Connect with us

Društvo

OD NAŠE PEKARE DO ZELENE PLANTAŽE: Gašići pišu novu poslovnu bajku!

Bračni par Milijana i Dragan Gašić iz Mrkonjić Grada pekarskom proizvodnjom se bave 26 godina, a kad ne peku hljeb posvećeni su voćarstvu i plasteničkoj proizvodnji, te mini farmama za uzgoj domaćih svinja i koka nosilja.

Milijana je istakla da su vlastiti biznis započeli u nimalo laka i neizvjesna vremena, te da je posebno teško bilo uklopiti porodične obaveze, jer posao u pekari ponekad zahtijeva prisustvo od 24 časa dnevno.

„Bili smo mladi, puni entuzijazma, vjerovali smo u svoj trud i rad i tako smo uspjeli opstati do danas“, rekla je Gašićeva Srni.

Širenjem proizvodnje i prodaje domaćih pekarskih proizvoda na području susjednih opština, Gašići su uvidjeli da bi sami mogli obezbijediti i domaće sirovine.

„Odlučili smo se da u selu Šehovci, odakle porodica Gašić vodi porijeklo, podignemo voćnjake sa zasadima šljive, kruške, jabuke, a nešto kasnije dokupili smo još zemlje i proširili voćnjake, te zasadili i manju plantažu na kojoj uzgajamo lješnjake“, navela je Gašićeva i dodala da su im pomoć u poslu njihova tri sina.

Od uzgojenog voća prave domaće rakije i likere za koje su na sajmovima i manifestacijama u ovoj i susjednim opštinama i gradovima, kao i u regionu, dobijali mnogobrojna priznanja i nagrade.

Po domaćoj recepturi pripremaju i sokove, džemove i sušeno voće, koje u svojoj pekari koriste za razna peciva.

Gašićevi se nisu zadržali na pekarskoj i voćarskoj proizvodnji, pa su prije desetak godina kupili 1.200 kvadrata zemlje u selu Koljevići kod Mrkonjić Grada, te započeli uzgoj domaćih svinja i koka nosilja.

Kako bi zaokružili proces proizvodnje hrane, Gašići su podigli i plastenik u kojem uzgajaju paprike i paradajz.

Milijana kaže da je to jako puno posla, u kojem učestvuje cijela porodica.

„Sinovi nam pomažu kada stignu, jer svi imaju svojih obaveza. Jedan sin je završio Saobraćajni fakultet i odrađuje pripravnički staž, drugi je medicinski radnik u ovdašnjem Domu zdravlja, a treći je završio srednju veterinarsku školu i namjerava da upiše Veterinarski fakultet“, rekla je Gašićeva.

Ona je dodala da je treći sin uspješan džudista, do sada je više puta bio šampion Republike Srpske, a kao trećeplasirani na prvenstvu BiH obezbijedio je učešće i na Balkanskom prvenstvu koje će u avgustu biti održano u Turskoj.

Na uspjehe svoje porodice posebno je ponosna baka Cvijeta Gašić, farmaceut u penziji, koja je uvijek tu da pomogne u poslovima kada je potrebno.

Milijana i Dragan Gašić namjeravaju i dalje da proširuju svoje proizvodne kapacitete i proizvodnju domaće hrane jer, kako kažu, žele da oni i njihova djeca žive, rade i stvaraju u Mrkonjić Gradu.
Glas

Društvo

CIJENE DIVLJAJU! Sokovi poskupjeli 30%, hrana 8%, građani jedva preživljavaju, a tek stiže jesen!

Prosječne potrošačke cijene u Republici Srpskoj u junu su porasle za 4,7% na godišnjem nivou, nakon što su u maju porasle za 4,1 posto.

Prema podacima Zavoda za statistiku RS, najviše je poskupjelo bezalkoholno piće i to u prosjeku za 30,2 odsto.

I cijene hrane ne prestaju da rastu, a u šestom mjesecu je hrana skuplja u prosjeku za 8,2 odsto u odnosu na juni prethodne godine.

Sve skuplje su i usluge, a na godišnjem nivou su najviše poskupjele zdravstvene, osim bolničkih usluga, i to u prosjeku za 15,5 odsto. Za 10,8 odsto je skuplje predškolsko obrazovanje, a putni aranžmani su u prosjeku skuplji za 11,7 odsto. Ugostitetljske usluge su skuplje za osam odsto, a usluge prevoza za 6,1 odsto.

Poskupjele su i finansijske usluge i to za 5,1 odsto, a ostale usluge su u prosjeku više za 8,4 odsto.

Prema podacima Saveza sindikata RS, troškovi hrane i komunalnih usluga učestvuju sa oko 70 odsto u potrošačkoj korpi.

