Politika
INTERVENCIJA MEĐUNARODNE ZAJEDNICE narušila bi odnose unutar BiH

Borjana Krišto, predsjedavajuća Savjeta ministara BiH, je nakon sastanka s delegacijom EU koju predvode Ursula fon der Lajen, predsjednica Evropske komisije, i premijeri Hrvatske i Nizozemske Andrej Plenković i Mark Rute rekla da očekuje podršku iz Brisela oko započinjanja pregovora EU i BiH o članstvu u EU.
Ona je rekla da treba sve učiniti da se izbjegne intervencije međunarodne zajednice koje bi, kako je istakla, mogle narušiti odnose unutar koalicije ali i funkcionisanja institucija BiH.
Zahvalila je Fon der Lajenovoj na podršci i posvećenosti, Plenkoviću na svemu što je Hrvatska uradila da se BiH pokrene na evropskom putu, kao i Nizozemskoj na podršci jačanja institucija BiH.
Rekla je da je nova vlast u proteklih godinu dana usvojila šest evropskih zakona i da radi na preostalim zakonima koji su važni za evropski put BiH.
Ona je rekla da je optimista da će u martu kada se sastaju evropski lideri, BiH dobiti datum za početak pregovora, te da će to biti ostvareno na temelju postignutih reformi i posvećenosti sadašnje vladajuće koalicije evropskom putu.
Fon der Lajenova je rekla da je imala dobar sastanak s svim vlastima u BiH i zahvalila što se BiH u sto postotnom obimu uskladila s spoljnom i bezbjednosnom politikom EU, te da to pokazuje posvećenost evropskom putu.
Rekla je da je vidjela dio napretka, ali i posvećenost evropskim reformama i da je pokazala da BiH može postići rezultat, a što više bude bilo napretka, kako je rekla, biće lakše napisati izvještaj koji će pomoći da se ovaj napredak pretoči u napredak na evropskom putu BiH.
Istakla je da je jedinstvena, ujedinjena i suverena BiH zajednički cilj svih, i da je važno da se BiH posveti evropskom putu, i ne dozvoli da je išta poremeti na tom putu.
Rekla je da je potrebno usvojiti zakone o temeljima koji se tiču demokratije i ljudskih prava, a to se odnosi na sprečavanje pranja novca, sukoba interesa, ali i zakon o sudovima.
“Plan za rast je ponuda EU da se BiH integriše što prije u jedinstveno tržište, i time otvori vrata biznisu u BiH da dođe na evropsko jedinstveno tržište, a to mora biti propraćeno reformama koje doprinose ravnopravnoj utakmici na evropskom tržištu”, rekla je ona.
Za to je, kako je rekla, EU spremna da novčano pomogne, a da bi veliki korak prema naprijed bilo uspostavljanje zajedničkog regionalnog tržišta.
Plenković je rekao da je u proteklih dvije godinhe došlo do tektonskih promjena u Evropi i da je to pokazala činjenica da je Ukrajina dobila status kandidata, a za to je, kako je rekao, kriva ruska agresija na Ukrajinu i politika Vladimira Putina.
To je dovelo do promjene evropske politike, i dalo šansu BiH da uhvati korak na evropskim integracijama.
Rekao je da je Hrvatska najveći prijatelj BiH na njenom evropskom putu i dodao da je na inicijativu Hrvatske u decembru došlo do odluke o davanju kandidature BiH.
On je dodao da je ovaj sastav Savjeta ministara BiH postigao veliki napredak, i da će dalji napredak u reformama pomoći da se u Briselu donese odluka o započinjanju pregovora.
On je istakao da je uvjeren da će se indentifikovanjem svih aktera u BiH doći do potrebnih reformi koje će dovesti do nastavka evropskog puta, i podsjetio da je važno da se to uradi u martu, jer će nakon tog perioda uslijediti evropski izbori što će, kako je naglasio, značiti da će BiH izgubiti godinu dana ako sada ne dođe do napretka.
