Connect with us

Društvo

ZABRINJAVAJUĆI PODACI! Onkološki pacijenti sve mlađi, LJEKARA SVE MANJE

Nedovoljan broj onkologa, nedostatak lijekova, skupe terapije, kao i potreba za psihosocijalnom podrškom onkološkim pacijentima kojih je svake godine sve više, a njihova dob niža, dio je problema o kojima je večeras razgovarano na sastanku udruženja žena oboljelih od raka grada Doboja i federalne opštine Maglaj, koji je večeras održan u Doboju.
Predsjednik Udruženja pacijenata oboljelih i liječenih od malignih bolesti “Budimo zajedno” iz Doboja Daniela Narić rekla je da je cilj večerašnjeg sastanka pružanje podrške, razmjena iskustava i preciziranje zajedničkog djelovanja ova dva udruženja.

Narićeva je navela da kao jedino udruženje ovog tipa u Doboju rade od decembra prošle godine, trenutno imaju 60 aktivnih članova, te djeluju savjetodavno i organizuju odgovarajuće stručne radionica na kojima ljekari dobojskog Doma zdravlja i drugi stručnjaci pomažu da se onkološki pacijenti lakše bore sa ovom opakom bolešću.

Ona je najavila da će Udruženje u saradnji sa Razvojnim programom UN u decembru organizovati donatorsko veče kako bi se obezbijedila neophodna finansijska podrška.

Predsjednik Udruženja žena oboljelih od tumora dojke i drugih malignih oboljenja “Snaga žene” iz federalne opštine Maglaj Bahra Mujkić Bradarić ukazala na veliki broj oboljelih pacijenata i listu čekanja, nedostatak lijekova i adekvatne prostorije tokom tretmana hemoterapije i finansijske podrške.

Prema njenim riječima, maglajsko udruženje ima 30 članova, ali je broj oboljelih daleko veći s obzirom da mnogi kriju ili se stide svog oboljenja.

Rukovodilac Centra za zaštitu mentalnog zdravlja dobojskog Doma zdravlja Dejana Cocić Hadžiibrahimović ukazala je na značaj rane psihosocijalne podrške oboljelim i to već u prvoj fazi šoka kada se pacijentu ukaže na dijagnozu.

“Vrlo je važno biti psihički jak kada su u pitanju ove bolesti, ali i podrška šire zajednice. Ne možete vi sebe da stisnete na dugme i reći `e super`, ja sada imam spoznaju da sam obolio od neke maligne bolesti, zatim stisnem dugme i ja sam jak”, rekla je Hadžiibrahimovićeva i istakla da je to proces u fazama.

Večerašnji sastanak podržala je Misija OEBS-a u BiH.

Društvo

DADILJA OSTAVLJENA SA MALIM DJETETOM, a roditelji djeteta pobjegli!

Jedna kineska dadilja ostavljena sa malim djetetom o kom se brine, bez ikakve naknade nakon što su djetetovi roditelji pobjegli od nje i djeteta posudivši novac od iste!…

Gospođa Ju, žrtva ovog bizar nog slučaja koji je bio na naslovnicama u Kini više od mjesec dana, tvrdi da ju je unajmio par u Harbinu, u provinciji Heilongđang, da brine o njihovom novorođenom sinu za mjesečnu platu od 7.000 juana. (oko 1.000 dolara).

Ubrzo nakon što su sklopili dogovor, roditelji su rekli gospođi Ju da moraju da putuju u Tjenđin da bi dobili značajno nasljedstvo, uključujući imovinu i luksuznu robu,vrijednu 400 miliona juana (55 miliona dolara), i pitali su ih da li može da im pomogne sa zajmom za advokate i papirologiju.
Kao osiguranje da će joj vratiti, par joj je pokazao fotografije robe koju su navodno naslijedili, kao i vlasničke papire za hotel. Štaviše, odlučili su da ostave svoje dijete kod dadilje dok sve sređuju u Tjenđinu, pa je gospođa Ju pretpostavila da nema razloga za brigu. Ispostaviće se kasnije da je pogriješila!

