Connect with us

Društvo

SRPSKI LOGORAŠI IZ LOGORA “SILOS” kod Sarajeva, spremaju TUŽBU protiv BiH za nakanadu štete

Inicijativa za tužbu je krenula iz Australije iz Udruženja “Srpske žrtve bosanskog građanskog rata”. Odziv logoraša za podnošenje tužbe protiv BiH je odličan, kaže za “Novosti” Đorđo Šuvajlo, sekretar tog Udruženja i logoraš koji je proveo u tom logoru čak 1.335 dana.

– Sud BiH doneo je presudu 10. juna 2021. godine šestorici Bošnjaka na ukupno 42 godine zatvora, zbog ilegalnog zatvaranja, svirepog mučenja i ubistava Srba u koncentracionom logoru “Silos”. Kako rok za naplatu odšete proizašle zbog ilegalnog zatvaranja ističe 10. juna 2024, mi smo pokrenuli akciju podizanja tužbe. Intezivno tragamo za advokatom koji će zastupati nas tužioce. Momentalno smo u pregovorima sa advokatom iz glavnog grada Republike Srpske i nadamo se da ćemo uspeti u navedenom. Naša tužba će ići prema državi BiH i njenom federalnom delu. Potencijalni tužioci, među kojima je i nas više od 100, koji imamo više od 1.000 dana ilegalnog zadržavanja. Odlučni smo da idemo do kraja – poručio je Đorđo.

Kroz zidine logora “Silos” prošlo 636 srpskih logoraša, a ovaj spisak nije konačan i još ga, kako kaže, dopunjuju.

– Srbi su ukupno odležali oko 500 godina robije u “Silosu”, a među njima je i Dragiša Varagić sa 1.355 dana. Logor je posle ukupno 1.357 dana raspušten na Svetoga Savu 1996, dva meseca od potisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma – ističe Đorđo.

O golgoti koju su prošli u logoru “Silos” teško je govorti, jer svaki dan je bio kao posljednji u životu.

– Srbi su tučeni i mučeni. Najmasovnija tuča je bila na Spasovdan 4. juna 1992, kada su pripadnici “Zulfikar” jedinice, uz odobrenje muslimanskih vlasti i organizatora Envera Dupovca, ušli u ćelije i izvršili masovno prebijanje, gdje su Srbi ostajali bez zuba i rebara. Taj period od 1992. do 1993. godine karakteriše nesnosna patnja izazvana uskraćivanjem i najminimalnijih količina hrane. Jeli smo na jedan dan oko 50 grama crnog hljeba od neprosijanog brašna uz limitiranu količinu vode. Nismo se ni umivali, ni kupali. Početkom 1993, muslimanske vlasti su nas slale na prve linije fronta. Siloski logoraši su kopali tunele prema srpskim položajima, prinudno su radili na izgradnji vojnih i civilnih objekata. Tri zime su sjekli i cijepali ogrijevno drvo koje je otpremano u Sarajevo – priseća se Đorđo.

Nastanili se u Australiji i SAD

Nakon zatvaranja logora, većina logoraša je uz pomoć “plaćenih viza” od strane arapskog svijeta napustila BiH i nastanila se u prekookeanskim zemljama Australije u SAD.

– U Australiju se naselilo negdje oko 130 logoraša i njihovih porodica. Danas nas ima oko 90. U Sidneju smo osnovali i registrovali logoraško udruženje, i prihvatamo i sve druge žrtve bosanskog građanskog rata – poručio je Đorđo.

Društvo

Vremenski obrt pred praznike: OVO niko nije očekivao

Nakon tmurnog i hladnog dana, prema vremenskoj prognozi meteorologa amatera Marka Čubrila, očekuje se sunčanije vrijeme uz pojavu mraza, a zatim od subote poslije podne do ponedjeljka stiže prolazno pogoršanje uz padavine.

Veći dio sljedeće nedjelje trebalo bi da bude relativno topao sa maksimalnim dnevnim temperaturama lokalno čak i do 14-15 stepeni.

Čubrilo u prognozi navodi da će u četvrtak biti uglavnom oblačno i tmurno, ali pretežno suvo, samo ponegdje u nižim predjelima će biti slabe rosulje, dok je preko 600 metara nadmorske visine moguće provejavanje snijega.

“Petak donosi više vedrine te bi ujutro ponegdje bilo i slabog mraza uglavnom do -6 stepeni Celzijusa, koliko se očekuje u nekim kotlinama Srbije, na sjeveru Crne Gore i središnje BiH. U toku dana će biti promjenljivo oblačno uz sunčane intervale i za koji stepen toplije u odnosu na četvrtak,” objavio je Čubrilo.

U subotu poslije hladnog i ponegdje mraznog jutra tokom poslijepodneva očekuje novo naoblačenje koje će nižim predjelima donijeti kišu, a oblastima preko 800 metara nadmorske visine susnježicu i snijeg. Naredna dva dana, u nedjelju i ponedjeljak, biće umjereno do znatno oblačno vrijeme uz padavine povremeno.

