Connect with us

Zdravlje

VODEĆI UZROK SMRTNOSTI U SRPSKOJ: Stres može da udvostruči rizik od srčanog udara

Od ukupnog broja preminulih za godinu dana u Srpskoj, gotovo svaki drugi bitku izgubi zbog bolesti cirkulatornog sistema.

Prema poslednjim dostupnim podacima, u Srpskoj su u 2020. godini preminule 16.582 osobe, od čega je od kardiovaskuranih bolesti umrlo njih 7.602.

Stručnjaci upozoravaju da psihološki stres može udvostručiti rizik od srčanog udara, dok vježbanje, i dovoljno kvalitetnog sna pomažu u smanjenju nivoa stresa.

Naglašavaju da se većina kardiovaskularnih bolesti može spriječiti uticanjem na faktore rizika koji su povezani sa ponašanjem pojedinca, kao što su upotreba duvana, nepravilna ishrana i gojaznost, fizička neaktivnost i štetna upotreba alkohola.

U Institutu za javno zdravstvo RS kažu da je grupa kardiovaskularnih bolesti na prvom mjestu kao uzrok smrtnosti u Srpskoj.

Ističu da najvažniji faktori rizika za nastanak kardiovaskularnih bolesti, a koji su vezani za ponašanje pojedinca, jesu nepravilna ishrana, fizička neaktivnost, upotreba duvana i štetna upotreba alkohola.

– Efekti tih faktora rizika u ponašanju mogu se pojaviti kod pojedinca kao povišen krvni pritisak, povišen nivo šećera u krvi, povišene masnoće u krvi i prekomjerna tjelesna težina i gojaznost. Ovi „posredni faktori rizika“ ukazuju na povećan rizik od razvoja srčanog udara, moždanog udara, zatajenja srca i drugih komplikacija – ističe specijalista socijalne medicine Dragana Grujić-Vujmilović.

Prestanak upotrebe duvana, smanjenje soli u ishrani, konzumiranje voća i povrća, redovna fizička aktivnost i izbjegavanje štetne upotrebe alkohola, smanjuju rizik od kardiovaskularnih bolesti.

– Pored toga, liječenje dijabetesa, povišenog krvnog pritiska i visokih lipida u krvi može biti neophodno za smanjenje kardiovaskularnog rizika i sprečavanje srčanog i moždanog udara. Oni koji žive sa dijabetesom tip 2 imaju dvostruko veću vjerovatnoću da umru od srčanih bolesti i moždanog udara u poređenju sa pacijentima bez dijabetesa – rekla je Grujić Vujmilović, povodom obolježavanja Svjetskog dana srca, 29. septembra.

(Srna)

Zdravlje

JAKO DOBRE VIJESTI! Naučnici rade na razvoju prve vakcine protiv kuge

Tim naučnika koji je uveo vakcinu Oksford AstraZeneka tokom pandemije kovida sada radi na prvoj vakcini protiv bubonske kuge u Velikoj Britaniji, dok rastu strahovanja da bi se ta bolest mogla ponovo pojaviti, prenose danas britanski mediji.

Procjenjuje se da je od kuge u 14. vijeku umrla polovina populacije u Evropi, a ova bolest je, ako se ne liječi, smrtonosna u 30 odsto slučajeva, prenosi Miror.

Kuga je izazvala tri globalne pandemije od ukupno sedam koliko ih je zabilježeno u svijetu do sada.

Od pronalaska antibiotika, strah od kuge je smanjen, ali zbog porasta njihove nedjelotvornosti uslijed masovne upotrebe, naučnici smatraju da je trenutak da se Velika Britanija pripremi za eventualnu epidemiju kuge.

Tim naučnika sa Oksforda saopštio je da je testiranje vakcine koje je počelo 2021. dalo rezultate koji pokazuju da je ona bezbjedna i da proizvodi željenu reakciju.

Nastavi čitati

Zdravlje

HOLANDSKI LJEKARI TVRDE! Vrijeme provedeno pred ekranom LOŠE UTIČE NA SAN DJECE

Dječji ljekari u Holandiji ukazuju na sve češći problem nedovoljnog sna kod djece školskog uzrasta navodeći da je razlog koji značajno doprinosi tome to što djeca previše vremena provode pred ekranom kompjutera ili televizora prije odlaska na spavanje.

