Connect with us

Politika

VEĆ U UTORAK! Zakazana hitna sjednica Doma naroda PS BiH

Izmjene i dopune Zakona o platama i naknadama u institucijama BiH na dnevnom su redu hitne sjednice Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH, koja je zakazana za utorak, 4. marta.

Delegati bi trebali da razmatraju dva zakonska rješenja vezano za Zakon o platama i naknadama u institucijama BiH, po hitnom postupku.

Zahtjev za razmatranje Prijedloga zakona o dopuni Zakona o platama i naknadama u institucijama BiH po hitnom postupku, koji je ovom domu uputio Predstavnički dom Parlamentarne skupštine BiH, odnosi se na usklađivanje plata budžetskih korisnika.
U prijedlogu je pojašnjeno da je Savjet ministara na sjednici u novembru prošle godine donio odluku da visina osnovice za obračun plate zaposlenih u institucijama BiH iznosi 631,50 KM, te da bi ovom odlukom došlo do još većeg nesrazmjernog povećanja plata za radna mjesta sa većim koeficijentom, te dodatnog debalansa u platama budžetskih korisnika.

Objašnjeno je da povećanje osnovice sa 600 KM na 631,50 KM za koeficijent 10 predstavlja povećanje od 315 KM, dok za koeficijent 1,20 to povećanje iznosi 37,80 KM.

Prema procjenama Ministarstva finansija i trezora u Savjetu ministara, za povećanje osnovice sa 600 na 631,50 KM potrebno je 52.500.000 KM na godišnjem novu.
Linker
Delegati bi trebali da razmataraju i zahtjev delegata DŽemala Smajića za razmatranje Prijedloga zakona o izmjenama Zakona o platama i naknadama u institucijama BiH po hitnom postupku.

Predložene izmjene značile bi određivanje novog koeficijenta za obračun plata za pozicije od vojnika do poručnika u Oružanim snagama BiH, za profesionalna vojna lica, za policajce i inspektore, te za nižu stručnu spremu do samostalni referent sa višom školskom spremom.

Predlagač navodi da bi izmjene Zakona o platama i naknadama ublažile posljedice inflacije, prenosi Srna.

Politika

MILANOVIĆ: Nadam se da posjeta iz Tatarstana neće završiti kao Serdarov i Litvanci – SA STOTINAMA MILIONA MANJE U BUDŽETU

Odbornik u Skupštini Grada Banjaluka, Dragan Milanović, oglasio se povodom najnovije posjete delegacije iz Tatarstana Republici Srpskoj, izražavajući oprezan optimizam kada su u pitanju potencijalne strane investicije.

„Još uvijek se radujem kada neka inostrana delegacija dođe u Republiku Srpsku i najavi ulaganja i privrednu saradnju, pa makar to bio i Tatarstan“, poručio je Milanović, dodajući da dosadašnja iskustva ne ulivaju previše nade.

Podsjetio je na, kako ih naziva, “najveće investitore” – Serdarova i Litvance – čije su investicije, umjesto otvaranja novih radnih mjesta i razvoja, „olakšale budžet za stotine miliona maraka“.

„Ipak, nadam se i vjerujem da se iz ove posjete neće izroditi ništa loše. Iskustva su negativna, ali nada postoji“, poručio je Milanović.

On je ujedno postavio i konkretno pitanje:

„Zašto među delegacijama i na sastancima, gdje sam vidio načelnike i gradonačelnike Istočnog Sarajeva, Dervente, Laktaša, Jezera, Gradiške – nema predstavnika Banjaluke, Bijeljine, Kneževa, Modriče?“

Milanovićev istup dolazi u trenutku kada se u javnosti sve više govori o netransparentnim investicijama i mogućim finansijskim gubicima koje Republika Srpska trpi zbog neuspješnih i sumnjivih sporazuma sa stranim partnerima.

Nastavi čitati

Politika

ŠTA ĆE BITI Nezavisni odbor o Ćulumu, hoće li biti kvoruma?

Nezavisni odbor Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine danas će razmatrati obavještenje o odustajanju od zahtjeva za razrješenje Darka Ćuluma, direktora Državne agencije za istrage i zaštitu, ali nije poznato koji će stav ovim povodom zauzeti.

Kako nezvanično saznajemo, pitanje je da li će Nezavisni odbor u ovom slučaju imati i kvorum za rad jer su pojedini članovi na odmoru, a i neki su još ranije zauzeli stav da ostavka Ćuluma nije u njihovoj nadležnosti.

