Connect with us

Svijet

OPASNOST IZ VISINA – Zemlji prijeti svemirski otpad

Sudari između svemirskih objekata mogu izazvati lančanu reakciju u kojoj krhotine uništavaju druge objekte, stvarajući sve veće oblake krhotina.

Takav razvoj događaja mogao bi da orbitu učini toliko zakrčenom da postane neupotrebljiva za satelite i istraživanje svemira. Kada su svemirski ostaci, prošlog novembra, krenuli ka Međunarodnoj svemirskoj stanici (ISS), sedam astronauta je moralo brzo da reaguje.

Ruski svemirski brod, usidren na stanicu, uključio je motore na pet minuta, pomjerajući ISS sa puta opasnih krhotina.

Da stanica nije promijenila orbitu, ostaci bi prošli na udaljenosti od samo četiri kilometra od njih, što je moglo da ima katastrofalne posljedice, upozorava NASA.

Ovakvi manevri nisu rijetki.

Od prvog stalnog naseljavanja ISS-a 2000. godine, stanica je promijenila svoju putanju na desetine puta kako bi izbjegla sudare sa krhotinama.

Ovaj problem raste svake godine kako se broj objekata koji kruže oko Zemlje eksponencijalno povećava.

“U posljednje četiri godine drastično je porastao broj objekata u svemiru“, ističe dr. Višnu Redi, profesor planetarnih nauka na Univerzitetu u Arizoni.

„Sve bliže smo situaciji koju pokušavamo da izbjegnemo godinama“, rekao je on i dodao da je jedna od najvećih prijetnji hipotetički scenario poznat kao Keslerov sindrom.

Orbita bi postala pretrpana

Prema ovom konceptu, sudari između svemirskih objekata mogu izazvati lančanu reakciju u kojoj krhotine uništavaju druge objekte, stvarajući sve veće oblake krhotina. Takav razvoj događaja mogao bi da orbitu učini toliko zakrčenom da postane neupotrebljiva za satelite i istraživanje svemira.

Iako su astronauti najdirektnije ugroženi, zagušenje ugrožava i tehnologije koje svakodnevno koristimo, kao što su GPS, brzi internet i televizijski servisi. Stručnjaci procjenjuju da je od 1957. godine zabilježeno više od 650 nezgoda koje su stvorile hiljade komada svemirskog otpada.

Jedan od najpoznatijih sudara dogodio se 2009. godine, kada je nefunkcionalni ruski satelit Kosmos 2251 udario u aktivni američki komunikacioni satelit Iridijum 33. Taj sudar je stvorio oblak sa skoro 2.000 komada krhotina većih od 10 centimetara, a bilo ih je još bezbroj sitnije čestice, prenosi Tportal.

Nevidljiva prijetnja

Većina krhotina u orbiti je premala da bi se pratila postojećom tehnologijom, ali čak i čestice veličine teniske loptice mogu izazvati ozbiljnu štetu. U orbiti se objekti kreću takvom brzinom da i najmanji može da probije metal, upozorava NASA.

“Ono što me najviše brine je to što podaci o lokacijama krhotina nisu dovoljno precizni da bi se bezbjedno izbjegli sudari“, priznaje Dan Oltrože, naučnik u COMSPOC Corp.

Jednako važna je i regulacija.

Iako su Ujedinjene nacije u septembru usvojile dokument kojim se podstiče debata o svemirskom saobraćaju, konkretni zakoni i primjena ostaju nejasni. Eksperti vjeruju da bi SAD mogle da predvode napore da se donesu strožija pravila.

„Nedostatak regulacije je najveća prepreka. Postavljanje normi i smjernica bi bilo od velike pomoći“, naglasio je dr Redi.

Hoćemo li reagovati na vrijeme?

Problem svemirskog otpada se često poredi sa ekološkim izazovima na Zemlji.

„Mislili smo da su okeani beskrajni, ali sada shvatamo da bacanje plastike izaziva ogromnu štetu. Svemir je kao okean – ako ne budemo oprezni, posljedice će biti katastrofalne“, kaže dr Nilton Reno sa Univerziteta u Mičigenu.

