Zdravlje
LIJEK KOJI ZANEMARUJEMO! Zašto se dobro osjećamo pored vode?
Sjedite li upravo sada kraj mora, rijeke ili jezera? Ako ne, nakon čitanja ovog teksta zatvorite oči, duboko udahnite i zamislite da sjedite pored vode.
Vjerovatno se već osjećate mnogo mirnije nego prije nekoliko minuta. To je zato što, prema naučnim istraživanjima boravak u blizini vode i naprosto samo ogledanje u vodu pomaže našem mentalnom zdravlju na bezbroj načina i može biti ključ trajne sreće.
Štaviše, naučnik Wallace J. Nichols skovao je i termin “plavi um” (blue mind). Prema njegovim riječima, izraz “plavi um” opisuje blago meditativno stanje u koje padamo u blizini, u, na ili pod vodom.
Evo zašto je to tako.
1. Vodu doživljavamo svim čulima
Voda djeluje na svih pet čula istovremeno, dajući nam potpuno imersivno iskustvo. Zamislite da plivate u mirnoj uvali. Voda je hladna na vašoj koži, teče i mreška se dok se krećete. U zraku se osjeća slani miris koji možete osjetiti dok ga udišete. Možda možete namirisati morsku travu. Prizor je preplavljen zelenilom i plavetnilom, a vi gledate kako sunčeva svjetlost pleše po površini vode. Ne možemo zamisliti opuštenije mjesto.
2. Plava boja ima terapeutski učinak
Ako gledate u more ili jezero u kojem se oslikava nebo, njihovi plavi svjetlosni talasi djeluju svojom magijom na vas.
Poznato je da plava boja ima umirujući, opuštajući, ali energizirajući učinak na naše umove i tijela zbog svoje specifične valne dužine. Još jedan razlog zašto nas plava boja tako umiruje jest, prema nekim naučnicima, to što smo evoluirali na planeti na kojem preovladava plava boja okeana u odnosu na kopno.
3. Boravak u vodi uravnotežuje naše hormone
Jeste li se ikada zapitali zašto plivanje ili ronjenje pod vodom čini da se osjećate tako “zen”?
Sve se svodi na smanjenje kateholamina, hormona odgovornih za našu reakciju “bori se ili bježi”. Kateholamine proizvode nadbubrežne žlijezde kada ste fizički ili emocionalno pod stresom, povećavajući vaš krvni pritisak, otkucaje srca i brzinu disanja.
Kada ste uronjeni u vodu, vaše tijelo šalje signale za promjenu ravnoteže kateholamina, nivoa koji je slična ravnoteži koja se nalazi kada meditirate ili se opuštate.
Dakle, kada plivate, vi zapravo meditirate u vodi.
4. Imamo urođenu povezanost s prirodom
Tokom evolucije proveli smo mnogo više miliona godina živeći u otvorenim savanama i praznim obalama nego u našim današnjim betonskim džunglama.
Stoga ima smisla da se, kada se nađemo u tim prirodnim okruženjima, odmah osjećamo opušteno. Godine 1984. biolog i prirodoslovac Edward O. Wilson skovao je izraz “biofilija” kako bi opisao svoju teoriju da ljudi imaju instinktivnu vezu s prirodom ukorijenjenu u našim genima.
5. Kretanje vode stvara umirujuću ružičastu buku
Bilo da je riječ o morskim talasima ili čak vještački nastalim talasima na bazenu ili samo žuborenju rijeke, zvukovi koje čujete ubrajaju se u kategoriju tzv. ružičaste buke. Nalik je poznatoj bijeloj buci, ali glađe, smirenije, umirujuće; to je neprekinuti, neopisiv zvuk koji jednako kombinuje sve zvučne frekvencije koje ljudsko uho može čuti te čak može pomoći i u boljem spavanju.
Zadovoljna.hr
Zdravlje
HOLANDSKI LJEKARI TVRDE! Vrijeme provedeno pred ekranom LOŠE UTIČE NA SAN DJECE
Dječji ljekari u Holandiji ukazuju na sve češći problem nedovoljnog sna kod djece školskog uzrasta navodeći da je razlog koji značajno doprinosi tome to što djeca previše vremena provode pred ekranom kompjutera ili televizora prije odlaska na spavanje.
