Connect with us

Politika

BiH otvorila pregovore o Sporazumu o SARADNJI SA FRONTEKSOM

Otvaranjem pregovora o sporazumu sa Agencijom za evropsku graničnu i obalnu stražu (Fronteks) BiH i Ministarstvo bezbjednosti u Savjetu ministara danas su ispunili još jednu od obaveza na evropskom putu.

Uz predstavnike tima BiH za pregovore o sporazumu o saradnji sa Fronteksom, sastanku kojim je ozvaničen početak ovog procesa, prisustvovali su ministar bezbjednosti u Savjetu ministara Nenad Nešić i zamjenik generalnog direktora za unutrašnje poslove pri Evropskoj komisiji Oliver Onidi.

Nakon uspostavljanja operativne saradnje sa Evropolom, ovaj sporazum je sljedeći važan korak za BiH u integraciji u zajednički evropski bezbjednosni prostor.

“Danas ćemo početi proces koji neće za BiH značiti saradnju sa jednom evropskom institucijom nego potvrdu da smo dio zajedničke i kolektivne evropske bezbjednosti. Želim posebno istaći da su naše aktivnosti usmjerene na otklanjanje prijetnji i rizika, prvenstveno od organizovanog kriminala koji ugrožava razvoj i ekonomsku stabilnost BiH, te povećanje bezbjednosti za građane BiH”, rekao je Nešić.

Prema njegovim riječima, Fronteks će u tom smislu dodati novu dimenziju, ojačati granice BiH i njihovu nepropustljivost za bezbjednosne prijetnje i organizovani kriminal u ovo dinamično vrijeme migracija kao ozbiljnog izvora rizika svih vrsta.

Ministar bezbjednosti u Savjetu ministara dodao je da je Fronteks potvrda da je BiH komplikovana zemlja samo onda kada treba izgovor da se nešto ne uradi, a da je i te kako funkcionalna i moguća u svojim ustavnim okvirima i okvirima Dejtonskog mirovnog sporazuma kada se žele stvari pomjeriti naprijed.

Nešić je pregovaračkim timovima poželio da efikasno privedu kraju i ovaj posao, čime bi BiH prestala da bude jedina zemlja Balkana koja nema saradnju sa Fronteksom.

Onidi je podsjetio da je prošle godine napravljen veliki iskorak BiH uspostavljanjem pune operativne saradnje sa Evropolom, a da sada slijede pregovori i o saradnji sa Fonteksom.

Onidi je naglasio da je u situaciji kada postoji izuzetan pritisak ilegalnih migracija izuzetno važna policijska saradnja i zajedničko djelovanje u čuvanju i kontroli granica.

Novinarima se obratio i šef Delegacije EU u BiH Johan Satler koji je istakao da je otvaranjem pregovora o zaključivanju sporazuma sa Fronteksom BiH ispunila jedan od uslova koje je pred nju postavila EU.

On je izrazio nadu da će narednih dana BiH usvojiti zakon o sprečavanju pranja novca čime bi izbjegla stavljanje na “sivu listu” Komiteta eksperata za procjenu mjera protiv pranja novca i finansiranja terorizma /Manival/.

Tim BiH za pregovore o sporazumu o saradnji sa Fronteksom predvodi direktor Granične policije BiH Mirko Kuprešaković.

(Srna)

Politika

NAKON VIŠE OD 30 GODINA, srebrenjak SDS-a vraćen načelniku Marinku Božoviću

U vremenu kada se čini da su prave vrijednosti zaboravljene, iz Istočne Ilidže dolazi priča koja vraća vjeru u ljude i podsjeća na snagu simbolike i sjećanja. Načelnik Marinko Božović podijelio je sa javnošću događaj koji se odigrao nakon jednog njegovog televizijskog gostovanja.

„Prije više od 30 godina, na početku ratnog ludila, ovaj srebrenjak Srpske demokratske stranke iz prostorija stranke u Sarajevu, u Ulici Đure Đakovića, uzeo je čovjek bošnjačke nacionalnosti, čije ime neću otkrivati. Zašto ga je zadržao nisam pitao, a vjerovatno ni on ne bi mogao objasniti,“ ispričao je Božović.

Put njih dvojice ponovo se ukrstio tek nedavno, kada je pomenuti čovjek, nakon što je pogledao Božovićev nastup na televiziji, odlučio da mu vrati srebrenjak.

„Tada je rekao supruzi: onaj srebrenjak vratiću ovom čovjeku. Tako je i bilo. Po povratku sa puta, u kancelariji me je čekao srebrenjak Srpske demokratske stranke, izrađen devedesetih godina. Čekao me je komadić naše istorije, našeg srpstva ovjekovječen likom srpskog pjesnika Jovana Dučića,“ kazao je Božović.

