Connect with us

Društvo

TAMNA STRANA ISELJAVANJA IZ BIH! Rad na crno, kriminal i prevareni radnici!

Iseljavanje iz Bosne i Hercegovine dostiglo je zabrinjavajuće razmjere, a podaci pokazuju da se veliki broj građana odlučuje za trajni odlazak iz zemlje.

Zbog sve većeg odlaska radne snage, posebno mladih i kvalifikovanih radnika, BiH se suočava s ozbiljnim izazovima koji ugrožavaju budući ekonomski razvoj i stabilnost društva. Ako se ovaj trend nastavi, posljedice bi mogle biti dalekosežne, od depopulacije do urušavanja socijalnih i ekonomskih struktura, piše Večernji list BiH.

Građani BiH ne biraju ni posao ni način kako otići iz zemlje. Iako je dobiti radnu dozvolu negdje na Zapadu danas kudikamo lakše nego prije, i danas je prisutan odlazak na rad “na crno”. To potvrđuju i posljednji slučajevi gdje se i kao poslodavci i kao radnici pojavljuju državljani BiH. U okviru istrage, koja je u toku u Javnom tužilaštvu u Ingloštatu, službenici Kancelarije za finansijsku kontrolu rada “na crno” u Ingloštatu pretresli su u četvrtak, 5. februara 2025. godine, imovinu bosansko-njemačkog para u okrugu Ajhštet. Supružnici se sumnjiče da nemaju prijavljene radnike u građevinskoj industriji za socijalno osiguranje.

Tokom istrage utvrđeno je da zaposleni ili uopšte nisu prijavljeni ili imaju preniske plate. U prosjeku, od 30 do 60 časova rada mjesečno plaćeno je “ispod stola”.

Na licu mjesta pronađen je građevinski radnik iz BiH koji je neko vrijeme ilegalno boravio u Njemačkoj i radio za taj par. Zbog toga se sada sprovodi dodatna istraga zbog sumnje da je potpomagao i podržavao nezakonit boravak. Kako se ne bi uticalo na istrage koje su u toku, za sada se ne mogu dati dodatne informacije o ovom pitanju.

Samo nekoliko dana ranije, dva istražna tima, okupljena pod kodnim nazivom “Honeypot”, dovela su do tri hapšenja u Njemačkoj u ranim jutarnjim satima 29. januara. U Kaselu su uhapšena i izvedena pred sudiju dva državljanina BiH i Nijemac starosti između 55 i 66 godina. Više od 300 policajaca pretražilo je istovremeno 21 stambeni i poslovni prostor u Hesenu, Bavarskoj i Bremenu. U Sloveniji su tamošnje vlasti takođe pretražile računovodstvenu kancelariju, kao i stambene i poslovne prostore tamošnjih nalogodavaca nakon zahtjeva za pravnu pomoć kancelarije državnog advokata.

Mjeru je koordinirala Agencija Evropske unije za pravosudnu saradnju u krivičnim postupcima u Hagu. Optuženi su za grupne i trgovačke prevare, milionske utaje poreza i doprinosa, te krijumčarenje stranaca.

Navodi se da su svoje građevinske radnike, uglavnom državljanstva BiH, lažno prijavljivali na slovenske tzv. Briefkastenfirma, odnosno firme koje se mogu kupiti za nekoliko stotina evra i imaju samo poštansku adresu. Iz Slovenije su ih s dobijenim dokumentima za rad slali na gradilišta u Njemačku. Tako su prikriveni stvarni poslodavački odnosi i izbjegnuta plaćanja socijalnih doprinosa u Njemačkoj.

Istovremeno, navodno su preko takozvanih uslužnih firmi u zemlji i inostranstvu tokom godina dobijali fiktivne račune za milionske ugovore i unosili ih u računovodstveni sistem. U radničkom smještaju zatečeno je devet građevinskih radnika koji su ilegalno boravili u Njemačkoj s radnim vizama koje su navodno dobili prevarom. Radnici su predani imigracijskim vlastima, piše Fenix.

Društvo

RATARI SE HVATAJU ZA GLAVU! Prognoze stručnjaka nisu optimistične

Intenzivni i dugotrajni toplotni talasi koji su zahvatili Srpsku u junu, najsušnijem mjesecu otkako se vrše mjerenja, već ostavljaju ozbiljne posljedice na poljoprivredu, posebno u ratarstvu i voćarstvu, a stručnjaci upozoravaju da će bez sistema za navodnjavanje i prikupljanja kišnice te prilagođavanja izbora kultura klimatskim promjenama ova vrsta proizvodnje postati neodrživa.

Iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda navode da je ovogodišnji jun bio topao i vrlo sušan, a kiša je u većini predjela pala samo jednom. U Semberiji nije bilo ni kapi tokom cijelog mjeseca, dok je u Banjaluci ovo najsušniji jun od 1961. godine.

