Connect with us

Društvo

“MITAL” od milijardu maraka prihoda STIGAO DO KLJUČA U BRAVU!?

Integralna proizvodnja u kompaniji “ArcelorMittal” iz Zenice, koja je prošle godine imala prihode veće od milijardu KM, prekinuta je. Ovaj problem će se odraziti i na istoimenu kompaniju u Prijedoru, odnosno 3.000 zaposlenih u Zenici i Prijedoru, te indirektno u željeznicama Republike Srpske i Federacije BiH, kojima je “ArcelorMittal” najznačajniji partner.

Iz kompanije je saopšteno da je došlo do prekida integralne proizvodnje u Zenici, te da je proizvodnja privremeno obustavljena zbog loših uslova koji vladaju na tržištu čelika.
“Nakon pažljivog razmatranja i procjene svih raspoloživih opcija, 11. novembra 2023. godine smo privremeno obustavili rad visoke peći, nakon čega je sukcesivno obustavljena proizvodnja i u ostalim pogonima. Niz faktora na međunarodnom tržištu čelika uticao je na donošenje odluke o prekidu proizvodnje”, piše u saopštenju.

Ipak, nisu rekli do kada će trajati obustava rada.

Rašid Fetić, predsjednik Sindikata “ArcelorMittala” u Zenici, rekao je za “Nezavisne novine” da ranije najavljeni štrajk radnika zbog novog kolektivnog ugovora i zahtjeva za povećanje plata od 25 odsto nije izvjestan jer je proizvodnja već obustavljena.

“Posljednje informacije govore da proizvodnja možda neće biti pokrenuta do januara jer nema narudžbe, odnosno slabija je. Situacija nije uopšte dobra, a ovdje se ne radi samo o nama iz Zenice, već i kolegama iz Prijedora, “BH Željeznica”, “Željeznica Republike Srpske” i drugih firmi koje rade za “ArcelorMittal”. Ovdje se radi o problemu 20.000, 30.000 porodica. Dvije željezare u Njemačkoj su zaustavile rad, u Belgiji u Gentu do Nove godine. Razlog tome je poskupljenje gotove robe za 30 odsto, i sada treba da se kupci prilagode novim cijenama. Dobio sam informaciju da je i Železara u Smederevu za 40 odsto smanjila proizvodnju, tako da je sve neizvjesno. Ima i straha među radnicima, ali najveći je problem što smo mi generalnim štrajkom htjeli zaustaviti proizvodnju, a ona je već zaustavljena. Koliko će ovo radnici izdržati psihički i fizički. Imaće svi priliku da kažu kako se osjećaju na današnjoj sjednici Skupštine sindikata, pa ćemo odlučiti u kojem ćemo smjeru ići”, istakao je u petak Fetić.
Dario Antonić, predsjednik Sindikalne organizacije “ArcelorMittala” iz Prijedora, rekao je za “Nezavisne novine” da radnici strahuju, ali da su potpuno složni sa kolegama iz Zenice, te će postupati onako kako se dogovori sindikat u ovom gradu.
“Mi smo potpuno vezani za Zenicu i svu proizvodnju njima šaljemo. Čekamo da vidimo da li je ovaj štrajk uzrok zastoja proizvodnje ili je to njihova strateška odluka o obustavljanju proizvodnje u određenom broju željezara. Za sada imamo privremenu obustavu proizvodnje, tako da smo dio radnika angažovali zbog neophodnih poslova, ali je ipak najveći broj radnika počeo da koristi jedan dio godišnjeg odmora, do konačne odluke, odnosno dogovora sindikata i poslodavca koji očekujemo u srijedu. U Prijedoru je 780 stalno zaposlenih radnika koji strahuju, jer je ogromna neizvjesnost. Na stolu je ipak i totalno obustavljanje integralne proizvodnje i pokretanje lučne peći, što znači da će u Zenici biti 60 odsto viška radnika, a kod nas totalna obustava rada jer mi nemamo nijednog drugog kupca osim zeničke željezare. Prepušteni smo sami sebi, niko se od institucija, kako lokalnih, tako i državnih, ne oglašava, kao da smo u nekoj drugoj državi. Teško je biti trezven u ovoj situaciji i donijeti neku odluku, ipak je egzistencija 800 porodica u pitanju”, naglasio je Antonić.

