-Budžeta nema samo Banja Luka – on je i dalje na čekanju. Teslić i Bijeljina na primjer imaju budžet, iako su to opozicioni gradovi. Želim da kažem da su odbornici u tim gradovima shvatili da je budžet neophodan. Ponavljamo, samo Banja Luka nema budžet i ovo se nikada nije desilo u cijeloj Republici Srpskoj.
Kazao je ovo gradonačelnik Draško Stanivuković, koji je podsjetio na to da se budžet usvaja za cijelu godinu, te da je paradoks da će Banja Luka, ukoliko odbornici isti i usvoje u narednom periodu, imati budžet samo za pola godine.
-Prethodno rukovodstvo Skupštine Grada išlo je na to da Banja Luka bude u privremenom finansiranju tri mjeseca, odnosno do kraja marta. Međutim, otkad je ovo trenutno rukovodstvo Skupštine u Banjoj Luci, oni obaraju sve rekorde i cilj im je da se ništa ne uradi. Podsjećam da kada ste u privremenom finansiranju, a mi smo skoro pola godine, nemate mogućnost da realizujete nijedan novi projekat – dakle, privremeno finansiranje podrazumijeva da isplaćujete plate, socijalna davanja – dodao je.
Podsjetio je i na to da je ova gradska administracija prvi put uvela sufinansiranje boravka djece u privatnim predškolskim ustanovama, ali da je prošle godine u ovom periodu taj iznos bio 60 KM.
Gradska administracija je odlučila da ti iznosi budu 150, ali dinamika isplaćivanja je zbog neusvajanja budžeta drugačija.
-Nama je jasno što se roditelji žale, ali Skupštinu to kao da ne interesuje. Neke dobre politike koje smo usvojili ranije sada ne možemo da ispoštujemo jer smo u privremenom finansiranju – možemo da isplatimo samo one iznose koji su bili u ovom periodu prethodne godine. Dodatno, mi gubimo i mjesečno 300 do 500 hiljada KM jer nema Odluke o parkinzima. Sav prethodni period se svodi na jednu hrabrost koju pokazuje moj tim. Nijedan zakon ne poznaje situaciju kada pola godine nemate budžet. Mi idemo do određene ivice jer želimo da grad funkcioniše – rekao je on.
Podsjetio je da se uprkos svemu tome u Banjoj Luci i dalje mnogo toga radi i gradi.
-Važno je reći da mi radimo najveće sportsko igralište kod „Akvane“, nastavljamo da uređujemo obale Vrbasa, radimo više od pet vodovodnih sistema u prigradskim i seoskim područjima. Ne znamo kako, ali pronalazimo načine koje usklađujemo sa određenim procedurama, zakonima i normativima, ali jednostavno – to je u pravom smislu preživljavanje. Zašto da preživljavamo ako imate odbornike koji su dobili legitimitet, koji su rođeni u ovom gradu ili ovdje žive i koji su dobili više hiljada glasova podrške? Mi redovnu sjednicu nemamo gotovo godinu dana – više je bilo vanrednih nego redovnih, što nije normalno. Ipak, mi održavamo grad. U prethodnom periodu smo izgradili toliko toga i sada u ovom periodu uspijevamo da održavamo sve – naglasio je gradonačelnik.
Poručio je i to kako je gradska administracija aplicirala za određene projekte za koje su sredstva i dobili.
-Na taj način ćemo obnoviti dvije kule na tvrđavi Kastel i ponuditi dodatni sadržaj, napravićemo od Kastela ustanovu, baš kao što smo uradili i sa Kućom Milanovića. Puno je važnih projekata koji su na čekanju. Nije baš da možemo u nedogled ovako. Paradoks je da, ukoliko u prvih pola godine nemate budžet, vi odete u resorno ministarstvo, pišete žalbe i na kraju prijedlog budžeta se pošalje u sud, gdje vam taj sud može nametnuti budžet – rekao je Stanivuković.
Ponovio je i to kako još uvijek nije usvojen porez na nepokretnosti, Odluka o parkinzima, kao ni Odluka o korekciji cijene vode.
-Sve to rade kako bi pokušali da onesposobe grad, i kada to urade, ideja je da kažu da nemamo prihoda i da je Banja Luka u ambisu. To je potpuno netačno, jer naše su finansije stabilne iako redovnu sjednicu nemamo skoro godinu dana. Pored toga, skoro godinu dana nisu usvojili niti jednu odluku o prostornom uređenju, a znamo da jedan grad živi od izgradnje. Jedva čekaju da prihoda nema kako bi mogli da kažu da je kriv gradonačelnik – istakao je on.