Connect with us

Društvo

KRIZA NA SVIM POLJIMA, samo farmaceutska industrija cvjeta! Nikada veća potrošnja ANTIDEPRESIVA

Najnoviji podaci Agencije za lijekove i medicinska sredstva BiH pokazuju da su građani BiH u 2022. godini utrošili 9.591.631 KM na antidepresive. Ovaj iznos predstavlja porast u odnosu na prethodnih pet godina; na primjer, 2017. godine iznos potrošnje na antidepresive bio je 8.677.413 KM. U 2022. godini, najveći financijski udio u kategoriji antidepresiva zauzeli su escitalopram, sertralin i paroksetin koji se primarno koriste za tretman velikog depresivnog poremećaja i generaliziranog anksioznog poremećaja.

Ovaj trend ukazuje na sve veću zabrinutost za mentalno zdravlje u našoj zemlji. Opravdano se postavlja pitanje: da li je ovo odraz sve većeg stresa i izazova sa kojima se suočavamo u modernom dobu?

Najčešće korišteni antidepresivi su escitalopram, sertralin i paroksetin, koji se primjenjuju u liječenju depresivnih poremećaja i generalizovanog anksioznog poremećaja. Posebno je značajna potrošnja benzodiazepina, koji se koriste za tretman anksioznosti u različitim psihičkim poremećajima, te hipnotika i sedativa, uglavnom za liječenje nesanice.

Ova statistika otvara brojna pitanja.

Da li je došlo do povećanja stvarne potrebe za ovim lijekovima, ili je možda riječ o lakšem pristupu i većoj dostupnosti? Kako socijalni i ekonomski faktori utiču na mentalno zdravlje građana? I najvažnije, šta se može učiniti da se poboljša mentalno zdravlje i smanji potreba za medicinskim intervencijama?

Uvažavajući sve ovdje navedeno, značajno je istražiti kako se društvene promjene odražavaju na mentalno zdravlje. Digitalna era, ekonomska nestabilnost, socijalna izolacija, i porast stresa na radnom mjestu su neki od faktora koji doprinose mentalnim oboljenjima. Važno je napomenuti da postoje brojni pristupi i terapije koji mogu pomoći u liječenju mentalnih oboljenja, uključujući farmakoterapiju, psihoterapiju, promjene u načinu života, te podršku zajednice.

Nadalje, uloga obrazovanja i svijesti o mentalnom zdravlju ne može se zanemariti. Promovisanje mentalnog zdravlja i prevencija mentalnih oboljenja kroz obrazovne kampanje mogu imati značajan uticaj na smanjenje stigme i poticanje ljudi da potraže pomoć.

U svjetlu ovih informacija, postaje jasno da je potrebna sveobuhvatna strategija koja uključuje medicinske, psihosocijalne i obrazovne aspekte za rješavanje ovog rastućeg problema.

Zajedničkim naporima, možemo raditi na stvaranju zdravijeg društva gdje mentalno zdravlje postaje prioritet.

Društvo

SUTRA BEZ STRUJE ostaje više ulica i naselja u Banjaluci

Električnu energiju sutra od osam do 10.30 časova neće imati dijelovi naselja: Debeljaci, Ponir i Bijeli Potok.

“Bez struje ostaju i dijelovi naselja: Obilićevo i Starčevica od 8.30 do 10 časova, te od devet do 11 časova dio naselja: Kola Milakovići”, istakli su oni.

Kako dodaju sutra od 10 do 12 časova struju neće imati dijelovi ulica: Kosovke djevojke i Save Ljuboje br.18, te od 11.30 do 13.30 dijelovi naselja: Bukvalek i Donja Kola.

“Električnu energiju neće imati od devet do 14 časova dijelovi ulica: Serdara Janka Vukotića i Dubička, te dijelovi naselja: Česma i Motike”, kazali su oni.

Nastavi čitati

Društvo

NOĆ MUZEJA OBILJEŽEN ŠIROM BiH: Evo kako je bilo u Banjaluci, Trebinju, Sarajevu, Brčkom

Muzeji širom BiH otvorili su svoja vrata za sve posjetioce u okviru manifestacije “Noć muzeja”.

I ove godine ova posebna noć za kulturu obilježena je u muzejima širom Bosne i Hercegovine, a ovogodišnja tema „Muzeji za obrazovanje i istraživanje” naglasila je ključnu ulogu kulturnih institucija u pružanju savremenog digitalnog obrazovnog iskustva.