Naučno udruženje pedijatara Holandije skrenulo je pažnju na taj problem a zvaničnica udruženja Margret Harskamp rekla je da gledanje u ekran kompjutera televizora mobilnog telefona ili tableta otežava djeci da zaspu prenio je list “NL Tajms”.
Nedovoljno sna kod djece može da smanji sposobnost koncentracije i adekvatnog ponašanja u školi ili da dovede do hiperaktivnosti i naglih promjena raspoloženja ukazali su ljekari.
Harskamp je navela da ako se kod djece poboljša spavanje njihovi problemi sa koncentracijom i ponašanjem često se sami riješe ali je napomenula da roditelji ponekad ne shvataju da nedostatak sna može biti glavni uzrok takvih problema.
Tako je istraživanje holandskog medija RTL Nieuvs pokazalo da samo 12 odsto roditelja misli da im djeca loše spavaju zbog toga što provode vrijeme pred ekranom prije odlaska u krevet dok 59 procenata misli da to ne utiče na san njihove djece a 12 posto vjeruje da im to pomaže da utanu u san.
Harskamp je ukazala da djeci koja teško zaspu ili su pretjerano umorna tokom dana mogu pomoći boravak i igra na otvorenom.
“Dva sata igre na otvorenom je veoma blagotvorno. Vlada i škole treba da obezbijede da djeca imaju pristup velikom broju bezbjednih igrališta” poručila je ona.
Zdravlje
DRAMATIČNO U NJEMAČKOJ! Zbog majmunskih boginja zatvorena škola
Škola u blizini Kelna, u zapadnoj Njemačkoj, zatvorena je iz predostrožnosti nakon što je nova varijanta mpoks virusa otkrivena kod dvoje đaka.
Učenici škole za djecu sa posebnim potrebama u Rosrathu prelaze na onlajn nastavu do petka, saopštila je okružna administracija Rajniš-Bergiš distrikta, prenijela je agencija “DPA”.
Četiri člana jedne porodice koja živi u distriktu, uključujući dvoje djece, zaraženi su takozvanom “kladom 1b virusa majmunskih boginja”. Prema informacijama iz distrikta, porodica se nalazi u karantinu, a simptomi su za sada blagi.
Zdravstveni odsjek i školska uprava donijeli su ovu preventivnu mjeru nakon intenzivnih konsultacija sa njemačkim institutom za kontrolu bolesti, Robert Koh, i drugim specijalizovanim institucijama, zbog djece kojoj je potrebna posebna zaštita.
Školske prostorije ostaće zatvorene kako bi se sprečio blizak kontakt među učenicima i time dalja moguća transmisija mpoks virusa. Petak je posljednji nastavni dan prije božićnih praznika. Pretpostavlja se da je zaraza potekla od putovanja člana porodice u Afriku.
Za sada nisu otkrivene dodatne infekcije, izjavila je portparolka distrikta. Simptomi mpox virusa uključuju karakteristični osip na koži, a često su prisutni i opšti simptomi bolesti poput groznice, glavobolje i bolova u mišićima. Smrtni ishodi su rijetki.
Virus, ranije poznat kao majmunske boginje, nije mnogo zarazan.
“Za prenos mpoks virusa neophodan je blizak fizički kontakt”, navodi institut Robert Koh.
Virus se uglavnom prenosi kontaktom kože na kožu, poput seksualnog odnosa, zagrljaja, masaže ili ljubljenja. U avgustu, Svjetska zdravstvena organizacija (SZO) proglasila je “vanrednu situaciju od međunarodnog značaja” zbog nove varijante virusa i povećanja broja slučajeva mpoksa u Africi.
Prirodni domaćini mpoks virusa su glodari iz Zapadne i Centralne Afrike. Patogeni su manje prilagođeni majmunima i ljudima.
Od ljeta 2023. godine, broj slučajeva se prijavljuje kontinuirano, ali na niskom nivou u jednocifrenim ili niskim dvocifrenim brojevima na mjesečnom nivou. Do sada u Njemačkoj nisu zabilježeni smrtni slučajevi, prenosi “Telegraf”.
Zdravlje
Zašto je čokoladno mlijeko dobro za djecu? VJEROVALI ILI NE DIŽE IMUNITET
Čokoladno mlijeko je poslastica koju djeca obožavaju.
