Connect with us

Društvo

POST TIJELU ČINI DOBRO! Evo koji su benefiti ishrane bez MESA, MLIJEKA I JAJA

Počeo je post, a suzdržavanjem od određene vrste hrane može se pročistiti i regenerisati sistem za probavu, ali i cijeli organizam. Samim tim, ako jedete manje hrane te pijete više vode vaše tijelo će se brže i uspješnije detoksirati i obnoviti. Evo koje su prednosti posta.

Šta se događa u tijelu za vrijeme posta?
U stanju gladovanja tijelo se adaptira na nizak unos energije i aktivira alternativne metaboličke puteve, a u tom trenutku određeni hormoni pojačavaju proizvodnju glukoze u jetri te smanjuju iskorištavanje glukoze u skeletnim mišićima i masnom tkivu. Promjene u tijelu ovise o tome koliko dugo gladovanje traje i radi li se o potpunom gladovanju ili se unosi minimalna količina određene hrane.

Na početku gladovanja, kao i kod produžene tjelesne aktivnosti, tijelo prvo troši zalihe osnovnog ugljikohidrata koji se nalazi u jetri i mišićima. U nedostatku hrane koja bi podsticala stvaranje zaliha glikogena, proteina i masti, tijelo počinje razgrađivati vlastito tkivo. No, organizam to čini tako da prvo razgrađuje nepotrebne masne naslage, a tek kasnije poseže za mišićnim tkivom.

Prednosti posta:
Snižava krvni pritisak – Opšte je poznat pozitivan uticaj posta na krvni pritisak, pa se tako on smanjuje kada se pridržavamo posta duži period, ali kada prestanemo da primjenjujemo određeni način ishrane, vrijednosti krvnog pritiska vraćaju se na one na kojima su bile prije početka posta.

Snižava holesterol – Neke studije pokazuju da post, odnosno izbjegavanje određene vrste hrane, posebno svaki drugi dan ili određenim danima može da smanji LDL holesterol, odnosno loš holesterol koji se nakuplja u arterijama, ali ne utiče na HDL holesterol.

Kontroliše insulinsku rezistenciju – Neke studije su pokazale da post može da poboljša kontrolu šećera u krvi, što bi moglo biti posebno korisno za osobe koje su u riziku od pojave dijabetesa. Smanjenje insulinske rezistencije može da poveća osjetljivost tijela na insulin, omogućavajući mu da efikasnije prenosi glukozu iz krvotoka do ćelija. Zajedno sa potencijalnim efektima posta na snižavanje šećera u krvi, post bi mogao i da pomogne da šećer u krvi bude stabilan, sprečavajući nagle skokove i padove nivoa glukoze.

Odmara se digestivni trakt – Utvrđeno je da se 65 odsto tjelesne energije poslije teškog i obilnog obroka usmjerava ka digestivnom sistemu, ta na taj način odmara digestivni sistem i omogućava detoksikaciju i čišćenje organizma.

Dok se ovaj proces odvija, tjelesna energija koja je inače usmjerena na varenje hrane u toku cijelog dana bude usmjerena na regeneraciju organizma i njegovo obnavljanje.

Pomaže da smršate ubrzavajući metabolizam – Post podrazumijeva ukidanje konzumiranja brojnih visokokaloričnih obroka, što doprinosi gubitku željene težine. Neka istraživanja su otkrila da kratkotrajan post ubrzava metabolizam, što doprinosi gubljenju kilograma. Pored toga, otkriveno je da je post efikasniji za gubitak tjelesne mase uz očuvanje mišićnog tkiva u odnosu na druge oblike dijete koje kao osnovu imaju praksu ograničavanja unosa kalorija.

Uzdržavanje od hrane nije za sve
Uprkos dugoj listi mogućih zdravstvenih koristi od posta, on ipak nije dobar izbor za sve. One koji imaju dijabetes ili nizak nivo šećera u krvi post može da dovede do skokova i pada nivoa šećera, što može da bude opasno.

U svakom slučaju, najbolje je da se uvijek posavjetujete sa svojim ljekarom ako imate bilo kakav zdravstveni problem ili planirate da postite, prenose Nezavisne.

Društvo

Učenici iz Novog Grada PRVACI SVIJETA u kodiranju

Tim Osnovne škole „Sveti Sava“ iz Novog Grada Igor Jeremić, Nikša Repac, Savan Jovanović, Balša Maran i Dario Bjelac, zajedno sa svojom mentorkom nastavnicom informatike ove škole osvojili su prvo mjesto na svjetskom online takmičenju u kodiranju čiji je domaćin bila Južnoafrička Republika. Među 50 timova iz svih kontinenata svijeta, ekipa iz Novog Grada pokazale se najbolja.

“Rješenje postavljate pomoću malih papirnih kartica i kada ih posložite , uslikate i ako ste dobro uradili tu proceduru bukvalno će vam doći rješenje da ste tačno napravili. Na taj način bi vi rješili bilo kakav drugi zadatak. Ako znate na taj način razmišljati vi ustvari znate programirati”- objašnjava Gordana Vujanović, nastavnica informatike.

