Connect with us

Svijet

UKRAJINCI SE KOCKAJU: Šalju najbolju brigadu u nadi da će spasiti NAJVAŽNIJE UPORIŠTE

Ukrajina jača odbranu Avdejevke, grada na istoku Ukrajine koji je žarište ruske zimske ofanzive, vjerovatno jednom od najboljih brigada ukrajinske vojske – 3. jurišnom brigadom.

To je jedina ukrajinska brigada za koju pouzdano znamo da je prošle nedjelje bila u rezervi na istoku Ukrajine, prenosi Forbs Hrvatska .

Brigadni general Oleksandr Tarnavski, komandant Tavrijske grupe snaga u Avdejevki, saopštio je u subotu na Telegramu vijest o pojačanju.

“Jačamo liniju blokade, postavili smo dodatne položaje i koristimo sveže snage”, napisao je Tarnavski i dodao: “Snabdijevanje logistikom se nastavlja”.

Nije bilo garantovano da će se Ukrajinci odlučiti da ojačaju odbranu Avdejevke. Odlukom da ostanu u gradu i pokušaju da ga brane, ukrajinske snage preuzimaju ogroman rizik.

Poslije četiri mjeseca žestokih borbi, ruske trupe su konačno uspjele da probiju odbranu Avdejevke, ključnog ukrajinskog uporišta koje se nalazi samo osam kilometara sjeverozapadno od okupiranog Donjecka.

Došli su samo nekoliko stotina metara od magistralnog puta kojim ukrajinski garnizon, okupljen oko 110. mehanizovane brigade, dobija snabdijevanje.

U ovom trenutku Tarnavski je imao dvije opcije: da povuče preživjele iz 110. brigade istočno od Avdijevke i pokuša da konsoliduje ukrajinske linije u centru grada ili zapadno od njega; ili pojačati 110. brigadu i pokušati da odbije mnogo brojniju rusku vojsku od linija snabdijevanja garnizona. Moguće je da tu odluku uopšte nije donio Tarnavski.

Prošle nedjelje, ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski smijenio je glavnokomandujućeg armije, popularnog i harizmatičnog Valerija Zalužnog, zamijenivši ga nepopularnim bivšim komandantom kopnenih snaga, generalom Aleksandrom Sirskim.

Zalužni je – zasluženo ili ne – stekao reputaciju komandanta koji pristaje na mobilnu odbranu kako bi minimizirao ukrajinske žrtve. Sirski je, pak, stekao reputaciju – opet, zasluženo ili ne – kao komandant koji prihvata teške gubitke u teškim, statičnim bitkama.

Od Avdejevke nema odustajanja
Moguće je da je Zelenski, promovišući Sirskog, sugerisao da namjerava da se bori za Avdejevku čak i po cijenu velikog broja žrtava.

Bilo kako bilo, čini se da su sveže ukrajinske snage stigle u sada beživotne ruševine nekada naprednog industrijskog grada (koji je prije rata imao 30.000 stanovnika). Njihov prvi i najočigledniji zadatak je smanjenje pritiska na glavni put istok-zapad koji vodi u centar grada.

U Avdejevki ima i drugih, težih puteva, ali ovaj je presudan.

“Namjera ruskih agresora je jasna: prvo žele da uspostave kontrolu nad logističkim metodama snabdijevanja naših jedinica na sjevernom krilu”, napisao je Tarnavski dodajući:

“Ipak, mi adekvatno odgovaramo na dejstva neprijatelja.”

Taj “adekvatan odgovor” može uključivati slanje dijelova 3. jurišne brigade u borbu. Ta jedinica je od decembra u rezervi u Kramatorsku, 80-ak kilometara sjeverno od Avdejevke.

Brigada ima 2.000 vojnika, a učestvovala je u jednoj od posljednjih, pobjedonosnih bitaka prošlogodišnje ukrajinske ofanzive. Tada su oslobodili grad Andrijivku, 40 kilometara sjeverno od Avdejevke.

Pobjeda im je omogućila period odmora, regrutacije i obuke novih vojnika, a, ako su glasine tačne, snabdjeli su se i borbenim vozilima M-2 američke proizvodnje.

Kako ide februarski juriš 3. napisao je brigadni vojnik Egor Sugar.

“Samo na treningu, i to žestokom. Uvježbavamo se i aktivno se spremamo za nove nasrtaje na okupatore”, dodao je.

Sporo urušavanje odbrane Avdejevke posljednjih nedjelja možda je primoralo brigadu da prekine obuku i vrati se na front.

Taj kolaps nije bio neizbježan. Kada je početkom oktobra ruska vojska sa 40.000 vojnika počela da napada grad, Tavrijeva grupa snaga je sve učinila kako treba. Oni su se učvrstili u gradu i ojačali sjeverni i južni bok grada sa ciljem da doline oko grada pretvore u strelište.

