se vidi tačan tok uplati i peovjeri da li postoji Rješenje o dosudi imovine razlučnom povjeriocu te ispitati ulogu stečajnog upravnika i sudije koji su vodili postupak.

Cijena navedena u zaključku o prodaji mora odgovarati stvarnoj uplati, a ne dijelu uplaćene sume. Sve drugo je suprotno Zakonu o stečaju i Zakonu o obligacionim odnosima.

Na osnovu dostupnih podataka, postoji osnovana sumnja da je hotel “Monument” prodat ispod stvarne vrijednosti, uz povrede zakonske procedure i oštećenje povjerilaca, među kojima je i država.

Pitanje je kako mogu kupovati hotel sve da je i urađeno po zakonu kad je firma iz Bijeljine tek prošle godine postala vlasnik, a obavezala se da ce obavljati djelatnost najmanje 5 godina i zaposliti 15 radnika. Ništa od tog nije ispoštovano što znači da se stečaj mora poništiti i pokrenuti novi postupak što bi omogućilo Vladi da kupi hotel za 3,1 milion maraka, ako joj hotel neophodan, piše Nebojša Vukanović.

Zanimljivo je da pomenuta firma u vrijeme kad je kupovina obavljena to nije mogla da uradi jer je bila blokirana.

Nastavi čitati

Aktuelno