Društvo
GRAĐEVINCI MILIONERI! Evo ko je u Srpskoj najviše profitrao

Građevinske firme u Republici Srpskoj zaradile su u prošloj godini desetine miliona maraka, a najprofitabilnije su bile „Herc gradnja“, „Integral inženjering“, „Ban gradnja“ i „Aragosta invest“.
Najveću zaradu od 18,5 miliona KM imala je „Herc gradnja“ iz Bileće koja predvodi konzorcijum koji gradi bolnicu u Trebinju.
U odnosu na 2023. godinu njena dobit je povećana za 4,8 miliona KM.
Prihodi „Herc gradnje“ lani su iznosili 80,7 miliona KM, dok su godinu ranije bili daleko manji i iznosili su 57,6 miliona.
Preduzeće je na kraju 2024. zapošljavalo 207 radnika, odnosno sedam više nego godinu ranije.
Odmah iza njih po visini dobiti nalazi se „Integral inženjering“ kojem je prošla godina bila lošija nego 2023.
Naime, dobit ovog preduzeća lani je iznosila 14,4 miliona KM i smanjena je za 5,6 miliona u odnosu na 2023.
Značajan pad imali su i u ostvarenim prihodima koji su sa 184,7 miliona pali na 128 miliona KM.
Takođe, smanjili su i broj radnika te su na kraju 2024. imali 573 zaposlena, 35 manje nego godinu ranije.
Slijedi manje poznata banjalučka firma „Ban gradnja“ sa 12,5 miliona KM. Ova firma je imala najveći rast dobiti i to od 7,7 miliona maraka.
Prihodovala je 14,9 miliona, a godinu ranije 11,1 miliona maraka, dok je u obje godine zapošljavala po jednog radnika.
Značajan rast dobiti imala je i „Aragosta Invest“ i to sa 8,4 miliona KM na 11,3 miliona maraka.
Prihodi ovog preduzeća na kraju prošle godine su bili 37,7 miliona, a godinu ranije 28,7 miliona maraka. Zapošljavali su 83 radnika, odnosno pet manje nego 2023.
Firma „Stam-Petrović“ poznata po tenderima koje je dobijala od OC „Jahorina“ zaradila je u prošloj godini 7,6 miliona KM, što je daleko lošiji rezultat od onog iz 2023. kada su imali profit od 21,5 miliona KM.
I prihodi su im pali sa 36,4 na 22,3 miliona maraka. Broj radnika je smanjen za tri pa su na kraju prošle godine zapošljavali 21 radnika.
Dobojska firma „Proda mont“ lani je zaradila sedam miliona KM, što je za milion maraka više u odnosu na godinu ranije.
Prihodi su im iznosili 27,8 miliona KM i veći su za oko 600.000 nego u 2023. godini, a zapošljavali su 148 radnika.
Rast dobiti sa 5,2 na 5,6 miliona imali su „Mrkonjićputevi“ iz Mrkonjić Grada. Prihodi ovog preduzeća lani su iznosili 27,2, a godinu ranije 23,7 miliona maraka. Zapošljavali su 228 radnika, tri više nego u 2023.
Milionski profit imao je i banjalučki „Hidro-kop“ iako je i za njih 2024. bila nešto lošija u odnosu na 2023.
Tako je ova firma lani bila u plusu 4,4 miliona, odnosno oko 700.000 manje nego 2023.
Prihodi su im pali za 1,6 miliona, sa 26,6 na 25 miliona maraka, dok je broj radnika smanjen za pet, sa 134 na 129.
GP „Krajina“ je zaradila 3,9 miliona KM, oko 300.000 više nego 2023. godine.
Prihodovali su 12,7 miliona, a u 2023. godini 12,9 miliona maraka, dok je broj radnika ostao isti – 91.
Znatno boljim rezultatima u prošloj nego u 2023. godini može se pohvaliti „Fortis grupa“ koji je povećala dobit sa milion na 3,8 miliona maraka.
Značajno su im rasli i prihodi i to sa 6,6 na skoro 19 miliona maraka. Zapošljavali su 31 radnika.
