Connect with us

Svijet

PRIJETE MASOVNI OTKAZI: Trampove carine mogu izazvati nestašicu lijekova u Evropi?

Iako su tarife osmišljene da podrže domaće industrije, stvore radna mjesta i smanje zavisnost od stranih lanaca snabdjevanja, njihov uticaj na farmaceutsku industriju mogao bi biti mnogo složeniji.

Potencijalni američki tarifni udari na farmaceutsku industriju mogli bi izazvati lančanu reakciju koja bi se proširila daleko van neposrednog poskupljenja, s obzirom na to da se i SAD i Evropa u velikoj mjeri oslanjaju jedno na drugo. Cijeli svijet “zadržava dah” dok predsjednik Donald Tramp priprema naredne odluke koje će uticati na tržište, nakon što je najavio planove da uvede 25 posto tarife na automobile i druge ključne sektore već 2. aprila.

Govoreći iz Ovalne kancelarije u srijedu uveče, Tramp je potvrdio da su farmaceutske industrije među onima na njegovoj listi, jasno naglasivši cilj vraćanja proizvodnje lijekova u Sjedinjene Države, prenosi Euronews.

Iako su tarife osmišljene da podrže domaće industrije, stvore radna mjesta i smanje zavisnost od stranih lanaca snabdjevanja, njihov uticaj na farmaceutsku industriju mogao bi biti mnogo složeniji. Umjesto da koristi proizvodnji u SAD, tarife bi mogle dovesti do rasta cijena ljekova i izazvati neočekivane posljedice i za američke i za evropske farmaceutske kompanije.

Za EU bi efekti mogli biti jednako ozbiljni, sa mogućim poremećajima u lancima snabdjevanja i mogućim protumeraama protiv američkih farmaceutskih firmi koje posluju u Evropi.

Šta američke tarife znače za farmaceutski sektor EU?
· Otežan pristup ključnim američkim lijekovima za evropske pacijente

Trgovinski rat u farmaceutskoj industriji značio bi smanjen pristup ključnim američkim lekovima za pacijente u Evropi, što bi moglo dovesti do viših troškova zdravstvene zaštite. Međutim, SAD takođe u velikoj meri zavisi od evropskih farmaceutskih uvoznih proizvoda, posebno visokovrednih, specijalizovanih lijekova. Tarife bi mogle dovesti do povećanja cena lekova, nestabilnosti u lancima snabdjevanja i finansijskog pritiska na pružaoce zdravstvenih usluga.

· SAD kao najveći uvoznik farmaceutskih proizvoda

U 2023. godini, SAD je postao najveći svetski uvoznik farmaceutskih proizvoda, uvozeći robu u vrednosti od 170 milijardi dolara (157 milijardi evra). Važan izvor za SAD čini EU, koja snabdijeva oko 80% aktivnih farmaceutskih sastojaka (API), uključujući 127 milijardi dolara (117 milijardi evra) vrednih proizvoda poput semaglutida, ključne komponente za popularne lijekove za mršavljenje. Irska bi mogla biti među najpogođenijim zemljama ako se uvedu tarife.

· Irska kao ključni igrač

Kada je nedavno razgovarao sa irskim premijerom Mihaelom Martinom, Trump je komentarisao da su američke farmaceutske kompanije sada uglavnom locirane u Irskoj. U 2023. godini Irska je izvezla farmaceutske proizvode u vrednosti od više od 80 milijardi evra, što čini više od 50 posto ukupnog izvoza zemlje. Ukoliko se uvedu tarife, cene lekova u SAD mogle bi porasti, a Irska bi mogla izgubiti radna mjesta, jer bi kompanije možda bile primorane da presele proizvodnju na drugo mjesto.