Ono nadopunjuje nutritivne nedostatke s kojima se mnogi suočavaju, pružajući odličnu opciju za izbirljive mališane ili one koji ne vole okus običnog mlijeka.
Ali, mnogi roditelji su zabrinuti; smiju li djeca piti čokoladno mlijeko zbog dodanog šećera koji sadrži?
Nutritivna vrijednost čokoladnog mlijeka
Malo čokoladno mlijeko od 0.2 litre, odnosno jedna porcija čokoladnog mlijeka, ima 150 kalorija, 8 grama proteina, 24 grama ugljikohidrata (10 grama dodanog šećera), kalcij, vitamin D i druge ključne nutrijente. Za usporedbu, obično mlijeko ima 105 kalorija i 12 grama ugljikohidrata bez dodanog šećera.
Čokoladno mlijeko obezbjeđuje niz važnih nutrijenata, a istraživanja pokazuju da je korisno za zdravlje. Studija iz 2021. godine, objavljena u časopisu Nutrition and Metabolism, pokazala je da dnevna konzumacija šalice mlijeka može smanjiti rizik od srčanih bolesti, moždanog udara, pretilosti, dijabetesa tipa 2 i osteoporoze, piše Parents, prenosi Index.
Mliječni proizvodi sadrže 18 od 22 esencijalna nutrijenta, uključujući kalcij, fosfor, magnezij i vitamin D, koji su ključni za zdravlje i metabolizam. Prehrambene smjernice ističu da mlijeko pomaže u nadoknadi nutrijenata poput kalcija, kalija i vitamina D, što čokoladno mlijeko čini zdravim izborom.
Glavni nutrijenti u čokoladnom mlijeku
Kalcij: Ključan za rast i čvrstoću kostiju, posebno tokom djetinjstva i adolescencije. Mliječni proizvodi sprečavaju bolesti kostiju i podržavaju mineralizaciju.
Vitamin D: Pomaže kalciju u jačanju kostiju. Mlijeko je jedan od rijetkih izvora vitamina D.
Proteini: Potiču rast i oporavak mišića, posebno kod aktivne djece.
Fosfor: Važan za čvrste kosti, zube i obnavljanje tkiva.
Kalij: Podržava rast, rad mišića i srčani ritam. Jedna šalica mlijeka ima oko 360 mg kalija.
Vitamin A: Pomaže rastu, razvoju i jačanju imunološkog sistema.
Smiju li mala djeca piti čokoladno mlijeko?
Da, mala djeca smiju piti čokoladno mlijeko. Mliječni proizvodi su glavni izvor tri od četiri ključna nutrijenta za zdravlje kod djece od dvije do 18 godina: kalcij, kalij i vitamin D.
Prema Američkoj akademiji za pedijatriju, djeca mlađa od dvije godine ne bi trebala piti čokoladno mlijeko jer mlijeko s okusom sadrži više šećera nego što se preporučuje za tu dob. Stručnjaci preporučuju obično mlijeko koje je bogato nutrijentima i ključnim vitaminima za razvoj djeteta.
-
Društvo3 dana ago
ZIMA SE VRAĆA! Snijeg, kiša i jak vjetar obilježiće naredna dva dana
-
Zanimljivosti3 dana ago
KAKVA REAKCIJA! Sanidah se obradovala poklonu iz publike, evo gdje je završio (VIDEO)
-
Banjaluka3 dana ago
“NAŠE MOLITVE SU SA VAMA” Stanivuković uputio saučešće porodicama stradalih na Cetinju
-
Banjaluka3 dana ago
TADEJ PRVA BEBA ROĐENA U BANJALUCI u 2025! Stanivuković darovao bebu i majku
-
Politika3 dana ago
NOVA GODINA, NOVA OBEĆANJA! Ćorić: U toku gradnja 120 kilometara auto-puta, 2026. završetak dvije dionice
-
Hronika3 dana ago
KRVAVI PIR NA CETINJU! Napadač u bjekstvu, među žrtvama i ČLANOVI NJEGOVE PORODICE
-
Hronika2 dana ago
POŽAR ZAHVATIO VIKENDICU U BANJALUCI Vatrogasci na terenu borili se s vatrenom stihijom
-
Hronika2 dana ago
IDENTIFIKOVAN STRADALI BANJALUČANIN! Završen uviđaj na mjestu pronalaska tijela