Connect with us

Društvo

SPC proslavlja dva velika sveca: Danas Sveti Luka i Sveti Petar Cetinjski

Srpska pravoslavna crkva (SPC) danas proslavlja Svetog apostola i jevanđelistu Luku i Svetog Petra Cetinjskog.

Sveti apostol Luka rodom je iz Antiohije. U mladosti je izučio grčku filozofiju, medicinu i živopis. U vrijeme Hristove djelatnosti na zemlji, Sveti Luka dođe u Jerusalim, gdje vidje Spasitelja licem u lice, ču njegovu spasonosnu nauku i bi svjedok čudesnih djela njegovih.

Povjerovavši u Gospoda, Sveti Luka bi uvršten u sedamdeset apostola. Zajedno sa Kleopom vidio je vaskrslog Gospoda na putu za Emaus.

Po silasku Duha Svetoga na apostole, Luka se vratio u Antiohiju i postao satrudnik apostola Pavla.

Sa apostolom Pavlom putovao je u Rim obraćajući Jevreje i neznabošce u vjeru Hristovu. Na molbu hrišćana napisao je Jevanđelje, oko 60. godine. Po mučeničkoj smrti apostola Pavla, propovijedao je po Italiji, Dalmaciji i Makedoniji.

Imao je 84 godine kada ga idolopoklonici udariše na muke, Hrista radi, i objesiše o jednu maslinu u Tebi Beotijskoj. Čudotvorne mošti Svetog Luke prenesene su u Carigrad u vrijeme Konstancija, sina Konstantinovog.

Sveti Petar Cetinjski bio je mitropolit crnogorski. Rođen je 1749. u selu Njeguši. Stupio je u monaški čin u svojoj 12. godini. Godine 1782. postaje mitropolit i gospodar Crne Gore. Sav svoj život, viteški i sveti, posvetio je svom narodu.

Radio je na pomirenju zavađenih plemena i branio zemlju od osvajača. Proslavio se pobjedom nad Napoleonovom vojskom u Boki i Dalmaciji.

Iako je bio knez, živio je kao prost monah u jednoj tjeskobnoj keliji. Upokojio se 31. oktobra 1830. godine. Njegove čudotvorne mošti počivaju u Cetinjskom manastiru.

Društvo

OZBILJNO UPOZORENJE! Ne naručujte ove proizvode sa Temua, OPASNI SU PO ŽIVOT

Trgovačko udruženje u Njemačkoj ispitalo je kinesku onlajn platformu Temu i došla do šokantnih otkrića.

Istraživanja su pokazala da neki predmeti mogu biti stvarno opasni.

Njemačko udruženje za konope i priveze (FSA) željelo je dobiti predstavu o kvalitetu proizvoda koji dolaze sa platforme koja je posebno poznata po niskim cijenama i agresivnom oglašavanju. U tu svrhu obavljene su probne kupovine i predmeti su testirani. Rezultati su zabrinjavajući.

Trgovačko udruženje otkrilo je značajne sigurnosne rizike prilikom testiranja remena za vezivanje i remena s omčom.

Temu proizvodi pokazali su, između ostalog, deformacije, značajnu premalu čvrstoću i “dramatičan” pad potrebne prekidne sile.

Osim toga, pronađene su nedozvoljene CE oznake (obavezni znak usklađenosti za proizvode koji se stavljaju na tržište u zemljama Evropske unije i Evropskom privrednom prostoru), netačne ili nikakve oznake pridruženog maksimalnog radnog opterećenja i netačno kodiranje bojama.

Proizvodni nedostaci u Temu proizvodima često nisu vidljivi golim okom.

Trgovačko udruženje stoga upozorava da postoje značajni “rizici za život i tijelo” potrošača.

“Osiguranje kvalitete i sukladnost s evropskim standardima nisu zajamčeni za kupljene proizvode”, stoji u saopštenju objavljenom u ponedjeljak.

Nedostaci utvrđeni istragama FSA mogli bi dovesti do “ozbiljnih sigurnosnih problema” u primjeni. Činjenica da se proizvodni nedostaci ne mogu vidjeti golim okom još je opasnija.

Zbog toga je trgovačko udruženje već upozorilo vladu u Dizeldorfu. Takođe su pozvali kinesku jeftinu platformu da preuzme odgovornost i osigura da proizvodi koje nudi ne predstavljaju opasnost za kupce.

Nije ništa novo da Temu kritikuju – posebno od strane zagovornika potrošača. Savezna vlada tek je krajem januara objavila da želi strože kontrolisati kineske portale poput Temu i Šeina. To nije samo zbog očitog plagijata ili nepoštenih uslova tržišnog takmičenja, već i zbog nedostataka kvaliteta i nedostatka sigurnosnih standarda

Nastavi čitati

Društvo

MNOGI OBOŽAVAJU SLATKIŠE! “Dubai” i “čili” čokolade iz Srpca idu kao alva (FOTO)

Tražeći način da zaokruži uspješnu proizvodnju lješnika, koji uzgaja već desetak godina, penzionerka Brana Suvajac iz Srpca došla je na ideju da počne praviti domaće čokolade, koje su brzo postale omiljene među ljubiteljima poslastica.

Još od mladosti obožavala je pripremu raznih kolača i slatkiša, a dugogodišnje iskustvo u kulinarstvu pomoglo joj je da krene sa izradom raznovrsnih čokoladnih delicija čiji nesvakidašnji ukus privlači sve generacije.

