Društvo
Kraća radna sedmica u Srpskoj samo izuzetak pojedinih firmi

Iz ove agencije saopštili su da i dalje rade svih pet radnih dana u sedmici, jer su zaposleni podijelili slobodne dane na način da jedan dio njih ne radi petkom, a drugi ponedjeljkom.
Ovakav princip rada izazvao je polemiku između predstavnika poslodavaca i radnika, čiji su stavovi i inače oprečni o sličnim temama.
Predsjednik Unije udruženja poslodavaca Republike Srpske Saša Trivić za “Glas Srpske” kaže da skraćenu radnu sedmicu nije moguće sprovesti u praksi.
– Moguće je da se radi i samo dva dana, ali za pola plate, na šta, naravno, niko ne bi pristao. Radnici rade na sat i što više rade, imaju veću platu. Naravno, ako neko ima manje posla, može se desiti da radi četiri, tri ili dva dana, ali to nije koncept koji je održiv – rekao je Trivić.
Predsjednica Saveza sindikata Srpske Ranka Mišić kaže da su iskustva evropskih zemalja koje su uvele takvo radno vrijeme pozitivna.
– Iskustva pokazuju da je tada produktivnost veća i da su radnici zadovoljniji, te da je to korisno i za poslodavca, koji ima zadovoljnijeg i produktivnijeg radnika, ali i za samog radnika koji ima više vremena da se posveti sebi i porodici – rekla je Mišićeva.
Dodala je da se samim tim smanjuje i stres.
– Trebalo bi o tome razmisliti i napraviti dobru analizu, pa vidjeti šta se dobija, a šta gubi. Kada bih lično odlučivala o tome, sigurno da bih dala glas da se radna sedmica skrati sa pet na četiri radna dana, ali da ne dolazi do smanjenja plata – rekla je Mišićeva. Međutim, podsjeća da je kod nas problematično i uvođenje neradne nedjelje.
– Imamo problem da uvedemo neradnu nedelju za trgovce i otpor poslodavaca je ogroman, a u većini evropskih zemalja je potpuno normalno da se ne radi nedjeljom – kazala je Mišićeva.
Banjalučanka Ana Savić nada se da će i kod nas zaživjeti inicijativa o četvorodnevnoj radnoj sedmici.
– Čak bi mi bilo prihvatljivo da tokom ta četiri dana radim i prekovremeno, ako treba. To bi bio kao neki balans, jer ovako mi se čini da sve vrijeme samo idem na posao, a da ne pričam o obavezama koje ne mogu da uradim tokom radnog vremena. Bilo bi to višestruko korisno za sve – rekla je Savićeva.
Posao od kuće
Saša Trivić kaže da ni rad od kuće, koji je bio naročito aktuelan tokom pandemije virusa korona, nije ispunio očekivanja.
– Firme u kojima zaposleni rade od kuće imaju probleme, jer se radnici ne druže sa drugim ljudima, pa postanu asocijalni. Osim toga, nisu produktivni i nema kreativne saradnje između njih – rekao je Trivić.
Društvo
OBRAZOVANJE! Neke škole u Srpskoj ostaju bez đaka!

U školske klupe od septembra širom Republike Srpske trebalo bi sjesti 9.960 srednjoškolaca ukoliko se u potpunosti ispuni plan upisa za školsku 2025/26. godinu, što je u odnosu na godinu ranije manje za više od 200 učenika.
Naime, prema planu upisa koji je objavljen na sajtu Ministarstva prosvjete i kulture Republike Srpske, budućim maturantima se najviše nada Tehnička škola u Banjaluci, koja je predvidjela upis 408 budućih srednjoškolaca.
Više od 200 novih učenika moglo bi sjesti u klupe banjalučke Gimnazije, Elektrotehničke škole “Nikola Tesla” u Banjaluci, kao i banjalučke Tehnološke škole.
Takođe, i u Centru srednjih škola “Ivo Andrić” iz Prnjavora, Poljoprivrednoj i medicinskoj školi Bijeljina, kao i u bijeljinskoj Tehničkoj školi “Mihajlo Pupin” nadaju se da će u ove ustanove zakoračiti više od 200 učenika.
