Politika
BORENOVIĆ RAZOTKRIO DODIKA! “ Nije bilo naloga i prelaska pripadnika SIPA u MUP Srpske”
U Parlamentarnoj skupštini BiH je održan pripremni sastanak poslanika iz Zajedničke komisije za evropske integracije sa predstavnicima domaćih institucija pred sjednicu Parlamentarnog odbora za stabilizaciju i pridruživanje EU-BiH koja će se održati 12/13 marta u Evropskom parlamentu u Strazburu.
Ovo je na X nalogu objavio juče poslanik PDP u Predstavničkom domu PS BiH Branislav Borenović.
-Pored sagledavanja dobro poznatog stanja u odnosima sa EU godinu dana nakon otvaranja pristupnih pregovora, stepenu ispunjavanja ključnih prioriteta, finalizaciji programa reformi i nemogućnosti korištenje Plana rasta, informisani smo i o stanju bezbjednosti u zemlji od strane Ivice Bošnjaka, zamjenika ministra bezbjednosti u Savjetu ministra BiH koji je saopštio da je bezbjedonosna situacija u zemlji na veoma zadovoljavajućem nivou i da je u redovnoj komunikaciji sa rukovodiocima svih policijskih agencija u BiH – napisao je Borenović i dodao:
-Razjašnjena je i vrlo tenzična situacija od prije tri dana kada je objavljeno da je MUP Republike Srpske zatražio od SIPA-e da napuste Regionalnu kancelariju u Banjaluci i da već 20 pripadnika SIPA žele da pređu u MUP RS, što je trenutno prvi čovjek ministarstva bezbjednosti u Savjetu ministara BiH jasno opovrgao, naglašavajući da nije bilo nikakvog zvaničnog dopisa MUP RS prema Regionalnoj kancelariji SIPA u Banjaluci niti usmenog naloga unutar SIPA o napuštanju njihovih prostorija i da do današnjeg dana niti jedan pripadnik SIPA-e nije zatražio prekid radnog odnosa i prelazak u MUP RS – navodi Borenović.
Ona dodaje da sun a sceni razne zloupotrebe.
– Dokle ćemo više svjedočiti, kao prošlog petka, veoma opasnim zloupotrebama institucija, posebno policijskih, Republike Srpske i Bosne i Hercegovine u sebične i hazarderske političke i lične svrhe pojedinaca i političara opasnih namjera – zaključio je on.
Politika
STANIVUKOVIĆ: „U gradu gdje je manje od jedan posto Srba – smetaju Srbi. KOME I ZAŠTO?“
Gradonačelnik Banjaluke, Draško Stanivuković, reagovao je na, kako je naveo, „sramne prizore“ koji posljednjih dana dolaze iz Splita, gdje su se dogodili incidenti usmjereni prema srpskoj zajednici i gostujućem KUD-u iz Novog Sada.
– U gradu gdje je manje od jedan posto Srba, smetaju Srbi. Komе i zašto? – upitao je Stanivuković na početku svoje objave.
Podsjetio je da je kao gradonačelnik Banjaluke bio prvi koji je nakon rata prisustvovao katoličkoj misi za Uskrs i Božić, jer vjeruje da je suzivot ljepota i perspektiva svakog grada.
– U Banjaluci žive i Srbi, i Hrvati, i Bošnjaci, i svi treba da žive ravnopravno, u miru i uzajamnom poštovanju. Iz ličnih sredstava pomagao sam obnovu katoličke crkve i biblioteke spaljene u ratu, jer vjerujem da je naša dužnost da gradimo, da spajamo i da je zajedništvo vrijednost i budućnost svakog grada – poručio je Stanivuković.
On je izrazio nadu da Hrvatska neće ponovo zažmiriti na, kako je rekao, očigledne akte nasilja i mržnje prema srpskoj zajednici, te da neće prećutati „progon kulture i identiteta jednog naroda, dok poklič Za dom spremni ponovo odjekuje domovima kulture“.
– Podrška srpskoj zajednici u Hrvatskoj, KUD-u iz Novog Sada i svima koji su pokazali mir, dostojanstvo i ljubav. Trebamo da gradimo komšijske i prijateljske odnose. Mržnja nikome ništa dobro nije donijela, a istorija nas je, nažalost, tome više puta naučila – zaključio je gradonačelnik Banjaluke.
Politika
PREOKRET: Obustavljena istraga protiv DODIKA, VIŠKOVIĆA I STEVANDIĆA za napad na ustavni poredak BiH
Tužilaštvo BiH obustavilo je istragu za napad na ustavni poredak protiv Milorada Dodika, Radovana Viškovića i Nenada Stevandića.