– Već godinu dana pravim ručno rađene bijele, crne i mliječne čokolade raznih ukusa i oblika. Krenula sam prvo ubacivati prženi lješnik, mljeveni ili sa dodatkom jezgre, a zatim sam dodavala suvo voće, kafu i razne kreme. Moram priznati da to nije nimalo lako i još se usavršavam u ovom poslu – kaže Brana.

Svoje proizvode izlaže u salonu Udruženja žena Srbac čiji je dugogodišnji član, a za njene čokolade vlada interesovanje i u drugim lokalnim zajednicama pa se mogu kupiti i u “Krajiškoj kući” u Banjaluci i “Kući Lijevča i Potkozarja” u Gradišci.

– Vrijedne domaćice iz Srpca, sa kojima se redovno družim, podstakle su me da pokušam napraviti čokoladu sa lješnikom i tako je sve počelo. Svaku čokoladu izrađujem ručno, a za pripremu i pakovanje mi obično treba oko pola sata. Nemam nikakve mašine, već koristim samo posude u kojima topim sastojke na pari, uz kalupe za oblikovanje, a obično pravim manje količine. Moje čokolade su ne samo ručno rađene već i zdrave, jer ne sadrže konzervanse, pa im je rok trajanja od četiri do šest mjeseci – istakla je Brana.

Vrlo često za rođendane, krsne slave i razne druge proslave poručuju njene slatkiše, na kojima ispisuje prigodne čestitke, a imala je i veću narudžbu sitnih čokolada za jedan šahovski turnir. Kako kaže, djeca najviše vole deserte u obliku zeke, mace ili mede, a među mladima i odraslima je trenutno najpopularnija “dubai” čokolada za koju je takođe pronašla recept.

– Našla sam ga na internetu i nije mi bio problem da je napravim. Čak sam dobila originalnu čokoladu iz Dubaija od jedne sugrađanke koja je tamo boravila i uvjerila se da se ne razlikuje puno od moje, osim što je malo kremastija. Ne pravim klasičnu tablu jer krem od pistacija nije baš jeftin, pa je izrađujem u manjim oblicima. Najmanja košta 3,5 KM, a malo veće pakovanje od 95 grama se može kupiti za pet KM. Cijene svih čokolada zavise od gramaže, a vrlo često i od ambalaže koja je prilično skupa – rekla je Brana.

 

Posebno interesovanje vlada i za njene čokolade sa dodatkom čili papričice, što ne čudi, jer je to bila čuvena poslastica još u vrijeme Asteka i Maja koji su njome začinjavali kakao za pravljenje napitaka nazivajući ga “hranom bogova”. Kao što su i u tom periodu postepeno osvajale Evropu i svijet, tako su i čokolade iz Branine kuhinje sve traženije u našoj dijaspori.

– Dolaze kupci iz Švajcarske, Austrije, Njemačke i drugih zemalja i redovno uzimaju veće količine. Redovno naš izložbeni salon u Srpcu posjećuje i jedna porodica iz Danske zajedno sa rođacima iz Nove Topole i kupuju sve, od slatkiša do suvenira – ističe Brana.

Potvrda kvaliteta stigla je na petom po redu sajmu “Plodovi sela malih proizvođača” koji je u novembru prošle godine održan u “Delta planetu” u Banjaluci, gdje je zlatnom medaljom nagrađena njena mliječna čokolada sa grožđicama i prženim lješnikom.

– Naše udruženje je tada osvojilo čak pet zlatnih medalja, pored čokolade još i za ljute džemove, med i medenjake. Sve što rade vrijedne žene iz Srpca ima izuzetnu vrijednost i bez njihove podrške ne bih uspjela u ovom poslu. Iz brojnih radionica, seminara i druženja koje organizujemo rađaju se kvalitetne ideje, a osnova svega je da se od zaborava sačuvaju stari zanati, tradicija i običaji – naglasila je Brana.

Lješnik

Uzgojem lješnika Brana Suvajac se bavi već desetak godina, a u ponudi ima svježi i prženi lješnik koji uglavnom prodaje, a dio koristi za vlastite potrebe. Prženi lješnik koristi i za proizvodnju domaćeg likera.

– Lješnik uzgajam na parceli od 1,5 hektara i u tome mi pomaže porodica. Od toga ne može baš da se živi pa mi više dođe kao dodatni prihod uz penziju. Ali svakome bih preporučila da redovno konzumira lješnik jer je bogat hranljivim materijama i ima visok sadržaj zdravih masti, vitamina i minerala – rekla je Brana.

Glas

Nastavi čitati

Društvo

VREMENSKA PROGNOZA! Pretežno sunčano, temperatura do 14 stepeni Celzijusovih

U Republici Srpskoj i Federaciji BiH (FBiH) se očekuje pretežno sunčano vrijeme uz prolaznu oblačnost, te dnevnu temperaturu vazduha do 14 stepeni Celzijusovih.

Ujutro će biti prohladno uz mraz, dok se uz rijeke na sjeveru očekuje prolazna magla, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.

Tokom dana preovladavaće pretežno sunčano uz prolaznu oblačnost, u Hercegovini vjetrovito, uz jake udare bure, a u noći sa srijede na četvrtak uslijediće porast prolazne oblačnosti na sjeveru.

Jutarnja temperatura vazduha iznosiće od minus šest do minus jedan, na jugu do četiri, u višim predjelima od minus devet, a dnevna od tri do osam, na jugu do 14, u višim predjelima od jedan stepen Celzijusov.

Duvaće slab vjetar, sjeverni i sjeveroistočni, a u Hercegovini na momente pojačana bura, saopšteno je iz Federalnog hidrometeorološkog zavoda.

Nastavi čitati

Aktuelno