Politika
SNSD SVE PODRŽAO! Sudu BiH povećanje za 3,2; Tužilaštvu 1,5; OBA 4,4 miliona KM…

Na sjednici Savjeta ministara Bosne i Hercegovine jednoglasno je usvojen nacrt budžeta za 2025. godinu u iznosu od 1,57 milijardi KM.
Radi se o iznosu koji je veći za 200 miliona u odnosu na prošlogodišnji.
Glasali Košarac i Amidžić
Zanimljivo je da su za usvajanje budžeta glasali ministri iz SNSD-a, Saša Košarac i Srđan Amidžić.
Raport je u posjedu usvojenog Nacrta budžeta koji se upućuje Predsjedništvu BiH, a koje zatim Predsjedništvo dostavlja kao Prijedlog u Parlamentarnu skupštinu BiH, kao zvanični predlagač na usvajanje.
Iz samog nacrta je vidljivo da je povećan budžet za sve državne institucije, od Suda, Tužilaštva BiH, pa do Ustavnog suda, OBA-e, Granične policije…
Tačnije, svih institucija koje napada Milorad Dodik.
Tako je iz nacrta jasno, da je samo recimo Sudu, budžet povećan za skoro tri miliona, to jeste tačno za 3.222.000 maraka.
Povećan je budžet i Tužilaštvu i iznosi ukupno 22,2 miliona KM. Radi se o povećanju za 1,5 miliona KM u odnosu na prošlogodišnji.
OBA budžet je povećan za čak 4,4 miliona i iznosi ukupno za 2025. godinu 53,9 miliona KM.
Ustavnom sudu BiH budžet je veći za 1,2 miliona KM, Graničnoj policiji 6,7 miliona KM (ukupno 109, 5, miliona KM), Direkciji za koordinaciju policijskih tijela budžet je veći za 2,3 miliona KM.
Povećan je budžet i Visokom sudskom i tužilačkom savjetu za 3,01 milion KM.
Budžet je veći i Predsjedništvu BiH, za 1,1 miliona KM. Iznosi 11,7 miliona KM.
Ipak, SIPA-i (Državna agencija za istrage i zaštitu), koju proganja Dodik, budžet je manji za skoro dva miliona. Ove godine su planirana 43 miliona KM.
SIPA je imala kapitalni projekt u 2024. godini, ove godine nemaju, pa je to razlog zašto im je sada budžet manji.
(Raport)
Politika
CRNADAK O DODIKOVOM POTPISIVANJU UKAZU! “Ne znam ko može biti miran”

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik je potpisao ukaze o proglašenju zakona o zabrani djelovanja Suda i Tužilaštva Bosne i Hercegovine, SIPA- i VSTV BiH u Srpskoj.
Šef Kluba poslanika PDP u NSRS Igor Crnadak komentarisao ovaj potez te pojasnio zašto bi moglo doći do potencijalnih sukoba u RS.
– Zakon o zabrani djelovanja državnih institucija u RS stvara pravni osnov za moguće potencijalne sukobe u Srpskoj – istakao je on.
Dalje je naveo:
– Ovim zakonom je MUP Republike Srpske dobio obavezu, zadatak da ne dozvoli SIPA da radi na teritoriji Republike Srpske, a SIPA ima svoj zakon koji joj nalaže da naloge tužilaštava i sudova obavlja na teritoriji Bosne i Hercegovine, što znači i Republike Srpske – kazao je Crnadak u emisiji Odbrojavanje BHT1.
Objasnio je kako SIPA ima veliki broj ljudi u Banjaluci.
– SIPA ima sjedište u Istočnom Sarajevu. Sa ovakvim obavezama koje je dobio MUP RS, sa ovakvim političkim najavama, ja ne znam ko može biti miran – rekao je on. Crnadak,prenosi Klix.
Politika
STANIVUKOVIĆ NE ODMARA “Brojne aktivnosti, nastavljaju se RADOVI NA MOSTU U ČESMI”

