Politika
SRPSKA NIKADA NIJE BILA U TEŽOJ POZICIJI! Evo šta je rezultat američkih sankcija POJEDINCIMA
Naime, Vlada Republike Srpske koristila je domenu američke kompanije Versign. Šta se tačno u praksi dogodilo za N1 je pojasnio profesor na Elektrotehničkom fakultetu Univerziteta u Sarajevu, Saša Mrdović.
“Najjednostavnije, laičko objašnjenje onoga što se desilo je ustvari je da imenik koji omogućava pretvaranje domenskih imena u IP adrese, odnosno koji pretvara vldars.net u IP adresu, nešto slično poput imenika koji pretvara imena u brojeve telefona, zapis koji je postojao za vladars.net je obrisan.
Odnosno, bilo ko ko pokušava da pristupi bilo kojoj internet usluzi, bilo da se radi o web lokacijama Vlade ili mailovima, biće mu rečeno da njegov računar ne može pronaći računar koji pruža tu uslugu, odnosno server Vlade Republike Srpske”, pojašnjava profesor.
Ne rade stranice Vlade RS, bijeg u virtualni svijet Srbije
Taj zapis, kako se pretvara to ime vladars.net u IP adresu koju računari koriste za komuniciranje, i dalje postoji u Telekomu Srpske, “međutim prije nego što neko sazna da treba pitati Telekom Republike Srpske on se mora obratiti centralnom serveru domenskih imena koji onda pokazuje, aha, sad se s tim pitanjem obratiti Telekomu RS.
Taj zapis da se treba obratiti Telekom Republike Srpske je nedostupan. Vladars.net je zakupila taj domen, mislim to su javno dostupne informacije od firme koja se bavi upravo tim zapisivanjem u imenike, taj ugovor važi negdje do februara 2025. godine. Da li su oni to ukinuli ili firma Verisign koja upravlja tim domenom, koja preusmjerava sve ispod, to već nije javno dostupna informacija”, kaže Mrdović.
Web lokacije Vlade Republike Srpske ispravno rade, ali njima se ne može pristupi.
“Mogu se obratiti drugoj kompaniji koja bi uradila to preslikavanje i iznajmljivanje domena, recimo vladars.net a za svaki od tih domena postoji kompanija, ovdje je Verisign koja upravlja tim domenom, onda druge kompanije od nje kupe poddomene, tako vrše preprodaju toga. Recimo za BiH konkretno UTIC je nadležan za upravljanje bh. domenom.
Za .net domen postoji veći broj kompanija koje to prodaju, ja sam uvjeren da nisu sve američke, jer je to komercijalna usluga koja uopšte nije skupa, ona košta desetak, dvadeset dolara godišnje. Moguće da postoji mogućnost da se opet to na nivou Verisigna koji radi to preslikavanje onemogući. Ali to mi je čudno jer to su komercijalne firme, nemaju nikakve veze s američkom Vladom”, zaključuje profesor Mrdović.
Urednik portala Capital.ba, Siniša Vukelić smatra kako će Vlada Republike Srpske uzeti srpsku domenu RS, umjesto bosanskohercegovačku BA, koju je spominjao profesor Mrdović, kao što je to učinio prethodno i predsjednik Srpske, Milorad Dodik nakon što mu je ugašen zvanični Youtube kanal.
No, bijeg u virtualni svijet Republike Srbije, tek je jedan od problema s kojim se sankcionisani pojedinci mogu suočiti. Bitno je da će posljedice osjetiti i građani, napominje Vukelić.
“Blokiranjem portala Vlade Republike Srpske, inspektorata, predsjednika RS, jedan je od očitih primjera kakve su posljedice ukoliko se nalazite na crnoj listi. To je samo jedna od posljedica. Pretpostavka je šta se desilo, kada dođete na crnu listu, svim kompanijama američkim je preporuka da ne smiju sarađivati sa takvim licima.