Milionsku dobit imale su i „Kozaraputevi“ i „Prijedorputevi“ povezane firme Fortis grupe.
Među najprofitabilnijim građevinskim firmama u RS nalazi se i „Integra inženjering“ iako je u prošloj godini imala drastičan pad dobiti.
Naime, ovo preduzeće je u 2023. godini zaradilo 10,3, a u prošloj 3,2 miliona KM, odnosno 7,1 milion KM manje.
Zapošljavali su 401 radnika, 19 manje nego godinu ranije.
Capital
Društvo
Novi apel iz RiTE Ugljevik: Ugroženi proizvodnja struje i radna mjesta!

Sindikat radnika Rudnika i termoelektrane (RiTE) Ugljevik uputio je novi apel institucijama Republike Srpske da hitno riješe pitanje koncesije na ležište uglja Ugljevik Istok 2, upozoravajući da bi, ukoliko se to ne desi, moglo izazvati ozbiljne posljedice po stabilnost elektroenergetskog sistema Srpske, ali i egzistenciju radnika.
Kako je za “Nezavisne novine” rekao predsjednik Sindikata Boban Benović, RiTE Ugljevik trenutno je najveći pojedinačni proizvođač električne energije u Republici Srpskoj, a obezbjeđenje dugoročnih rezervi uglja iz lokalnog ležišta od suštinskog je značaja za opstanak ovog sistema.
“RiTE Ugljevik proizvodi trećinu ukupne električne energije u okviru ‘Elektroprivrede RS’. Zapošljavamo gotovo 2.000 radnika i imamo izuzetan značaj za cijelu regiju. Ipak, i pored brojnih obećanja najviših zvaničnika, koncesija na ležište Ugljevik Istok 2 još nije vraćena našem preduzeću, iako je to ključno za naš dalji rad”, ističe Benović.
Prema njegovim riječima, još krajem januara nadležni su najavili da će Vlada RS otkupiti firmu “Comsar Energy Group Limited”, koja trenutno ima koncesiju, i time omogućiti RiTE Ugljevik nesmetanu eksploataciju ovog bogatog ugljenog ležišta. Međutim, ni nakon šest mjeseci ništa se nije konkretno desilo.
“Tačno je da su radnici zabrinuti. Prošlo je dosta vremena, a obećanja su ostala samo na riječima. Apelujemo na Vladu i nadležno ministarstvo da ispune ono što su rekli. Nećemo dozvoliti da treća lica, mimo RiTE Ugljevik, eksploatišu naš ugalj. Ukoliko se ne riješi koncesija, velika je vjerovatnoća da ćemo u zimskim danima ponovo ostajati bez uglja i samim tim i bez proizvodnje električne energije”, kazao je Benović.
Dodaje da su radnici spremni da pokrenu i radikalnije sindikalne mjere ukoliko se problem ne riješi, jer od stabilnog rada RiTE Ugljevik zavisi egzistencija hiljada porodica.
Sindikat podsjeća da ležište Ugljevik Istok 2 sadrži procijenjene rezerve od oko 48 miliona tona uglja, što bi, prema stručnim analizama, omogućilo nesmetan rad termoelektrane do 2050. godine.
Sličnog mišljenja je i ekonomista Milenko Stanić, koji smatra da bi energetska stabilnost i kontinuitet domaće proizvodnje trebalo da budu među ključnim prioritetima Vlade RS.
“Pomalo je čudno što još nije poznato koliko zaista novca je potrebno za preuzimanje koncesije. Spekuliše se o iznosu od 300 miliona KM, ali javnost nema tačne informacije. Ključno pitanje je kada će ovaj proces biti završen”, navodi Stanić.
On upozorava da je globalno energetsko tržište sve nestabilnije te da Republika Srpska mora osigurati sopstvene resurse ako želi izbjeći buduće poremećaje i zavisnost od skupog uvoza.