U predjelima ispod 800 metara nadmorske visine uglavnom će biti naleta kiše, a preko te visine susnježice i snijega.

Vjetar će biti umjeren do pojačan, u subotu prvo jugozapadni, a zatim sjeverozapadni. Subota donosi maksimumalne temperature slične maksimumima u petak, a u nedjelju će uz više sunca nad velikim dijelom regiona biti malo toplije.

Sljedeća sedmica će početi sa nižim temperaturama, a zatim će uslijediti novi obrt u atmosferi koji donosi otopljenje, što niko nije očekivao sada, oko dvije nedjelje pred doček Nove godine.

“U ponedeljak će ponovo bilo malo hladnije, kada bi slabe kiše trebalo da bude na severu regiona. Od utorka sve do oko 21. decembra će biti relativno toplo uz mestimičnu pojavu jutarnje magle. Dnevne maksimalne temperature vazduha će biti od 5 do 12, a lokalno i oko 14 stepeni Celzijusa,” kaže Marko Čubrilo.

Zahlađenje se očekuje poslije 21. decembra i ono bi moglo da obilježi posljednju dekadu mjeseca.

Da li to znači da ćemo u novogodišnje praznike ući sa pravim zimskim vrijednostima i snježnim pokrivačem još uvijek ostaje da se vidi, ali prema mnogim meteorološkim najavama Nova godina bi mogla da prođe uz niže temperature, susnježica i snijeg i u nižim krajevima zemlje, prenosi “b92“.

Nastavi čitati

Društvo

SVE PO SIROTINJI Višković potvrdio: Skuplja struja u narednoj godini

Predsjednik Vlade Republike Srpske Radovan Višković govoreći o situaciji u Rudniku i termoelektrani “Ugljevik”, je rekao da ga zabrinjava da je rukovodstvo ovog preduzeća dovelo termoelektranu u situaciju da nema uglja.

– Vlada Republike Srpske prihvatila je na današnjoj sjednici da plaća 10 miliona evra godišnje u narednih sedam godina plus jedna trećina električne energije na osnovu odluke Arbitražnog spora iz Beograda koji su pokrenuli Slovenci u RiTE `Ugljevik` kako bi na neki način skinuli taj balast Ugljeviku i Elektroprivredi Srpske”, rekao je Višković za RTRS.

Višković je rekao da će u 2025. godini u Srpskoj doći do povećanja cijene električne energije koju donosi Regulatorna komisija za električnu energiju Republike Srpske.

– Vlada u funkciji Skupštine akcionara kao vlasnik ERS-a daje određene smjernice po kojima cijena električne energije ne smije biti veća za privredu i domaćinstva u odnosu na Federaciju BiH”, istakao je Višković.

On je naveo da će za potrošnju od 200 do 1.000 kilovat-časova, što je slučaj kod 90 odsto građana Srpske, računi za struju biti uvećani od 2,5 KM do 10 KM.

“U prosjeku će poskupljenja električne energije u idućoj godini za domaćinstva iznositi 7,6 odsto, a za privredu oko 10,5 odsto”, rekao je Višković.

Nastavi čitati

Društvo

DANAS JE PETAK 13. Vjeruje se da je NAJBAKSUZNIJI DAN U GODINI, a mnogi očekuju da će se nešto loše desiti

Čuvena holivudska priča u nastavcima, koja je prvi put prikazana u kinima 1980. godine pod nazivom “Petak trinaesti”, bila je odlična podrška da se sujeverje o tom datumu kao najbaksuznijem dodatno proširi diljem svijeta.

Tako pojedine kompanije u svojim avionima nemaju sjedište broj 13, u nekim višespratnicama nedostaje 13. sprat, već odmah ide 14, a ima i hotela koji nemaju sobu s tim “zloglasnim” brojem…

Mnogo je i pojedinaca kojima je cijeli dan kad je petak 13. nekako neugodan, svi očekuju da će se nešto loše desiti.

A kad se spoje petak i broj 13, vjeruje se da tada ne valja činiti ništa od onoga što se inače već smatra baksuznim, poput prolaska ispod ljestava, otvaranja kišobrana u kući, prosipanja soli, a ako ste vani, treba izbjegavati da vam crna mačka ne pređe put.

Odakle sve to sa današnjim danom i datumom potiče? Nagađa se. Tako se potežu biblijski argumenti da su Adam i Eva izbačeni iz Edena u petak jer mu je ona dala jabuku, da je potop počeo u petak i da je Noa krenuo u spasavanje, te da je Hristos razapet u petak. Neki kažu i da je na satanističkim ceremonijama uvijek prisutno 12 vještica i đavo. A broj 13, zajedno s petkom, baksuzan je još od 1307. godine, kada je francuski kralj izdao naređenje da se uhapse i pogube templari.

Ako vjerujete u sve ovo, onda znate što vam je činiti. Ako ne vjerujete, onda je za većinu vas kraj radne sedmice.

Nastavi čitati

Aktuelno