Connect with us

Svijet

Papa Franjo bio blizu smrti, LJEKARI RAZMATRALI DA OKONČAJU TRETMAN!

Poglavar Rimokatoličke crkve papa Franjo je u jednom trenutku tokom liječenja od upale pluća u rimskoj bolnici bio toliko blizu smrti da je tim ljekara razmatrao da okončaju tretman kako bi mogao da umre u miru, izjavio je danas šef njegovog ljekarskog tima Serđo Alfijeri.

Prema njegovim riječima, nakon krize sa disanjem 28. februara u kojoj se papa umalo udavio prilikom povraćanja, postojao je realan rizik da se neće izvući.

“Morali smo da biramo da li ćemo tu da se zaustavimo i ‘pustimo ga da ode’ ili da nastavimo sa svim mogućim lijekovima i terapijama, uz najveći rizik da oštetimo njegove druge organe”, izjavio je za Korijere Dela Sera Aflijeri, ljekar u bolnici Đemeli u Rimu.

Alfijeri je rekao da su se na kraju odlučili za ovo drugo.

“Danima smo rizikovali da oštetimo papine bubrege i koštanu srž, ali smo ipak nastavili sa terapijom. Njegovo tijelo je dobro reagovalo, a infekcija se povukla”, naveo je Alfijeri i dodao da mu je Masimilijano Strapeti, papin lični bolničar, u trenutku najveće krize poslao poruku da se ne odustaje.

Kada je ga vidio kako napušta sobu na desetom spratu bolnice obučen u bijelo, Alfijeri je rekao da se osijetio da je čovjek pred njim ponovo postao papa.

Papa Franjo (88) vratio se u Vatikan u nedjelju nakon što je u bolnici zbog pneumonije bio od 14. februara. Ljekari su mu preporučili da miruje još dva mjeseca kako bi se u potpunosti oporavio, prenosi Tanjug.

Svijet

PREDSJEDNIK IRANA “Ne težimo nuklearnom oružju, ALI NEĆEMO OKLIJEVATI”

Iran ne teži stvaranju nuklearnog oružja, ali neće oklijevati da brani svoja legitimna prava, izjavio je danas predsjednik te zemlje Masud Pezeškijan u razgovoru sa predsjednikom Ujedinjenih Arapskih Emirata Mohamedom bin Zajedom.

.”Očekujemo da im objasnite, u vašim odnosima sa Sjedinjenim Državama, da Islamska Republika Iran samo pokušava da potvrdi svoja legitimna prava“, rekao je Pezeškijan Bin Zajedu.

On je dodao da je Iran spreman da riješi probleme ”za pregovaračkim stolom“, prenosi iranska agencija Irna.

Pezeškijan je ranije danas rekao da će ta zemlja poštovati primirje koje je najavio američki predsjednik Donald Tramp, pod uslovom da se i Izrael pridržava njegovih uslova.

“Ako cionistički režim ne prekrši primirje, ni Iran ga neće prekršiti”, rekao je Pezeškijan tokom telefonskog razgovora sa malezijskim premijerom Anvarom Ibrahimom, navodi se u saopštenju iranskog predsjedništva, prenosi portal Al Arabija.

Tramp je danas saopštio da je primirje između Izraela i Irana od sada na snazi i zamolio obje zemlje da ga ne krše.

Nastavi čitati

Svijet

U EVROPI PROŠLE GODINE BILO 58 TERORISTIČKIH NAPADA: Skoro svaki treći počinilac je bio maloljetan

Nova Agenda za borbu protiv terorizma, koja će biti prilagođena savremenim izazovima, biće predstavljena kasnije ove godine.

U 2024. godini, 14 država članica Evropske unije prijavilo je ukupno 58 terorističkih napada, objavljeno je u najnovijem izvještaju o situaciji i trendovima terorizma u EU (TE-SAT).

Od tih napada, 34 su sprovedena, pet je bilo neuspješno, a 19 je spriječeno, naveo je Evropol u saopštenju.

U 20 država članica EU, 449 osoba je uhapšeno zbog terorističkih aktivnosti. Izvještaj, jedini takve vrste u Evropi, opisuje glavne izazove i promjene kada je riječ o terorizmu tokom 2024. godine, na osnovu podataka od država članica EU i partnera Evropola.

Izvršna direktorka Evropola Katrin de Bol istakla je da terorizam i nasilni ekstremizam ostaju visoki prioriteti za evropske države. Kako je navedeno u izvještaju, zabrinjavajući je porast mladih ljudi, posebno maloljetnika, koji se uključuju u terorističke aktivnosti.

Grupe terorista često ciljaju ranjive pojedince, uključujući one sa mentalnim zdravstvenim problemima, socijalnom izolacijom i zavisnostima od interneta, navedeno je.

Evropski komesar za unutrašnje poslove i migracije Magnus Bruner upozorava da terorizam i nasilni ekstremizam ostaju “ozbiljne prijetnje”. On je istakao da je posebno važno spriječiti radikalizaciju mladih i iskoristiti onlajn platforme koje teroristi koriste za širenje ekstremističkih sadržaja.

Bruner je najavio da će kasnije ove godine biti predstavljena nova Agenda za borbu protiv terorizma koja će biti prilagođena savremenim izazovima.

Skoro svaki treći osumnjičeni za teroristička djela u 2024. godini bio je maloljetnik ili mlađi punoljetnik. Najmlađi uhapšeni terorista imao je samo 12 godina i bio je optužen za planiranje napada. Sukobi u Gazi i rat u Ukrajini imali su značajan uticaj na terorističku prijetnju u EU, izazivajući nasilje i širenje mržnje.

U Siriji, pad režima Bašara al Asada u decembru 2024. godine i uspon Hajat Tahrir al Šama (HTS) “označili su značajan geopolitički pomak koji može da ima dugoročne posljedice”, istaknuto je u izveštaju.

U izvještaju je takođe navedeno da se za širenje terorističke propagande koristi i vještačka inteligencija.

Nastavi čitati

Svijet

FICO KRITIKUJE NATO “Mi biramo tempo, dva procenta su dovoljna”

Slovački premijer Robert Fico uvjeren je da nijedan cilj koji NATO bude usvojio danas neće biti ispunjen “do najsitnijeg detalja” i smatra da svaka zemlja ima pravo da sama određuje tempo i strukturu svojih izdvajanja za odbranu.

Govoreći u vezi sa aktuelnim samitom NATO-a u Hagu, Fico je izjavio da Slovačka može da ispuni kapacitete koji se očekuju unutar NATO-a čak i sa postojećim budžetom Ministarstva odbrane Slovačke, prenosi Tasr.

– Slovačka ima suvereno pravo da sama odlučuje o tempu i strukturi rashoda za odbranu u svom planu. Istovremeno, garantujemo da su dva procenta koja su trenutno predviđena budžetom dovoljna za ispunjavanje kapaciteta koje NATO od nas očekuje – istakao je Fico.

Danas je u Hagu počeo dvodnevni samit NATO-a, gde će se razgovarati o tri glavne teme – povećanju izdataka za odbranu, izgradnji odbrambene proizvodnje i nastavku pomoći Ukrajini.

Tanjug

Nastavi čitati

Aktuelno