Kompanija kod koje je, pretpostavljam, pohranjen i zakupljen server naših institucija je američka kompanija koja je poslušala svoju vlast i vjerovatno otkazala tu uslugu. To je zaprepašćujuće jer i građani Republike Srpske trpe tu posljedicu jer im je uskraćeno elektronsko komuniciranje i saznavanje informacija od najviše izvršne vlasti u Republici Srpskoj. Ne možete doći do propisa, ne možete biti obaviješteni o nekim konkursima, tenderima itd”, kaže Vukelić za N1.
Stopiranje projekata i tihe sankcije
Posljedice se vide i na drugim stranama, vlastima je sve teže doći do novih izvora finansiranja budžeta, nisu ovaj put izašli na međunarodno tržište da prikupe novac, za otplatu dugova kao što su to radili u prethodnom periodu zadužujući se na bečkoj i londonskoj berzi, napominje ovaj novinar.
“Banke iz inostranstva ne žele da finansiraju neke projekte, Njemačka je neke projekte već stopirala, nemamo najavu saradnje s MMF-om, novog aranžmana, međunarodni veliki investitori zaziru od toga da dođu u zemlju u kojoj je cijeli politički vrh pod sankcijama. To pokazuje njima da je tu klima izuzetno nestabilna”, poručuje urednik Capital.ba.
Postoje prikrivene, tihe sankcije, što je potvrdila i ministrica finansija Zora Vidović, tako da to uvjeravanje da nema nikakvih posljedica uopšte nije tačno, stava je Vukelić, osvrćući se na izjave Milorada Dodika kako njega, niti ostale sankcionisane to ne pogađa, s obzirom na to da niti posjeduju imovinu u Americi niti tamo planiraju ići.
No sankcije su mnogo više od toga. John Smith, prvi direktor OFAC-a, je u interviewu za N1 pojasnio i sljedeće:
“Imajte na umu da se američke sankcije primjenjuju na osobe iz SAD-a, na američke kompanije, u jurisdikciji Sjedinjenih Država. Dakle, ono što sankcije znače je da ja kao Amerikanac, nijedna američka kompanija, nijedan američki pojedinac ili entitet ne možemo imati posla sa bilo kojim pojedincem ili entitetom koji je stavljen na listu sankcija.
Nezakonito je da bilo ko to radi. Dakle, oni mogu imati široke implikacije zbog širokih efekata američkih kompanija, američkog dolara i drugih, kako se koriste širom svijeta. Sada, iako je fokus na Amerikancima, to takođe znači da osobe koje nisu iz SAD-a ne mogu koristiti ljude poput mene, ne mogu koristiti američki dolar.
Ne mogu koristiti robu porijeklom iz SAD-a u bilo kojoj stvari koja se može odnositi na sankcionisane strane. Dakle, to bi uticalo na Vas, u Vašem regionu, uticalo bi na bilo koga bilo gdje u svijetu. Ne možete uključiti osobe iz SAD ili tehnologije ili finansijske usluge i bilo šta što ima veze sa ovim ljudima ili ovim kompanijama.”
Problem i otvaranje računa u inostranstvu
U razgovoru s pojedinim stručnjacima iz bankarskog sektora, problem za pojedince koji su na američkoj crnoj listi, moglo bi biti i eventualno otvaranje računa u inostranstvu, s obzirom na to da banke, iako nisu američke, imaju diskreciono pravo da odbiju saradnju s licima koja jesu dio američkih sankcija, i to, kažu nam, nije rijedak slučaj.
Vrlo teško je pronaći finansijsku instituciju koja ne radi po američkim standardima ili nema nikakvog doticaja s SAD-om. Kažu iz bankarskog sektora, osoba s crne američke liste otežano je otvaranje bankovnih računa, ali i samo kartično plaćanje.
Da američke sankcije nisu za izrugivanje, kako to uglavnom radi Milorad Dodik, možda najbolje pokazuju iskustva nekih od sankcionisanih koja su prenijeli pojedinim medijima.
U političkom smislu ste pod jednim embargom, kaže novinar Siniša Vukelić.
“Na tankom ledu kod međunarodnih predstavnika. Vidimo da politički vrh Republike Srpske vrlo malo ima diplomatskih sastanaka sa visokim zvaničnicima iz svijeta, jer očigledno izbjegavaju da se sastaju s osobama na crnoj listi. Ne preporučuju svojim kompanijama da ovdje investiraju. I to govori da smo pod najvećim sankcijama od ‘95. do danas”, zaključuje Vukelić.