Istovremeno, ekstremni vremenski uslovi pogađaju i ostatak Evrope. U Portugaliji je izmjereno 46,6 stepeni, u Španiji je oboren temperaturni rekord, a u Hrvatskoj su noćne temperature često iznad 30 stepeni, što je dovelo do crvenog meteoalarma i vanrednih upozorenja. Iako je tek početak ljeta, sa nesnosnim vrućinama teško se izboriti, a građani spas najčešće traže na kupalištima. Međutim, ima i onih koji najkritičniji dio dana provode na otvorenom radeći teške fizičke poslove, između ostalog, i na poljima, boreći se da koliko-toliko spasu ljetinu.

Predsjednik Saveza udruženja poljoprivrednih proizvođača RS Stojan Marinković upozorava da su kukuruz, suncokret i soja u Semberiji, Posavini i Lijevču polju već u velikom deficitu vlage, što će se neminovno odraziti na prinos.

– Ako u narednih sedam do deset dana ne padne značajnija količina kiše, uz ovako visoke temperature čak i najbolje obrađene njive sa kukuruzom neće izdržati – istakao je Marinković za “Glas Srpske“. Linker
Bez sistema za navodnjavanje ratarska proizvodnja će, naglasio je on, postati skoro nemoguća.

– Ministarstvo poljoprivrede je to prepoznalo i podržava ulaganja u sisteme za navodnjavanje, ali potrebno je uraditi mnogo više – dodao je Marinković.

Prema njegovim riječima, poljoprivrednici se moraju sve više okretati ozimim kulturama, koje vegetaciju završavaju prije početka sušnog perioda, apelujući i na osiguravajuća društva da usklade svoju politiku sa realnim rizicima koje suše donose.

Slično mišljenje dijeli i Bojan Kecman iz savjetodavne službe Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS. On tvrdi da kratkotrajni pljuskovi, čak i ako se dese, ne mogu bitnije popraviti stanje u zemljištu. – Povrće se već duže vrijeme mora navodnjavati svakodnevno, a uskoro će i voćari morati preći na intenzivno zalijevanje – upozorava Kecman.

Pogotovo je kritično za jabuke i kruške koje, kako kaže, ulaze u fazu nalivanja plodova te će bez vode šteta biti neizbježna. On je, između ostalog, naglasio i važnost izgradnje sistema za prikupljanje kišnice, poput onih koji postoje u primorskim zemljama.

– Italijanski gradovi mogu preživjeti godinu bez kapi kiše zahvaljujući podzemnim akumulacijama. Ako ne krenemo tim putem, nećemo imati ni bašte, ni voćnjake, ni polja – rekao je on.

Klimatolog Goran Trbić kaže da je ovogodišnji junski toplotni talas izuzetno intenzivan i neuobičajen za ovo doba godine.

– Toplotni talasi su i ranije postojali, ali ne ovakvog intenziteta i trajanja. Temperature su sada znatno više, što direktno povezujemo s globalnim klimatskim promjenama. Jun je, inače, nakon maja, uobičajeno jedan od najkišovitijih mjeseci u godini, ali ove godine u ljeto ulazimo bez ijednog ozbiljnijeg padavinskog dana, što je veliki problem – ističe Trbić.

Prema njegovim riječima, nedostatak vlage u tlu i dugotrajne vrućine imaće ozbiljne posljedice, naročito u poljoprivredi.

– Tek nas očekuju izazovi u julu i avgustu, kada će suša biti još izraženija. Teško je dati bilo kakav savjet poljoprivrednicima, jer se postavlja pitanje ima li uopšte dovoljno vode – kazao je Trbić.

On napominje da je rekordna temperatura u Srpskoj i BiH do sada bila 45 stepeni, što je zabilježeno u Mostaru, ali je veći problem to što se temperatura duže vrijeme zadržava iznad 35 stepeni.

– Nije problem ako to traje dan ili dva, ali ove godine smo samo u junu imali dva takva talasa, uz tropske noći u kojima temperatura ne pada ispod 20 stepeni. Takve uslove teško podnose čak i zdravi ljudi, a posebno stariji i hronični bolesnici – rekao je Trbić.

VREMENSKA PROGNOZA

Prema riječima meteorologa u BiH, vrhunac toplotnog talasa očekuje se sutra i prekosutra, kada će temperature dostići i do 40 stepeni, zbog čega je izdat narandžasti meteoalarm za cijelu zemlju. Meteorolozi upozoravaju da visoke temperature mogu izazvati zdravstvene probleme, posebno kod starijih i djece, i pozivaju građane da prate uputstva nadležnih. U narednih sedam do deset dana, kako su naveli, očekuje se tek ponekad lokalni pljusak.

Preporuke ljekara tokom toplotnog talasa:

– izbjegavati izlaske napolje od 11 do 17 časova,

– unositi dovoljno tečnosti,

– hronični bolesnici redovno da prate svoje stanje i u dogovoru sa ljekarom koriguju terapiju ako je potrebno,

– kod simptoma poput bola u grudima, slabosti, malaksalosti odmah se obratiti ljekaru,

– fizičke aktivnosti obavljati rano ujutro ili kasno uveče,

– preporučuje se lagana odjeća,

– izbjegavati prerađenu hranu bogatu šećerom i solju.

