Connect with us

Hronika

Zločincima širom otvorena vrata slobode

Već sada je izvjesno da će rok za sprovođenje Revidirane strategije o ratnim zločinima biti probijen, a na narednim sastancima utvrdićemo u kom procentu će ostati neriješeni predmeti i nakon decembra 2023. godine.

Rekao je to “Glasu Srpske” vršilac dužnosti direktora Republičkog centra za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih Viktor Nuždić nakon jučerašnje, prve sjednice Nadzornog tijela za praćenje sprovođenja Revidirane strategije za rad na predmetima ratnih zločina.

Na prvoj sjednici članovi Nadzornog tijela usvojili su poslovnik o radu i smjernice za saradnju s javnošću.

– Takođe, pred nama su se našli i izvještaji Visokog sudskog i tužilačkog savjeta (VSTS) u kojima su na neki način pokušali da sublimiraju dokle se stiglo u realizaciji Revidirane strategije za rad na predmetima ratnih zločina. Juče se o svemu nismo mogli izjasniti jer je riječ o preobimnom materijalu na više od 150 stranica. Riječ je, između ostalog, o statističkim pokazateljima dokle se stiglo, kakva je regionalna saradnja, do koje mjere se stiglo i koliko najsloženijih predmeta čeka procesuiranje – rekao je Nuždić koji je član Nadzornog tijela u ime Republike Srpske.

Na osnovu tog materijala, navodi on, na prvu se već može zaključiti da će rok za sprovođenje Revidirane strategije o ratnim zločinima, a to je kraj ove godine, biti probijen.

– Na narednim sastancima trebalo bi da analiziramo u kom procentu će ostati neriješeni predmeti i nakon decembra 2023. godine. Potrebno je izvršiti detaljnu analizu o kojem broju predmeta se konkretno radi – naveo je Nuždić i dodao da bi članovi Nadzornog tijela trebalo da se ponovo sastanu za mjesec.

Naglasio je da će se o daljim koracima, odnosno da li će ponovo biti revidirana već postojeća strategija, donesena nova ili će biti doneseno neko drugo rješenje, izjasniti Nadzorno tijelo uz konsultacije sa entitetskim vladama.

Nuždić je naglasio da je nanesena nemjerljiva šteta prilikom realizacije strategije o ratnim zločinima s obzirom na to da da je prvo bilo opstrukcija u vezi s donošenjem samog dokumenta.

– Iako je radni prijedlog bio gotov još 2018. godine, zbog opstrukcija od strane bošnjačke komponente u Savjetu ministara strategija je usvojena tek u septembru 2020. godine. Nakon toga bili smo svjedoci da je dvije i po godine bilo opstrukcija u vezi s formiranjem Nadzornog tijela, tako da je izgubljeno dragocjeno vrijeme za rad u smislu procesuiranja ratnih zločina, barem u skladu sa strategijom – zaključio je Nuždić.

Regionalna saradnja

Glavni tužilac Tužilaštva BiH Milanko Kajganić rekao je krajem marta da u radu imaju 280 predmeta ratnih zločina. Od tog broja u 102 predmeta nedostupna su lica, jer su van BiH i nije ih moguće procesuirati, a Kajganić je tada naglasio da je iz tog razloga izuzetno značajna regionalna saradnja.

Glas Srpske

Hronika

ZAKONI NSRS NE VAŽE? Velika akcija SIPA-e u Banjaluci, ASISTIRA IM MUP SRPSKE, u toku su privođenja

Akcija je, prema informacijama medija, usmjerena na razbijanje kriminalne mreže koja se bavi krijumčarenjem ljudi
Na području Banje Luke u toku je velika akcija Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA). Prema medijskim saznanjima, vrše se pretresi i privođenja na desetak lokacija.

SIPA-i u ovoj akciji, koja se realizuje po naredbi Tužilaštva i Suda BiH, asistira MUP Republike Srpske.Bitno je naglasiti da je riječ o jednoj od najvećih akcija SIPA-e u ovoj godini.
Akcija je, prema informacijama kojima raspolaže portal Klix.ba, usmjerena na razbijanje kriminalne mreže koja se bavi krijumčarenjem ljudi.

Više detalja o akciji i uhapšenim osobama će biti poznato u toku dana.

Podsjetimo, SIPA je u utorak u Bijeljini realizovala akciju “Šljunkara 2” te je izvršen pretres na sedam kolacija i uhapšeno je pet osoba.

Nastavi čitati

Hronika

TRAGIČAN KRAJ POTRAGE: Pronađeno tijelo nestale nastavnice iz Živinica

Tijelo ženske osobe koja je juče pronađena u Baricama je identifickovano, a riječ je o nastavnici Indiri Kičić iz Živinica za kojom se tragalo od 2. aprila.

U potragu su bili uključeni pripadnici Civilne zaštite, GSS Živinice i GSS Kladanj te članovi RK Mrena.

Pretraga terena vršena je na širem području ušća rijeke Oskove u jezero Modrac, a u potrazi je učestvalo oko 45 ljudi.

Nastavi čitati

Hronika

UŽAS U DOBOJU: U saobraćajnoj nesreći stradala beba, DRUGA TEŠKO POVRIJEĐENA

Teška saobraćajna nesreća desila se juče kasno popodne na području Doboja kada je s puta sletilo vozilo u kojem je bila majka sa dvije bebe, saznaje “Glas Srpske”.

Prema nepotvrđenim informacijama navodno je jedna beba teško povrijeđena, a druga stradala.

Nastavi čitati

Aktuelno