Rute je rekao da su BiH i Nizozemska snažno povezane s zajedničkom istorijom i dodao da je Nizozemska povezana s cijelim regionom, a posebno s BiH.
Naglasio je da Nizozemska doprinosi miru u BiH kroz misiju EUFOR-a, a dodao je i da je njegova zemlja članica PIC-a, i da snažno radi na jačanju ljudskih prava i pravne države.
Istakao je da je u interesu Nizozemske da BiH postane dio EU, te da je to u interesu i BiH i EU da zemlja kandidat bude snažna, a da se njen napredak mjeri prema postignutom napretku, kao što su pitanja vezana za ljudska prava.
On je, međutim, naglasio da BiH ima još dosta posla pred sobom dok ne postigne potreban nivo usklađenosti s evropskim kriterijumima i da je zadatak domaćih zvaničnika da se kreću naprijed.
On je naglasio da BiH mora raditi na 14 prioriteta, i da je važno da se pokrene na tom putu, ali je i dodao da BiH ovo ne mora uraditi sama, jer će Nizozemska i EU pomoći u tome.
Von der Lajenova je rekla da EU nije upotpunjena bez zapadnog Balkana, ali da je važno da se postigne napredak u vladavini prava.
Rute je rekao da je za Holandiju važno da proces bude bez prečica i da BiH ispuni sve uslove koji se tiču vladavine prava, i da postoji mnogo stvari koje treba raditi, i da to znači mnogo posla za vlasti u BiH.
“U mojoj zemlji, a i za mene je važno da sljedeća faza bude zasnovana na napretku i da je važno da budemo strogi. Ohrabrujuće je da su mnogi pokazali volju i želju da se na tom putu radi”, rekao je Rute.
Politika
HOĆE LI STATI NA DODIKU? Sankcije Njemačke i Austrije mogu biti proširene

Sankcije koje su Njemačka i Austrija uvele Miloradu Dodiku i rukovodstvu Republike Srpske mogu se proširiti i na druge osobe koje podržavaju Dodikovu secesionističku politiku, poručila je u intervjuu za BN TV njemačka ministrica za evropske poslove i klimu Ana Lirman, nakon što je juče posjetila Banjaluku, a vlast Srpsku je Lirmanovu proglasila nepoželjnom na teritoriji Republike Srpske.
“Ja sam na strani stanovništva Republike Srpske, svaki put iznova čujem da oni žele u EU što i nije slučaj sa rukovostvom RS. Dodik i oni imaju iznova mjere, dakle djeluju protiv ustavnog poretka BiH, takođe postoji nalog za njegovo hapšenje. Upravo zbog toga smo mi odlučili da preduzmemo korake kako bismo ih pozvali na odgovornost”, poručila je Lirman.
Komentarišući informaciju da su u Srpskoj nedavno povučeni neki projekti koje je trebala da finansira Njemačka, Lirman ističe da je osoba koja je zasutavila te projekte ustvari Dodik.
“Sa svojom secesionističkom retorikom i djelovanjem pokazao je da odstupa od zajedničkog cilja – pridružianje EU. Bili smo prisiljenin da pošaljemo jasnu poruku da i zaustavimo projekte. Ta sredstva su zamrznuta, a radi se o izuzetvo važnim projektima”, poručila je.
Lirman je istakla da moraju jasno da kažu da kao EU, a to i činimo, da gospodin Dodik i oni koji ga podržavaju da su prešli preko nekoliko crvenih linija zbog toga imamo te zabrane ulaska u zemlju to je prvi korak.
“Provjeriće se da li će se sankcije proširiti na dodatne osobe koje podržavaju taj secesionistični pravac djelovanja i mi tu sarađujemo, takođe i u okviru EU gdje smo osudili ove korake. Na temelju toga Dodik je u sve većoj mjeri izolovan”, istakla je u intervjuu za BN TV njemačka ministrica.