Prema planu upisa, kroz školska vrata u septembru bi trebalo da uđe više od 200 novih učenika u SŠC “Petar Kočić” u Zvorniku i Tehnički školski centar Zvornik.
S druge strane, postoje i škole koje će upisati znatno manji broj đaka.
Tako, prema planu upisa, među školama koje će upisati manje od 100 đaka su Gimnazija u Gradišci, kao i Prijedoru, ali i Elektrotehnička, Mašinska i Poljoprivredno-prehrambena škola u Prijedoru.
Takođe, među tim školama su i Srednja škola Čelinac, Srednjoškolski centar u Mrkonjić Gradu, kao i Srednjoškolski centar “Petar Kočić” Šipovo.
Manje od 50 đaka, između ostalih, sješće u klupe Srednjoškolskog centra u Kostajnici, Gimnazije “Petar Kočić” u Novom Gradu, Srednjoškolskog centra “Jovan Dučić” Kneževo, Gimnazije u Mrkonjić Gradu, ali i u srednjim školama u Ribniku, Vukosavlju, Rudom i Čajniču.
Tehnička škola u Banjaluci po broju učenika je najveća srednja škola u Republici Srpskoj i Bosni i Hercegovini, a kako ističe Vladimir Kuvalja, direktor ove obrazovne ustanove, i ove godine očekuju veliki broj učenika na upisu, a kao najbolju reklamu smatra svoje učenike koji predstavljaju školu u najboljem svjetlu.
– Očekujem da ćemo i ove godine upisati veliki broj učenika. Da li će to biti 408 ili ne, očekujem da će to opet biti najveći broj učenika u Republici Srpskoj. Mi radimo promociju tokom cijele godine organizujući razne događaje, djecu šaljemo na razna takmičenja iz oblasti mašinstva, saobraćaja, sporta, srpskog jezika… – rekao je Kuvalja.
Pod krovom ove škole od naredne školske godine biće uveden i novi smjer – avio-tehničar za vazduhoplov i motor, a na zahtjev Helikopterskog servisa RS i Helikopterske jedinice Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske.
Osim toga, od septembra će se školovati i novi kadar u Tehnološkoj školi u Banjaluci, a to je forenzički tehničar, a za koji su pozitivna mišljenja dali i Zavod za forenziku RS i Tehnološki fakultet.
Promociju škola i smjerova počele su i srednje škole dobojske regije, što je u razgovoru za “Nezavisne novine” potvrdila i Tijana Vasiljević Stokić, direktorica dobojske Gimnazije “Jovan Dučić” i predsjednica Aktiva direktora srednjih škola regije Doboj.
– Gimnazija je od samog početka nastave, odnosno od septembra, počela promotivne aktivnosti. Mi uveliko radimo na promociji škole i smjerova koji se ovdje školuju. Što se tiče ostalih srednjih škola regije Doboj, u skladu sa Prijedlogom plana upisa koje je nama Ministarstvo odobrilo, tako i rade promociju – rekla je ona, dodajući da se svi nadaju da će popuniti planirana mjesta, ali da će jun pokazati stvarno stanje.
Velikom broju zainteresovanih nadaju se u trebinjskom Centru srednjih škola, a kako za “Nezavisne novine” ističe Nedeljka Ilijić, direktorica ove škole, oni imaju i veći broj zainteresovanih učenika za upis nego što je planirano.
– Ja ne sumnjam da neće biti ostvaren plan upisa, čak može biti veći broj učenika, možda i proširenja odjeljenja – kaže ona.
Društvo
ŠOPING LUDILO U BIH! Stranci potrošili 22 miliona KM na kupovinu

Strani državljani, među kojima je najviše onih iz Srbije, Hrvatske i Crne Gore, za samo tri mjeseca ove godine u Bosni i Hercegovini kupili su robu vrijednu više od 22 miliona maraka, te su za nju zatražili povrat PDV-a u iznosu od 3,2 miliona KM.
Da šoping u BiH postaje sve draži komšijama, ali i drugim stranim državljanima, pokazuju podaci Uprave za indirektno oporezivanje Bosne i Hercegovine, a poredeći prvo tromjesečje ove godine sa istim periodom lani, kada su stranci potrošili skoro 19 miliona i zatražili 2,7 miliona KM povrata PDV-a, to se jasno i vidi.