Načelnik je naglasio da ne zna zašto je baš njemu vraćen ovaj predmet nakon toliko godina, ali da osjeća dubok ponos.

„Zašto je ovaj čovjek baš meni, poslije toliko godina, poželio vratiti ovaj predmet velike emotivne vrijednosti – ne znam, ali znam da sam mnogo ponosan na svoj SDS, na sve ono što jesmo i što ćemo biti!“

Ova neobična i dirljiva priča, koja prelazi granice politike i etničkih podjela, podsjeća na to da ljudskost i poštovanje prema prošlosti i simbolima još uvijek postoje, uprkos svim izazovima koje donosi vrijeme.

Nastavi čitati

Politika

CVIJANOVIĆEVA UPOZORAVA: “Biću prinuđena da zatražim zaštitu”, apel Soreki i Barbu da ne produbljuju krizu

Srpski član i predsjedavajuća Predsjedništva BiH željka Cvijanović uputila je pismo šefu Delegacije EU Luiđi Soreku i komandantu EUFOR-a general-majoru Florin-Marian Barbuu u kojem ih je informisala o sjednici Predsjedništva koja se neposredno odnosi na rad njihovih misija.

Na sjednici su, kako navodi, dva člana, Denis Bećirović i Željko Komšić, uprkos njenom protivljenju, pokušali da zloupotrijebe instituciju Predsjedništva, ali i Delegaciju EU i EUFOR.

– Na 123. vanrednoj sjednici, održanoj 8. aprila, druga dva člana Predsjedništva BiH su, uprkos mom protivljenju, pokušala da zloupotrijebe instituciju Predsjedništva i da vlastitim političkim potezima daju institucionalno opravdanje.

– Bez želje i mimo ustavne obaveze da pokušaju postići konsenzus, glasali su za usvajanje političkih zaključaka kojima se EUFOR poziva da asistira prilikom hapšenja demokratski izabranog predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika – istakla je Cvijanović.

Ona je pojasnila da je u pitanju tek prvi krug glasanja, te da će, budući da se nesumnjivo radi o pitanju spoljne politike, a u skladu sa Ustavom BiH i Poslovnikom o radu Predsjedništva BiH, ovi zaključci biti predmet odlučivanja na narednoj sjednici.

– Ukoliko druga dva člana ostanu pri svojim rigidnim stavovima i nastave sa preglasavanjem, biću prinuđena da zatražim zaštitu vitalnog nacionalnog interesa u Narodnoj skupštini Republike Srpske – naglasila je Cvijanović.

Srpski član i predsjedavajuća Predsjedništva BiH rekla je da duboko vjeruje da ovakvo ponašanje nije način da se prevaziđe aktuelna politička i ustavna kriza u BiH, te da ovakvi pokušaji manipulacije i zloupotrebe ne samo institucije Predsjedništva, već i uvaženih misija kojima rukovode Soreka i Barbu, istu samo dodatno produbljuju.

– Institucije Republike Srpske, kao i predstavnici Srpske na zajedničkom nivou, ostaju posvećeni unutrašnjem dijalogu i mirnom rješavanju krize. Smatram da je očuvanje mira i stabilnosti od presudnog značaja za sve narode u BiH, stoga apelujem da ne preduzimate radnje koje bi dodatno produbile krizu – naglasila je Cvijanović u pismu.

Srpskainfo

Nastavi čitati

Politika

ČAMPARA PODNIO OSTAVKU! Više nije tužilac

Dugogodišnji tužilac Tužilaštva BiH Dubravko Čampara jutros je podnio ostavku Visokom sudskom i tužiteljskom savjetu BiH, a njegova ostavka bi već danas trebala biti prihvaćena.

Čamparina ostavka bi trebala stupiti na snagu od 1. maja.

On je u Tužilaštvu BiH radio posljednjih 16 godina, a između ostalog rukovodio je grupom za borbu protiv terorizma, ali i drugim predmetima. Bio je dio tužilačkog tima koji je nedavno formiran, a koji se bavi istragom protiv rukovodstva Srpske, Milorada Dodika, Nenada Stevandića i Radovana Viškovića.

Odlukom glavnog tužioca Milanka Kajganića iz spomenutog tima je prebačen u odjeljenje za borbu protiv terorizma.

Čampara je rođen u Dubrovniku 1976. godine, a na Pravnom fakultetu u Sarajevu je diplomirao 1999, dok je pravosudni ispit položio 2001.

Ranije je radio kao tužilac u Kantonalnom tužilaštvu Kantona Sarajevo od 2005. do 2009. a onda je imenovan za tužioca Tužilaštva BiH.

Čampara bi sada trebao preći u advokaturu.

Glas Srpske

Nastavi čitati

Aktuelno