Društvo
AKO STE PLANIRALI NA RIJEKU ZABORAVITE! Migranti razgrabili gumene čamce u Banjaluci
Migranti koji preko balkanske rute dolaze u BiH i tu ostaju “zarobljeni”, na sve načine, pa i one koji se mogu nazvati “nemogućom misijom”, pokušavaju da se domognu zapadne Evrope, te su proteklih dana i sedmica, prolazeći kroz Banjaluku i idući ka Bihaću i Gradišci, “opustošili” pojedine trgovačke centre u najvećem gradu Srpske kupujući gumene čamce.
Potvrdili su ovo u jednom od banjalučkih tržnih centara za “Glas Srpske”, navodeći da u posljednje vrijeme ne mogu “nanijeti” dovoljan broj ovih čamaca, kolika je potražnja.
“Dolaze nam gotovo svakodnevno i traže da kupe ove čamce. Vjerovatno se čuju između sebe, pa znaju da ih kod nas još uvijek ima. Nisam siguran iz koje su zemlje, ali radi se uglavnom o mlađim licima, starosti oko dvadesetak godina. Kupovina obično kratko traje, a najtraženiji su manji gumeni čamci pravljeni za dvije osobe. Neki od njih su mi priznali da će njime pokušati preći u Hrvatsku. Djelovali su mi baš očajno i pomalo izgubljeno. Nisam siguran da znaju u šta se upuštaju. S obzirom na to da znam kakva je rijeka Sava, sa jakim strujama, ne znam kolikom im ovi čamci mogu pomoći. Ali, ono što znam jeste da se ja nikada ne bih usudio sjesti u ovaj naduvani čamčić i uputiti se preko ove rijeke”, istakao je jedan od prodavaca u ovom tržnom centru.
Da je sve više ovakvih pokušaja prelazaka hrvatske granice, svjedoči i nedavni primjer kada su dvojica migranata tokom proteklog vikenda gumenim čamcem pokušali preći rijeku Savu. Nakon što im se čamac prevrnuo, iz hladne rijeke ih je uspjela spasiti hrvatska granična policija. Tu sreću nije imao migrant čije je tijelo nedavno izvučeno u Kozarskoj Dubici, koja sve više postaje granično mjesto preko kog se migranti pokušavaju čamcima domoći Evropske unije.
Inače, prema posljednjim podacima EULEKS-a, u prvih devet mjeseci ove godine na spoljnim granicama EU otkriveno je blizu 228.240 neregularnih ulazaka, što predstavlja povećanje od 70 odsto u poređenju sa istim periodom prošle godine. Takozvana balkanska ruta i dalje je najaktivnija migraciona ruta sa 19.160 otkrivenih u septembru, dvostruko više nego prije godinu dana.
Veći priliv migranata vidljiv je i u Banjaluci, kao tranzitnom mjestu, gdje se tokom proteklih nekoliko nedjelja u okolini željezničke i autobuske stanice okupljaju sve veće grupe koje pojedinih dana broje i do stotinjak migranata.
“Ne znam šta se dešava i kuda idu. Pretpostavljam da idu na sjever prema Bihaću ili Gradišci. Pojave se preko dana, prespavaju u vrećama za spavanje i pod vedrim nebom u okolini željezničke stanice i ujutro uglavnom nestanu. Iza sebe ostave smeće, što mi nekako najviše smeta. Ipak, ono što me je baš začudilo jeste što među njima ima i ljudi čak iz Burkine Faso”, kaže vlasnik jednog maloprodajnog objekta u okolini Autobuske stanice.
Nikad se ne zna
Sagovornik “Glasa” koji ima radnju na Autobuskoj stanici u Banjaluci navodi i da građani koji stanuju u blizini žive u sve većem strahu, jer ne znaju šta mogu očekivati od pojedinih migranata, pogotovo noću.
“Kada dođu u većem broju, izbjegavaju kretanje u noćnim satima. Kuće i garaže se zaključavaju. Čak rjeđe dolaze i u samu prodavnicu. Shvataju da je neke od njih muka natjerala na toliki put, ali nikada se ne zna koga sve može biti među njima”, istakao je ovaj trgovac.