U danima pred nama nastavljamo radove na izgradnji mosta u Česmi, najdužeg mosta u Banjaluci. Istovremeno, korak smo bliže početku izgradnje mosta u Docu – dobili smo lokacijske uslove, u procesu smo rješavanja imovinsko-pravnih odnosa, nakon čega slijedi izrada glavnog projekta i početak radova.
Poručio je ovo gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković koji je najavio nekoliko narednih aktivnosti gradske administracije.
-Aktivno radimo na pripremi svih koraka za početak radova na vodovodnom sistemu “Tunjice”. Pristigli nalazi iz Novog Sada koji se tiču uginulih pasa pokazuju određena odstupanja i zato ćemo reagovati i odmah ujutru poslati nalaze nadležnim institucijama da dalje postupaju po zakonu. Nećemo odustati dok se ne utvrdi ko stoji iza ovog neljudskog čina i ubijanja nedužnih životinja. Sutra se otvaraju pristigle ponude za uređenje staza i izletišta “Trešnjik”. Čim temperatura pređe 15 stepeni celzijusa, počinjemo sa iscrtavanjem i obnovom horizontalne signalizacije- naveo je Stanivuković
Dodao je da glavni projekat za izgradnju kružnog toka kod “Škorpiona” je u izradi, a nastavlja se ulagati u napore da se nastavi izgradnja kružnog toka kod “Audi servisa”.
-U toku je izgradnja dječijih igrališta u više naselja. Trenutno se radovi izvode na bivšem vojnom igralištu (Akvana) i na Paprikovcu. Pronalazi se najbolje rješenje za izgradnju šetališta od “Švedske” plaže ka Vrućici. Pronašli smo lokaciju u Trapistima za izgradnju Dino parka. Uskoro ćemo upoznati javnost sa istom. “Kuća predah” — ustanova za privremeno i trajno zbrinjavanje osoba sa poteškoćama u razvoju ubrzo ulazi u fazu izgradnje. Banjaluka uskoro dobija Centar kreativnih industrija u Lazarevu, na lokaciji bivše pijace- kazao je on. i dodao i to da su pristigla idejna rješenja za uređenje Kočićevog zborišta u Stričićima.
-U novoizgrađeni kružni tok kod Kampusa uskoro postavljamo skulpturu. Ovo su zaključci sa današnje redovne sjednice Kolegijuma načelika odjeljenja i šefova odsjeka. Sa dolaskom proljeća i ljepšeg vremena nastavljamo sa projektima koji će trajno promijeniti naš grad nabolje- istakao je Stanivuković
Politika
DODIK POTPISAO UKAZE o proglašenju zakona koje je usvojila Narodna skupština Srpske

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik potpisao je večeras ukaze o proglašenju zakona koje je nedavno usvojila Narodna skupština.
Podsjećamo, Narodna skupština Republike Srpske, usvojila je 27. februara, po hitnom postupku, Zakon o Visokom sudskom i tužilačkom savjetu Republike Srpske.
Predsjednik Republike Srpske potpisao je Ukaze:
– Zakon o neprimjenjivanju zakona i zabrani djelovanja vanustavnih institucija BiH,
– Zakon o Visokom sudskom i tužilačkom savjetu Republike Srpske
– Zakon o dopuni Krivičnog zakonika Republike Srpske i
– Zakon o Posebnom registru i javnosti rada neprofitnih organizacija.
ATV
-
Politika2 dana ago
DNS izlazi iz koalicije sa SNSD-om?
-
Društvo3 dana ago
KUPCI PREVARENI ZA 11 MILIONA KM! Istraga protiv Đoko Ekvatora tapka u mjestu!
-
Politika3 dana ago
SLIJEDI LI EKOLOŠKA KATASTROFA? Dodik pravi SPORAZUM O RUDARENJU sa Mađarskom!
-
Politika3 dana ago
DODIK ĆE POTPISATI ZAKONE KOJE JE USVOJILA NSRS! “Ako neko misli da može, neka proba”
-
Hronika2 dana ago
Pronađena dvogodišnja Dunja Marković, CIJELU NOĆ BILA NAPOLJU!
-
Politika3 dana ago
UCJENE, PRIJETNJE PSOVKE! Šta stoji iza pritiska na Srbe u institucijama BiH?
-
Društvo3 dana ago
UKLJUČITE SE I POMOZITE! Aktivan broj 1433 za liječenje Filipa Trivana iz Banjaluke
-
Politika2 dana ago
CRNADAK UZVRATIO VIŠKOVIĆU! “Tjeraš policiju u sukob, kriješ ugovore, dijeliš milione drugovima – KO JE IZDAJNIK?”