· Uloga Novo Nordiska

Farmaceutski sektor Danske, posebno kompanija Novo Nordisk, takođe je vrlo izložen američkim tarifama. Novo Nordisk je globalni lider u liječenju dijabetesa i gojaznosti, a više od 50 posto svojih prodaja ostvaruje u SAD-u, tržištu sa visokom prevalencijom dijabetesa. Ako tarife povise cijenu lekova ove kompanije u SAD, to bi moglo ozbiljno uticati na američke pacijente, kao što su to ranije učinili skupi udari na cijenu insulina. Pad prodaje mogao bi negativno uticati na vrednost akcija Novo Nordiska i staviti pritisak na dansku ekonomiju koja zavisi od farmaceutskih izvoza.

· Uticaj na druge evropske farmaceutske zemlje

Iako su Irska i Danska možda najpogođenije, i druge evropske farmaceutske zemlje osetile bi uticaj. Belgija, domaćin značajnih evropskih proizvodnih pogona američkog Pfizera, izvezla je farmaceutske proizvode u vrednosti od 73 milijarde dolara u prvih deset mjeseci 2024. godine, a 25 posto ovog izvoza je išlo u SAD.

Njemačka, ključni izvoznik farmaceutskih i biotehničkih proizvoda, suočila bi se sa problemima, jer velike firme mogu biti pogođene. Francuska, gdje dominira Sanofi, koja se bavi vakcinama, insulinom i lekovima na recept, takođe bi mogla pretrpeti gubitke, dok bi Italija mogla izgubiti konkurentnost zbog svoje jake proizvodnje generičkih lijekova i API.

· EU bi mogla uzvratiti udarac

Ako SAD uvede tarife na evropske farmaceutske proizvode, EU bi mogla odgovoriti kontramerama koje bi se odnosile na velike američke farmaceutske firme. Evropska komisija navodno razmatra opcije u svom “dobro izbalansiranom i pravovremenom odgovoru”, a ovo bi moglo uključivati veće izvoznu cijenu za američke firme. Protivmere bi mogle pogoditi američke lijekove poput MSD-ovog lečenja raka i injektabilnog lijeka za dijabetes.

Svijet

PAKAO IZ VAZDUHA! Rusi Iskanderom sravnili ukrajinski štab – ELIMINISAN BRIGADNI VRH!

Ruski raketni udar na Guljajpolje, izveden taktičkim raketnim sistemom „Iskander“, rezultirao je potpunim uništenjem komandnog sastava 110. odvojene mehanizovane brigade Oružanih snaga Ukrajine.

Kako je potvrdio i sam ukrajinski predsjednik Vladimir Zelenski, u napadu je ubijen komandant brigade, pukovnik Zaharevič. On je dodao da ima još nekoliko žrtava. Međutim, u prvi mah nije bilo jasno da li Zelenski misli na kompletan vrh brigade.

U narednim danima počele su da se pojavljuju umrlice niza drugih lica pored Zahareviča. Potom se saznalo da je stradao i njegov zamjenik, potpukovnik Romanjuk. Prema novim informacijama, stradao je i načelnik štaba brigade, potpukovnik Valerij Mirzajev, kao i još nekoliko visokih oficira. Praktično, cijela komanda 110. brigade je zbrisana u jednom preciznom udaru.

Udar se dogodio na udaljenosti od oko 70 kilometara iza linije fronta, što svjedoči o dubokoj operativnoj sposobnosti ruske vojske da pogađa ciljeve u pozadini. Guljajpolje je selo u Dnjepropetrovskoj oblasti i ne treba ga miješati sa gradom u Zaporoškoj oblasti, znatno bližim frontu. Rusi moraju da odaju priznanje i svojim kvalitetnim obavještajnim podacima koji su doveli do likvidacije čitavog terenskog štaba.

Naime, iako su neki ukrajinski izvori odmah izvijestili o stravičnoj pogibiji oficira, drugi su pisali kako je ubijeni pukovnik stradao sa porodicom. To je trebalo da opravda činjenicu o više mrtvih lica. I zaista, na mjestu pogotka, u selu Guljajpolje, nalaze se samo ostaci seoskih kuća. Vremenom je istina isplivala, a veliki gubici među oficirima nisu mogli da se sakriju.