“Energetska nezavisnost, posebno kada imate domaće resurse, mora biti apsolutni prioritet. U trenutku kada brojne države ulažu milijarde da bi kupile sigurnost snabdijevanja, mi ne smijemo dozvoliti da nam ovako važan rudnik ostane van domaće kontrole”, zaključio je Stanić.
Podsjetimo, Vlada Republike Srpske je u aprilu na posebnoj sjednici prihvatila da kompaniji “Comsar Energy Group Limited” sa Kipra uplati 58,6 miliona KM, u svrhu otkupa koncesije za eksploataciju uglja na koncesionom polju Ugljevik Istok 2, koje se nalazi u sklopu Rudnika i TE
Ugljevik, a koja je u vlasništvu pomenute kiparske firme.
Društvo
POGLEDAJTE VODU U BERKOVIĆIMA, za sve kriva havarija na gradilištu HE Dabar

Građani Berkovića danima se suočavaju sa ogromnim problemom, jer je veći dio teritorije ove opštine, smještene na jugu Hercegovine, bez pitke vode.
Koliko je situacija alarmantna najbolje ilustruju fotografije koje su nam ustupili zabrinuti građani, a na kojima se vidi da kada se voda natoči u času, više djeluje kao da je sok iz tetrapaka.
“Prvo je voda bila blatnjava, sada je nemamo nikako”, kaže za “Nezavisne novine” jedan od mještana Berkovića, koji tvrdi da je problem nastao jer su radnici na gradilištu za potrebe Hidroelektrane Dabar, probili jednu od cijevi.
“Navodno, imamo informacije da će otklanjanje kvara biti oko 1. avgusta, pa ko preživi do tada”, kaže nam drugi stanovnik ove hercegovačke opštine, te dodaje da imaju informaciju da će radovi na mjestu gdje je izbio incident biti prekinuti kako bi se problem riješio.
To Berkovićanima, osim neizvjesnosti, ne znači mnogo.
Za vodu se, tvrde, snalaze kako znaju i umiju.
“Ne može se ni veš prati, ne možemo se ni okupati, a kamoli da koristimo vodu za piće”, ističe sagovornica “Nezavisnih novina”.
Vlasnik jednog ugostiteljskog objekta u Berkovićima dodaje da po vodu ide na izvor.
“Nemamo nikakve informacije šta će se desiti. Ovako je već nekoliko dana, nije se ovo nikad ranije desilo”, dodaje on.
Najveći dio opštine Berkovići, uključujući centar, snabdijeva se vodom sa izvorišta Vrijeka, a upravo je to izvorište pogođeno, kaže za “Nezavisne” Bojan Samardžić, načelnik opštine.
Informacije kojima on raspolaže govore da je do problema došlo zbog zamućenja usljed radova na izgradnji hidroenergetskog sistema HE Dabar, ali nije mogao da potvrdi spekulacije da je to prouzrokovano probijanjem cijevi.
“Nemam zaista takvu informaciju. Ali zamućenje vode je ekstremno, izmjereno je čak 619 jedinica, a dozvoljeno je pet. Radi se o zamućenosti 120 puta većoj od dozvoljene”, navodi Samardžić.
On podvlači da opština Berkovići ni u kom slučaju nije protiv izgradnje HE Dabar, ali da je pitka voda crvena linija za građane.
“To je egzistencijalno pitanje. Mi smo uputili zahtjev za hitno postupanje svim nadležnim subjektima, prije svega energetskim preduzećima koja su nosioci ovog projekta, Republičkom inspektoratu. Zahtijevamo da se uzrok što prije otkloni kako bismo imali pitku vodu”, poručio je Samardžić u razgovoru za “Nezavisne novine”.
Povratne informacije od nadležnih za Samardžića nisu optimistične.
“Nezvanično, neće biti pitke vode najmanje još 15 dana. Stanovništvo se snalazi, po vodu se ide na izvore, kupuje se u prodavnici”, naveo je Samardžić.
