Connect with us

Društvo

Kod doktora preko “grane” i s punim novčanikom: Zašto u Srpskoj nema imunologa?

Troškove teško mogu da refundiraju, a kod doktora moraju van države. Tako izgleda liječenje oboljelih od autoimunih i rijetkih bolesti u Republici Srpskoj, jer ovdje nema imunologa.

Kako za BL portal kaže jedna od oboljelih, ona spada među brojne pacijente u Srpskoj koji moraju na preglede u Beograd.

“Imunolog je jedan od ključnih doktora kod rijetkih oboljenja, posebno kod udruženih autoimunih bolesti. U Republici Srpskoj  takve  pacijente liječe reumatolozi, jer imunologa nema. Poznajem još nekoliko ljudi koji imaju ista oboljenja koja zahtijevaju potpuno novi pristup životu i dio njih odlazi u Srbiju“, priča čitateljka BL portala.

Ona ističe da uz sve muke koje bolest sama po sebi donosi, ovakvim pacijentima posebno teško pada što moraju da putuju van države, ali i da sve preglede plate iz svog džepa.

,,Ljuti me to. Nije stvar u tome što sam jedna od oboljelih,  nego pita li se neko šta je sa onima koji imaju neki problem i trebaju imunologa, a  ne mogu sebi priuštiti privatno liječenje u Srbiji. Zvaničnu potvrdu da Univerzitetski klinički centar Republike Srpske nema imunologa nisam dobila, pa ne mogu ni u Fondu zdravstvenog osiguranja refundirati troškove“, napominje ova pacijentkinja koja je željela da ostane anonimna.

Iz Univerzitetskog kliničkog centra Republike Srpske za BL portal kratko su poručili da imaju jednog budućeg imunologa.

“UKC Republike Srpske ima zaposlenog jednog ljekara, koji je pri kraju supspecijalizacije iz imunologije“, kažu iz UKC-a.

Međutim, od Saveza za rijetke bolesti Republike Srpske saznajemo da to jeste tačno, ali da se radi o pedijatru imunologu. Kažu da on svakako zaslužuje sve pohvale, jer je uvijek tu za njihovu djecu, ali to, ipak, nije rješenje za sve ostale kojima je potrebna pomoć imunologa.

Jedna od članica Saveza za rijetke bolesti tvrdi da poznaje odrasle osobe koje su trebale pomoć imunologa, ali kako ga u Republici Srpskoj nema, upućivani su reumatologu.

,,Pa ako se baš ne pronađe rješenje, pošalju neke u Beograd kod imunologa“, tvrdi ova članica Saveza za rijetke bolesti i objašnjava da ni uputnicu za glavni grad Srbije nije lako dobiti. Dobije se, tvrdi ona, kad dođe “do guše”.

Iz Saveza za rijetke bolesti Republike Srpske ističu da bi morali imati mogućnost da ih pregleda imunolog, posebno kod savjeta oko vakcinacije, ali i izbora suplemenata i ishrane, kako bi bolest držali pod boljom kontrolom. Neki priznaju da bi rado i u drugu državu otišli na pregled, ali nemaju finansiijsku mogućnost za to.

Iz Ministarstva zdravlja Republike Srpske za BL portal ističu da zdravstene ustanove zapošljavaju radnike u skladu sa potrebama za određenim kadrom i mogućnostima, kao i da doktori imaju mogućnosti specijalizacije i supspecijalizacije.

,,Pravilnikom o planu i programu specijalizacija i supspecijalizacija propisane su specijalizacije alergologija i klinička imunologija u trajanju od pet godina, kao i imunologija, takođe u trajanju od pet godina. Godišnjim planom specijalizacija i supspecijalizacija za 2022. godinu odobrene su dvije specijalizacije iz imunologije, za Univerzitetski klinički centar Republike Srpske“, kažu iz resora zdravstva.

U Institutu za javno zdravstvo Republike Srpske otvoreno priznaju da nemaju zaposlenog imunologa.

Imunolozi su bili naročito “popularni” u jeku korona virusa, a upravo tada je predsjednik Udruženja imunologa Bosne i Hercegovine, Jasenko Karamehić, u otvorenom pismu oštro kritikovao Vladu Federacije BiH i Kantona Sarajevo što u sastavu njihovih kriznih štabova nije bilo imunologa.

Iz Fonda zdravstvenog osiguranja Republike Srpske ističu da, ukoliko se neki pregled ne može obaviti u Republici Srpskoj, osiguranici imaju mogućnost da se, na prijedlog Univerzitetskog kliničkog centra, liječe u zdravstvenim ustanovama izvan Srpske sa kojima Fond ima potpisan ugovor, kao što je slučaj sa Srbijom.

,,Neophodan je prijedlog UKC RS koji razmatra i stručna komisija Fonda i osiguranik sa rješenjem Fonda ima mogućnost da se liječi u zdravstvenim ustanovama u Srbiji. Ukoliko je oslobođen plaćanja participacije sa rješenjem Fonda ne plaća, a ukoliko je riječ o kategoriji koja nije oslobođena plaćanja participacije, učestvuje u troškovima liječenja deset odsto”, objašnjavaju iz Fonda za BL portal.

