Politika
“BOLJE ČASTAN BIJEG NEGO NEČASTAN PORAZ” Alanfordovska pobjeda Milorada Dodika nad “zabranjenim” Sudom i Tužilaštvom BiH
Predsjednik Srpske i lider SNSD, Milorad Dodik, prekjuče je, u “akšam”, burno i uz pjesmu proslavio odluku Suda i Tužilaštva BiH da mu ukinu mjere pritvora zbog navodnog napada na ustavni poredak BiH.
Dodik je, podsjećamo, preksinoć bez prethodne najave otišao u Sarajevo i u pratnji advokata dao iskaz pred pravosudnim institucijama BiH koje je Republika Srpska, u skladu s odlukama njene Narodne skupštine, proglasila nelegalnim i zabranila njihovo djelovanje na teritoriji Srpske.
Takođe, vrijedi podsjetiti da su se tih dana, kada je skupštinska većina u parlamentu Srpske izglasavala zakone kojima se zabranjuje rad Suda i Tužilaštva BiH, VSTS, SIPA i OBA na teritoriji Srpske, svi oni koji su govorili suprotno od toga proglašavali “izdajnicima” i “stranim plaćenicima”. U isto vrijeme, lider SNSD pozivao je Srbe zaposlene u tim institucijama da napuste svoja radna mjesta, a onima koji taj poziv ne ispoštuju prijećeno je oduzimanjem imovine i, praktično, protjerivanjem iz Republike Srpske.
Kako bilo, Milorad Dodik je svojim prekjučerašnjim odlaskom “na noge” sudijama i tužiocima u Sarajevu grubo prekršio odluke i zakone usvojene u Narodnoj skupštini RS, a sve to, kako je već pomenuto, vatreno je proslavio na svom porodičnom imanju u Bakincima.
Inače, ovo nije prvi put kako su odluke najvišeg zakonodavnog tijela u Republici Srpskoj grubo pogažene i ignorisane od strane lidera SNSD. Naprotiv, skoro svaki svaki put kada su institucije na nivou BiH, ili pak Kristijan Šmit, koga institucije Srpske ne priznaju za visokog predstavnika, donosili određene odluke koje su, navodno, bile na štetu Republike Srpske i njene vlasti, Narodna skupština RS donosila je zaključke koje su “poništavale” te odluke.
Međutim, nijedna od navedenih odluka i zaključaka, koje su, između ostalog, predviđale ponovno formiranje Vojske Republike Srpske, formiranje UIO Republike Srpske, Agencije za lijekove RS ili pak zabranu rada brojnih institucija sa nivoa BiH na teritoriji Republike Srpske, nije bila ispoštovana.
Šta je sa Stevandićem i Viškovićem: Dodik se u Tužilaštvu BiH pojavio u pratnji svog advokata, PRITVOR MU EKSPRESNO UKINUT
Ako se ranije radilo o “neobavezujućim” odlukama i zaključcima, koji su i ranije donošeni u NS RS povodom aktuelne političke i ustavne krize u BiH, ovog puta, nakon prvostepene presude Miloradu Dodiku kojom mu se određuje kazna zatvora u trajanju od jedne godine i šest godina zabrane obavljanja dužnosti predsjednika Srpske, Narodna skupština Srpske donijela je konkretna zakonska rješenja.
Tako je, na primjer, NS RS krajem februara usvojila predložene zakone kojima se zabranjuje rad Suda i Tužilaštva BiH, SIPA, OBA i VSTS BiH na teritoriji Srpske. Takođe, istim zakonima nalaže se formiranje VSTS RS, koji, “by the way”, do danas nije formiran.
Komunikolog Mladen Bubonjić ocjenjuje da je odlazak “poslije zalaska sunca” Milorada Dodika u Sarajevo i davanje iskaza pred institucijama koje Republika Srpska, odlukama Narodne skupštine, smatra nelegalnim i nelegitimnim, predstavlja dodatno podizanje ljestvice u brojnim dosadašnjim primjerima ponižavanja inistitucija RS.
– Ovog puta, to je lično uradio prvi i najmoćniji čovjek u Republici Srpskoj. Opet, sa strane vlasti i Dodika to nije ništa neobično. Sto puta do sada su postavljali neke smjernice, usvajali zakone i ukaze, a onda su ih sami kršili. Istovremeno su etiketirali druge da se toga ne pridržavaju, prozivajući ih da su izdajnici i plaćenici. Kada oni to urade, onda se to proglašava “trijumfom”, “zdravim razumom”, “dijalogom za budućnost Republike Srpske” – kaže Bubonjić za Srpskainfo.
Dodaje da se odmah nakon Dodikovog “pokajničkog” odlaska u Sarajevo u medijima pod kontrolom vlasti počelo s relativizacijom tog događaja.
