Društvo
NOVI PROBLEMI! Banka odustala od kreditiranja „Elektroprivrede RS“

Elektroprivreda Republike Srpske primorana je da traži novog kreditora za šest miliona maraka s obzirom na to da se sarajevska ASA banka predomislila i odustala od gotovo sklopljenog posla.
Još u januaru ove godine ERS je raspisao tender za dugoročno kreditno zaduženje, a ova banka se jedina javila i ponudila da ga realizuje uz kamatu i troškove od 412.000 KM.
Iako su izabrani kao najpovoljniji ponuđač, iz banke su se javili prošle srijede sa obavještenjem da odustaju i povlače ponudu.
„Ugovorni organ je zaprimio obavještenje da je riječ o indikativnoj ponudi koja nije obavezujuća za banku u smislu obaveze za finansiranje. Po indikativno navedenim uslovima nije podržala zahtjev za pružanje usluge kreditnog zaduženja“, navodi se u odluci o poništenju postupka.
Podsjećamo, ERS je zbog lošeg rada svojih proizvodnih postrojenja u prva četiri mjeseca bio prinuđen da uvozi ogromne količine električne energije koje je platio oko 120 miliona maraka.
Uvoz struje se plaćao uglavnom preko kredita koji su uzimani od komercijalnih banaka. Zaključno sa junom, ERS se zadužio za oko 150 miliona maraka.
Međutim, tu nije kraj. Vlada Republike Srpske je dala garancije za novo zaduženje ovog preduzeća u iznosu od 25 miliona maraka.
Plan je da se novac iskoristi za izmirenje obaveza iz prethodnog perioda.
Društvo
VREMENSKA PROGNOZA! Sunčano uz umjerenu oblačnost

U Republici Srpskoj i Federaciji BiH će biti sunčano uz umjerenu oblačnost i maksimalnom temperaturom vazduha do 36 stepeni Celzijusovih.
Od sredine dana očekuje se postepeno naoblačenje od zapada, gdje je poslije podne moguća slaba kiša.
Vjetar će u prvom dijelu dana biti slab, zatim umjeren do jak jugozapadni, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda. Jutarnja temperatura vazduha biće od 14 do 20, na jugu do 23, a najviša dnevna od 30 do 36 stepeni Celzijusovih, saopšteno je iz Federalnog hidrometeorološkog zavoda.
Društvo
Cijene DIVLJAJU, aplikacija za praćenje NIJE POMOGLA!

U Republici Srpskoj cijene u marketima svakodnevno rastu. Pokušaj ministarstva trgovine i turizma da ublaži kupovinu građanima uvodeći na određene proizvode 0 posto marže i nije baš poboljšao životni standard. Sada je u najavi novi pokušaj kroz kreiranje aplikacije za praćenje cijena. Međutim, potrošači kažu, bolje smanjite cijene jer aplikacija ništa pomoći neće.
Brojne kampanje i najave ograničavanja i sniženja cijena osnovnih životnih namirnica nisu donijele značajne rezultate. Ne samo da nije došlo do nižih cijena hrane nego su za brojne proizvode cijene nastavile nekontrolisano da rastu.
Većina građana već dugo vremena žive na ivici egzistencije i kampanje im ne znače ništa ukoliko se ne ograniči osnovna cijena proizvoda. Resorno ministarstvo još nije zašlo u oblast ozbiljnog ograničavanja cijena ali će kroz aplikaciju za praćenje cijena, koju radi sa Službenim glasnikom, pokušati da pomogne građanima da znaju gdje su cijene najniže.
„Cilj je da se građani mogu informisati gdje je skuplje ili jeftinije mlijeko, ulje i to će dodatno uštediti i vrijeme građanima koji će moći da biraju gdje da kupuju po jeftinijoj cijen“, kaže Denis Šulić, ministar trgovine i turizma Republike Srpske.
Iz udruženja potrošača kažu da je ideja o aplikaciji za praćenje cijena dobra ali je upitno kako će se to zakonski provoditi kod nas. Upitno je i koliko će sve to koštati, da li će aplikacija biti dostupna svima i da li će to zaista pomoći građanima da uštede novac u kućnom budžetu.
„To su aplikacije koje su jako skupe. Uvijek se stvara sumnja dogovarnja plaćanja koja nisu potrebna. U ovom momentu možda bi taj novac trebalo da ide za nekim drugim važnijim stvarima. Ono što bih ja uradila da zaštitim potrošače jeste politika cijena, da imamo odgovornu politiku cijena, da sve ono što je obuhvaćeno zaštitom potrošača da to bude kroz stateška dokument urađeno“, kaže Snežana Šešlija, izvršni direktor Udruženja za zaštitu potrošača Toper iz Doboja.
Ono što bi stvarno uticalo na poboljšanje životnog standarda građana, i što se u nekoliko navrata i pokušalo prije nekoliko godine, je uvođenje niže stope PDV-a na osnovne životne namirnice. Međutim, za tako nešto nije bilo volje ni razumijevanja. Ekonomisti ne vjeruju ni da će aplikacija za praćenje cijena pomoći građanima da bolje žive.
„To nije mjera koja će doprinijeti promjeni odnosa na tržištu i boljim uslovima za potrošače u smislu dostupnosti proizvoda po nižim cijenama mnogo značajniji faktori su ostali van fokusa trgovinske politike, a to je domaća proizvodnja i ponuda to je rješenje za spuštanje cijena i da imamo snažnu konkurenciju ponudu i da je riječ o proizvodaim domaće proizvodnje“, kaže Milenko Stanić, ekonomista.
Pored toga što uskoro nećemo moći da priuštimo ni osnovne životne namirnice, nećemo moći čak ni da se zasladimo uz kafu jer su cijene kafe u maju bile oko 61 odsto više u odnosu na isti period prošle godine, a čokolada je skuplja za 58 odsto. U međuvremenu vlast na sebi ne štedi, kupuju se novi automobili, poslovni prostori vrijedni desetine miliona maraka, a građani su prepušteni sami sebi i ostavljeni da se, kako znaju, bore sa inflacijom odnosno drastičnim skokovima cijena.
(BN)
Društvo
TUGA KOJA NE PROLAZI! Sjećanje na 143 ubijene srpske djece