Posljednjim američkim sankcijama obuhvaćeni su i najbliži članovi porodice Milorada Dodika, sin i kćerka Igor i Gorica. Podsjetite se detalja zbog kojih su dospjeli na listu na ovom linku.
Inače, jedna od ključnih karakteristika američkih sankcija je i ta da oni koji su na crnim američkim listama, ne mogu putovati u SAD, poslovati, imati račune, niti raspolagati eventualnom imovinom na terotiriji SAD-a ili kupovati istu.
Osim Milorada Dodika, na američkoj crnoj listi su Igor Dodik, Gorica Dodik (njegova djeca), Alen Šeranić, ministar u Vladi RS, Željka Cvijanović, članica Predsjedništva BiH iz RS, Radovan Višković, premijer Republike Srpske, Miloš Bukejlović, ministar u Vladi Republike Srpske, Nenad Stevandić, predsjednik NSRS, Dragan i Slobodan Stanković, bivšem prvom čovjeku VSTV-a, Milanu Tegeltiji.
Na crnoj američkoj listi su; državni tužitelj, Dijana Kajmaković, bivša glavna državna tužiteljica, Gordana Tadić, bivši direktor OSA-e, Osman Mehmedagić, bivši premijer FBiH, Fadil Novalić, funkcioner SDA, Asim Sarajlić, državljanin BiH koji se povezuje s narkokartelima, Edin Gačanin, sankcije američke uvedene su i Marinku Čavari iz HDZ-a.
(N1) Foto:N1
Politika
“Bitno je da li si krao ili nisi, a ne da li si Srbin, Hrvat ili Bošnjak” Stanivuković o hapšenju ministra bezbjednosti
Kad je korupcija u pitanju ili si krao ili nisi, ne može se smatrati napadom na Republiku Srpsku hapšenje zbog takvih stvari, bez obzira jesi li Srbin, Hrvat ili Bošnjak.
Rekao je ovo predsjednik PDP, Draško Stanivuković komentarišući hapšenje Ministra bezbjednosti BiH, Nenada Nešića.
– Vidjećemo kako će Tužilaštvo BiH da se izjasni to tom pitanju. Teško da komentarišem u ovoj fazi postupka. Kao narodni poslanik sam ranije ukazivao na stvari koje su se dešavale u Putevima Republike Srpsle. Govorio sam tada, između ostalog, da mi nije bilo opravdano uklanjanje naplatnih kućica – rekao je Stanivuković gostujući u emisiji Izazovi na BN.
Dodao je da svaka borba protiv kriminala i korupcije bez obzira na kojem nivou, treba da nas ohrabri.
Politika
STANIVUKOVIĆ OBILAZI SRPSKU! Iz Brčkog poslao jake poruke: Uradićemo ono što niko prije nije smio!
Podijeljene su članske karte za 50 novih članova koji su se pridružili Gradskom odboru PDP Brčko.
Ovaj korak predstavlja važan momenat za Partiju demokratskog progresa koja nastavlja da raste i jača svoj tim, a novi članovi će svakako doprinijeti njenom daljem razvoju i uspjehu
– Ulazimo u novu godinu i u Brčkom nastavljamo biti dio skupštinske većine, dio nove vlade Brčko distrikta koja će početi sa radom sredinom januara i mi to učešće u vlasti moramo iskoristiit i nastaviti trend rasta, jer od izbora do izbora imamo sve bolje rezultate i tako treba da nastavimo na svim sljedećim – rekao je predsjednik GrO PDP Brčko Siniša Golić.
Golić je okupljenima rekao da je jedan od važnijih događaja koji se desio ovoj stranci dogodio 15. decembra kada je Draško Stanivuković postao predsjednik PDP.
– Ono što će nam osim našeg rada pomoći još više je upravo Stanivuković na mjestu predsjednika PDP, jer svaki posao koji je do sada obavljao bio je uspješan i mi ćemo svi sa njim biti uspješni, kako u Brčkom tako i u svim lokalnim zajednicama širom Republike Srpske – kazao je Golić.