Naučno udruženje pedijatara Holandije skrenulo je pažnju na taj problem a zvaničnica udruženja Margret Harskamp rekla je da gledanje u ekran kompjutera televizora mobilnog telefona ili tableta otežava djeci da zaspu prenio je list “NL Tajms”.

Nedovoljno sna kod djece može da smanji sposobnost koncentracije i adekvatnog ponašanja u školi ili da dovede do hiperaktivnosti i naglih promjena raspoloženja ukazali su ljekari.

Harskamp je navela da ako se kod djece poboljša spavanje njihovi problemi sa koncentracijom i ponašanjem često se sami riješe ali je napomenula da roditelji ponekad ne shvataju da nedostatak sna može biti glavni uzrok takvih problema.

Tako je istraživanje holandskog medija RTL Nieuvs pokazalo da samo 12 odsto roditelja misli da im djeca loše spavaju zbog toga što provode vrijeme pred ekranom prije odlaska u krevet dok 59 procenata misli da to ne utiče na san njihove djece a 12 posto vjeruje da im to pomaže da utanu u san.

Harskamp je ukazala da djeci koja teško zaspu ili su pretjerano umorna tokom dana mogu pomoći boravak i igra na otvorenom.

“Dva sata igre na otvorenom je veoma blagotvorno. Vlada i škole treba da obezbijede da djeca imaju pristup velikom broju bezbjednih igrališta” poručila je ona.

Nastavi čitati

Zdravlje

DRAMATIČNO U NJEMAČKOJ! Zbog majmunskih boginja zatvorena škola

Škola u blizini Kelna, u zapadnoj Njemačkoj, zatvorena je iz predostrožnosti nakon što je nova varijanta mpoks virusa otkrivena kod dvoje đaka.

Učenici škole za djecu sa posebnim potrebama u Rosrathu prelaze na onlajn nastavu do petka, saopštila je okružna administracija Rajniš-Bergiš distrikta, prenijela je agencija “DPA”.

Četiri člana jedne porodice koja živi u distriktu, uključujući dvoje djece, zaraženi su takozvanom “kladom 1b virusa majmunskih boginja”. Prema informacijama iz distrikta, porodica se nalazi u karantinu, a simptomi su za sada blagi.

Zdravstveni odsjek i školska uprava donijeli su ovu preventivnu mjeru nakon intenzivnih konsultacija sa njemačkim institutom za kontrolu bolesti, Robert Koh, i drugim specijalizovanim institucijama, zbog djece kojoj je potrebna posebna zaštita.

Školske prostorije ostaće zatvorene kako bi se sprečio blizak kontakt među učenicima i time dalja moguća transmisija mpoks virusa. Petak je posljednji nastavni dan prije božićnih praznika. Pretpostavlja se da je zaraza potekla od putovanja člana porodice u Afriku.

Za sada nisu otkrivene dodatne infekcije, izjavila je portparolka distrikta. Simptomi mpox virusa uključuju karakteristični osip na koži, a često su prisutni i opšti simptomi bolesti poput groznice, glavobolje i bolova u mišićima. Smrtni ishodi su rijetki.

Virus, ranije poznat kao majmunske boginje, nije mnogo zarazan.

“Za prenos mpoks virusa neophodan je blizak fizički kontakt”, navodi institut Robert Koh.

Virus se uglavnom prenosi kontaktom kože na kožu, poput seksualnog odnosa, zagrljaja, masaže ili ljubljenja. U avgustu, Svjetska zdravstvena organizacija (SZO) proglasila je “vanrednu situaciju od međunarodnog značaja” zbog nove varijante virusa i povećanja broja slučajeva mpoksa u Africi.

Prirodni domaćini mpoks virusa su glodari iz Zapadne i Centralne Afrike. Patogeni su manje prilagođeni majmunima i ljudima.

Od ljeta 2023. godine, broj slučajeva se prijavljuje kontinuirano, ali na niskom nivou u jednocifrenim ili niskim dvocifrenim brojevima na mjesečnom nivou. Do sada u Njemačkoj nisu zabilježeni smrtni slučajevi, prenosi “Telegraf”.

Nastavi čitati

Aktuelno