Ipak, s druge strane Selvid Hurtić, ministar za ljudska prava i izbjeglice, kaže da bi Nezavisni odbor morao da se izjasni o ostavci i povratku na posao Ćuluma.

“Oni bi to da prebace na Savjet ministara BiH. Savjet ministara, što sam tvrdio i prije, da je smijenio Ćuluma u martu – mi danas SIPA ne bismo ni imali. Imali smo SIPA, što se tiče rada, na osnovu ovlaštenja koje je on dao. Njegov radno-pravni status ne želim da komentarišem, njegov povratak. Imaju institucije koje će to riješiti. Ako je čovjek ispravan – vratio se, sve u redu, a ako nije – odgovaraće za to ili će ga neko smijeniti. Ali mislim da Nezavisni odbor mora da se očituje”, rekao je Hurtić nakon posljednje sjednice Savjeta ministara BiH.

Podsjećanja radi, Ćulum je 18. marta podnio ostavku na mjesto direktora SIPA, ali ga Savjet ministara BiH nikad nije razriješio sa te pozicije.

Nakon ostavke Ćulum je rekao da se o ličnom zahtjevu za ostavku nema šta i ne može raspravljati.

Međutim, kasnije se predomislio i vratio na mjesto direktora, a o tome je uredno obavijestio Nezavisni odbor.

U pismu Nezavisnom odboru Ćulum je naveo da je formalno-pravno direktor SIPA i da se njegovo ime nalazi u svim dokumentima te da Savjet ministara BiH nije prihvatio njegovu ostavku.

U obavještenju Nezavisnom odboru Ćulum je naveo da je u međuvremenu bio angažovan i u MUP-u Republike Srpske, ali da nije primao platu u SIPA, te da je zadnja primanja imao za dio mjeseca marta, kada je i podnio ostavku.

Naveo je i da će od 14. jula nastaviti obavljati poslove direktora SIPA dok se ne izabere novi direktor.

Podsjećanja radi, Savjet ministara BiH sa posljednjih nekoliko sjednica skinuo je sa dnevnog reda imenovanje zamjenika direktora SIPA.

Nastavi čitati

Politika

MILANOVIĆ PORUČIO SNSD! “Spomen-obilježje ne smije da bude politička tema!”

Odbornik u Skupštini grada Banjaluka, Dragan Milanović, oglasio se povodom aktuelne polemike oko izgradnje centralnog spomen-obilježja poginulim borcima Odbrambeno-otadžbinskog rata, poručujući da je riječ o temi koja mora ostati izvan političkih obračuna.

– Ako postoji ijedna tema koja ne bi smjela da se politički zloupotrebljava onda je to izgradnja centralnog spomen-obilježja poginulim borcima posljednjeg odbrambeno-otadžbinskog rata- naglasio je Milanović.

Podsjetio je da je izgradnja spomenika pokrenuta na prijedlog gradonačelnika, nakon tri decenije čekanja i insistiranja boraca i njihovih porodica, ali da je umjesto opšteg konsenzusa inicijativa naišla na osporavanja, naročito od onih koji su, kako kaže, godinama imali priliku da sami pokrenu tu inicijativu dok su imali vlast na svim nivoima.

Kliknite da biste prihvatili marketing kolačiće i omogućili ovaj sadržaj

– Vremena su imali, ali je očigledno nešto drugo nedostajalo – volja, želja, potreba, patriotizam, ili ko zna šta. Šta god da je, ne osuđujem. Apelujem samo da pustimo da se u miru i dostojanstveno privede kraju izgradnja spomenika koji će biti vječna uspomena i sjećanje na one koji nisu život položili da bi se mi oko njih politički prepucavali, poručio je odbornik.
Inicijativa za izgradnju centralnog spomen-obilježja već je izazvala brojne reakcije u javnosti, uključujući i podjele među političkim akterima. Ipak, porodice poginulih boraca i boračke organizacije pozdravile su početak radova, ističući da su godinama tražile dostojanstven memorijalni prostor koji će čuvati sjećanje na poginule.

Odbornik Milanović zaključuje da bi ovaj projekat trebalo da bude mjesto zajedničkog poštovanja, a ne političkih razmirica, te poziva sve strane da pokažu odgovornost i poštovanje prema žrtvi onih koji su dali život za Republiku Srpsku.

– Ovo je dug prema onima kojih više nema. I tu se sve završava, poručio je.

Nastavi čitati

Aktuelno