Međutim, u Fondu zdravstvenog osiguranja kažu da se, kako su upućeni, pregledi kod imunologa obavljaju u UKC RS,  a ukoliko ljekari procijene da je potrebno da se osiguranik pošalje van granica Srpske, onda oni upućuju prijedlog na stručnu komisiju Fonda.

Zanimljivo je da redakcija BL portala povodom  ove teme poslala pitanja na brojne adrese, od oboljelih do udruženja, ali većina njih o tome nije željela javno da govori, uz obrazloženje – da se nekome ne zamjerimo.

Željka Pavlović, BL portal

Društvo

NA DJELU ZAGAĐENJE ZEMLJIŠTA I PODZEMNIH VODA: Sokolac od proljeća zatrpan tonama smeća (VIDEO)

Odgovorni radnici JKP „Sokolac“, radeći pod veoma teškim uslovima u urbanom dijelu tokom Vaskršnjih praznika, uklonili su veće količine otpada.
Iako je krajem aprila realizovana velika akcija čišćenja i uređenja gradskog naselja, situacija se ponavlja na Romaniji. Sistemskog rješenja nema niti je na vidiku.

Divlje deponije ponovo niču kao pečurke pored putnog pravca prema Sarajevu, Knežini i okolnim selima. Ono što su danas zabilježili i vidjeli slučajni prolaznici i turisti na samo nekoliko lokacija graniči se sa zdravim razumom. Na pojedinim deponijama, mašina odguruje otpad od kontejnera na rub šume, a potom taj isti otpad neodgovorna lica spaljuju na otvorenom.

Sve se ovo dešava u zoni sanitarne zaštite izvorišta Bioštice. Ovo područje je od javnog interesa i ima prioritet u zaštiti izvorišta vode za piće.

Isti oni koji su do juče kritikovali i najmanje sitnice danas ćute kao zaliveni. Sokolac gori, a načelnik se češlja, ne nudeći bilo kakva rješenja za goruće probleme građana. Nažalost, šta smo tražili, to smo i dobili.

@sokolacsrceromanije НА ДЈЕЛУ ЗАГАЂЕЊЕ ЗЕМЉИШТА И ПОДЗЕМНИХ ВОДА: Соколац од прољетос затрпан тонама смећа #sokolac #romanija #smece #voda ♬ original sound – Sokolac-srce Romanije

Nastavi čitati

Društvo

MED ĆE BITI SKUP KAO SUVO ZLATO! Suša odnijela na hiljade košnica

Proizvođači meda širom Srpske, od Trebinja do Banjaluke, suočavaju se sa ozbiljnim gubicima. Do masovnog pomora doveo je niz faktora, a kao jedan od ključnih uzroka je prošlogodišnja suša, izjavio je predsjednik Saveza udruženja pčelara RS Darko Marković.

“Nažalost, precizne podatke još nemamo. Prema našim procjenama, stradalo je između 30 i 50 odsto pčelinjih društava, a ima slučajeva gdje je uništeno i do 90 odsto košnica”, istakao je Marković za “Novosti”.

Zima iza nas bila je kobna za pčelare Udruženja “Roj” iz Istočnog Sarajeva, koje je zabilježilo najveće gubitke od osnivanja 2004. godine.
Kako je izjavio predsjednik udruženja Nemanja Dragičević, čak 62 člana prijavila su gubitak 660 košnica, što je oko 25 odsto svih pčelinjih društava.

“Veliki broj pčelara ostao je bez 25 do 35 društava, dok je jedan član izgubio čak 45 košnica. Direktna šteta se procjenjuje na oko 140.000 KM, ali je indirektna šteta – smanjeni prinos meda, gubitak mladih rojeva i ostalih proizvoda – daleko veća”, istakao je Dragičević.

Ovakvi gubici nisu izolovani slučaj. I pčelari iz drugih dijelova RS suočili su se sa sličnim problemima. U Hercegovini su zabilježeni gubici u rasponu od 20 odsto u Trebinju do čak 35 odsto u Ljubinju.

Pčelarstvo u Srpskoj, kako upozoravaju stručnjaci, suočeno je sa sve ozbiljnijim izazovima – od ekstremnih klimatskih uslova i bolesti koje napadaju pčelinje zajednice, do uvoza patvorenog meda nepoznatog porijekla koji se prodaje po nižim cijenama, čineći domaći proizvod manje konkurentnim.

Nastavi čitati

Društvo

VREMENSKA PROGNOZA! Ujutru se dobro obucite, neće biti prijatno

U Republici Srpskoj i Federaciji BiH /FBiH/ će biti pretežno sunčano vrijeme uz prolaznu oblačnost.

Ujutro će biti hladno i pretežno vedro, na krajnjem sjeveroistoku i jugu uz malu do umjerenu oblačnost, a prolazna magla očekuje se ponegdje oko rijeka i po kotlinama, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.

Duvaće slab do umjeren vjetar, uglavnom sjevernih smjerova.
Jutarnja temperatura vazduha biće od dva do sedam, na jugu do 11, u višim predjelima od minus jedan, a dnevna od 19 do 24, u višim predjelima od 15 stepeni Celzijusovih.

Nastavi čitati

Aktuelno