Okupljenima se obratio i predsjendik PDP Draško Stanivuković koji je kazao da mu je ovo prva posjeta jednom odboru stranke nakon što je preuzeo dužnost.
– Koliko god da čovjek ima saopouzdanje i vjeru, imam preveliku odgovornost za dužnost koju ste mi dali. Imam velike ciljeve i vas bih zamolio da ih zajedno sa mnom pratite. Želim da svi ti ciljevi postanu naši zajednički i da ih ostvarujemo u periodu koji je pred nama. PDP će uz sve ljude koji imaju potrencijal i želju da poboljšaju ovo naše društvo imati snagu da postane prva, ne u opoziciji, nego prva i najjača politička organizacija – kazao je Stanivuković.
Stanivuković dodaje da PDP treba biti najjača i najsnažnija stranka kako bi donijeli najveće promjene u cijelu Republiku Srpsku.
-Idemo da govorimo da ne mogu da truju našu djecu. Progovorićemo o rijaliti programima, kladionicama, ludostima koje nam plasiraju na svakom koraku. Naša politika mora biti za dijete i djecu – rekao je Stanivuković i dodao da nije došao na ovu poziciju da bi nešto radio i prošao nego da zajedno sa svim ljudima u PDP ostavi trag.
On ističe da je program PDP da urade ono što niko prije nije smio.
– Imamo najveće marže, najveći PDV na lijekove, prodaju svašta djeci, energetska pića, sve da bi neko zaradio. Pa ne može onaj ko je ratovao za ovu zemlju, za ove ljude da plaća ortopedsko pomagalo i PDV isto kao neko ko kupuje novi telefon – kazao je on i dodao da zakoni moraju biti prilagođeni čovjeku.
Od GrO PDP Brčko očekuje da ne budu stranka kao SNSD te da, kako kaže, otvore prozore, vrata i srce prema ljudima.
Blink
Politika
SNSD BEZ BIVŠEG ŠEFA! Topić vratio mandat, neće biti odbornik naredne četiri godine
Centralna izborna komisija Bosne i Hercegovine na posljednjoj sjednici konstatovala je odbijanje mandata Dragoslava Topića, bivšeg šefa Kluba odbornika SNSD u banjalučkoj Skupštini.
Nakon četvorogodišnjeg mandata kao šef Kluba odbornika SNSD Topić na ovim izborima nije osvojio dovoljno glsova da dobije direktan mandat, već mu je dodijeljen nakon povlačenja drugih kandidata, nakog čega ga je on vratio, piše Blink.
Umjesto Topića mandat je dodjeljen Miši Kovačeviću.
-
Zanimljivosti2 dana ago
NEKI GA OBOŽAVAJU, A NEKIMA SMETA! Kako tamjan djeluje na naše zdravlje?
-
Hronika2 dana ago
TRAGEDIJA KOD KNEŽEVA! Baka preminula kod Kneževa “NE ZNAMO KAKO DA JE SAHRANIMO”
-
Društvo2 dana ago
SUMNJA SE DA IMA MRTVIH Situacija u Kneževu nikad gora, kontakt sa selima je u prekidu, načelnik uputio HITAN APEL
-
Politika2 dana ago
SVE OD PLATE? Dodikov savjetnik suvlasnik 42 NEKRETNINE U BEOGRADU!!!
-
Društvo1 dan ago
KAKO JE UMRLO TROJE LJUDI I ŠTA JE SPASILO PACIJENTE NA DIJALIZI! Doktorka iz Kneževa za otkriva detalje drame u ovom gradiću
-
Hronika2 dana ago
TEŠKA NESREĆA KOD BANJALUKE! Eksplozija u trafo-stanici, električar TEŠKO POVRIJEĐEN
-
Društvo2 dana ago
DRAMATIČNO U KNEŽEVU! Krave se jedva probijaju kroz snijeg (FOTO, VIDEO)
-
Hronika8 sati ago
OTAC OSVETIO UBISTVO SINA! Epilog zločina kod Travnika