Poziv Republičkom inspektoratu za vodu je otišao od strane nadležnih u opštini, a da li je stigao na njihovu adresu, te da li je inspekcija izlazila na teren kako bi utvrdila zašto su Berkovići bez pitke vode, nismo saznali, jer do zaključenja ovog broja “Nezavisnih novina” nismo dobili odgovor iz Inspektorata Republike Srpske.
Ali zato jesmo od rukovodstva Hidroelektrane Dabar.
Oni tvrde da nisu tačne informacije da je do zamućenja i nestanka pitke vode došlo jer je probijena cijev na jednom od gradilišta na hidroelektrani.
“Nije tačno da je probijena cijev. Problem je nastao jer se u iskopu otvorila kaverna sa tokom vode, gdje se meki materijal iz karstne zone obrušio i došlo je do njegovog ispiranja. Pumpno postrojenje je u blizini i vučni naponi su povukli suspendovani mulj, koji je otišao u vodovodni sistem”, pojašnjava Danilo Ilić, direktor HE Dabar.
Poručuje da su trenutno obustavljeni iskopi u zoni i oko zone koja predstavlja opasnost za ponovno obrušavanje zemlje, te da izvođač radi tehničko rješenje kako da prevaziđe problem.
“U naredna tri dana ćemo pratiti ponašanje podzemnih voda na pijezometarskim bušotinama, kao i zamućenost izvorišta i reagovati u skladu sa pravilima struke”, kaže Ilić za “Nezavisne novine” i dodaje da su sve ovo bile nepredviđene okolnosti.
Na pitanje koliko ovakva situacija može potrajati, te da li ima ikakvu informaciju kada bi voda u Berkovićima mogla da bude za piće, Ilić je rekao:
“Po dinamičkom planu potrebno je još 20 dana da se završi iskop na mašinskoj zgradi, nekih 6.000 kubika materijala da se iskopa.”
Na kraju je dodao da će više informacija imati nakon što se izvrše preduzete analize.
Društvo
PREDIVNE VIJESTI! Srpska bogatija za 32 bebe

U Republici Srpskoj u protekla 24 časa rođene su 32 bebe, 14 djevojčica i 18 dječaka, rečeno je Srni u porodilištima.
Najviše, 13 beba rođeno je u Banjaluci, pet u Zvorniku, četiri u Gradišci, tri u Doboju, po dvije u Bijeljini, Istočnom Sarajevu i Nevesinju, a jedna u Prijedoru.
U Banjaluci je rođeno osam dječaka i pet djevojčica, u Zvorniku četiri djevojčice i dječak, u Gradišci tri dječaka i djevojčica, u Doboju dva dječaka i djevojčica, u Bijeljini, Istočnom Sarajevu i Nevesinju po dječak i djevojčica, a u Prijedoru dječak.
Poroda nije bilo u Foči i Trebinju, prenosi Srna.
-
Kuhinjica2 dana ago
SAVRŠEN DORUČAK Recept za najbolji tost sa sirom koji ćete ikad probati
-
Zanimljivosti2 dana ago
DA LI STE MEĐU NJIMA? Najtužniji ljudi rađaju se u ovim znakovima horoskopa
-
Politika20 sati ago
DODIK Ako Šmit bude zadirao u imovinu, slijedi odluka o SAMOSTALNOSTI Srpske!
-
Politika2 dana ago
TRAŽI SE PRAVNO UPORIŠTE: Priprema se teren za povratak Nešića u ministarsku fotelju
-
Svijet2 dana ago
JEDNA SE UDALA, druga je izričito protiv braka: Ovako izgleda život SIJAMSKIH BLIZNAKINJA
-
Politika16 sati ago
POBUNA U PARLAMENTU! Stanivuković POHVALIO ukidanje PDV-a, NOVAC OSTAJE NARODU!
-
Politika3 dana ago
ĆULUM SE VRAĆA NA ČELO SIPA-e: Izbor ministra bezbjednosti i dalje blokiran
-
Banjaluka2 dana ago
“SVI POTEZI SNSD SU LAŽ” Nakon što je Inspektorat potvrdio da je Stanivuković bio u pravu, stigao odgovor gradonačelnika