– Najčešće se radi o robi široke potrošnje: osnovnim životnim namirnicama, stvarima za domaćinstvo i tekstilnim proizvodima, koju stranci kupuju u BiH i iznose van carinskog područja, te imaju pravo da zatraže povrat PDV-a – ističu iz UIO BiH za “Nezavisne novine”.
Murisa Marić, izvršna direktorica Udruženja za zaštitu potrošača “Don” Prijedor, ističe za “Nezavisne novine” da nije ograničeno koliko će puta u pograničnim mjestima kupci ući u BiH, kupovati i vraćati PDV.
– Ono što smo mi primijetili, to je najviše izraženo u Kostajnici, gdje ih samo most dijeli, kao i u Brodu, gdje se veoma mnogo kupuje. Na taj način ostavljaju nam određeni novac, a neki dio i vrate – kaže Marićeva.
Ona ističe da naši građani, kada kupuju van zemlje, nemaju naviku vraćati PDV.
– Mi imamo taj problem. Naši građani se plaše da prijave na granici robu na koju mogu izvršiti povrat. Tako da je to do nas. Nije problem što su građani Srbije i Hrvatske mnogo svjesniji nego mi – navodi ona dodajući da i građani BiH kupuju u susjednim zemljama, ali da obično ne koriste benefit povrata PDV-a.
Admir Arnautović, predsjednik Udruženja kluba potrošača srednje Bosne Travnik, ističe da se iz godine u godinu tržište sve više globalizuje te da kupcima granice sve manje predstavljaju barijeru prilikom kupovine.
– Ono što je primjetno jeste činjenica da se pojedine države specijalizuju za proizvodnju i prodaju određenih proizvoda, ali i usljed različitih okolnosti pojedini proizvodi su znatno jeftiniji u drugim državama nego u vlastitoj. BiH, Hrvatska, Srbija i Crna Gora su uvijek bile naslonjene jedna na drugu u ekonomskom smislu, a posebno u zadnjih nekoliko godina globalni poremećaji na tržištu, nejednaka inflacija i različito uređeni porezni i trgovački sistemi doveli su do velikih razlika u cijenama na policama ili benzinskim pumpama ovih zemalja. Upravo ovo je i rezultiralo da se za pojedine proizvode ide u kupovinu u druge zemlje i da je rast povrata PDV-a sve veći. Vjerujem da će u narednom periodu i dalje rasti, posebno u graničnim područjima – kaže Arnautović za “Nezavisne novine”.
Iz Uprave za indirektno oporezivanje BiH ističu da pravo na povrat PDV-a imaju fizička lica koja nemaju prebivalište u Bosni i Hercegovini.
– Ta lica imaju pravo na povrat PDV-a na dobra koja kupe u Bosni i Hercegovini i ta ista dobra iznesu u prtljagu sa sobom izvan carinskog područja Bosne i Hercegovine. Važno je napomenuti da se pravo na povrat PDV-a ne odnosi na iznesena mineralna ulja, alkohol i alkoholna pića te duvan i duvanske prerađevine – kažu oni za “Nezavisne novine”.
Kako objašnjavaju, postupak za ostvarivanje prava na povrat PDV-a strani državljanin pokreće podnošenjem zahtjeva za povrat, a zahtjev se podnosi na klasičnom obrascu “PDV-SL-2” ili na obrascu posrednika za povrat PDV-a u BiH, a to je obrazac kompanije “U Shop Tax Free”.
– Ove obrasce popunjava i ovjerava trgovac u BiH na zahtjev kupca-stranog državljanina u tri primjerka, od kojih original i jednu kopiju trgovac daje kupcu, a drugu kopiju zadržava u svojoj dokumentaciji. Kupac strani državljanin, koji ostvaruje pravo na povrat poreza na dodatu vrijednost, obavezan je pri napuštanju carinskog područja BiH, dati carinskoj službi na uvid kupljena dobra, originalne račune i popunjen i ovjeren obrazac za povrat PDV-a – navode oni.