Igor Jeremić učenik 9. razreda, kapiten ekipe kaže da su se za takmičenje pripremali dva mjeseca, ostajali na dopunskim časovima ali da je sudeći po uigranoj ekipi, očekivao pobjedu.

Takmičenje je trajalo 60 minuta a osmišljeno je na Univerzitetu Nelson Mandela u Južnoj Africi. Tim iz Novog Grada sve zadatke rješio je za rekordnih 18 minuta i odnio pobjednički pehar.

“Konkurencija je bila ogromna. To je svjetsko takmičenje i puno je bilo konitenata. Mi smo se spremali i taj trud se isplatio. To smo pokazali i ja bi da pohvalim kapitena Igora Jeremića koji je bio pravi vođa u ovom timu i sve ostale” – ističe Nikša Repac učenik 7.razreda iz ove škole.

Informatičari ove škole učestvuju i na drugim brojnim takmičenjima. Priznanja i brojni pehari predstavljaju satisfakciju kako za nastavnike tako i za učenike.

“Ja sam jako sretna, mi smo malo mjesto i kad se ime Novi Grad čuje u Sarajevu ili u nekim mjestima, zemljama gdje god moji učenici učestvuju na nekim takmičenjima to mene zaista čini sretnom osobom pogotovo što oni vole to što rade i možda će to njima jednog dana biti zanimanje” , dodaje Vujanovićeva.

U novogradskoj osnovnoj školi ,,Sveti Sava,, koja je u poslednjih nekoliko godina iznjedrila na desetine državnih ali i evropskih takmičara ponosni su na svoje đake. Poručuju da ukoliko voliš ono što radiš, bićeš u tome uspješan.

Nastavi čitati

Društvo

Da li da 2025. budemo OPTIMISTI ILI PESIMISTI – Ekonomista objašnjava gdje smo najviše pali prošle, a šta da očekujemo ove godine

Kakva je bila godina za nama, ne mora niko da nam objašnjava. Poskupljenja na svakom koraku. Da li na početku ove nove godine imamo razloga za optimizam ili pesimizam?

Ekonomisti poručuju da je u 2024. „najviša patila“ prerađivačka industrija, jer je došlo do pada izvoza zbog recesije, prije svega u Njemačkoj, a onda i u nekim drugim zemljama Zapadne Evope. Tokom 2024. godine domaća proizvodnja je nešto rasla u odnosu na 2023.

–Kakva će biti 2025. teško je procijeniti, jer na to veoma utiče politička stabilnost, koja je važna. Kod nas je najznačajnijih izvoz energije, i tu smo pali, jer smo imali probleme sa termoelektranama. 2024. nije dovela do toga da izvezemo struje kao prethodnih godina. Ranije smo izvozili struje u vrijednosti oko milijardu maraka, a 2024. nekih 600 miliona – kaže za Srpskainfo ekonimista Marko Đogo.

Da li će se situacija za izvozom popravljati zavisiće od toga da li će se njemačka privreda oporaviti, ali i od naše sreće sa energetikom, budući da ne investiramo dovoljno.

-Ministar Đokić je nedavno rekao da je potrebno 700 miliona KM uložiti u termoelektrane da bi se obezbijedila stabilnost snabdijevanja ugljem. Mi očigledno godinama nismo investirali i to nam se sada vraća. To vidim kao prijetnju našem izvozu – poručuje on i dodaje da za 2025. godinu nemamo velikih razloga za euforiju, ali i napominje kako su godine iza nas najavljivane kao teške, ali su relativno normalno prošle.

Podsjećamo, Petar Đokić, ministar energetike i rudarstva RS rekao je da je potreba za investiranjem u održivost rudarske proizvodnje i u termoelektrane po jednoj elektrani oko 350 miliona KM.

-Toliko novca bi trebalo da obezbijedimo za obje da bi mogle da preuzmu punu odgovornost da će raditi bezbjedno. Mi taj novac nemamo – istakao je nedavno.

Nastavi čitati

Društvo

VOZAČIMA ĆE TREBATI STRPLJENJE Gužve na izlazu iz BiH

Pojačana je frekvencija putničkih vozila na izlazu iz BiH na graničnim prelazima Izačić, Velika Kladuša, Gradina, Gradiška i Orašje, saopšteno je iz Auto-moto saveza Republike Srpske.

Na ostalim ganičnim prelazima zadržavanja trenutno nisu duža od 30 minuta.

Na graničnom prelazu Karakaj kod Zvornika zabranjen je saobraćaj za vozila preko pet tona nosivosti koja se preusmjeravaju na novi most “Bratoljub” u Bratuncu i na granični prealz Rača.

Šleperi i teretna motorna vozila mogu saobraćati na graničom prelazu Šepak od 9.00 do 13.00 i od 22.00 do 6.00 časova, prenosi Srna.

Nastavi čitati

Aktuelno