Društvo
“GULJENJE KOŽE SA LEĐA” GRAĐANIMA SE NASTAVLJA! Poskupljuje participacija u domovima zdravlja u Srpskoj
Građani Republike Srpske od 1. januara naredne godine plaćaće skuplju participaciju za preglede kod doktora porodične medicine.
Naime, Ministarstvo zdravlja i socijalne zaštite Repubublike Srpske, na inicijativu Aktiva direktora javnih zdravstvenih ustanova domova zdravlja RS spremilo je prijedlog novog cjenovnika.
Ubuduće, kod prvog i kontrolnog pregleda doktora porodične medicine participacija će se plaćati 1,5 KM umjesto dosadašnjih jednu KM.
Kod prvog pregled doktora specijaliste porodične medicine sa 1,5 KM cijena participacije ide na dvije marke.
U resornom ministarstvu poskupljenje pravdaju činjenicom da se participacija nije mijenjala u zadnjih dvadeset godina, dok su, kako dodaju, cijene pregleda značajno povećane. Računaju i da će se ovom odlukom smanjiti i neopravdane posjete.
Kažu da ovo povećanje neće uticati na osjetljive kategorije stanovništva kao što su djeca do 18 godina, stariji od 65 godina, trudnice, oboljeli od malignih oboljenja, kao i porodice poginulih boraca i RVI za koje participaciju plaća Ministarstvo rada i boračko invalidske zaštite.
– Isti su po Zakonu o obaveznom zdravstvenom osiguranju oslobođeni od plaćanja participacije, a pretpostavka je da će doći i do smanjenja neopravdanih posjeta timovima porodične medicine – obrazlaže se u prijedlogu odluke, prenosi CAPITAL.
Društvo
OČEKUJE NAS PRAVA MEĆAVA! Evo kada, gdje i koliki tačno stiže snijeg u BiH ovih dana (FOTO)
Oblaci, padavine i hladniji vazduh zahvataju Bosnu i Hercegovinu.
U narednim satima, u brdsko-planinskim krajevima većeg dijela zemlje snijeg, uz formiranje, a na višim planinama povećanje visine snježnog pokrivača u prosjeku 5-20 centimetara.
U nizinama uglavnom kiša, pri izmaku padavina prolazno susnježica do mokar snijeg, uz dekorativni snjezni pokrivač lokalno, objavljeno je na Fejsbuk stranici BHmeteo.
Društvo
“EGZODUS SE NASTAVLJA”! Zadržavanje kadra najveći izazov bolnica u Srpskoj
Većina bolnica u Srpskoj u narednoj godini ne planira nabavku skupe opreme niti uvođenje novih usluga zbog teške ekonomske situacije, a prioritet će, kažu njihovi rukovodioci, biti zadržavanje medicinskog kadra kako bi održali sadašnji nivo zaštite pacijenata.
Dosadašnji finansijski problemi, tvrde oni, nisu imali uticaja na rad sa pacijentima, ponajviše zbog maksimalnog zalaganja i razumijevanja zaposlenih, posebno dežurnih ljekara čija je dnevnica, ističu, 120 maraka.
Direktor Bolnice Gradiška Rajko Dodik istakao je za “Glas Srpske” da su troškovi mnogo veći u odnosu na stopu izdvajanja u zdravstvu.
– Ova godina je, u proteklih pet, za našu zdravstvenu ustanovu bila najteža, zbog samog načina finansiranja. Dobili smo sredstava dovoljno da samo u posljednjih sedam mjeseci isplaćujemo plate radnicima, dok obaveze prema dobavljačima i bilo kakve investicije nisu dolazile u obzir – kaže Dodik.
Dodao je da bi ovoj zdravstvenoj ustanovi, koja je prošle godine od Vlade RS dobila grant od milion maraka, za održavanje tekućih troškova mjesečno trebalo do 400.000 maraka.