Društvo
SVE VIŠE GLADNIH! Javna kuhinja “Mozaik prijateljstva” ima na hiljade korisnika

U posljednjih 20 godina, od kako “Mozaik prijateljstva” pomaže najugroženijim sugrađanima, situacija u Banjaluci nije nikad bila gora, a redovi pred javnom kuhinjom duži.
Izjavio je to za Srpskainfo Miroslav Subašić, osnivač ove humanitarne organizacije, koja u svom sastavu ima javnu kuhinju, javno kupatilo i dnevni centar za straije ljude.
On je potvrdio da se svakog dana u javnoj kuhinji “Obrok ljubavi” podijeli po 800 porcija gotove hrane, ali da ima i ljudi koji dolaze po pakete namirnica, kako bi kod kuće skuvali obrok, ili po hljeb, ulje i sredstva za higijenu. Neki dolaze da se okupaju u javnom kupatilu, jer tamo gdje žive nemaju uslova za to, a neki da popiju kafu i pojedu sendvič u društvu.
– Oko 2.000 ljudi koristi usluge “Mozaika prijateljstva”. To nisu neki marginalci ili beskućnici, mnogo je više siromašnih penzionera, pa čak i radnika, koji sa svojom platom, usljed ove skupoće i inflacije, jednostavno, ne mogu nahraniti porodicu – kaže Miroslav.
On dodaje da je situacija još gora nakon nedavne poplave, a da nesigurnost raste i usljed nestabilne političke situacije.
– Nećete vjerovati, ali sve to utiče na ljude u ovako teškim vremenima – kaže Subašić.
On dodaje da je, uprkos sve većem broju gladnih i siromašnih, sve manje novca u Mozaik dolazi iz javnih budžeta. Posebno je istakao da bi “Grad Banjaluka mogao pružiti malo više podrške”.
– Srećom i hvala Bogu, imamo mi onu najbitniju podršku, podršku naroda. Srce mi je puno, kad nam roditelji dovedu djecu, koju od malih nogu uče dobročinstvu i solidarnosti, kad neko dijete iz svoje kasice pokloni 5 maraka, kad penzioner ili student pokloni 10 KM. To je pobjeda naroda – kaže Miroslav Subašić.
Dodaje da je ponosan i što se nedavno na proslavi Bajrama u “Mozaiku” za trpezom okupilo 400 Banjalučana različitih vjera i nacija, a naročito je bio dirnut kada su nedavno mladi roditelji poklonili 50 KM koje “Mozaiku” šalje njihova tek rođena beba.
– Ponosan sam i na sve ljude koji donesu obrok, vreću brašna, pečenje koje ostane nakon slave, ili koji volonterski rade u javnoj kuhinji, a i na one koji su spremni da odvoje koju marku od svoje sirotinje da bi to podijelili sa drugima – poručio je Miroslav Subašić.
-
Politika3 dana ago
ZATVORILI JOJ VRATA! Njemačka ministrica proglašena nepoželjnom u Srpskoj zbog “političkog miješanja”
-
Politika2 dana ago
MIHAJILICA PITA: Gdje je završilo dodatnih 7 miliona KM za garažu UKC-a?
-
Politika3 dana ago
DODIK TRAŽI DA SE SRPSKA uključi u VOJNI SPORAZUM sa Srbijom i Mađarskom
-
Politika3 dana ago
“PREŠAO CRVENU LINIJU”: Austrijska ministarka poručila da je DODIKU ZABRANJEN ULAZAK u ovu zemlju
-
Region2 dana ago
PRONAĐENI DUKS I RANAC: U potragu za dječakom biće uključeni i dronovi, DJED OTKRIO DETALJE
-
Politika2 dana ago
STANIVUKOVIĆ SA UNIVERZITETA NA FLORIDI “Nastavljamo da učimo, gradimo prijateljstva i donosimo mudre odluke u interesu naroda”
-
Politika24 sata ago
DODIK “Neću izdati narod i neću se povući dok god imam PODRŠKU NARODA”
-
Svijet2 dana ago
OGLASILA SE ANA LIRMAN: Dodik PRIJETIO NASILJEM i protjerivanjem iz Banjaluke (VIDEO)