U Spomen hramu Svetog apostola Pavla u mjestu Trnjak, u federalnoj opštini Odžak, danas je služena liturgija i parastos za 601 ubijenu srpsku žrtvu u Drugom svjetskom ratu, od kojih je 143 djece, te za četvoro stradalih u Odbrambeno-otadžbinskom ratu.
Vjerske obrede predvodio je šamački sveštenik Nenad Tojić, u prisustvu vjernika iz Trnjaka i Šamca.
Načelnica Odjeljenja za opštu upravu Šamaca Nataša Marinković rekla je da je izgradnjom Spomen hrama trajno sačuvano sjećanje na žrtve.
– Ljudi koje danas pominjemo su u Drugom svjetskom ratu izvedeni iz svojih kuća i ubijeni samo zato što su bili Srbi. Najveći dio stanovništva ovog kraja je svoje utočište tokom Odbrambeno-otadžbinskog rata našao u Šamcu i opština im je pomogla da izgrade Spomen hram – istakla je Marinkovićeva.
Odluka o gradnji Spomen Hrama donesena je 2017. godine kada su i postavljeni temelji, a gradnja je počela 2018. godine.
Hram je završen u martu prošle godine.
Parastos nevinim žrtvama održava se redovno od 2017. godine.
-
Region3 dana ago
STIGLA PORUKA IZ BEOGRADA! Srbi da podnesu tužbe za genocid
-
Region2 dana ago
Vučić o zločinu u Srebrenici: “Ne možemo promeniti prošlost, ali možemo budućnost!”
-
Politika3 dana ago
PO KO ZNA KOJI PUT, NJIHOVI “PIPCI” SEŽU SVUDA! SNSD se miješa u rad Udruženja penzionera Banjaluke?
-
Politika1 dan ago
DODIK: Muslimani prikrivaju priču o ZLOČINIMA NAD SRBIMA i forsiraju svoju laž
-
Politika2 dana ago
DODIK “Uvođenje američkih carina najviše će pogoditi FBiH!” NAS NEĆE, JER NIŠTA NI NE IZVOZIMO
-
Banjaluka2 dana ago
SNSD MIROSLAV BOJIĆ PRIZNAO! Banjalučka raskrsnica kao primjer uređenja za Laktaše
-
Banjaluka1 dan ago
BANJALUKA BRINE O NAJSTARIJIMA: 25.000 penzionera vozi se besplatno gradskim prevozom!
-
Region1 dan ago
VUČIĆ PORUČIO: Srbija će proći kroz još mnogo muka, ali ćemo uvijek čuvati svoju zemlju i narod