Stručnjaci upozoravaju da je vrijeme za akciju ograničeno, a svako odlaganje povećava rizik od ekonomskih i naučnih gubitaka, a svemirski saobraćaj postaje sve opasniji, prenosi RTCG.

Svijet

NAKON STRAŠNOG ZEMLJOTRESA NA TIBETU, Kina zadrhtala još 515 puta!

Kineski seizmolozi registrovali su 515 naknadnih potresa nakon zemljotresa magnitude 6,8 stepeni po Rihterovoj skali koji je pogodio Autonomnu oblast Tibet, saopštio je Kineski centar za zemljotrese.

U saopštenju se navodi da je magnituda 488 potresa bila ispod tri stepena, dok je kod 27 bila iznad tog intenziteta, uključujući tri potresa između četiri i 4,9 stepeni po Rihterovoj skali.

Prema informacijama koje je objavila Sinhua i koje su potvrdili nadležni organi, u zemljotresu je poginulo 126 i povrijeđeno 188 ljudi.

Nastavi čitati

Svijet

TRAMP IZNENADIO “Ne isključujem mogućnost upotrebe vojne sile”

Novoizabrani predsjednik SAD Donald Tramp izjavio je danas da ne može da isključi mogućnost upotrebe vojne sile ili ekonomske prinude, uključujući povećanje carina, kada je u pitanju preuzimanje kontrole nad Grenlandom i Panamskim kanalom.

Na pitanje novinara tokom obraćanja u svojoj rezidenciji Mar-a-Lago da li bi isključio korišćenje „vojne ili ekonomske prinude“ da bi ostvario cilj da osvoji te teritorije, novoizabrani predsjednik je odgovorio sa “ne”.

On je rekao da su obje teritorije potrebne SAD zbog ”ekonomske sigurnosti” zemlje.

Tramp je ponovio da planira da uvede ”ozbiljne carine” na proizvode iz Kanade i Meksika i najavio da će promijeniti ime Meksičkog zaliva u Američki zaliv, prenosi Rojters.

On je istakao da smatra da svaka država članica NATO treba da izdvoji 5 odsto budžeta na odbranu, u poređenju sa najmanje dva odsto prema aktuelnom ugovoru.

Istovremeno, republikanac je upozorio da će opozvati zabranu bušenja nafte i gasa na moru koju je najavio odlazeći demokratski predsjednik Džo Bajden u cilju borbe protiv zagađenja.

„Odmah ću to poništiti. Poništiću zabranu bušenja nafte i gasa u velikim područjima prvog dana”, rekao je on, prenosi tanjug.

Nastavi čitati

Svijet

LUKAŠENKO PORUČIO “Bjelorusija ne bi opstala ako bi ušla u rat”

Bjeloruski predsjednik Aleksandar Lukašenko izjavio je da njegova zemlja možda ne bi opstala kao država ako bi bila uvučena u rat.

“Ako uđemo u rat, biće teška situacija. Možda nećemo moći da opstanemo kao država. Zato sve radim sa strpljenjem i istrajnošću, kako nas uče Gospod i crkva”, rekao je Lukašenko.

On je naveo da strani “zlobnici” pokušavaju da uvuku Bjelorusiju u sukob i da ukrajinski predsjednik Vladimir Zelenski “dobija naređenja da učini sve da bi ovu zemlju uvukao u rat”, prenosi bjeloruska novinska agencija Belta.
Pored toga, Lukašenko je podsjetio da je Zelenski nedavno uzviknuo “Živjela Bjelorusija!”

“Iskreno govoreći, rekao je da će te parole uskoro biti izgovarane širom Bjelorusije. Nekako je nagovijestio da će situacija ovdje biti kao u Ukrajini. To sam pomislio kada sam ga čuo. I mislio sam, ne daj Bože”, rekao je Lukašenko.

Bjeloruski predsjednik je ocijenio da će vrijeme donijeti sud o svakome, te da je “bolje imati diktaturu kao u Bjelorusiji nego demokratiju kao u Ukrajini”.
Lukašenko je početkom decembra zvanično zatražio od ruskog predsjednika Vladimira Putina da u Bjelorusiji rasporedi najnaprednije ruske raketne sisteme, uključujući “orešnik”, na šta je Putin odgovorio da je to moguće u drugoj polovini 2025. godine.

Nastavi čitati

Aktuelno