– Već je postala praksa da svaki put kada vlast prekrši ono što je ranije govorila, njeni mediji promptno reaguju i to pokušavaju da relativizuju. S istom matricom, koja prolazi već godinama, nastaviće i u narednom periodu. Krenuće se s optužbama na račun opozicije, s optužbama na račun tzv. političkog Sarajeva i međunarodne zajednice. Građanima koji sve to posmatraju ovo predstavlja dodatni razlog da postanu još više apatični – zaključuje Bubonjić.
Srpskainfo
Politika
“BOGATA” OPŠTINA! Nevesinjska bolnica nabavlja limuzinu od 92.430 KM
Opšta bolnica u Nevesinju odlučila je nabaviti automobil vrijedan 92.430 KM sa porezom, a sudeći po specifikacijama najvjerovatnije su se odlučili za škodu superb saznaje CAPITAL.
Kada su u pitanju karakteristike vozila zatražili su da automobil ima automatski mjenjač, pogon na sve točkove, kao i da bude crne metalik boje.
Traže i da vozilo ima putni računar, utičnicu u prtljažniku, limitator brzine, ali i prednje i zadnje parking senzore.
Zahtijevaju i da snaga motora bude najmanje 140 kilovata, kao i multifunkcionalni servo upravljač podesiv po visni i dubini.
Rok za prijem i otvaranje ponuda je 17. jul ove godine.
Aktuelni direktor ove bolnice je Velibor Milivojević.
Politika
BORENOVIĆ IZ STRAZBURA UPOZORIO: Višesatna čekanja na granicama ponižavaju građane, EES sistem mora biti prilagođen
U Savjetu Evrope u Strazburu ukazao sam na sve ozbiljniji problem višesatnih čekanja na granicama sa Evropskom unijom i potrebu urgentnog prilagođavanja novog EES sistema evidentiranja ulazaka i izlazaka sa realnim stanjem na graničnim prelazima i aerodromima.
Ovo je na “Iksu” objavio Branislav Borenović, poslanik u PD PSBiH.
“To je problem koji svakodnevno pogađa stotine hiljada građana širom zemalja zapadnog Balkana, uključujući i Bosnu i Hercegovinu – prekomjerno duga čekanja na granicama sa Evropskom unijom.
Tokom ljetne sezone, praznika i vikenda, čekanja na pojedinim graničnim prelazima traju po nekoliko sati. U tim kolonama nalaze se porodice sa djecom, studenti, radnici, turisti, preduzetnici i prevoznici. Gube se vrijeme, novac i strpljenje, dok frustracija neprestano raste”, naveo je on i dodao:
“U potpunosti razumijemo pravo i obavezu Evropske unije da štiti svoje spoljne granice i obezbijedi visok nivo bezbjednosti. Međutim, postoji opravdana zabrinutost da bi primjena novog Sistema evidencije ulazaka i izlazaka (EES) sa EU i šengen zonom mogla dodatno usporiti protok saobraćaja i dovesti do još dužih zadržavanja na graničnim prelazima i aerodromima”.
Borenović kaže da je kolagama u Savjetu Evrope rekao da ne želi da kritikuje, već da pozove na partnerstvo i pronalaženje rješenja.
“Da zamisle da po ovoj vrućini čekaju tri, četiri ili pet sati da bi prešli granicu sa Evropskom unijom. Da zamisle koliku to izaziva frustraciju, poniženje, iscrpljenost i osjećaj nepravde! Da li je to sloboda kretanja kojoj težimo?”, naveo je Borenović.
On je podsjetio da već stižu ozbiljna upozorenja vodećih ljudi međunarodnih turističkih i aerodromskih asocijacija, kao i grčkih i italijanskih strukovnih organizacija, da se hitno mora nešto preduzeti – obustaviti ili prilagoditi primjenu novog EES ( sa EU-šengen zemljama) sistema za prelazak granica stvarnim uslovima, jer ćemo u suprotnom imati ogromne probleme i kolaps na graničnim prelazima i aerodromima.
“Sloboda kretanja ljudi i robe jedna je od temeljnih evropskih vrijednosti. Ako građani Zapadnog Balkana Evropu budu doživljavali prvenstveno kroz rampe, kolone i višesatna čekanja, rizikujemo da oslabimo povjerenje u evropsku ideju i evropsku budućnost naših zemalja. Za mnoge građane, granični prelaz predstavlja njihov prvi i najdirektniji susret sa Evropom. Taj susret treba da stvara osjećaj partnerstva i pripadnosti, a ne frustraciju i razočaranje”, rekao je Borenović.