Kako kaže Lu, ona nije primila platu od novembra prošle 2023.godine, uprkos tome što se brinula o djetetu nakon što su njegovi roditelji nestali.

Da stvar bude još gora, pozajmila im je i značajne sume novca, uključujući svoju životnu ušteđevinu i novac pozajmljen od njenog brata, misleći da će joj roditelji vratiti kada se dočepaju pozamašnog nasljedstva. Sve u svemu, ona tvrdi da joj odbjegli roditelji duguju preko 110.000 juana (oko 15.600 američkih dolara)
“Dala sam im svu svoju ušteđevinu, ali od novembra prošle godine nisam dobila nikakvu platu“, požalila se gospođa Ju. “Oni mi duguju platu i novac koji sam pozajmila od brata.” rekla je za radio i televiziju Heilongjiang.

Lu je novinarima pokazala slike skupih satova, automobila i drugih luksuznih predmeta koji su uključeni u nasljedstvo koje su roditelji djeteta navodno dobili. Dodajući da je nakon uvida u vlasničke papire hotela u Harbinu pronašla tragove digitalnog uređivanja, izvještava South China Morning Post, a prenosi portal “Zanimljivosti dana“.

Gospođa Ju je više puta pokušavala da kontaktira roditelje telefonom i preko VeChat-a, ali izgleda da su nestali. Kontaktirala je i hotel čiji su navodno posjedovali, ali tamošnji vlasnici nikada nisu čuli za njih, pa je njen strah da će biti žrtva složene prevare veći nego ikada. Jedina stvar koja nema smisla je dijete.

Kako bi neko mogao da napusti svoje dijete zbog bilo kakve finansijske dobiti, a kamoli relativno skromnih 110.000 juana? Ni gospođa Ju nema odgovor na to pitanje, ali ni ona nema srca da napusti dječaka. Ona se već mjesecima brine o njemu, nadajući se da će se roditelji na kraju vratiti.

Nejasno je da li je policija obaviještena o ovom slučaju, ali mnogi od onih koji komentarišu na internetu sugerišu da osumnjičeni vjerovatno i nisu biološki roditelji djeteta.

Nastavi čitati

Društvo

VREMENSKA PROGNOZA! Pretežno oblačno uz kišu i pljuskove

U Republici Srpskoj i Federaciji BiH (FBiH) će biti pretežno oblačno, a krajem dana očekuje se kiša i lokalni pljuskovi sa grmljavinom.

Tokom jutra biće pretežno oblačno uz sunčane intervale, slaba kiša moguća je samo ponegdje na sjeveroistoku, a na zapadu će biti uglavnom sunčano, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.

Duvaće slab do umjeren vjetar sjevernih smjerova.

Jutarnja temperatura vazduha biće od osam do 13, u višim predjelima od pet, a dnevna od 19 do 26, u višim predjelima od 14 stepeni Celzijusovih.

Nastavi čitati

Društvo

GUŽVE NA GRANIČNIM PRELAZIMA! Ako ste krenuli na put, spremite se na čekanja

Saobraćaj je pojačan na više graničnih prelaza sa Hrvatskom na ulazu i izlazu iz BiH, kao i na granici sa Srbijom na prelazu Rača na izlazu iz BiH, saopšteno je iz Auto-moto saveza Republike Srpske.

Na granici sa Hrvatskom pojačan je saobraćaj na graničnim prelazima Gradina i Orašje na izlazu iz BiH, na prelazima Kostajnica i Brod na ulazu u BiH, a na graničnom prelazu Gradiška na izlazu i ulazu u BiH.

Na ostalim graničnim prelazima zadržavanja nisu duža od 30 minuta.

Iz AMS-a su naveli da su gužve na graničnim prelazima izrazito promjenljivog karaktera.

Nastavi čitati

Aktuelno