Društvo

VREMENSKA PROGNOZA! Tmurno i oblačno

U Republici Srpskoj i Federaciji BiH će preovladavati oblačno i tmurno vrijeme, uz dnevnu temperaturu vazduha do 12 stepeni Celzijusovih.

Jutro će biti hladnije sa čestom pojavom magle, a lokalno će biti i slabog mraza, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.

Tokom većeg dijela dana biće oblačno i tmurno, ponegdje sa slabom kišom, a na jugu Hercegovine preovladavaće sunčanije i toplije vrijeme uz oblačne periode.

Jutarnja temperatura vazduha biće od minus dva do dva, na jugu do pet, u višim predjelima od minus šest stepeni. Dnevna temperatura biće od tri do sedam, na jugu do 12, u višim krajevima od minus jedan stepen Celzijusov.

Duvaće slab vjetar, sjevernog smjera, saopšteno je iz Federalnog hidrometeorološkog zavoda.

Nastavi čitati

Društvo

NOVA GODINA, NOVE CIJENE! Građane Srpske čekaju JOŠ SKUPLJA HRANA i energenti

Već na početku naredne godine, građane Srpske će, po svemu sudeći, dočekati nova poskupljenja, prvenstveno hrane, na što smo, uostalom, najosjetljiviji.

Ovaj put, porast cijena će zakotrljati poskupljenje struje, dok je u najavi i skok cijena goriva, te povećanje minimalca čiji iznos za 2025. sa nestrpljenjem očekuju kako radnici, tako i poslodavci. Prvi se nadaju da će minimalna plata biti značajnije povećana, što bi poguralo i rast ostalih plata u Srpskoj, dok drugi upozoravaju bi to proizvelo inflaciju, odnosno dovelo do novog poskupljenja roba i usluga
Mlinari su već objelodanili da ćemo od početka godine hljeb mijesti po skupljoj cijeni, s obzirom na to da slijedi poskupljenje brašna.

– Faktori koji će uticati na ovaj skok cijene brašna, jesu poskupljenje struje, povećanja minimalca i, eventuelno, poskupljenje goriva o kojem se uveliko priča. Trenutno, vreća brašna u prosjeku košta 25 KM, a čim zakoracimo u novu godinu, njena cijena će, najvjerovatnije, otići na 27,5 ili 28 KM – kaže predsjednik Udruženja mlinara Srpske Zoran Kos.

Naglašava da cijena struje sigurno ide gore, te da su male šanse da minimalac ostane na istom nivou kao ove godine.

– Riječ je o dva izvjesna udara na privredu. Čekamo da vidimo za koliko će otići struja i minimalac, pa ćemo napraviti računicu o novim cijenama. Takođe, u najavi je i poskupljenje goriva, što bi, takođe, poskupilo proizvodnju – kaže Kos.

Prema njegovim riječima, cijena vreća brašna u Srpskoj biće od naredne godine povećana bar za 10 odsto.

Pekari ističu da do poskupljenja njihovih proizvoda neće u tolikoj mjeri dovesti skok cijene brašna, koliko eventuelno povećanje plata.

Iz Unije udruženja poslodavaca Srpske poručuju da će poskupljenje struje i goriva, te povećanje minimalca, stvoriti dodatnu inflaciju u RS, u odnosu na okruženje.

– Naime, u periodima kad je inflacija padala u Srpskoj, i dalje je ostala iznad nivou inflacije u EU. Razlog je to što smo imali veliki skok minimalne plate i, posljedično, rast ostalih plata za 10 odsto, što se vidi iz statističkih podataka – ističe za Srpskainfo predsjednik ove unije Zoran Škrebić.

