Connect with us

Svijet

HILANDAR ĆE PONOVO BLISTATI! Završetak obnove do kraja godine

Obnova manastira Hilandar biće završena ove godine, izjavio je danas ministar bez portfelja u Vladi Srbije zadužen za međunarodnu ekonomsku saradnju i društveni položaj crkve u zemlji i inostranstvu Nenad Popović.

„Urađeno je 99 odsto obnove, koja je započeta od momenta izbijanja požara na manastiru. Iguman Metodije je rekao da je obnova išla nekim tempom, ali da je najveći dio urađen od prvog dolaska predsjednika Srbije Aleksandra Vučića na Hilandar 2021. godine“, rekao je Popović.

On je gostujući na TV Prva dodao da je tada dat nalog da se odmah obezbijede sva sredstva za obnovu što je i urađeno.
Prema njegovim riječima, ostalo je da se urade konzervatorski radovi u dva paraklisa, za šta su potrebne dozvole grčkih organa za zaštitu spomenika kulture, što bi trebalo da bude završeno do juna.

Popović je istakao da je ova obnova zapravo uvod u neophodnu rekonstrukciju manastira.

„Nekim dijelovima kao što je južni dio, koji nije gorio, neophodna je rekonstrukcija. Sa završetkom obnove kreće se u zaštitu blaga koje tamo postoji, a Hilandar ima artefakte koje nema nijedan srpski manastir, kao što su ikone, dokumenti, knjige, materijali, tkanine, kojima je neophodna najbolja zaštita, a tu zaštitu Hilandar nema“, rekao je on.

Za njihovo čuvanje će na Hilandaru biti izgrađeni riznica i depo, čije projektovanje je počelo, a do kraja godine krenuće i prvi radovi na izradi depoa i riznice.

Projekte će, naveo je, raditi srpske kompanije, radove će izvoditi radnici iz Srbije i Republike Srpske, i za tri do tri i po odnosno četiri godine tamo će biti izgrađena najmodernija riznica i depo.

Popović je najavio i da će 2026. godine u Srbiji biti organizovana velika izložba na kojoj će biti izloženi neki artefakti iz manastira Hilandar što će, prema dogovoru predsjednika Srbije i Grčke, biti urađeno pod pokroviteljstvom dvije države.
„Izložba će doprinijeti da oni koji ne mogu tamo da odu mogu da vide najvažnije elemente koji se čuvaju u Hilandaru“, rekao je on.
Dodao je da se sada razgovara o tome šta će sve iz Hilandara biti donijeto na ovu izložbu.

Svijet

NIJEMAC BEZ DILEME: “Ukrajina ne ispunjava nijedan kriterijum za članstvo u EU”

Ukrajina ne ispunjava nijedan kriterijum za učlanjenje u EU, izjavio je Štefan Kotre, njemački poslanik i stručnjak za spoljnu politiku u parlamentarnoj frakciji Alternative za Njemačku (AfD).

Vidimo da se EU miješa u pitanja Gruzije i Moldavije i privlači Ukrajinu, iako Kijev ne ispunjava nijedan kriterijum za članstvo. EU se pretvorila u politički klub koji promoviše ljevičarsko-liberalne ideje rekao je Kotre za medijski portal “Dojčland kurir”.

On je podsjetio da su čak uvedene i sankcije i carine, u skladu sa ranijom unutrašnjom politikom SAD, sa ciljem da se pridobiju simpatije američke Demokratske stranke, prenio je TASS.

– Više se ne radi o ekonomiji, već o takmičenju za ideološki uticaj, što je suprotno interesima građana i individualnih država – dodao je Kotre.

Nastavi čitati

Svijet

“NEĆEMO NASTAVITI OVU INICIJATIVU KOJOJ NEMA KRAJA”: Amerika se povlači iz mirovnih pregovora o Ukrajini?

Marko Rubio je jutros iz francuske prestonice izjavio da će SAD odustati od svojih napora da posreduju u postizanju mira između Rusije i Ukrajine.

Sjedinjene Američke Države spremne su da odustanu od pregovora o miru u Ukrajini za nekoliko dana, rekao je američki državni sekretar Marko Rubio.

Zabrinjavajuća retorika od američkog državnog sekretara, stigla je nakon jučerašnjeg sastanka sa evropskim partnerima u Parizu. Marko Rubio je jutros iz francuske prestonice izjavio da će SAD odustati od svojih napora da posreduju u postizanju mira između Rusije i Ukrajine ukoliko u narednim danima ne bude jasnih znakova napretka.

“Moramo vrlo brzo da utvrdimo, govorim o stvarima koje se moraju riješiti u roku od nekoliko dana, da li je ovaj mirovni sporazum ostvariv u kratkom roku, jer ako nije, mislim da ćemo jednostavno ići dalje. Nećemo nastaviti ovu inicijativu nedjeljama i mjesecima bez kraja” rekao je.

Najviši američki diplomata rekao je i da je Donald Tramp i dalje zainteresovan za postizanje mira, ali da SAD imaju i druge prioritete širom svijeta.

“Moramo vrlo brzo da utvrdimo i govorim bukvalno o danima, da li je ovo ostvarivo u narednim nedjeljama. Ako jeste, tu smo. Ako nije, imamo i druge prioritete na koje moramo da se fokusiramo”, dodao je državni sekretar. Tramp je juče izjavio da smatra da je primirje “blizu”, i da se očekuje da se Moskva uskoro izjasni o nedavnoj ponudi.

Nastavi čitati

Svijet

RUSIJA PORUČILA NJEMAČKOJ “Pošaljete li Taurus, u ratu ste”

Moskva će svaki napad njemačkim krstarećim raketama Taurus na ruske ciljeve smatrati direktnim vojnim učešćem Njemačke u sukobu na strani Kijeva, upozorila je danas portparolka ruskog Ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova.

– Sve će se to smatrati direktnim učešćem njemačke vojske u vojnim akcijama na strani kijevskog režima, sa svim posljedicama koje iz toga proizilaze po Njemačku – poručila je Zaharova, prenosi RIA Novosti.

Izjava dolazi u trenutku kada u Berlinu traju intenzivne debate o eventualnoj isporuci raketa Taurus Ukrajini. Lider Hrišćansko-demokratske unije (CDU) i potencijalni budući kancelar Fridrih Merc nije isključio takvu mogućnost, naglasivši da bi se o tome moralo dogovoriti sa evropskim partnerima.

S druge strane, njemački ministar odbrane Boris Pistorijus izrazio je rezerve prema toj ideji, navodeći da postoji “mnogo argumenata“ protiv isporuke raketa dugog dometa Ukrajini.

Ova tema dodatno podiže tenzije u odnosima Moskve i Berlina, dok Rusija sve češće upozorava Zapad na “crvene linije“ u vezi sa direktnim vojnim uplitanjem u ukrajinski sukob.

Agencije

Nastavi čitati

Aktuelno