Tužilaštvo Bosne i Hercegovine je u martu saopštilo da od decembra provode istražne radnje zbog osnova sumnje da je počinjeno krivično djelo napad na ustavni poredak BiH.
“Istraga je ubrzana”nakon što je Narodna skupština Republike Srpske usvojila neustavne zakone te radila na rušenju institucija Bosne i Hercegovine.
Tužilaštvo BiH se “pohvalilo” istražnim radnjama nakon što je tadašnji predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik u Banjaluci potpisao ukaze o proglašenju zakona kojima se zabranjuje djelovanje Suda i Tužilaštva Bosne i Hercegovine, Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) te Visokog sudskog i tužilačkog vijeća BiH (VSTV) na teritoriji ovog entiteta.
Politika
VUKOMANOVIĆ: Ne smijemo se igrati sa porodiljama i djecom! Zbog NAMJEŠTENOG TENDERA trudnice ostale bez besplatnih prenatalnih testova?
Tanja Vukomanović, narodni poslanik PDP-a, postavila je pitanje ministru zdravlja Republike Srpske, Alenu Šeraniću, u veza sa prenatalnim testovima.
– Prenatalni testovi u više nisu besplatni. Htjela bih, u ime brojnih trudnica, koje su pisale meni, a vjerujem i ministarstvu i UKC RS da pitam da li se pronalazi neko novo rješenje da ti testovi budu ponovo besplatni? Da li će iko odgovarati na UKC RS za ovaj propust ili ćemo opet čekati godinu dana za novi tender?- upitala je Vukomanovićeva.
Šarenić je odgovorio da se traži novo rješenje.
– Što se tiče prenatalnih testova radi se o odluci Konkurencijskog vijeća BiH. Vijeće je zaključilo da ovakav mehanizam, kakav smo predložili, nije odgovarajući i da se treba obezbijediti odgovarajuća konkurentnost, iako je Klinički centar, u okviru ovog postupka, imao potpisan ugovor sa Fondom, u skladu sa programom koji je izašao iz Zakona o obaveznom zdravstvenom osiguranju, te raspisao javni poziv na koji se mogao javiti bilo ko – kazao je Šeranić i dodao:
– Ono što smo uočili jeste da su ta testiranja radile organizacije koje su registrovane kao d.o.o., a ovo ne može radi d.o.o. nego zdravstvena ustanova – kazao je Šeranić.
On je potvrdio da resorno ministarstvo traži nova rješenja te da su neka već predložena.
Kako kaže , zna da je trudnicama problem plaiti test i čekati refundaciju Fonda. Šeranić tvrdi da se traži način da se svima omogući takva vrsta zdrvastvene usluge.
Vukomanovićeva je istakla da joj je drago da niko ne poriče problem, te da su očigledni propusti u UKC RS.
Ona navodi da problem nastao zbog favorizovanja firmi i namještanja tendera.
– Znam da u ovoj zemlji postoji korupcija u mnogim nivoima i da se borimo sa tim, te da je ušla u svaku poru društva. Ipak, postoji nešto sveto, nešto što se ne smije dirati, a to su porodilje i to su djeca i ne smijemo se igrati sa tim – kazala je ona i dodala:
– Ko god je imao dodir sa ovim testovima, mogao je da vidi je da ovi testovi za iste pare nude mnogo manji obuhvat, od testova koji se rade u drugim ustavnovama. Vjerujem da su oni koji su sumnjali u ovo sve imali razloga za to – zaključila je ona.
-
Politika2 dana agoStanivuković optužio Igora Dodika za PODMETANJE LAŽI! “Saplešćete se vi o Draškića KAO MNOGO PUTA DO SADA!”
-
Politika1 dan agoNSRS VAŽNIJI DRAGOCJENI METALI OD LJUDI! Vukomanović: “Roditelji-njegovatelji godinama trpe nepravdu!”
-
Društvo2 dana agoI UGLJEVIK VAN POGONA! Od noćas ne rade ni oni, ni RITE GACKO
-
Hronika2 dana agoŽENA PRONAĐENA MRTVA NA PODU BOLNICE! Porodica bijesna, zaposleni se ovako pravdaju
-
Politika1 dan agoCVJETINOVIĆ TVRDI “Radnici RiTE prevazilaze strah”?
-
Politika2 dana agoŠTA JE SVE DODIK PRODAO I PREDAO da bi mu se skinule američke sankcije?
-
Region2 dana agoI državljani Hrvatske koji žive u BiH će MORATI DA ODSLUŽE VOJNI ROK!
-
Svijet2 dana agoVJEROVALI ILI NE! Dobila Nobela za mir, pa POZVALA NA RAT U SOPSTVENOJ ZEMLJI!