Nastavi čitati

Društvo

ŠTA KONKRETNO DJECI DONOSE izmjene Porodičnog zakona u Srpskoj

Narodna skupština Republike Srpske razmotrila je po hitnom postupku Prijedlog zakona o izmjeni i dopuni Porodičnog zakona kojim je propisano da tužbu radi utvrđivanja očinstva dijete može podnijeti bez obzira na godine života.
Aktom je propisano da dijete može osporavati da mu je otac lice koje se po ovom zakonu smatra njegovim ocem, osim u slučaju kada je očinstvo utvrđeno pravosnažnom sudskom presudom.

Takođe, propisano je da tužbu za osporavanje očinstva dijete može podnijeti bez obzira na godine života.

Narodna skupština Republike Srpske prethodno je po hitnom postupku razmotrila Prijedlog zakona o platama zaposlenih u organima jedinice lokalne samouprave.

Ministar uprave i lokalne samouprave Republike Srpske Senka Jujić je u završnoj riječi ponovila da se ovim zakonskim aktom stvara pravni okvir i štiti opšti interes svih zaposlenih u organima jedinice lokalne samouprave.

Obrazlažući ovaj prijedlog zakona, Jujićeva je rekla da se njime ova oblast po prvi put nastoji urediti zakonom, budući da je do sada bila regulisana Posebnim kolektivnim ugovorom za zaposlene u oblasti lokalne samouprave Srpske.

Ona je naglasila da se zakonskim regulisanjem ove materije sa jedne strane uvodi jednoobraznost u način utvrđivanja plata i drugih naknada za zaposlene u organima jedinice lokalne samouprave u Srpskoj.

Osim toga, sa druge strane se daje dovoljno autonomije jedinicama lokalne samouprave da, u skladu sa stepenom ekonomskog razvoja i finansijskim mogućnostima, krećući se u zakonskim rasponima, utvrde visinu cijene rada i platne koeficijente.

“Predloženim zakonskim rješenjem uređuje se način utvrđivanja visine cijene rada za jedinice lokalne samouprave koja je predviđena u trogodišnjem rasponu od 120 do 160 KM. Tim aktom definišu se i rasponi koeficijenata za obračun osnovne plate službenika i namještenika koji se razvrstavaju u platne grupe zavisno od stručne spreme, složenosti poslova, samostalnosti u radu i stepena odgovornosti”, rekla je Jujićeva.

Odredbe ovog zakona, navela je ona, odnose se i na obračun plata zaposlenih u kabinetu gradonačelnika, odnosno načelnika opštine koji nemaju status službenika ili namještenika u smislu Zakona o službenicima i namještenicima u organima jedinice lokalne samouprave.

Isto tako, kaže Jujićeva, zakonom su utvrđena prava koja proističu iz rada i po osnovu rada kao što su pravo na određene naknade, pravo na novčanu pomoć, prava u slučaju prestanka radnog odnosa i druga čija će visina biti utvrđena Posebnim kolektivnim ugovorom.

“Zakonom se utvrđuje obaveza započinjanja pregovora između Ministarstva i reprezentativnih sindikata u oblasti lokalne samouprave za zaključivanje posebnog kolektivnog ugovora u roku od 15 dana od dana stupanja Zakona na snagu, odnosno od 1. januara 2026. godine”, navela je Jujićeva i dodala da će se, ako ne dođe do njegovog zaključivanja u predviđenom roku, primjenjivati odredbe Zakona o radu.

Ona je istakla da se ovaj akt u opštem interesu donosi po hitnom postupku jer se njime stvara pravni okvir za utvrđivanje plata zaposlenih u organima jedinice lokalne samouprave, a koji ne postoji u zadnje dvije godine.

Jujićeva je napomenula da je ovim aktom, između ostalog, predloženo korigovanje donje granice koeficijenata za obračun osnovne plate za radno mjesto vatrogasca-spasioca sa 12,60 na 13,60, zbog složenosti posla koje obavljaju, prenosi Srna.
Nezavisne

Nastavi čitati

Društvo

KAKVA DIVNA VIJEST! Od Banjaluke do Zagreba ponovo će se moći vozom

Mirza Hadžibegić, direktor Željeznica FBiH, potvrdio je da se intenzivno radi na uspostavljanju linije Sarajevo – Zagreb, preko Doboja, Banjaluke i Novog Grada.
“Postoji zajedničko operativno tijelo, formirano od Vijeća ministara BiH i Vlade Hrvatske, koje tretira neke administrativne procedure koje se odnose na granične prelaze, ali jedna od inicijativa je povezivanje Sarajeva, Banjaluke i Zagreba”, rekao je Hadžibegić.

Kako je dodao, putnički saobraćaj nije profitabilan i u svim zemljama je subvencioniran od države.

“Na linijama od Sarajeva do Čapljine, odnosno Maglaja, imamo subvencije Vlade FBiH. Uspostava novih linija značila bi nove troškove i to je stvar lokalnih zajednica i njihovih potreba”, rekao je Hadžibegić za Avaz.

Nastavi čitati

Aktuelno