– Želio bih da se ne ponovi 2024. godina, jer sredstva koja smo dobili ne mogu pokriti tekuće troškove ni za tri mjeseca. Nadam se da će se u idućoj godini iznaći neka rješenja, jer ono novca što dobijamo je samo kap u moru dugovanja – kazao je Dodik.
Bez dodatnih sredstava ruke menadžmenta su, kaže on, vezane, jer sve redukcije koje su mogli uveli su, što ni blizu nije dalo željene rezultate.
– Postoje zaposleni u ovoj zdravstvenoj ustanovi koji rade i više nego što to standardi propisuju da pacijenti ne bi osjetili krizu. Takođe, aparate koji se pokvare pokušavamo da repariramo ili pozajmimo, jer novca za nove nemamo – naglasio je Dodik.
Sa finansijskim poteškoćama bore se i u prijedorskoj bolnici “Dr Mladen Stojanović”, a vršilac dužnosti direktora ove zdravstvene ustanove Miroslav Bijelić kazao je da nedostatak novca puno toga uslovljava, između ostalog, obnavljanje medicinske opreme koja se konstantno unapređuje.
– Naravno to utiče i na servisiranje drugih obaveza, jer mi nismo komercijalno preduzeće, a pri tome naši su troškovi visoki, počevši od lijekova pa sve do objekta koji sam po sebi košta – kazao je Bijelić.
Direktor Bolnice Zvornik i predsjednik Aktiva direktora zdravstvenih ustanova koje ostvaruju bolničku zdravstvenu zaštitu RS Ivan Popović kazao je da postoji veliko nezadovoljstvo među zaposlenima u smislu plata.
– Prvi put osjećam veliko nezadovoljstvo i tenziju među zaposlenima zbog plata. Jedno dežurstvo ljekara specijaliste, koje traje 24 časa, u bolnici se plaća 120 maraka. S druge strane, dnevnica konobara kreće se između 120 i 150 maraka – kazao je Popović.
Dodao je da je krajnje vrijeme da se sjedne i razgovara sa zdravstvenim radnicima i sindikatima, kako bi se iznašlo rješenje i povećale plate zaposlenima u zdravstvu.
Dubrovnik
Prema riječima direktora trebinjske bolnice Nedeljka Lambete, od januara ovu zdravstvenu ustanovu nije napustio nijedan ljekar, iako dobijaju dobre ponude iz Dubrovnika, gdje su veće plate.
– Šta će biti poslije Nove godine, vidjećemo. Mi se trudimo da, koliko god je u našoj moći, stvorimo što bolje uslove rada. Iduće godine bi trebalo da uselimo u novi objekat, koji će biti najsavremeniji u BiH – rekao je Lambeta.
-
Politika3 dana ago
SNSD SMISLIO KAKO DA FINANCIJSKI “SAMELJE” BANJALUKU! Strah od Stanivukovića veći od brige za narod
-
Politika3 dana ago
ADŽIĆEV OBRAČUN SA DODIKOVIM LOJALISTIMA! Šulić “Ti si politički patuljak” (VIDEO)
-
Politika3 dana ago
KAKVA FARSA! Košarac pita “ODKUD BANDIT KURTI U SARAJEVU”, a SNSD ambasador mu izdao vizu!
-
Politika3 dana ago
“NIJE KUM DUGME” ZA ZGRADU UIO IPAK 100 MILIONA! Odbijena deklaracija o zaustavljanju kupovine
-
Politika2 dana ago
SELAK NE ZNA ELEMENTARNE STVARI! Odbornik i predsjednik partije ne poznaje ni PROCEDURE NI NADLEŽNOSTI (VIDEO)
-
Politika21 sat ago
I ŠTA ĆEMO SAD? Banke ugasile račune firmama PRIJE NAJNOVIJIH SANKCIJA SAD-a
-
Politika2 dana ago
STANIVUKOVIĆ “Igor Dodik nije kompetentan da se bavi politikom, ALI AKO ŽELI BORBU- DOBIĆE JE”
-
Banjaluka3 dana ago
PALAČKOVIĆ poručila, “Blokade SNSD-a nisu politika, već OSVETA građanima”