(BN) Foto: BN
Politika
STANIVUKOVIĆ SA UNIVERZITETA NA FLORIDI “Nastavljamo da učimo, gradimo prijateljstva i donosimo mudre odluke u interesu naroda”

Predsjednik Partije demokratskog progresa Draško Stanivuković boravio je u Sjedinjenim Američkim Državama, gdje je posjetio Univerzitet na Floridi i učestvovao na nizu predavanja o regionalnoj i međunarodnoj politici. Ova posjeta predstavlja nastavak njegovog kontinuiranog rada na sticanju novih znanja i iskustava, kako bi, kako ističe, mogao što kvalitetnije zastupati interese Republike Srpske.
– Posjeta Univerzitetu na Floridi i učešće na značajnim predavanjima o regionalnoj i međunarodnoj politici predstavljaju još jedan korak u našem kontinuiranom radu na sticanju novih znanja i iskustava. Kao predsjednik Partije demokratskog progresa, koja je član Evropske narodne stranke, imao sam priliku da iz prve ruke saznam više o procesu donošenja političkih odluka, posebno u kontekstu koraka koje preduzimamo u ime Republike Srpske unutar institucija BiH – izjavio je Stanivuković.
Dodao je da je razumijevanje globalnih tokova jedan od najvažnijih preduslova za donošenje odgovornih i dalekosežnih odluka koje su u interesu građana.
– Razumijevanje globalnih političkih tokova i opštih kretanja od ključnog je značaja za donošenje mudrih i odgovornih odluka u interesu našeg naroda. Zato nastavljamo da učimo, razgovaramo i stvaramo prijateljstva, jer samo tako možemo predstavljati našu zemlju i narod na najbolji način, gledati u budućnost i ići prema naprijed – zaključio je predsjednik PDP-a.
Politika
NA SNAZI NJEGOVO RUŠENJE: Srpska će zatražiti ZAŠTITU DEJTONA od Srbije, Hrvatske, Rusije, SAD i Francuske

Imajući u vidu ukupno stanje vezano za rušenje Dejtonskog mirovnog sporazuma sasvim je prirodno da kao strana koja je potpisala sve anekse Dejtona Republika Srpska zatraži zaštitu Dejtonskog sporazuma i naše pozicije od Srbije i Hrvatske jer su one potpisnice okvirnog sporazuma, izjavio je predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik na sjednici Vlade Srpske.
Dodik je istakao da će Srpska isto tako od Rusije, SAD i Francuske kao garanata Dejtonskog sporazuma zatražiti zaštitu Dejtona, prenosi “RTRS”.
-
Banjaluka3 dana ago
“PODMETANJE NOGE” OD STRANE SNSD-a: Iz PDP-a kritikovali odbijanje naplate parkinga u Banjaluci i POVEĆANJE VRIJEDNOSTI nekretnina
-
Politika3 dana ago
NIJE SE DUGO ČEKALO: Dodik odgovorio na poruku generalnog sekretara NATO-a
-
Politika2 dana ago
OBEĆANJE LUDOM RADOVANJE! Dodik opet obećao pomoć poplavljenim Prijedorčanima, JAVOR SE BLAMIRA ZA SVE PARE!
-
Politika1 dan ago
ZATVORILI JOJ VRATA! Njemačka ministrica proglašena nepoželjnom u Srpskoj zbog “političkog miješanja”
-
Politika3 dana ago
DODIK OBJASNIO KAKO PRELAZI GRANICU: “Sjednem u auto i prođem, nikada me niko ne zaustavlja” (VIDEO)
-
Region3 dana ago
VULIN “U Srbiji ne bi bilo obojene revolucije DA SMO UVELI SANKCIJE RUSIJI”
-
Banjaluka2 dana ago
SNSD-ova “GENIJALNA” ideja! Preduzeće za naplatu parkinga u Banjaluci novi način za JOŠ JEDNU PLJAČKU!
-
Politika2 dana ago
CRNADAK O NOVIM SANKCIJAMA “Da li je trojka Dodik-Višković-Stevandić shvatila poruku?”