Ovaj gubitak predstavlja ozbiljan udarac za ukrajinske snage, koji podsjeća da su Rusi sposobni da dođu u posjed važnih operativnih podataka, ali i da precizno dejstvuju.
Glas

Nastavi čitati

Svijet

TEŽAK UDARAC ZA PUTINA! Ubijen zamjenik vrhovnog komandanta ruske Ratne mornarice

Zamjenik vrhovnog komandanta ruske mornarice, bivši komandant 155. odvojene gardijske brigade Mihail Gudkov poginuo je u Kurskoj oblasti, objavio je guverner Primorja Oleg Kožemjako.

Gudkov je poginuo vršeći dužnost oficira zajedno sa svojim saborcima – naveo je on, prenosi ruski portal Meduza.

Među ostalim poginulima, guverner Primorja imenovao je oficira Narimana Šihaljeva. Okolnosti i datum smrti Gudkova i njegovih saboraca nisu navedeni.

Ukrajinski mediji navode da je Gudkov “likvidiran”, a prema nekim Telegram kanalima, Gudkov je poginuo zajedno sa još 10 oficira u napadu ukrajinskih oružanih snaga na komandni punkt u oblasti Koreneva blizu granice.

Sveruska javna organizacija marinaca “Tajfun” navela je da su 2. jula ukrajinske oružane snage izvele raketni napad na komandni punkt 155. brigade marinaca. U Korenevu su četiri rakete pogodile prednji komandni punkt, ubivši više od 10 ljudi, uključujući Gudkova i nekoliko viših oficira.

General-major Mihail Gudkov bio je komandant 155. odvojene gardijske brigade marinaca Tihookeanske flote.

U martu 2025. godine postavljen je na mjesto zamjenika komandanta ruske mornarice. Ruski predsjednik Vladimir Putin je unapredio Gudkova tokom sastanka sa podmorničarima nuklearne podmornice Arhangelsk.

Gudkovu su dodjeljena zvanja Heroja Rusije i Heroja Primorja.

Nastavi čitati

Svijet

PUTIN POSLAO PORUKU ZA DAN NEZAVISNOSTI “Moskva i Minsk zajedno protiv svih kriza!”

Moskva i Minsk mogu zajedno da prevazuđu sve poteškoće, jer odnosi dvije bratske strane služe kao stabilišući faktor, naveo je predsjednik Rusije Vladimir Putin u čestitki upućenoj bjeloruskom predsjedniku Aleksandru Lukašenku povodom Dana nezavisnosti Bjelorusije.

Putin je naglasio da je taj praznik, koji se obilježava povodom oslobađanja Minska od nacističke okupacije tokom Drugog svjetskog rata, važan datum i za ruski i za bjeloruski narod.

“Boreći se rame uz rame, naši narodi dali su odlučujući doprinos pobjedi nad nacizmom”, istakao je Putin.
Prema njegovim riječima, bratsko prijateljstvo i međusobna podrška dvije prijateljske zemlje ostaće nepokolebljivi i netaknuti usljed spoljnih prijetnji i izazova današnjice.

Putin je podsjetio da Moskva i Minsk sarađuju u raznim područjima, koordinišu napore u rješavanju unutrašnjih pitanja i stabilno jačaju institucije Saveza Rusije i Bjelorusije.

Ruski predsjednik izrazio je uvjerenje da će Rusija i Bjelorusija, ukoliko budu dalje radile zajedno, prevazići sve izazove i dodatno ojačati bilateralne veze koje će biti od koristi i ruskom i bjeloruskom narodu, prenio je TASS.
Linker
“Želim Vam dobro zdravlje i uspjeh, a narodu Bjelorusije sreću i napredak”, dodao je Putin.

Nastavi čitati

Aktuelno