Banjalučani su sinoć uživali na dvije lokacije – u Muzeju savremene umjetnosti, gdje je program počeo predavanjem Uroša Krčadinca o projektima generativne i algoritamske umjetnosti “Androidi ne sanjaju ništa”. Publika je uživala i u izložbi “Licem u lice”, grafičkog dizajnera Mirka Ilića. Na samom objektu Muzeja savremene umjetnosti publika je mogla da pogleda 3D video-maping autora Mladena Đukića, dok je DJ Marko Vuković priredio muzički spektakl.

Istovremeno, posjetioci Muzeja Republike Srpske uživali su u izložbi “Zlatno doba rokenrola” autorke Tamare Lukač Lazarević, a u ovom muzeju priređene su i radionice i kvizovi za publiku svih uzrasta. Publiku je na kraju večeri zabavljala grupa “Perfect strangers”.

Brčko ove godine manifestaciju “Noć muzeja” obilježava bogatim programom koji će trajati do 29. maja. Manifestacija je otvorena sinoć izložbom “Muzej u Brčkom” nakon čega je održana serija predavanja “Brčanska baština”.

Noć muzeja obilježio je i Muzej Hercegovine u Trebinju muzejskim radionicama za predškolce i osnovce, a zatim je otvorena izložba radova Likovnog ateljea za odrasle ‘Cerovac’ iz Trebinja. Stručnim vođenjem kroz izložbu ‘Nikola Tesla – Čovek iz budućnosti’ Vladimira Perića, autora i kustosa Muzeja Nikole Tesle iz Beograda zaokruženo je dvomjesečno gostovanje ove izložbe. Obilježavanje ove manifestacije, kao i svake godine, upotpunili su učenici trebinjske Muzičke škole koji su priredili koncert.

Sarajevo se takođe pridružilo brojnim gradovima u BiH i Evrope u obilježavanju Noći muzeja. Program je priređen u Zemaljskom muzeju, Muzeju Sarajeva i Historijskom muzeju gdje je organizovan bogat program za sve posjetioce, a najmlađi su uživali u istraživanju muzeja.

Јedinstven umjetnički spektakl “Noć muzeja”, realizuje se u više od 3.000 muzeja i više od 30 evropskih zemalja, a prvi je održan 1997. godine u Berlinu pod nazivom “Duga noć muzeja”.

Osnovna ideja Noći muzeja je da se široj publici, a prije svega mladima, omogući da muzeje posjete van redovnog muzejskog radnog vremena, u vrijeme koje uobičajeno posvećuju zabavi. Da bi se muzejska djelatnost dodatno popularizovala u tim večerima se za publiku, pored otvaranja vrata stalnih postavki i povremenih tematskih izložbi, organizuju i raznovrsni edukativni, kulturni i zabavni animatorski programi. Nerijetko se omogućuje ili potpuno besplatan ulaz, ili se ulaznice naplaćuju po simboličnoj cijeni, s tim što važe za sve muzejske i galerijske institucije u gradu i njegovom okruženju.

Nastavi čitati

Društvo

U DOBOJU POLOŽEN VIJENAC najmlađem borcu SPOMENKU GOSTIĆU

Ministar porodice i demografije Srbije Milica Đurđević Stamenkovski i gradonačelnik Doboja Boris Jerinić danas su u Doboju položili vijenac kod spomen-biste Spomenka Gostića, najmlađeg odlikovanog borca Vojske Republike Srpske.

Stamenkovska je napomenula da je Gostić stradao kao dječak, ali da je uprkos tome imao uvjerenja i donio određene odluke i izbore.

– Ratni uslovi prinudili su ga da odraste preko noći i na nama kao predstavnicima rukovodstva Srbije i Republike Srpske je da budućim generacijama, našoj deci i omladini obezbedimo mir, jaku i stabilnu državu, čvrste institucije koji će omogućiti sigurnu budućnost – rekla je Stamenkovska.

Jerinić je rekao novinarima da je Gostićeva žrtva simbol kako se voli i brani svoje ognjište.

Gostića je posthumno Medaljom za hrabrost “Miloš Obilić” ove godine odlikovao i predsjednik Srbije Aleksandar Vučić

Spomen-bista najmlađem borcu nalazi se u porti Crkve Rođenja Presvete Bogorodice.

Stamenkovska danas u Doboju učestvuje u velikoj porodičnoj šetnji, manifestaciji koju povodom Svjetskog dana porodice organizuju Udruženje porodica sa četvoro i više djece “Četiri plus” Republike Srpske, dobojska udruženja višečlanih porodica “Četiri plus” i “Ponos”, te grad Doboj.

Predviđeno je da se učesnici manifestacije kreću od Sabornog spomen-hrama Rođenja Presvete Bogorodice do Parka narodnih heroja, gdje će biti organizovan odgovarajući kulturni program.

Nastavi čitati

Aktuelno