Sticanje prednosti
Ovo se dešavalo i ranije. Prošlog maja, u napornoj bici koja podsjeća na onu u Avdejevki, ukrajinski garnizon se četiri mjeseca održao u ruševinama Bahmuta na istoku zemlje. Nanijeli su Rusima velike gubitke – deset puta veće od onoga što su sami pretrpjeli – ali su Rusi krvlju platili teritoriju i uspjeli da prekinu dovode do grada.

“Kada ruske snage uspiju da zauzmu bokove Ukrajine i poremete linije snabdijevanja, gubici se skoro izjednačavaju”, objasnio je analitičar grupe Frontelidžens insajt.

(Kurir.rs)

Svijet

MNOGI SE PITAJU! Šta je u koferima pored Putina i Sija? (VIDEO)

Šta je u torbama koje nose dvojica muškaraca koji stalno prate ruskog i kineskog predsjednika Vladimira Putina i Si Đipinga?

Na društvenim mrežama, tokom posjete ruskog predsjednika Vladimira Putina njegovom kineskom kolegi, mnogi su prokomentarisali fotografije dvojice lidera sa misterioznim torbama.

Na mnogim snimcima, kada se predsjednici nuklearnih supersila sastaju na ceremonijama ili opušteno šetaju, vidi se kako državnike pomno prate dvojica muškaraca koji u rukama nose crne torbe.

“Primijetićete da i Si i Putin iza sebe imaju zvaničnike koji nose nuklearne kofere svojih zemalja. Je li to samo stvar protokola? Ili je to namjerno pokazivanje snage i jedinstva”, pita se autor jedne od objava na društvenoj mreži „Iks“.

Naime, prema ovom i drugim korisnicima društvenih mreža, koferi su vrlo slični koferu koji uvijek prati američkog predsjednika i koji je Amerikancima poznat po nadimku “nuklearni fudbal”.

Poznato je da sličan kofer ima i ruski predsjednik. Kofer je razvijen i počeo da se koristi 80-ih godina prošlog vijeka. U stvari postoje tri. Ruski predsjednik, koji je ujedno i glavnokomandujući ruske vojske, uvijek ga ima pri ruci. Ostale kofere drže ministar odbrane i načelnik Generalštaba. Ne zna se tačno kakav je sistem za odlučivanje o nuklearnom napadu ili odgovoru, ali se vjeruje da su potrebne dvije od tri potvrde.

U međuvremenu, vojni analitičar “Skaj Njuza”, profesor Mihael Klark, tvrdi da je “malo vjerovatno” da se zapravo radi o nuklearnim koferima, jer zvaničnici koji ih nose “obično pokušavaju da ostanu što neupadljiviji”, piše portal Jahu Njuz, prenosi N1.

Putin je takođe viđen sa sličnim koferom tokom prošle godine u posjeti Pekingu. Tada su dopisnici ruske državne novinske agencije RIA u Kremlju napisali u postu na Telegramu ispod video snimka da “postoje određeni koferi bez kojih nijedno Putinovo putovanje nije moguće”.

Prema Vikipediji, nuklearni koferi se koriste samo u SAD-u i Rusiji. U ostalim nuklearnim velesilama, nuklearni koferi zvanično ne postoje ili se ne zna da li postoje. Tako se ne zna šta je u koferu koji prati kineskog predsjednika.

Nastavi čitati

Svijet

CENZURA U EVROPSKOJ UNIJI! Zabranjuje se izvještavanje novinara tri ruska medija

Evropska unija je danas zabranila medije RIA Novosti, “Izvestija”, “Ruska gazeta” i češki “Glas Evrope”, javljaju RIA Novosti.

Kako se navodi u saopštenju, zabrana neće onemogućavati novinare ovih medija u EU da obavljaju aktivnosti koje nisu povezane sa izvještavanjem.

Podsjetimo, komesar EU za vrijednosti i transparentnost Vera Jurova prethodno je potvrdila da su se ambasadori EU danas su se saglasili u načelu da četiri ruska medija dodaju na listu sankcija EU zbog, kako kažu, širenja propagande.

Ove mjere su dio planiranog 14. paketa sankcija Rusiji, navodi se u zvaničnom dokumentu u koji je Rojters imao uvid prošle nedjelje.

EU je ranije uvela sankcije ruskim državnim medijima RT i Sputnjik, a za sada nije precizirala koje mjere će se primjenjivati na medije koji su dodati na listu sankcionisanih.

Nastavi čitati

Svijet

MAĐARSKA STAVILA VETO na rezoluciju Savjeta Evrope o Ukrajini

Ministar inostranih poslova i trgovine Mađarske Peter Sijarto je izjavio danas da je Mađarska stavila veto na rezoluciju Savjeta Evrope o Ukrajini.

On je naveo da je rezolucija predviđala priznavanje samo jednog “mirovnog plana” Vladimira Zelenskog, prenosi RTRS.

Nastavi čitati

Aktuelno