Indeks potrošačkih cijen Federacije Bosne i Hercegovine porastao je za godišnjih 4,2% u junu, nakon što je porastao za 3,2% u maju, podaci su Zavoda za statisiku FBiH, prenosi Indikator.

Nastavi čitati

Društvo

KATASTROFA! BiH i Albanija u trci za najsiromašniju zemlju Evrope

Živimo sve lošije, pokazuje i najnovija Eurostatova statistika. U trci smo sa Albanijom za najsiromašniju zemlju Evrope.

Prema najnovijim podacima Eurostata za 2024. godinu, bruto domaći proizvod po stanovniku u BiH iznosi svega 35% prosjeka Evropske unije, dok je u Albaniji nešto više – 37%. Ali zanimljiv zaokret donosi pokazatelj stvarne potrošnje građana, tzv. AIC (actual individual consumption). Tu BiH prestiže Albaniju sa 41% prosjeka EU, dok je Albanija na 38%.

Drugim riječima, Albanija ima nešto veće prihode, ali BiH troši više.

Na vrhu ljestvice nalazi se Luksemburg sa nevjerovatnih 241% EU prosjeka, dok BiH i Albanija ostaju duboko u zoni siromaštva. Sljedeća najlošije plasirana zemlja unutar EU je Bugarska sa 66% prosjeka, gotovo dvostruko više od BiH.

Zemlja BDP po stanovniku (% EU) AIC po stanovniku (% EU)

Luksemburg 241% 142%

Njemačka 102% 100%

Hrvatska 73% 71%

Bugarska 66% 64%

Albanija 37% 38%

BiH 35% 41%

Napomena: Podaci za Albaniju temelje se na preliminarnim procjenama Eurostata.

Kako živimo bolje kad imamo manje?
Veća potrošnja uz niži BDP može biti posljedica veće dijaspore, uvozne pomoći, kreditne potrošnje, sive ekonomije, pa čak i statističkih odstupanja. Jedno je jasno – ni BiH ni Albanija, kao ni zemlje regiona Crna Gora, Srbija, Sjeverna Makedonija, nalaze se daleko ispod evropskog prosjeka.

Bosna i Hercegovina i zemlje regiona imaju znatno niže cijene u odnosu na prosjek EU, što donekle ublažava uticaj nižih prihoda i BDP-a. Ipak, niži troškovi života nisu dovoljni da potpuno kompenzuju niži životni standard i ekonomsku snagu ovih zemalja.

Takođe primjetno je i da se evropske ekonomske sile nastavljaju udaljavati jedna od druge. Luksemburg je i dalje neprikosnoveni lider sa BDP-om po stanovniku koji je 142% iznad prosjeka EU, dok je Irska na drugom mjestu sa 111% iznad prosjeka. Ove dvije zemlje pokazuju neuporedivo visok nivo ekonomskog razvoja i životnog standarda.

Irska, uprkos visokom BDP-u, bilježi znatno nižu stvarnu individualnu potrošnju, što ukazuje na specifičnosti njihove ekonomije – multinacionalne korporacije i intelektualna svojina značajno podižu BDP, ali ne doprinose ujednačenoj raspodjeli bogatstva među stanovništvom.

S druge strane, Bugarska, kao najsiromašnija zemlja EU, ima BDP po stanovniku 34% ispod prosjeka Unije, dok Rumunija, Letonija i Grčka takođe znatno zaostaju. Disperzija između najbogatijih i najsiromašnijih članica EU ostaje velika, iako je tokom posljednjih deset godina blago smanjena – najbogatiji su i dalje oko četiri puta bogatiji od najsiromašnijih.

Ovi podaci jasno pokazuju da unutar Evrope i dalje postoje duboke ekonomske podele koje ugrožavaju socijalnu koheziju i jedinstvenu evropsku tržišnu ekonomiju. Dok bogate zemlje nastavljaju da rastu i jačaju svoj standard, slabije ekonomije ostaju zarobljene u začaranom krugu niskog rasta i nejednakosti, prenosi Buka.

Nastavi čitati

Društvo

Preminuo Novak Kondić, bivši ministar finansija Republike Srpske

Novak Kondić, bivši ministar finansija Republike Srpske, preminuo je juče u 74. godini.

Kondić je rođen 20. juna 1952. godine u Banjaluci.

Bio je univerzitetski profesor, doktor ekonomskih nauka i dekan Ekonomskog fakulteta u Banjaluci.

Sahrana će biti u petak 25. jula 2025. godine u 13 časova na Perduvovom groblju.

Nastavi čitati

Aktuelno