Podsjeća da je privreda Srpske, suštinski, izvozno orijentisana, te da se naši izvoznici suočavaju sa pritiscima koji idu u pravcu smanjenja izvoznih cijena.

– Samim tim, podizanje pomenutih troškova, prvenstveno onih koji su na neki način u rukama Vlade Srpske, a to su električna energija i minimalna plata, postajemo nekonkurentni. A izvozne cijene možemo smanjivati samo do određenog nivoa, nakon toga jedina opcija je zaustavljanje proizvodnje – upozorava Škrebić.

Prema njegovim riječima, poskupljenje struje i goriva, te porast minimalca će, realno, najviše uticati na proizvode koje sami proizvodimo, a to su poljoprivredni proizvodi, odnosno hrana.

– Dodatni problem je što nam hrana iz inostranstva dolazi po nižim cijenama, što, takođe, ima negativan efekat po privredu Srpske. S druge strane, naši proizvodi moraju biti skuplji zbog povećanja cijene ulaznih imputa. Takođe, tehnološki razvoj naše privrede je na niskom nivou, zato što smo radno intenzivna privreda. Zbog toga je veliki uticaj minimalne plate i električne energije na konačnu cijenu proizvoda – poručuje Škrebić.

A bilo kakvo poskupljenje hrane bolna je tačka za većinu građana Srpske koji, ionako, jedva sastavljaju kraj s krajem.

– Ovo je postalo neizdrživo! Sa našim penzijama i platama, bilo kakvo poskupljenje hrane je katastrofalno. Pa, šta sebi može da priušti penzioner sa 500 ili radnik koji prima oko 1.000 i nešto KM?! Oni, ionako, jedva preživljavaju, tako da će ih nova poskupljenja dokusuriti – ističe Milorad S, magacioner u jednom tržnom centru.

Srpskainfo

Nastavi čitati

Društvo

STANIVUKOVIĆ “Trenutni odnos vlasti ne ukazuje na spremnost za dijalog, SUTRA U 10.00 PONOVO PRED NSRS” (VIDEO)

Banjaluka i Bijeljina ponovo su uputile apel rukovodstvu Republike Srpske za razgovor i pronalaženje kompromisa u vezi s raspodjelom sredstava iz budžeta. Gradonačelnik Banjaluke, Draško Stanivuković, istakao je da je njihov cilj pokazati odgovornost i pronaći zajedničko rješenje koje neće ugroziti stabilnost.

“Pozvali smo rukovodstvo Republike Srpske na razgovor i traženje kompromisa, ali do ovog trenutka nemamo odgovor! Ako je cilj pomoći nerazvijene opštine, Banjaluka i Bijeljina su spremne dati novčana sredstva, ali neka novac izdvoje i ostale razvijene opštine i gradovi, Vlada Republike Srpske i Palata predsjednika. Zar to nije kompromis i rješenje ili je ipak cilj kažnjavanje Banjaluke i Bijeljine?!” poručio je Stanivuković.

Gradonačelnik je naglasio da će iscrpiti sve mogućnosti za razgovor i dogovor, ističući odgovornost prema građanima i stabilnosti zemlje. Međutim, prema njegovim riječima, trenutni odnos vlasti ne ukazuje na spremnost za dijalog.

“Nakon što iscrpimo sve mogućnosti, našu borbu ćemo voditi na sve druge moguće načine. Sutra u 10.00 časova okupljamo se opet ispred Narodne skupštine Republike Srpske gdje nastavljamo našu borbu”, zaključio je Stanivuković.

Ostaje da se vidi da li će rukovodstvo Republike Srpske odgovoriti na poziv za razgovor ili će ova situacija dodatno produbiti nesuglasice između najvećih gradova i entitetske vlasti.

Nastavi čitati

Aktuelno