On navodi da je iskoristio priliku da pozove sve da zajedno radeo na pronalaženju praktičnih rješenja.
“Ne zbog procedura, već zbog ljudi. Zbog porodica, mladih i privrednika koji očekuju da Evropa bude prostor povezivanja, a ne čekanja. Evropa mora ostati kontinent koji spaja ljude, a ne mjesto na čijim se granicama gube vrijeme, strpljenje i vjera u našu zajedničku budućnost”, zaključio je Borenović.
У Савјету Европе у Стразбуру указао сам на све озбиљнији проблем вишесатних чекања на границама са Европском унијом и потребу ургентног прилагођавања новог ЕЕС система евидентирања улазака и излазака са реалним стањем на граничним прелазима и аеродромима.
⤵️⤵️⤵️
То је проблем… pic.twitter.com/Vr0D8d5EyB— Branislav Borenović (@BBorenovic) June 26, 2026
Politika
UHLJEBLJAVANJE BEZ PREMCA! Vlada RS dala zeleno svjetlo za 56 novih fotelja u režiji Ane Trišić Babić
Vlada Republike Srpske dala je saglasnost Ani Trišić Babić da u novoosnovanu Kancelariju za međunarodnu saradnju Republike Srpske zaposli čak 56 ljudi.
Toliko je naime planirano pravilnikom o unutrašnjoj organizaciji i sistematizaciji radnih mjesta koji stupa na snagu naredne sedmice.
Prema ovom aktu, kancelarija će imati sektor za pravne poslove i upravljanje resursima, sektor za analizu i planiranje, sektor za promociju i odnose sa javnošću te područnu jedinicu u Istočnom Sarajevu.
Kancelarija će pored direktora imati zamjenika, pomoćnika, sekretara, načelnike odjeljenja, saradnike za ljudske resurse i kadrovske poslove, kancelarijsko poslovanje, javne nabavke, prevodioca, IT administratora.
U njoj će biti zaposlen i viši stručni saradnik za geopolitičko planiranje sa završenim fakultetom političkih nauka, ali i saradnik za evropska pitanja čiji će posao biti sve što je vezano za integracije, iako Republika Srpska ima odvojeno ministarstvo koje se ovim bavi.
Trišić Babić će oko sebe imati i analitičare za ekonomska i bezbjednosna pitanja, portparole, saradnike za diplomatiju i digitalnu komunikaciju, saradnju sa dijasporom, projekte.
U sistematizaciji se navodi da je Kancelarija osnovana kao stručna služba Vlade, sa ciljem unapređenja međunarodne saradnje Srpske sa drugim državama i međunarodnim organizacijama, a sve radi zaštite njenih političkih, ekonomskih, kulturnih i drugih interesa.
Prema uredbi o njenom osnivanju, u ovoj kancelariji će se praviti dugoročne strategije za jačanje međunarodne pozicije Republike Srpske, analizirati međunarodni trendovi i pripremati planovi usaglašeni sa ciljevima ekonomskog rasta, kulturne promocije i političke stabilnosti.
Finansiraće se iz budžeta Republike Srpske, posredstvom donatora iz sredstava EU fondova i drugih izvora.
Rebalansom budžeta za ovu godinu, Kancelariji za međunarodnu saradnju je obezbijeđen budžet od preko dva miliona maraka od čega će 1,1 milion biti isplaćeno za plate.
-
Politika1 dan agoOTIMAČINA ZA MANDATE! Petrović pokazao pravo lice, ultimativno zahtijeva da sam kroji liste za NSRS!
-
Politika3 dana agoNOVI UDAR ZA VUKANOVIĆA: Bivši saradnik tvrdi da su ljudi u Listi za pravdu i red „potrošna roba“
-
Društvo3 dana agoUPALJEN ALARM ZA REPUBLIKU SRPSKU! Vrelina i sparina okovale zemlju, a najgore nas čeka tek od OVOG DANA!
-
Politika1 dan agoŠAMAR ZA ZDRAVSTVENI RADNIKE! Minić smatra da MINISTRI ZASLUŽUJU VEĆE PLATE od direktora domova zdravlja
-
Politika1 dan agoKAD TI JE TATA MINISTAR! Stevanovićev sin potražuje od Nove Željezare 160 miliona KM
-
Banjaluka2 dana ago“BANJALUČKO MORE” POSTAJE STVARNOST: Grad dobija šest kilometara novog šetališta uz Vrbas
-
Politika3 dana agoRASPRODAJA DJEDOVINE! Dug nas gura u provaliju, stranci nam uzimaju RIJEKE, ŠUME RUDNIKE!
-
Politika2 dana agoDODIK O “NERVOZNOM” telefonskom razgovoru sa Izetbegovićem! “JA SAM SE SMIJAO”
